Katė pradėjo tuštintis ne vietoje: ką daryti?

 (39)
Kartais net ir patyrusiems kačių augintojams iškyla įvairių problemų. Viena iš nemaloniausių - tuštinimasis ne vietoje. Vilnietė Gintarė su šia problema kovoja jau ne vieną mėnesį. Jos sveika, sterilizuota, penkerių metų katė, kurią į namus parsinešė vos mėnesio amžiaus, pradėjo tuštintis ne kraiko dėžutėje, bet šalia jos.
Katė
© Fotolia nuotr.

Iš pradžių moteris galvojo, kad taip atsitiko dėl pakeistos kraiko dėžutės: augintinei nupirko naują uždarą dėžutę. Tačiau net ir gražinus senąją situacija nepasikeitė.

Gintarė pasikeitusį augintinės elgesį siejo ir su tuo, kad uždraudė katei miegoti lovoje. Bet leidus vėl miegoti pamėgtoje vietoje, katė ir toliau būdama viena namie tuštinasi šalia dėžutės. Kaip suprasti tokį katės elgesį? Gal tai kerštas? O gal problemos sprendimo būdų reiktų ieškoti pas veterinarą?

Signalas apie ligą

Buivydiškių veterinarijos klinikos vadovas ir veterinaras Pavelas Trusevičius įvardija keletą priežasčių, kurios gali būti susijusios su netinkamu katės elgesiu. Pagrindinės - stresas, diskomfortas bei ligos.

Dažniausiai tuštinimosi ne vietoje priežastis susijusi su virškinamojo trakto ligomis. Jas gali sukelti įvairūs svetimkūniai, netinkama ar nesubalansuota mityba ir kiti panašūs veiksniai.

Jei katė neviduriuoja, tai gali perspėti apie vidaus organų, pavyzdžiui, inkstų ar kepenų ligas.
„Būna ir taip, kad katės tokiu elgesiu praneša šeimininkams apie jaučiamą skausmą ar diskomfortą. Tai tarytum signalas, jog kažkas ne taip. Jei katė niekada anksčiau neturėjo panašių problemų, siūlyčiau apsilankyti pas savo veterinarą“, - teigia P. Trusevičius.

Pasak veterinaro, būtina stebėti visus augintinio pokyčius. Apatija, apetito stoka, dažnas ar retas tuštinimasis taip pat gali pranešti apie prastą gyvūno sveikatą.

Kiekvienas pokytis – labai svarbus

Norint išsiaiškinti galimas tuštinimosi ne vienoje priežastis, būtina stebėti besituštinančią katę: gal jai neužtenka vietos, gal išangė įlipus į dėžutę atsiduria išorėje. Tokiu atveju geriausias sprendimas – uždaras tualetas.

Felinologė Dovilė Intienė teigia, kad jei kačiukas į naujus namus atkeliauja anksčiau nei iki trijų mėnesių amžiaus, yra didelė tikimybė, kad jis nemokės ar iki galo nežinos, kaip tvarkingai naudotis kraiko dėžute.

„Tuštinimosi ne vietoje problema gali pasireikšti dėl daugybės dalykų, pavyzdžiui, atsiradus naujam šeimos nariui, esant dėmesio stokai ar dėl lytinio aktyvumo. Nesant galimybei dažnai būti su kate, gelbsti aktyvumo centrai, automatiniai žaislai. Labai svarbu, kad katės tualetas būtų švarus, išvalytas. Rinkoje kraiko pasiūla labai didelė, tad galite išbandyti bent tris, kad įsitikintumėte, jog problema ne kraike“, – pasakoja D. Intienė.

Tuštinimasis ne vietoje dažnai įvardijamas kaip žemiausia kačių komunikacijos forma.
Pasak specialistės, katės elgesio problemos dažniausiai yra šeimininko elgesio rezultatas. Tai reiškia, kad nepageidaujamą elgesį galima pakeisti. Šeimininkas turi suteikti tinkamą priežiūrą, atrasti mokymo strategiją ir taip pagerinti draugystę.

Fizinės bausmės neskatina mokytis

Suprasti ydingą katės poelgį nėra lengva, taip pat kaip ir rasti jam pateisinimą ar tinkamą auklėjimo būdą. Dar ir dabar pasitaiko žmonių, kurie taiko katėms fizines bausmes, motyvuodami tuo, jog tai yra auklėjimas, o ne baudimas.

„Katės puikiai supranta švelnų tapšnojimą per nosį, ne per užpakalį ar nugarą. Niekada nereikia šaukti ar tuo labiau kišti katės nosies į fekalijas ar šlapimą. Po tokių veiksmų katė jausis nuskriausta, išduota. Katės tiesiog blogai jaučiasi, kai nežino savo vietos, todėl šeimininko pareiga yra parodyti, kaip turi elgtis augintinis. Tada ir katė laiminga, ir šeimininkai ramūs“, – įsitikinusi D. Intienė.

Viena iš priimtiniausių „bausmių“, pasak D. Intienės, yra šeimininko kvepalų purškimas toje vietoje, kur tuštinasi katė. Šeimininko kvapas tarsi pažymi teritoriją.

Felinologė pabrėžia, kad kačių reakcija įvairiose situacijose tik panaši į kerštą, bet su juo neturi nieko bendro. Nagų galandinimas, išmatos ir šlapimas yra teritorijos žymėjimosi strategija, o tai - natūralus etologinis savisaugos elgesys. Tad šeimininkas turi ieškoti ne bausmių, o tokio elgesio priežasčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (2)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą, rašoma pranešime spaudai.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.