Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?

 (20)
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.
DELFI TV Gyvai: ką svarbiausia žinoti apie šunų ir kačių sveikatą?
© DELFI / Karolina Pansevič

Peršalimo ligos kankina ne tik žmones

Specialistė įvardina susirgimus, dėl kurių pavasario metu gyvūnų šeimininkai dažniausiai kreipiasi į veterinarijos gydytojus.

Gripo epidemija toli gražu kankina ne vien žmones – su panašiais simptomais gali susidurti ir gyvūnai. Šunų kosulį šeimininkai dažnai klaidingai palaiko springimu ir pernelyg dėl to nesusirūpina, nors iš tiesų augintinis gali jaustis labai blogai.

„Kai šuniui pasireiškia virusinis kosulys, į kliniką šeimininkai kreipiasi aiškindami, kad kažkas užstrigo gyvūno gerklėje, jis užspringo. Tai yra klaidinga nuomonė. Tokiu atveju dirginama trachėja, pasireiškia springstantis kosulys, kartais net atsikosint. Vėlesnėse stadijose kosulys kankina net iki vėmimo, gyvūnas jaučiasi prastai. Pakyla jo temperatūra, būna paraudusios akys, iš nosies ir akių teka išskyros“, – aiškina V. Misiūnienė.

Komplikacijos atveju gresia plaučių uždegimas, todėl pastebėjus požymius, delsti nereikėtų. Jei gyvūnas kosėja keletą dienų ar vieną, bet stipriai, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Visgi, pavasario orai – apgaulingi, o kiek pašildžiusi saulė gali mestelėti šeimininkams ne pačių geriausių idėjų. Pavyzdžiui, augintiniui parodžius susidomėjimą maudynėmis vandens telkinyje ir šeimininkui leidus jam pasimaudyti, yra didelė gyvūno peršalimo tikimybė: peršąla šlapimo pūslė, plaučiai, o netrukus pasireiškia ir su šiais peršalimais susijusios ligos.

Erkės darosi vis gudresnės

Anot veterinarijos gydytojos, pavasarį gerokai išauga gyvūnų patiriamų traumų skaičius, ypač tokių atvejų, kuomet lauke pasivaikščioję augintiniai susipjausto letenėles,

„Sniege galima rasti įvairių stikliukų, kurie būna užšalę. Kai viskas atitirpsta, išlenda įvairios šiukšlės, stiklai. Gyvūnai į klinikas atvedami su pakankamai rimtomis traumomis, kreipiamasi dėl perdurtų kojų“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Vis dėlto, pavasarį labiausiai bijoti reikia erkių. Nuo jų saugotis tuomet, kai įšils, yra per vėlu – saugoti savo gyvūną nuo šios grėsmės reikėtų jau dabar. Vos atšilus jos prabunda ir laukia savo aukų ant sausos žolės, krūmo šakelių.

„Erkės gali sukelti tokias parazitines ligas kaip babeziozė, erlichiozė, Laimo liga, erkinis encefalitas. Jei įsisiurbia erkė, aišku, kad reikia ją ištraukti, bet tai, deja, dar neapsaugo nuo ligų. Reikia stebėti gyvūną, ar jam nepasireiškia tokie požymiai, kaip vėmimas, viduriavimas, tamsus šlapimas, nenoras valgyti, pakilusi temperatūra“, – vardina specialistė.

Pastebėjus minėtus požymius, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris paims kraujo tepinėlį ir jį ištirs.

„Geriau išsitirti ir nustatyti, kad ligos nėra, nei pavėluoti pradėti gydymą. Dažnos komplikacijos – inkstų ir kepenų nepakankamumas, galintis sukelti augintinio mirtį. Negydomos šios ligos yra mirtinos“, – perspėja V. Misiūnienė.

Ne kiekviena priemonė gali padėti

Esama įvairių priemonių, saugančių nuo erkių sukeliamų ligų: tabletės, užlašinami tirpalai, purškiami preparatai, antkakliai nuo erkių. Vis dėlto, nėra garantijos, kad naudojama priemonė jūsų augintiniui bus tinkama, todėl svarbu įsitikinti, kuri iš jų veikia geriausiai. Tai gali būti individualu.

„Apsaugą naudoti būtina nuo pat ankstyvo pavasario. Jei neveikia viena priemonė, reikia rinktis kitą. Galbūt jūsų teritorijoje vaikšto žmonės su gyvūnais ir erkės jau priprato prie tam tikro preparato. Vis dėlto, negalima naudoti visų priemonių iš karto – tai gali būti pernelyg didelis krūvis organizmui, sukeliantis įvairius apsinuodijimus“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

V. Misiūnienės teigimu, vien apžiūrėti šuns po pasivaikščiojimo nepakanka – erkės šiais laikais yra tokios gudrios, kad sugeba įsisiurbti į nepastebimas kūno vietas. Labiausiai erkių mėgstamos vietos – ausys, užausiai, vieta aplink lūpas, pažastys, pilvas. Bet randama įsisiurbusių erkių ir pačiose keisčiausiose vietose.

„Veterinarijos gydytojai randa erkių, įsisiurbusių šuns pėdutėse, dantenose, gomuryje, giliai ausies viduje. Ten juk taip paprastai nepatikrinsi ir nepažiūrėsi“, – mano ji.

Daugiau sužinosite peržiūrėję transliacijos įrašą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (22)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.