aA
Šuo tapo vangus, nežaidžia ir neėda – klasikinis pavyzdys, kad šuns šeimininkui metas kreiptis į veterinarijos gydytoją. Todėl vilnietė Justina kaip reikiant nustebo, kai sužinojo, kad jos jauna ir žaisminga augintinė Kudlė kenčia siaubingus skausmus, su kuriais reikės kovoti ištisus mėnesius. Nors sveikatos problemas buvo galima įtarti iš šuns kartojamos „maldininko“ pozos, dažnas į tai nepažvelgia pakankamai rimtai, kol nebūna per vėlu.
Justinos augintinė
Justinos augintinė
© Asmeninis albumas

Vaistai nuo skausmo tapo kasdienybe: viskas prasidėjo nuo keistos pozos

„Jai buvo 4 mėnesiai, kai pradėjo daryti tokią „maldininko“ pozą – užpakalį laikydavo pakeltą į viršų, o priekine kūno dalimi glausdavosi prie žemės. Ji visada buvo linksma, norėjo žaisti, vizgino uodegą, ir man atrodė, kad ta atsikartojanti poza yra toks jos savitas įprotis, jai taip patogu, o iš šalies atrodo juokinga“, – pasakoja Justina.

Nuo to laiko šeimininkė su augintine ne kartą lankėsi pas veterinarijos gydytojus, tačiau apžiūros metu nieko įtartino nebuvo pastebėta. Būdama 7 mėnesių, kalytė pradėjo rečiau valgyti, tačiau išliko linksma ir aktyvi. Vis dėlto, Justina sunerimo, kai kalytė pradėjo maždaug kas savaitę vemti tulžimi su kraujingomis priemaišomis.

„Vežiojau ją pas gydytojus, ieškojome priežasčių. Iš pradžių bendri kraujo tyrimai nieko nerodė, vėliau atskirai atliko organų funkcionavimą rodantį tyrimą. Jo rezultatai gydytojai sukėlė įtarimą, todėl papildomai atliko kasos tyrimus. Jie parodė pankreatitą – kasos uždegimą“, – sako Justina.

Paskyrus 10 dienų antibiotikų kursą, vilnietė tikėjosi, kad tuo viskas ir pasibaigs, tačiau tai buvo tik pradžia. Po gydymo augintinė dar kartą vėmė tulžimi, šįkart joje buvo akivaizdžiai daug šviežio kraujo. Veterinarijos gydytojams atlikus gastroskopiją, paaiškėjo, kad kalytei ne tik pankreatitas – jai patvirtinta skrandžio erozija, skrandžio opa ir dvylikapirštės žarnos opa su ūmiu kraujavimu.

Justinos augintinė
Justinos augintinė
© Asmeninis albumas


Šiandien vos 9 mėnesių Kudlė negali užmigti negavusi stiprių nuskausminamųjų, o gydytojai prognozuoja, kad kalytės laukia ilgi gydymo mėnesiai. Šuo turi vartoti vaistus ir laikytis griežtos dietos. Padėti kalytei grįžti į gyvenimą be skausmo besistengianti Justina šiandien nori atkreipti šuns šeimininkų dėmesį – atsikartojanti neįprasta šuns poza, kuri gali mums atrodyti linksma, iš tiesų gali turėti liūdną reikšmę.

„Laikydamas užpakalinę dalį iškeltą, šuo taip gali malšinti jaučiamą skausmą. Į „maldininko“ pozą reikia atkreipti dėmesį, jei ji atsikartoja. Veterinarijos gydytojai dažnai pabrėžia, kad suprastėjusią šuns sveikatą rodo vangumas, dingęs apetitas – tačiau būna ir taip, kad šuniukai linksmai žaidžia net ir turėdami didelių bėdų“, – įspėja Justina.

Svarbu žiūrėti ne tik į šuns pozą, bet ir į aplinkybes

Šunų šeimininkams ne visada pavyksta atpažinti, ką reiškia jų augintinių kūno kalba. Nežinodami, ką reiškia tam tikri augintinių judesiai, galime klaidingai manyti, jog taip šuniui tiesiog patogu elgtis. Kartais neįprasti gyvūno judesiai iš šalies gali atrodyti žaismingai ir kelti šypseną, todėl net neįtariame, kad šuo tam tikrais judesiais praneša apie jaučiamą diskomfortą ar skausmą.

Taigi, „maldininko“ poza, kuomet gyvūnas galinę kūno dalį laiko iškeltą, o priekinę nuleistą – vienas iš šunų elgsenos modelių, kuris gali reikšti, kad šuniui reikia pagalbos. Tačiau, kaip pastebi „Dr. Vet“ veterinarijos gydytoja Austėja Zykutė, tokia augintinio poza ne visada reiškia tai, kad gyvūnas jaučiasi blogai. Todėl, vertinant šios pozos reikšmę, būtina atsižvelgti į aplinkybes.

„Ar kartais vadinama „maldininko“ poza kažką reiškia, reikia žiūrėti pagal situaciją. Jei šuo vizgina uodegą, po pasilenkimo būna linksmas, šokinėja, nori čiupti skaniuką – greičiau tai žaidimo išraiška. Jei šuo tokia poza atsitupia be jokių žaidimo ženklų, uodega paspausta, nevizginama, ausys nuleistos, šuo prasčiau ėda, yra viduriavimas, vėmimas, išsipūtęs pilvas – tai greičiau skausmo išraiška. Tokia poza šuo gali atsitūpti esant bet kokiems pilvo srities skausmams. Taigi, pastebėjus tokius požymius, reikėtų apsilankyti pas gydytoją apžiūrai ir tolimesniems tyrimams“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Tam tikri judesiai gali pranešti ir apie sąnarių problemas

Kad šuo nesijaučia gerai, gali parodyti ir kiti neįprasti judesiai. A. Zykutė įvardija, kokie dar judesiai dažniausiai išduoda suprastėjusią augintinio būklę, apie kurią svarbu pranešti veterinarijos gydytojams.

Sėdėjimas ant šlaunies (viršuje)
Sėdėjimas ant šlaunies (viršuje)


„Šokčiojimas ant trijų kojų kartais gali rodyti kelio girnelės nestabilumą. Jei senesnis gyvūnas prieš guldamas ilgai trypčioja vietoje, lyg bandytų įsitaisyti, tai gali rodyti sąnarių skausmus. Šokinėjimas kaip triušiui, kai, statant priekines kojas, pakyla abi galinės, gali rodyti klubų displaziją. Jei gyvūnas dažnai sėdi ant šlaunies, o ne tupi ant keturių kojų, tai gali rodyti kryžminių raiščių ar meniskų problemas“, – įspėja A. Zykutė.

Šunų šeimininkams pravartu žinoti ir tai, į kokius susirgimus labiau linkusi jų augintinio veislė, ir atidžiau sekti žinomas silpnąsias vietas. Pavyzdžiui, veterinarijos gydytoja nurodo, jog mažų veislių šunys yra jautresni riebiam, sunkiai virškinamam maistui.

„Mažų veislių šunims reikia užtikrinti tinkamą mitybą, neduoti maisto „nuo stalo“, nes bet koks keptas, riebus, sūrus maistas gali sukelti žarnyno problemas. Pudeliukai taip pat linkę į maistinę bei aplinkos alergijas, kurios dažnai yra pirminė niežulio, ausų uždegimo, odos bėrimų priežastis. Pudeliukai taip pat turi polinkį išnyrančioms kelio girnelėms, dantų problemoms, o senatvėje – širdies problemoms. Kasmetinis sveikatingumo patikrinimas galėtų padėti užtikrinti ankstyvą problemų indentifikavimą ir prevenciją“, – pabrėžia veterinarijos gydytoja.

Letena
Delfi Plius Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Rusijai – pirmieji akivaizdžiai nemalonūs signalai: žlugimas neišvengiamas

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(73 žmonės įvertino)
4.6027

Lietuvis net neįtarė, kokią sudėtingą užduotį gaus Ukrainoje: jautriuose kadruose – nesuvokiamus žiaurumus išgyvenę šunys (6)

Daugybė gyvūnų per karą Ukrainoje liko vieni. Kol dalis klaidžioja bombarduojamose gatvėse, kiti...

Alytaus rajone dingo Džeko Raselo terjeras: šeimininkai prašo padėti rasti šeimos narį

2022 gegužės 12 dieną, 21 val. 20 min. Alytaus rajone iš Galintėnų kaimo „Ąžuolas Resort“...

Veterinarė įvardijo svarbiausias augintinių mitybos taisykles: jų laikosi tikrai ne visi

Ar jūsų keturkojis draugas bus sveikas, pirmiausia lemia ne kas kitas, o visavertė mityba ,...

Beglobius Ukrainos gyvūnus gydantis veterinaras Žygimantas: jie jautresni, bet tokie pat mylintys

Situacija Ukrainos gyvūnų prieglaudose labai sunki – jose glaudžiasi po 1000 gyvūnų, taip pat...

Mieliau nebūna: tradiciniu Ukrainos rūbu pasipuošęs Patronas ištirpdė internautų širdis

Gegužės 19-ąją minima tarptautinė tradicinių ukrainietiškų siuvinėtų marškinių –...

Top naujienos

Delfi PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Po „Azovstal“ gamyklos pragaro Putino laukia nauji tikslai: išlieka esminis klausimas

„ Azov “ būrio vadovai, kurie vis dar yra „ Azovstal “ gamykloje Mariupolyje, praėjusią...

Statybų kainos privertė apsvarstyti prekybos tinklų plėtrą: stabdo planuotas rekonstrukcijas (2)

Statybų kainoms toliau šokant į viršų, kai kurie prekybos tinklai neslepia dėl to koreguojantys...

Sinoptikai perspėja: Lietuvoje siautės pavojingas vėjas ir smarkūs lietūs (4)

Artimiausią parą Lietuvą pasieks permainas nešanti žemo slėgio sritis.

Lingienė įspėja: beždžionių raupai Lietuvoje – tik laiko klausimas tokios situacijos nebuvo pastaruosius 50 metų (3)

„Tik laiko klausimas, kada ir mes turėsime pirmą atvejį, nes ratas aplink mus mažėja“, –...

Radiniai upėse verčia aiktelėti: kai kurios vietos – kaip tiksinčios bombos

Paskutinį pavasario savaitgalį, t.y. gegužės 27–29 d., visoje Lietuvoje vyks kasmetinė upių ir...

Užfiksavus lietuvišką produkciją Kaliningrado parduotuvėje, įmonė paaiškino: tai – likučiai

„Delfi“ redakcija sulaukė skaitytojų nuotraukų, kuriose vienoje Kaliningrado maisto...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Po skandalingo rusų diplomato pareiškimo – pirmoji reakcija iš Kremliaus (7)

Rusijos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų Ženevoje diplomatas Borisas Bondarevas,...

Ukrainos bokso bendruomenės liūdesys: karas pasiglemžia geriausius sūnus žuvo dukart bokso čempionas

Karas Ukrainoje pareikalavo Ukrainos bokso čempiono, buvusio šalies rinktinės nario Olego Prudkiy...

22 m. mergina: savęs netausojimas davė skaudžias pasekmes – vieną dieną pritūpusi nebegalėjau atsistoti

„Kai apleidi vieną traumą, greitai gali atsirasti kita“, – pasakojimą pradeda 22-ejų Saulė...