Katė pradėjo tuštintis ne vietoje: ką daryti?

 (39)
Kartais net ir patyrusiems kačių augintojams iškyla įvairių problemų. Viena iš nemaloniausių - tuštinimasis ne vietoje. Vilnietė Gintarė su šia problema kovoja jau ne vieną mėnesį. Jos sveika, sterilizuota, penkerių metų katė, kurią į namus parsinešė vos mėnesio amžiaus, pradėjo tuštintis ne kraiko dėžutėje, bet šalia jos.
Katė
© Fotolia nuotr.

Iš pradžių moteris galvojo, kad taip atsitiko dėl pakeistos kraiko dėžutės: augintinei nupirko naują uždarą dėžutę. Tačiau net ir gražinus senąją situacija nepasikeitė.

Gintarė pasikeitusį augintinės elgesį siejo ir su tuo, kad uždraudė katei miegoti lovoje. Bet leidus vėl miegoti pamėgtoje vietoje, katė ir toliau būdama viena namie tuštinasi šalia dėžutės. Kaip suprasti tokį katės elgesį? Gal tai kerštas? O gal problemos sprendimo būdų reiktų ieškoti pas veterinarą?

Signalas apie ligą

Buivydiškių veterinarijos klinikos vadovas ir veterinaras Pavelas Trusevičius įvardija keletą priežasčių, kurios gali būti susijusios su netinkamu katės elgesiu. Pagrindinės - stresas, diskomfortas bei ligos.

Dažniausiai tuštinimosi ne vietoje priežastis susijusi su virškinamojo trakto ligomis. Jas gali sukelti įvairūs svetimkūniai, netinkama ar nesubalansuota mityba ir kiti panašūs veiksniai.

Jei katė neviduriuoja, tai gali perspėti apie vidaus organų, pavyzdžiui, inkstų ar kepenų ligas.
„Būna ir taip, kad katės tokiu elgesiu praneša šeimininkams apie jaučiamą skausmą ar diskomfortą. Tai tarytum signalas, jog kažkas ne taip. Jei katė niekada anksčiau neturėjo panašių problemų, siūlyčiau apsilankyti pas savo veterinarą“, - teigia P. Trusevičius.

Pasak veterinaro, būtina stebėti visus augintinio pokyčius. Apatija, apetito stoka, dažnas ar retas tuštinimasis taip pat gali pranešti apie prastą gyvūno sveikatą.

Kiekvienas pokytis – labai svarbus

Norint išsiaiškinti galimas tuštinimosi ne vienoje priežastis, būtina stebėti besituštinančią katę: gal jai neužtenka vietos, gal išangė įlipus į dėžutę atsiduria išorėje. Tokiu atveju geriausias sprendimas – uždaras tualetas.

Felinologė Dovilė Intienė teigia, kad jei kačiukas į naujus namus atkeliauja anksčiau nei iki trijų mėnesių amžiaus, yra didelė tikimybė, kad jis nemokės ar iki galo nežinos, kaip tvarkingai naudotis kraiko dėžute.

„Tuštinimosi ne vietoje problema gali pasireikšti dėl daugybės dalykų, pavyzdžiui, atsiradus naujam šeimos nariui, esant dėmesio stokai ar dėl lytinio aktyvumo. Nesant galimybei dažnai būti su kate, gelbsti aktyvumo centrai, automatiniai žaislai. Labai svarbu, kad katės tualetas būtų švarus, išvalytas. Rinkoje kraiko pasiūla labai didelė, tad galite išbandyti bent tris, kad įsitikintumėte, jog problema ne kraike“, – pasakoja D. Intienė.

Tuštinimasis ne vietoje dažnai įvardijamas kaip žemiausia kačių komunikacijos forma.
Pasak specialistės, katės elgesio problemos dažniausiai yra šeimininko elgesio rezultatas. Tai reiškia, kad nepageidaujamą elgesį galima pakeisti. Šeimininkas turi suteikti tinkamą priežiūrą, atrasti mokymo strategiją ir taip pagerinti draugystę.

Fizinės bausmės neskatina mokytis

Suprasti ydingą katės poelgį nėra lengva, taip pat kaip ir rasti jam pateisinimą ar tinkamą auklėjimo būdą. Dar ir dabar pasitaiko žmonių, kurie taiko katėms fizines bausmes, motyvuodami tuo, jog tai yra auklėjimas, o ne baudimas.

„Katės puikiai supranta švelnų tapšnojimą per nosį, ne per užpakalį ar nugarą. Niekada nereikia šaukti ar tuo labiau kišti katės nosies į fekalijas ar šlapimą. Po tokių veiksmų katė jausis nuskriausta, išduota. Katės tiesiog blogai jaučiasi, kai nežino savo vietos, todėl šeimininko pareiga yra parodyti, kaip turi elgtis augintinis. Tada ir katė laiminga, ir šeimininkai ramūs“, – įsitikinusi D. Intienė.

Viena iš priimtiniausių „bausmių“, pasak D. Intienės, yra šeimininko kvepalų purškimas toje vietoje, kur tuštinasi katė. Šeimininko kvapas tarsi pažymi teritoriją.

Felinologė pabrėžia, kad kačių reakcija įvairiose situacijose tik panaši į kerštą, bet su juo neturi nieko bendro. Nagų galandinimas, išmatos ir šlapimas yra teritorijos žymėjimosi strategija, o tai - natūralus etologinis savisaugos elgesys. Tad šeimininkas turi ieškoti ne bausmių, o tokio elgesio priežasčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.