Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?

 (20)
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.

Peršalimo ligos kankina ne tik žmones

Specialistė įvardina susirgimus, dėl kurių pavasario metu gyvūnų šeimininkai dažniausiai kreipiasi į veterinarijos gydytojus.

Gripo epidemija toli gražu kankina ne vien žmones – su panašiais simptomais gali susidurti ir gyvūnai. Šunų kosulį šeimininkai dažnai klaidingai palaiko springimu ir pernelyg dėl to nesusirūpina, nors iš tiesų augintinis gali jaustis labai blogai.

„Kai šuniui pasireiškia virusinis kosulys, į kliniką šeimininkai kreipiasi aiškindami, kad kažkas užstrigo gyvūno gerklėje, jis užspringo. Tai yra klaidinga nuomonė. Tokiu atveju dirginama trachėja, pasireiškia springstantis kosulys, kartais net atsikosint. Vėlesnėse stadijose kosulys kankina net iki vėmimo, gyvūnas jaučiasi prastai. Pakyla jo temperatūra, būna paraudusios akys, iš nosies ir akių teka išskyros“, – aiškina V. Misiūnienė.

Komplikacijos atveju gresia plaučių uždegimas, todėl pastebėjus požymius, delsti nereikėtų. Jei gyvūnas kosėja keletą dienų ar vieną, bet stipriai, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Visgi, pavasario orai – apgaulingi, o kiek pašildžiusi saulė gali mestelėti šeimininkams ne pačių geriausių idėjų. Pavyzdžiui, augintiniui parodžius susidomėjimą maudynėmis vandens telkinyje ir šeimininkui leidus jam pasimaudyti, yra didelė gyvūno peršalimo tikimybė: peršąla šlapimo pūslė, plaučiai, o netrukus pasireiškia ir su šiais peršalimais susijusios ligos.

Erkės darosi vis gudresnės

Anot veterinarijos gydytojos, pavasarį gerokai išauga gyvūnų patiriamų traumų skaičius, ypač tokių atvejų, kuomet lauke pasivaikščioję augintiniai susipjausto letenėles,

„Sniege galima rasti įvairių stikliukų, kurie būna užšalę. Kai viskas atitirpsta, išlenda įvairios šiukšlės, stiklai. Gyvūnai į klinikas atvedami su pakankamai rimtomis traumomis, kreipiamasi dėl perdurtų kojų“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Vis dėlto, pavasarį labiausiai bijoti reikia erkių. Nuo jų saugotis tuomet, kai įšils, yra per vėlu – saugoti savo gyvūną nuo šios grėsmės reikėtų jau dabar. Vos atšilus jos prabunda ir laukia savo aukų ant sausos žolės, krūmo šakelių.

„Erkės gali sukelti tokias parazitines ligas kaip babeziozė, erlichiozė, Laimo liga, erkinis encefalitas. Jei įsisiurbia erkė, aišku, kad reikia ją ištraukti, bet tai, deja, dar neapsaugo nuo ligų. Reikia stebėti gyvūną, ar jam nepasireiškia tokie požymiai, kaip vėmimas, viduriavimas, tamsus šlapimas, nenoras valgyti, pakilusi temperatūra“, – vardina specialistė.

Pastebėjus minėtus požymius, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris paims kraujo tepinėlį ir jį ištirs.

„Geriau išsitirti ir nustatyti, kad ligos nėra, nei pavėluoti pradėti gydymą. Dažnos komplikacijos – inkstų ir kepenų nepakankamumas, galintis sukelti augintinio mirtį. Negydomos šios ligos yra mirtinos“, – perspėja V. Misiūnienė.

Ne kiekviena priemonė gali padėti

Esama įvairių priemonių, saugančių nuo erkių sukeliamų ligų: tabletės, užlašinami tirpalai, purškiami preparatai, antkakliai nuo erkių. Vis dėlto, nėra garantijos, kad naudojama priemonė jūsų augintiniui bus tinkama, todėl svarbu įsitikinti, kuri iš jų veikia geriausiai. Tai gali būti individualu.

„Apsaugą naudoti būtina nuo pat ankstyvo pavasario. Jei neveikia viena priemonė, reikia rinktis kitą. Galbūt jūsų teritorijoje vaikšto žmonės su gyvūnais ir erkės jau priprato prie tam tikro preparato. Vis dėlto, negalima naudoti visų priemonių iš karto – tai gali būti pernelyg didelis krūvis organizmui, sukeliantis įvairius apsinuodijimus“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

V. Misiūnienės teigimu, vien apžiūrėti šuns po pasivaikščiojimo nepakanka – erkės šiais laikais yra tokios gudrios, kad sugeba įsisiurbti į nepastebimas kūno vietas. Labiausiai erkių mėgstamos vietos – ausys, užausiai, vieta aplink lūpas, pažastys, pilvas. Bet randama įsisiurbusių erkių ir pačiose keisčiausiose vietose.

„Veterinarijos gydytojai randa erkių, įsisiurbusių šuns pėdutėse, dantenose, gomuryje, giliai ausies viduje. Ten juk taip paprastai nepatikrinsi ir nepažiūrėsi“, – mano ji.

Daugiau sužinosite peržiūrėję transliacijos įrašą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veterinaro skiltis

Dažną šunų ir kačių šeimininkų įprotį veterinaras vadina nusikaltimu (17)

Dažną šunų ir kačių šeimininkų įprotį veterinaras vadina nusikaltimu
Pradėjus kaitinti pavasarinei saulei, dažnas žmogus spėjo pajusti karščio sukeliamą svaigulį bei įdegti ar, jei pasisekė mažiau, nudegti odą. Nors augintiniai mums negali to garsiai pasakyti, tačiau karštis jiems sukelia kur kas daugiau nemalonumų. Deja, kartais šeimininkai tik dar labiau apsunkina augintinių situaciją ir net rizikuoja jų gyvybe. Apie tai DELFI TV Gyvai transliacijos metu kalbėjo Jakovo veterinarijos centro gydytojas Viktor Skorobogatko.

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis (20)

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis
Balandžio 25 d., trečiadienį, DELFI TV Gyvai tiesioginės transliacijos metu veterinarijos klinikos „Canis Felis“ gydytojas ir vadovas Justas Kantoravičius aiškino, kaip tinkamai rūpintis augintinių sveikata pirmaisiais jų gyvenimo metais, kad jie augtų stiprūs ir sveiki.

Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija (41)

Perspėja turinčius augintinių: gyvūnų tyko baisi epidemija
Šylantis oras augintinių sveikatai žada naujas grėsmes. Nors šiemet išeidami laukan šunų ir kačių šeimininkai labiausiai baiminasi erkių, DELFI tiesioginės transliacijos metu kalbintas veterinarijos klinikos Vilniuje vadovas, docentas ir daktaras Jakovas Šengautas perspėja, kad artėjančiais metais kur kas didesnių ir netgi mirtinų bėdų augintiniams gali sukelti... uodai.

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (20)

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.