Kačių auklėjimo abėcėlė: kaip išvengti nepageidaujamo elgesio?

 (25)
Labai sunku atskirti mielą katinišką ekscentriškumą nuo susierzinimo, pereinančio į brangiai kainuojančias ir pavojingas problemas – tai labai sudėtingas momentas, paprastai priklausantis nuo aplinkybių ir šeimininko žinių apie kačių gyvenimą. Dauguma kačių elgsenos pavyzdžių, kuriais skundžiasi šeimininkai, yra paprasčiausio aktyvumo apraiškos neleistinuose rėmuose, pvz., teritorinė agresija, nepageidaujamas žymėjimas ar paukščių medžioklė (graužikų medžioklė paprastai toleruojama...). Turėtume suprasti, kad tik nedidelė dalis kačių demonstruoja elgesio nukrypimus, kurių neturi jų laukiniai giminaičiai. Kuo mūsų žinios apie biologiją ir socialinę laukinių kačių elgseną išsamesnės, tuo rečiau naminių augintinių elgsena atrodo nenormali.
Katė
© Fotolia nuotr.

Gyvūnų savininkai dažnai mano, kad katės būdą pakeisti sunku: jų charakteris nepriklausomas, jos vengia dresūros. Tik išsamios žinios apie kačių elgseną, besiremiančios lyginamosios psichologijos, etologijos, endokrinologijos ir psichofarmakologijos tyrimais, gali padėti išspręsti gyvūno keliamas problemas.

Yra keletas besąlygiškų arba standartinių priežasčių, nulemiančių kačių elgesio problemas, tačiau vienam atvejui tinkantys sprendimo būdai gali būti beverčiai kitu atveju, nors išoriškai abu atvejai ir panašūs. Auklėjimo technikos ir metodų pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių, tačiau reikia turėti omenyje visos šeimos įpročius, poreikius ir lūkesčius, susijusius su mylimu gyvūnu bei šeimos tarpusavio santykius. Jeigu tarp atskirų šeimos narių yra žymių nesutarimų gyvūno elgsenos ir auklėjimo klausimais, tai katės elgesio problemos sprendimo, tenkinančio visus šeimos narius, galima ir nesurasti. Tokiu atveju reikalinga specialisto konsultacija bei rekomendacijos.

Kačių neįmanoma išauklėti kaip šunų. Šunys sudaro socialines hierarchijas, kuriose jūs galite užimti vadovaujantį vaidmenį. Katės formuoja socialines grupes, pagrįstas užimama teritorija, o ne vadovaujančiu vaidmeniu, Todėl klaidinga manyti, kad į auklėjimą jos reaguos kaip šunys.

Niekada nemuškite katės ir nataikykite jokių fizinių bausmių.

Katė pradės bijoti jūsų, o baimė labai greitai gali pereiti į agresiją.

Jūs galite išmokyti katę nesielgti netinkamai, mokydami elgesio, alternatyvaus netinkamam.
Kadangi katės nemėgsta siurprizų, nepageidaujamam elgesiui sustabdyti jūs galite naudoti vandens pistoletus, plojimą rankomis, šnypšti ir kelti kitokius garsus bei trumpus draudimo žodelius, tokius kaip „Ne“. Tačiau privalote žinoti, kad šios taktikos nesuveiks, jei būsite tam nepasiruošę. Be to, pavėlavus net kelias sekundes, tai gali tapti neefektyvu. Jūs privalote tai daryti nedelsdami, kai tik katė pradeda elgtis netinkamai.

Katės yra medžiotojos iš prigimties ir dauguma žaidimų yra susiję su šiuo instinktu. Dažnai medžioklės objektu tampa šeimininkų rankos. Norėdami sustabdyti kandžiojimąsi, rankų pirštais ar delnu lengvai pastumkite katės snukį atgal. Tai galime derinti su „Ne“.

Kita taktika yra padaryti nepageidaujamą elgseną neįmanomą. Pagalvokite, kaip elgtumėtės, jei namuose būtų mažų vaikų: maistą laikykite dėžutėse; dūžtančius ir/ar pavojingus daiktus laikykite nepasiekiamoje vietoje; patikrinkite, ar sunkūs daiktai, pvz., knygų lentynos, yra stabilūs. Galima paieškoti priemonių, skirtų apsaugai nuo vaikų ir jas pritaikyti. Kai analogiškos priemonės neveikia, fizinė problemos prevencija taip pat gera, pvz., atšildomą mėsą, dėkite į neįkaitintą orkaitę, o ne ant stalo.

Geriausia auklėti jauną katytę – tada pasiekiami geriausi rezultatai. Net mažiems kačiukams turi būti parodoma, ką galima draskyti, o ko ne. Niekada netoleruokite nepageidautinos elgsenos, kol kačiukas yra mažas pūkų kamuoliukas, nes toks jis neliks visą gyvenimą, o nepageidaujamas elgesys gali užsifiksuoti ilgam.

Naudojimasis tualeto dėže

Maži kačiukai naudotis tualeto dėže išmoksta iš mamos, todėl nerekomenduojama įsigyti kačiuko, jaunesnio nei 3 mėn. amžiaus.

Jei namuose gyvena kelios katės, kiekviena turi turėti atskirą tualeto dėžę. Nekeiskite tualeto dėžės vietos, nestatykite arti jų dubenėlių su ėdalu ir vandeniu, šalia neturi būti triukšmingų, gąsdinančių daiktų, pvz., indaplovės. Kasdien keiskite kraiką, parinkite katei priimtiniausią kraiko tekstūrą (dažniausiai katėms patinka į smėlį panašus kraikas). Naudokite uždarą tualeto dėžę katėms, kurios stovi joje, bet tuštinasi pro šalį. Jei katė šlapinasi ar tuštinasi ne tam skirtoje vietoje, labai svarbu pašalinti kvapus tose vietose. Galima naudoti actą, komercinius enziminius produktus, valymą garais, repelentus. Jei įmanoma, išmesti suterštus kilimėlius ir audinius.

Labai efektyvi priemonė, pratinant naudotis tualeto dėže – izoliavimas. Tam naudojami voljerai su tualeto dėže. Jei katė naudojasi tualeto dėže reguliariai 4-6 savaites, paleiskite ją į vis didesnį plotą, pvz., vieną kambarį, prieškambarį. Naujoje vietoje katė turi gerai elgtis 1 savaitę, tik tada galima bandyti išplėsti teritoriją dar 1 kambariu. Niekada nedidinkite teritorijos, kol nesate 100 procentų įsitikinę, kad katė naudojasi dėže. Jei atsitinka „nelaimė“, pašalinkite medžiagą, ant kurios tai atsitiko, ir vėl izoliuokite katę bei pailginkite izoliavimo laiką, kad išvengtumėte atkryčių.

NIEKADA netrinkite katės nosies į ne vietoje padarytą šlapimą ar išmatas. Tai niekada nepadėjo auklėjant šunis, o tuo labiau nepadės katėms. Jūs tik parodysite katei, kur geriausia palikti ekskrementus.

Draskymas

Nepageidaujamam draskymui sustabdyti įsigykite specialią draskyklę. Naudokite žodelį „ne“, jei katė drasko nepageidaujamus daiktus. Galima naudoti atbaidančias priemones ant tų daiktų, kuriuos katės užsispyrusiai drasko. Pagirkite katę ir duokite jai skanėstų, kai drasko tam skirtą daiktą. Pademonstruokite, kaip naudotis draskykle. Katė ateis susipažinti su jūsų paliktu kvapu ir tada paliks savo. Labai svarbus faktorius, renkantis draskyklę – medžiaga, iš kurios ji pagaminta. Ji turi būti pakankamai minkšta, kad katės nagai nestrigtų. Jei taip atsitinka, katė gali daugiau niekada nebesinaudoti draskykle. Natūralaus pluošto virvė, standžiai apsukta aplink stulpą, patinka daugumai kačių. Kai kurios katės mėgsta gryną medį; kai kurios labiau nei vertikalias mėgsta horizontalias draskykles.

Šeimininkų žadinimas anksti ryte

Katės yra pagarsėjusios naktinės šeimininkų žadintojos. Katė paprasčiausiai gali būti alkana ir reikalauti maisto. Maitindami ją, kai ji jus žadina netinkamomis valandomis, tik dar labiau sustiprinsite tokį elgesį. Jei alkis yra žadinimo priežastis, tiesiog pripildykite dubenėlį prieš eidami miegoti arba ignoruokite katės žadinimą ir maitinkite ją tiksliai tuo pačiu metu kiekvieną rytą. Katė greitai adaptuosis.

Jei katė žadina norėdama žaisti, yra keletas metodų, kuriuos galite išbandyti. Galima žaidimais nuvarginti katę prieš miegą, tokiu būdu sumažinant norą žaisti naktį. Kai kuriais atvejais padeda šnypštimas ant katės. Taip pat galite uždaryti duris ir neįleisti katės į miegamąjį. Jei ji bando atidaryti duris, iki ryto uždarykite ją į vonią.

Sunkesniais atvejais išbandykite dulkių siurblį. Eikite miegoti, o katę palikite už durų. Padėkite dulkių siurblį prie durų miegamajame. Įjunkite jį į tinklą, prisitaikykite, kad galėtumėte įjungti nesikeldami iš lovos. Palaukite krebždesio ar kniaukimo už durų ir įjunkite dulkių siurblį. Jei katė sugrįžta, vėl įjunkite. Katė ilgainiui nuspręs nebeįkyrėti jums rytais.

Daugiau apie tai galite skaityti čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.