Šunų maitinimosi įpročiai: kada verta sunerimti?

 (7)
Argi nebūna taip, kad kartais augintiniai ima ir atsisako įprastų maitinimosi įpročių ir ima kažkaip keistai elgtis? Štai viena moteris nusistebėjo, kad jos šuo nebenori ėsti iš metalinio dubenėlio, o ėda tik iš rankų ir ji kiekvieną kartą turi tik šitaip maitinti savo numylėtinį.
Šuo gviešiasi torto
© AP/Scanpix

Tačiau yra pora taisyklių, į kurias vertėtų atsižvelgti. Pirma taisyklė: kai staiga kyla kokia nors problema, verčiausia apsilankyti pas veterinarą. Jūs tik veltui vargsite, stengdamiesi išspręsti elgesio problemą, kurią lėmė sveikatos sutrikimas.

Štai vienas žmogus mėgino perauklėti šunį, kurio pūslė, kaip paaiškėjo, buvo sutrikusi. Antroji taisyklė: jums, kaip tyrėjui, reikėtų atsekti, dėl ko kilo staigūs elgesio pokyčiai. Gal kas nors bauginančio įvyko šalia jūsų šuns dubenėlio? Gal krito kėdė ar įsijungė signalizacija? Net ir arbatinuko švilpimas gali išvesti iš pusiausvyros nervingus šunis ir tada jie ėdimą ima sieti su tuo grėsmingu dalyku. Jei įtariate, kad kažkas galėjo įvykti, perneškite dubenėlį į kitą kambario vietą.

Kartais šuns baimė būna tokia stipri, kad jam reikia, jog pakeistų aplinka. Problema būtų išspręsta, jei jis imtų maitintis kitame kambaryje. Taip pat pamąstykite, ar nevertėtų įsigyti naujo keramikinio ar nerūdijančio plieno dubenėlio, iš kurio augintiniui būtų malonu ėsti. Plastikinis lengvai susibraižo, išlaiko nemalonius kvapus ir bakterijas. Įdėdami kokio nors skanėsto po kelis kartus per dieną jūs įpratinsite augintinį prie naujojo dubenėlio ir tada jis jau pamėgs naująjį indą. Dar atkreipkite dėmesį, ar prie jūsų augintinio antkaklio nėra kokių metalinių papuošalų ar plokštelių, nes jų dzingsėjimas į metalinio dubenėlio kraštą gali erzinti jautrią augintinio klausą.

Kai kurie šunys negali susikaupti ėsdami. Štai vienas šiek tiek paragauja maisto, paskui nueina ir reikia jį šaukti atgal, kad viską suėstų. Kai visi susirenka apie ėdantį šunį, tai susirinkusieji visi kaip vienas tampa paklusniais gaujos nariais, klusniai laukiančiais maisto likučių. Tada jūsų šuo pasijunta lyderiu. Todėl verčiau, kai jam laikas maitintis, uždarykite jį į narvą ar į kokią nedidelę, ramią patalpą. Svarbu, kad jis galėtų susikaupti, kad niekas jo neblaškytų ir jis galėtų ramiai pasimaitinti. Po 20 minučių maitinimosi paimkite likučius (tačiau tai netinka mažoms veislėms). Kai ateis kito maitinimosi metas, jūsų šuo turi domėtis maistu pats.

Kartais būna taip, kad šuo suėda kokį netikusį dalyką. Gal kada girdėjote tokį pramaną, kad pašėrus šunį duona, susitvarko jo skrandis? Šiuo atveju tai yra gryna tiesa, o ne pramanas, bent jau esant tam tikroms aplinkybėms. Štai trys situacijos, kada duona tikrai gali padėti:

1. Šuo suėdė objektą su aštriais kampais ar kraštais. Šunys mėgsta graužti kaulus, tačiau kartais jie suėda ir smulkias aštrias atplaišas. Taip pat žinoma, kad šunys yra prariję adatų, vinių, iešmelių ir dar visokiausių daiktų. Aštrūs kampai ar kraštai gali sužaloti virškinamąjį traktą, gali sužeisti, pradurti žarnas ir tada jų turinys užlies aplinkinius plotus. Jei tai nutinka pilvo ertmėje, galima laukti peritonito ir fatališkos pabaigos. Kai šuo suėda duonos, tai duona aplimpa svetimkūnį ir jis saugiau praeina virškinamuoju traktu. Duona taip pat apsaugo stemplę ir šuo pagaliau išvemia objektą, arba jam duodama vaistų, kad išvemtų. Kai kurie žmonės rekomenduoja baltą duoną, kai kurie – su grūdais, tačiau skirtumo nėra.

2.Tačiau ką daryti, jei šuo suėdė virvelę, ar ilgą gabalą siūlo ar ką nors panašaus?
Ilgi virvelės gabalai, siūlai yra vadinami „tiesiniais svetimkūniais“. Dažnai tokio svetimkūnio vienas galas užkliūna ir įsitvirtina kur nors virškinamajame trakte. Kai tai įvyksta, tai žarnos susitraukia kaip akordeono dumplės ir negali normaliai veikti. Negydant tokie gabalai taip pat gali sukelti peritonitą. Jei šuo suėda duonos, tai tas prarytas siūlas aplimpa duona, susivynioja į gabalą ir gali lengviau keliauti virškinamuoju traktu.

Jei nevirškina šuns skrandis? Tą dažnai patiria žmonės. Čia vėl gali padėti duona. Kas gi vyksta? Duona veikia kaip kempinė ir sugeria tai, kas nesuvirškinama, tačiau jei šuo vemia dažniau nei du kartus, labai viduriuoja, jei jis mieguistas, kreipkitės tiesiai į veterinarijos kliniką.

Šunys, kuriems nusibosta konservuotas ar sausas maistas, gali pradėti ėsti bet ką, kad ir purvą. Ypač tuo pasižymi sergantys šunys, nes purve yra tokių mineralų kaip cinkas, kalis, magnis, geležis. Nieko tokio, jei jūsų šuo suės keletą grumstų, bet jei jis pradės maitintis vien purvu, teks kreiptis pas veterinarą. Kai kurie šunys ėda savo išmatas. Dažniausiai tai daro iš nuobodulio, be to, motinos dažnai gamtoje suėda savo jauniklių išmatas, kad nepriviliotų grobuonių. Maži šuniukai sugrauš viską, kas įdomiai kvepia – šiukšles, apatinius baltinius, purvinas kojines. Tačiau reikia nepamiršti, kad tiek šunys, tiek katės nemėgsta apkartusio, sugižusio maisto. Dubenėlius reikia plauti taip dažnai, kaip ir mes plauname indus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (4)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (42)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.