Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti?

 (20)
Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris, ne visos jo paruošiamos staigmenos būna malonios. Jam artinantis, šunų ir kačių šeimininkai privalo žinoti apie šiuo metų laiku tykančias grėsmes. Kas gali kėsintis į jūsų augintinio sveikatą pavasarį ir kuo svarbu pasirūpinti? Tiesioginės transliacijos metu apie tai kalbėjo veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė.
DELFI TV Gyvai: ką svarbiausia žinoti apie šunų ir kačių sveikatą?
© DELFI / Karolina Pansevič

Peršalimo ligos kankina ne tik žmones

Specialistė įvardina susirgimus, dėl kurių pavasario metu gyvūnų šeimininkai dažniausiai kreipiasi į veterinarijos gydytojus.

Gripo epidemija toli gražu kankina ne vien žmones – su panašiais simptomais gali susidurti ir gyvūnai. Šunų kosulį šeimininkai dažnai klaidingai palaiko springimu ir pernelyg dėl to nesusirūpina, nors iš tiesų augintinis gali jaustis labai blogai.

„Kai šuniui pasireiškia virusinis kosulys, į kliniką šeimininkai kreipiasi aiškindami, kad kažkas užstrigo gyvūno gerklėje, jis užspringo. Tai yra klaidinga nuomonė. Tokiu atveju dirginama trachėja, pasireiškia springstantis kosulys, kartais net atsikosint. Vėlesnėse stadijose kosulys kankina net iki vėmimo, gyvūnas jaučiasi prastai. Pakyla jo temperatūra, būna paraudusios akys, iš nosies ir akių teka išskyros“, – aiškina V. Misiūnienė.

Komplikacijos atveju gresia plaučių uždegimas, todėl pastebėjus požymius, delsti nereikėtų. Jei gyvūnas kosėja keletą dienų ar vieną, bet stipriai, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Visgi, pavasario orai – apgaulingi, o kiek pašildžiusi saulė gali mestelėti šeimininkams ne pačių geriausių idėjų. Pavyzdžiui, augintiniui parodžius susidomėjimą maudynėmis vandens telkinyje ir šeimininkui leidus jam pasimaudyti, yra didelė gyvūno peršalimo tikimybė: peršąla šlapimo pūslė, plaučiai, o netrukus pasireiškia ir su šiais peršalimais susijusios ligos.

Erkės darosi vis gudresnės

Anot veterinarijos gydytojos, pavasarį gerokai išauga gyvūnų patiriamų traumų skaičius, ypač tokių atvejų, kuomet lauke pasivaikščioję augintiniai susipjausto letenėles,

„Sniege galima rasti įvairių stikliukų, kurie būna užšalę. Kai viskas atitirpsta, išlenda įvairios šiukšlės, stiklai. Gyvūnai į klinikas atvedami su pakankamai rimtomis traumomis, kreipiamasi dėl perdurtų kojų“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Vis dėlto, pavasarį labiausiai bijoti reikia erkių. Nuo jų saugotis tuomet, kai įšils, yra per vėlu – saugoti savo gyvūną nuo šios grėsmės reikėtų jau dabar. Vos atšilus jos prabunda ir laukia savo aukų ant sausos žolės, krūmo šakelių.

„Erkės gali sukelti tokias parazitines ligas kaip babeziozė, erlichiozė, Laimo liga, erkinis encefalitas. Jei įsisiurbia erkė, aišku, kad reikia ją ištraukti, bet tai, deja, dar neapsaugo nuo ligų. Reikia stebėti gyvūną, ar jam nepasireiškia tokie požymiai, kaip vėmimas, viduriavimas, tamsus šlapimas, nenoras valgyti, pakilusi temperatūra“, – vardina specialistė.

Pastebėjus minėtus požymius, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris paims kraujo tepinėlį ir jį ištirs.

„Geriau išsitirti ir nustatyti, kad ligos nėra, nei pavėluoti pradėti gydymą. Dažnos komplikacijos – inkstų ir kepenų nepakankamumas, galintis sukelti augintinio mirtį. Negydomos šios ligos yra mirtinos“, – perspėja V. Misiūnienė.

Ne kiekviena priemonė gali padėti

Esama įvairių priemonių, saugančių nuo erkių sukeliamų ligų: tabletės, užlašinami tirpalai, purškiami preparatai, antkakliai nuo erkių. Vis dėlto, nėra garantijos, kad naudojama priemonė jūsų augintiniui bus tinkama, todėl svarbu įsitikinti, kuri iš jų veikia geriausiai. Tai gali būti individualu.

„Apsaugą naudoti būtina nuo pat ankstyvo pavasario. Jei neveikia viena priemonė, reikia rinktis kitą. Galbūt jūsų teritorijoje vaikšto žmonės su gyvūnais ir erkės jau priprato prie tam tikro preparato. Vis dėlto, negalima naudoti visų priemonių iš karto – tai gali būti pernelyg didelis krūvis organizmui, sukeliantis įvairius apsinuodijimus“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

V. Misiūnienės teigimu, vien apžiūrėti šuns po pasivaikščiojimo nepakanka – erkės šiais laikais yra tokios gudrios, kad sugeba įsisiurbti į nepastebimas kūno vietas. Labiausiai erkių mėgstamos vietos – ausys, užausiai, vieta aplink lūpas, pažastys, pilvas. Bet randama įsisiurbusių erkių ir pačiose keisčiausiose vietose.

„Veterinarijos gydytojai randa erkių, įsisiurbusių šuns pėdutėse, dantenose, gomuryje, giliai ausies viduje. Ten juk taip paprastai nepatikrinsi ir nepažiūrėsi“, – mano ji.

Daugiau sužinosite peržiūrėję transliacijos įrašą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Bus bandoma humaniškais būdais mažinti benamių kačių populiaciją (3)

Bus bandoma humaniškais būdais mažinti benamių kačių populiaciją
Greitu laiku kiemuose pasigirs poruotis trokštančių kačių ausį rėžiantis kniaukimas - tai pirmas ženklas, kad jau po kelių mėnesių kieme gali bėgioti gerokai daugiau gyvūnų. Norint tam užbėgti už akių 7 kartą Vilniuje pradedama programa „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ – humaniškas ir mažiausiai streso gyvūnui keliantis benamių kačių populiaciją kontroliuojantis būdas, rašoma pranešime spaudai.

Šunų mylėtojus suburs tarptautinė konferencija: atsakys į svarbiausius klausimus

Šunų mylėtojus suburs tarptautinė konferencija: atsakys į svarbiausius klausimus
Jau šį rudenį pirmą kartą Lietuvoje startuos tarptautinė šunų mylėtojų bei profesionalų konferencija CHASE 2018. Konferencijoje pranešimus skaitys pasaulinį pripažinimą pelnę kviestiniai svečiai iš užsienio, rašoma pranešime spaudai.

Žiaurus narkomanas suluošino katytę nupjaudamas jai koją: laimei, atsirado Sigita (24)

Žiaurus narkomanas suluošino katytę nupjaudamas jai koją: laimei, atsirado Sigita
Viena katytė – du skirtingi gyvenimai. Ankstesniajame jai labai nepasisekė: teko gyventi pas narkomaną, kuris kankino ir pjaustė savo augintinę. Sukrėsta katytė anuomet buvo pažįstama kaip Vilkė, o šiandien ji gyvena visai kitokį gyvenimą, kuriame naujoji šeimininkė meiliai ją kviečia Pūkos vardu ir negali atsidžiaugti augintine.

Apklausa: Lietuvoje šunims ir katėms šeimininkai stokoja laiko (3)

Apklausa: Lietuvoje šunims ir katėms šeimininkai stokoja laiko
Šuns ar katės savijauta priklauso ne tik nuo tinkamos mitybos, bet ir nuo to, kiek laiko per dieną jam gali skirti šeimininkas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad glaudesnio ir artimesnio kontakto trūkumas lemia tai, kad vis daugiau naminių gyvūnų serga depresija arba turi elgesio sutrikimų, todėl keturkojo priėmimas į šeimą turi būti atsakingai apgalvotas sprendimas, rašoma pranešime spaudai.

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį (22)

Vyro poelgis šiurpina: pakorė garsiai lojusį šunį
Lietuvoje ir toliau nesiliauja žiauraus elgesio atvejai su augintiniais – praėjusią savaitę vidury baltos dienos ant tvoros pakartas trejų metų šunelis. Nusikaltimą užfiksavę medžiotojai pasakojo, kad Altaronių miestelyje gyvenantis Janas teigė, kad šunelis labai lojo, todėl jis norėjo jį nutildyti, rašoma pranešime spaudai.

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai (66)

Kaimynų ramybę trikdantis šuo gali užtraukti baudą: ką turi žinoti šeimininkai
Ką daryti, jei augintinis mėgsta triukšmauti ir erzinti kaimynus? Apie tai DELFI tiesioginės konferencijos metu kalbėjo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė ir Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas.

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos (15)

Žavingos kačių parodos dalyvės: tik pažiūrėkite, kokios jos mielos
Savaitgalį Vilniuje praūžė kačių paroda. Joje dalyvavo 70 kačių augintojų iš visos Europos, o svečiai galėjo apžiūrėti bemaž 150 parodos dalyvių. Parodoje dalyvavo ir itin retų veislių atstovai, vyko suaugusių kačių pasirodymai, buvo renkama geriausia parodos katė, teigiama pranešime spaudai.

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai (1)

Konkursas „Mano katė 2018“: mainais už nuotraukas – prizai
Džiugi žinia mėgstantiems fotografuoti savo augintinius – konkurso „Mano katė 2018“ metu nuotaikingas keturkojų nuotraukas galima išsikeisti į „Purina“ prizus.

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną (12)

Jaudinantis pareigūnų poelgis: išgelbėjo gaištančią stirną
Kovo 7 d., Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Akmenės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus pareigūnams Vaidai Paulauskienei ir Vitalijui Damskiui patruliuojant kartu su praktikante Gabija Ivanovaite, apie 10.00 val., Akmenės r., Akmenės III kaime, šalia važiuojamosios kelio dalies pastebėta leisgyvė stirna. Supratus, kad laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba, pareigūnų ekipažas sustojo padėti, rašoma pranešime spaudai.

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos (9)

Savaitgalį Vilniuje vyks kačių paroda: laukiama gražuolių iš visos Lietuvos
Šį savaitgalį, kovo 10-11 dienomis, gyvūnų mylėtojai kviečiami apsilankyti Vilniuje, „Ogmios mieste“, šurmuliuosiančioje kačių parodoje. Renginyje dalyvaus apie 70 kačių augintojų, o svečiai galės apžiūrėti apie 150 keturkojų gražuolių. Tai puiki proga ne tik pasigrožėti retomis ar itin populiariomis kačių veislėmis, bet ir išsirinkti sau naują šeimos narį, rašoma pranešime spaudai.

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo (72)

Prie upės rastas negyvai užkapotas veislinis šuo
Kraupus radinys beveik pačiame Panevėžio centre – ant Nevėžio kranto rastas negyvas, žiauriai sukapotas veislinis šuo. Tokiu nusikaltimu įtariamas neblaivus jo šeimininkas.

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti? (1)

Kas alina gyvūnų imuninę sistemą ir kaip ją sustiprinti?
Baigiantis žiemai ir prasidėjus pavasariui, pradeda siausti įvairios infekcinės ligos, nes orai šiuo metų periodu labai permainingi – vieną dieną šąla, o kitą jau lyja. Todėl net tik žmonės, bet ir augintiniai yra linkę sirgti ne tik infekcinėmis ligomis, bet ir bendru peršalimu, ypač esant nepastoviai oro temperatūrai, rašoma pranešime spaudai.

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais (16)

Sujaudina iki širdies gelmių: iš prieglaudos paimta Baika šiuo metu žaidžia su Kinijos vaikais
Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Vieni šio draugo keliauja pirkti pas šunų veisėjus, kiti – ieško gyvūnų prieglaudose. Paėmus gyvūną iš prieglaudos ne tik įsigyjamas ištikimiausias šeimos narys, bet ir padaromas geras darbas: prieglaudoje atsidūrusiam keturkojui suteikiamas antras šansas būti mylimam ir mylėti. Tarp tokių laimingųjų buvo ir Baika, kurią dar visai mažytę namo parsivežė dabartinė jos šeimininkė Aušra. Kaip šiandien Baikai sekasi?

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį (5)

Tyrimas atskleidė nemalonią tiesą: daugiau nei pusė augintinių turi viršsvorį
Metų pradžioje įvairiose pasaulio šalyse atlikta apklausa atskleidė ne itin malonią tiesą – daugiau kaip pusė namuose auginamų šunų ir kačių turi viršsvorį. Net 87 proc. apklaustųjų prisipažino savo augintiniams maisto duoda „iš akies“ – tiek, kiek patys mano, kad jiems reikia. Tik penktadalis apklaustųjų nurodė nuolatos sveriantys augintiniams duodamo maisto porcijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo (45)

Savo laimę rado konteineryje: išmesta kalytė suteikė daug džiaugsmo
Šiukšlių konteineryje išmesta kalytė kai kam buvo šiukšlė, o štai vilniečiui Vytautui ji tapo geriausia drauge. Vyras pasakoja, kiek daug laimės jam suteikė paprastas, bet tuo pačiu ir daug atsakomybės reikalaujantis sprendimas priglausti gyvūną.