Kačių auklėjimo abėcėlė: kaip išvengti nepageidaujamo elgesio?

 (25)
Labai sunku atskirti mielą katinišką ekscentriškumą nuo susierzinimo, pereinančio į brangiai kainuojančias ir pavojingas problemas – tai labai sudėtingas momentas, paprastai priklausantis nuo aplinkybių ir šeimininko žinių apie kačių gyvenimą. Dauguma kačių elgsenos pavyzdžių, kuriais skundžiasi šeimininkai, yra paprasčiausio aktyvumo apraiškos neleistinuose rėmuose, pvz., teritorinė agresija, nepageidaujamas žymėjimas ar paukščių medžioklė (graužikų medžioklė paprastai toleruojama...). Turėtume suprasti, kad tik nedidelė dalis kačių demonstruoja elgesio nukrypimus, kurių neturi jų laukiniai giminaičiai. Kuo mūsų žinios apie biologiją ir socialinę laukinių kačių elgseną išsamesnės, tuo rečiau naminių augintinių elgsena atrodo nenormali.
Katė
© Fotolia nuotr.

Gyvūnų savininkai dažnai mano, kad katės būdą pakeisti sunku: jų charakteris nepriklausomas, jos vengia dresūros. Tik išsamios žinios apie kačių elgseną, besiremiančios lyginamosios psichologijos, etologijos, endokrinologijos ir psichofarmakologijos tyrimais, gali padėti išspręsti gyvūno keliamas problemas.

Yra keletas besąlygiškų arba standartinių priežasčių, nulemiančių kačių elgesio problemas, tačiau vienam atvejui tinkantys sprendimo būdai gali būti beverčiai kitu atveju, nors išoriškai abu atvejai ir panašūs. Auklėjimo technikos ir metodų pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių, tačiau reikia turėti omenyje visos šeimos įpročius, poreikius ir lūkesčius, susijusius su mylimu gyvūnu bei šeimos tarpusavio santykius. Jeigu tarp atskirų šeimos narių yra žymių nesutarimų gyvūno elgsenos ir auklėjimo klausimais, tai katės elgesio problemos sprendimo, tenkinančio visus šeimos narius, galima ir nesurasti. Tokiu atveju reikalinga specialisto konsultacija bei rekomendacijos.

Kačių neįmanoma išauklėti kaip šunų. Šunys sudaro socialines hierarchijas, kuriose jūs galite užimti vadovaujantį vaidmenį. Katės formuoja socialines grupes, pagrįstas užimama teritorija, o ne vadovaujančiu vaidmeniu, Todėl klaidinga manyti, kad į auklėjimą jos reaguos kaip šunys.

Niekada nemuškite katės ir nataikykite jokių fizinių bausmių.

Katė pradės bijoti jūsų, o baimė labai greitai gali pereiti į agresiją.

Jūs galite išmokyti katę nesielgti netinkamai, mokydami elgesio, alternatyvaus netinkamam.
Kadangi katės nemėgsta siurprizų, nepageidaujamam elgesiui sustabdyti jūs galite naudoti vandens pistoletus, plojimą rankomis, šnypšti ir kelti kitokius garsus bei trumpus draudimo žodelius, tokius kaip „Ne“. Tačiau privalote žinoti, kad šios taktikos nesuveiks, jei būsite tam nepasiruošę. Be to, pavėlavus net kelias sekundes, tai gali tapti neefektyvu. Jūs privalote tai daryti nedelsdami, kai tik katė pradeda elgtis netinkamai.

Katės yra medžiotojos iš prigimties ir dauguma žaidimų yra susiję su šiuo instinktu. Dažnai medžioklės objektu tampa šeimininkų rankos. Norėdami sustabdyti kandžiojimąsi, rankų pirštais ar delnu lengvai pastumkite katės snukį atgal. Tai galime derinti su „Ne“.

Kita taktika yra padaryti nepageidaujamą elgseną neįmanomą. Pagalvokite, kaip elgtumėtės, jei namuose būtų mažų vaikų: maistą laikykite dėžutėse; dūžtančius ir/ar pavojingus daiktus laikykite nepasiekiamoje vietoje; patikrinkite, ar sunkūs daiktai, pvz., knygų lentynos, yra stabilūs. Galima paieškoti priemonių, skirtų apsaugai nuo vaikų ir jas pritaikyti. Kai analogiškos priemonės neveikia, fizinė problemos prevencija taip pat gera, pvz., atšildomą mėsą, dėkite į neįkaitintą orkaitę, o ne ant stalo.

Geriausia auklėti jauną katytę – tada pasiekiami geriausi rezultatai. Net mažiems kačiukams turi būti parodoma, ką galima draskyti, o ko ne. Niekada netoleruokite nepageidautinos elgsenos, kol kačiukas yra mažas pūkų kamuoliukas, nes toks jis neliks visą gyvenimą, o nepageidaujamas elgesys gali užsifiksuoti ilgam.

Naudojimasis tualeto dėže

Maži kačiukai naudotis tualeto dėže išmoksta iš mamos, todėl nerekomenduojama įsigyti kačiuko, jaunesnio nei 3 mėn. amžiaus.

Jei namuose gyvena kelios katės, kiekviena turi turėti atskirą tualeto dėžę. Nekeiskite tualeto dėžės vietos, nestatykite arti jų dubenėlių su ėdalu ir vandeniu, šalia neturi būti triukšmingų, gąsdinančių daiktų, pvz., indaplovės. Kasdien keiskite kraiką, parinkite katei priimtiniausią kraiko tekstūrą (dažniausiai katėms patinka į smėlį panašus kraikas). Naudokite uždarą tualeto dėžę katėms, kurios stovi joje, bet tuštinasi pro šalį. Jei katė šlapinasi ar tuštinasi ne tam skirtoje vietoje, labai svarbu pašalinti kvapus tose vietose. Galima naudoti actą, komercinius enziminius produktus, valymą garais, repelentus. Jei įmanoma, išmesti suterštus kilimėlius ir audinius.

Labai efektyvi priemonė, pratinant naudotis tualeto dėže – izoliavimas. Tam naudojami voljerai su tualeto dėže. Jei katė naudojasi tualeto dėže reguliariai 4-6 savaites, paleiskite ją į vis didesnį plotą, pvz., vieną kambarį, prieškambarį. Naujoje vietoje katė turi gerai elgtis 1 savaitę, tik tada galima bandyti išplėsti teritoriją dar 1 kambariu. Niekada nedidinkite teritorijos, kol nesate 100 procentų įsitikinę, kad katė naudojasi dėže. Jei atsitinka „nelaimė“, pašalinkite medžiagą, ant kurios tai atsitiko, ir vėl izoliuokite katę bei pailginkite izoliavimo laiką, kad išvengtumėte atkryčių.

NIEKADA netrinkite katės nosies į ne vietoje padarytą šlapimą ar išmatas. Tai niekada nepadėjo auklėjant šunis, o tuo labiau nepadės katėms. Jūs tik parodysite katei, kur geriausia palikti ekskrementus.

Draskymas

Nepageidaujamam draskymui sustabdyti įsigykite specialią draskyklę. Naudokite žodelį „ne“, jei katė drasko nepageidaujamus daiktus. Galima naudoti atbaidančias priemones ant tų daiktų, kuriuos katės užsispyrusiai drasko. Pagirkite katę ir duokite jai skanėstų, kai drasko tam skirtą daiktą. Pademonstruokite, kaip naudotis draskykle. Katė ateis susipažinti su jūsų paliktu kvapu ir tada paliks savo. Labai svarbus faktorius, renkantis draskyklę – medžiaga, iš kurios ji pagaminta. Ji turi būti pakankamai minkšta, kad katės nagai nestrigtų. Jei taip atsitinka, katė gali daugiau niekada nebesinaudoti draskykle. Natūralaus pluošto virvė, standžiai apsukta aplink stulpą, patinka daugumai kačių. Kai kurios katės mėgsta gryną medį; kai kurios labiau nei vertikalias mėgsta horizontalias draskykles.

Šeimininkų žadinimas anksti ryte

Katės yra pagarsėjusios naktinės šeimininkų žadintojos. Katė paprasčiausiai gali būti alkana ir reikalauti maisto. Maitindami ją, kai ji jus žadina netinkamomis valandomis, tik dar labiau sustiprinsite tokį elgesį. Jei alkis yra žadinimo priežastis, tiesiog pripildykite dubenėlį prieš eidami miegoti arba ignoruokite katės žadinimą ir maitinkite ją tiksliai tuo pačiu metu kiekvieną rytą. Katė greitai adaptuosis.

Jei katė žadina norėdama žaisti, yra keletas metodų, kuriuos galite išbandyti. Galima žaidimais nuvarginti katę prieš miegą, tokiu būdu sumažinant norą žaisti naktį. Kai kuriais atvejais padeda šnypštimas ant katės. Taip pat galite uždaryti duris ir neįleisti katės į miegamąjį. Jei ji bando atidaryti duris, iki ryto uždarykite ją į vonią.

Sunkesniais atvejais išbandykite dulkių siurblį. Eikite miegoti, o katę palikite už durų. Padėkite dulkių siurblį prie durų miegamajame. Įjunkite jį į tinklą, prisitaikykite, kad galėtumėte įjungti nesikeldami iš lovos. Palaukite krebždesio ar kniaukimo už durų ir įjunkite dulkių siurblį. Jei katė sugrįžta, vėl įjunkite. Katė ilgainiui nuspręs nebeįkyrėti jums rytais.

Daugiau apie tai galite skaityti čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.