Katė pradėjo tuštintis ne vietoje: ką daryti?

 (39)
Kartais net ir patyrusiems kačių augintojams iškyla įvairių problemų. Viena iš nemaloniausių - tuštinimasis ne vietoje. Vilnietė Gintarė su šia problema kovoja jau ne vieną mėnesį. Jos sveika, sterilizuota, penkerių metų katė, kurią į namus parsinešė vos mėnesio amžiaus, pradėjo tuštintis ne kraiko dėžutėje, bet šalia jos.
Katė
© Fotolia nuotr.

Iš pradžių moteris galvojo, kad taip atsitiko dėl pakeistos kraiko dėžutės: augintinei nupirko naują uždarą dėžutę. Tačiau net ir gražinus senąją situacija nepasikeitė.

Gintarė pasikeitusį augintinės elgesį siejo ir su tuo, kad uždraudė katei miegoti lovoje. Bet leidus vėl miegoti pamėgtoje vietoje, katė ir toliau būdama viena namie tuštinasi šalia dėžutės. Kaip suprasti tokį katės elgesį? Gal tai kerštas? O gal problemos sprendimo būdų reiktų ieškoti pas veterinarą?

Signalas apie ligą

Buivydiškių veterinarijos klinikos vadovas ir veterinaras Pavelas Trusevičius įvardija keletą priežasčių, kurios gali būti susijusios su netinkamu katės elgesiu. Pagrindinės - stresas, diskomfortas bei ligos.

Dažniausiai tuštinimosi ne vietoje priežastis susijusi su virškinamojo trakto ligomis. Jas gali sukelti įvairūs svetimkūniai, netinkama ar nesubalansuota mityba ir kiti panašūs veiksniai.

Jei katė neviduriuoja, tai gali perspėti apie vidaus organų, pavyzdžiui, inkstų ar kepenų ligas.
„Būna ir taip, kad katės tokiu elgesiu praneša šeimininkams apie jaučiamą skausmą ar diskomfortą. Tai tarytum signalas, jog kažkas ne taip. Jei katė niekada anksčiau neturėjo panašių problemų, siūlyčiau apsilankyti pas savo veterinarą“, - teigia P. Trusevičius.

Pasak veterinaro, būtina stebėti visus augintinio pokyčius. Apatija, apetito stoka, dažnas ar retas tuštinimasis taip pat gali pranešti apie prastą gyvūno sveikatą.

Kiekvienas pokytis – labai svarbus

Norint išsiaiškinti galimas tuštinimosi ne vienoje priežastis, būtina stebėti besituštinančią katę: gal jai neužtenka vietos, gal išangė įlipus į dėžutę atsiduria išorėje. Tokiu atveju geriausias sprendimas – uždaras tualetas.

Felinologė Dovilė Intienė teigia, kad jei kačiukas į naujus namus atkeliauja anksčiau nei iki trijų mėnesių amžiaus, yra didelė tikimybė, kad jis nemokės ar iki galo nežinos, kaip tvarkingai naudotis kraiko dėžute.

„Tuštinimosi ne vietoje problema gali pasireikšti dėl daugybės dalykų, pavyzdžiui, atsiradus naujam šeimos nariui, esant dėmesio stokai ar dėl lytinio aktyvumo. Nesant galimybei dažnai būti su kate, gelbsti aktyvumo centrai, automatiniai žaislai. Labai svarbu, kad katės tualetas būtų švarus, išvalytas. Rinkoje kraiko pasiūla labai didelė, tad galite išbandyti bent tris, kad įsitikintumėte, jog problema ne kraike“, – pasakoja D. Intienė.

Tuštinimasis ne vietoje dažnai įvardijamas kaip žemiausia kačių komunikacijos forma.
Pasak specialistės, katės elgesio problemos dažniausiai yra šeimininko elgesio rezultatas. Tai reiškia, kad nepageidaujamą elgesį galima pakeisti. Šeimininkas turi suteikti tinkamą priežiūrą, atrasti mokymo strategiją ir taip pagerinti draugystę.

Fizinės bausmės neskatina mokytis

Suprasti ydingą katės poelgį nėra lengva, taip pat kaip ir rasti jam pateisinimą ar tinkamą auklėjimo būdą. Dar ir dabar pasitaiko žmonių, kurie taiko katėms fizines bausmes, motyvuodami tuo, jog tai yra auklėjimas, o ne baudimas.

„Katės puikiai supranta švelnų tapšnojimą per nosį, ne per užpakalį ar nugarą. Niekada nereikia šaukti ar tuo labiau kišti katės nosies į fekalijas ar šlapimą. Po tokių veiksmų katė jausis nuskriausta, išduota. Katės tiesiog blogai jaučiasi, kai nežino savo vietos, todėl šeimininko pareiga yra parodyti, kaip turi elgtis augintinis. Tada ir katė laiminga, ir šeimininkai ramūs“, – įsitikinusi D. Intienė.

Viena iš priimtiniausių „bausmių“, pasak D. Intienės, yra šeimininko kvepalų purškimas toje vietoje, kur tuštinasi katė. Šeimininko kvapas tarsi pažymi teritoriją.

Felinologė pabrėžia, kad kačių reakcija įvairiose situacijose tik panaši į kerštą, bet su juo neturi nieko bendro. Nagų galandinimas, išmatos ir šlapimas yra teritorijos žymėjimosi strategija, o tai - natūralus etologinis savisaugos elgesys. Tad šeimininkas turi ieškoti ne bausmių, o tokio elgesio priežasčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.