aA
Namuose atsiradus augintiniui, užplūsta didelis džiaugsmas: juk maži jaunikliai tokie mieli, kad norisi jais džiaugtis kone kiekvieną minutę. Visgi tuo pat metu šeimininkams atsiranda itin daug atsakomybių, apie kurias, deja, kai kurie žmonės nė nepagalvoja. Veterinarijos gydytojai iš savo kasdienės praktikos pastebi, jog pasitaiko tokių šeimininkų, kurie, išleidę tūkstančius už mažylį, neskiria pakankamai dėmesio ir lėšų gyvūno sveikatai, taip pat neretai užmiršta ir dresūros svarbą, taip sukeldami sau, aplinkiniams ir pačiam gyvūnui pavojų.
Veterinarija
Veterinarija
© Įmonės nuotr.

Pranešime žiniasklaidai „PetCity“ klinikų profesionalai dalinasi įžvalgomis, kodėl šeimininkas turėtų atsakingiau žiūrėti į gyvūno auginimą.

Šeimininkų ir gydytojų komunikacija – svarbi dalis gydymo procese

Šeimininkas yra grandis tarp veterinaro ir augintinio, kuris negali pasakyti, kur tiksliai jam skauda, kokius simptomus jaučia. Veterinaras deda dideles pastangas bandydamas suprasti esamą augintinio būklę: atlieka klinikinius tyrimus bei aiškinasi anamnezę, kuri yra gaunama vieninteliu būdu – iš šeimininko lūpų. Tačiau šiame etape veterinarams dažnai tenka išgirsti daug subjektyvumo ir jau iš anksto nustatytų diagnozių, rastų internete bei įvairiuose socialinių tinklų grupėse.

Veterinaro kabinete pasitaiko ir melagysčių, susijusių su augintinio sveikata. Tai, deja, apsunkina darbą ir gyvūno kančias. Gydytojai klausia šeimininkų, kaip pacientas tuštinasi, šlapinasi ar laka vandenį, ėda? Tačiau neretai sulaukia atsakymo: „nežinau“ arba blefavimo, jog viskas yra puiku. Sergantis augintinis žiūri blizgančiomis akimis ir prašo pagalbos, bet veterinarijos gydytojas yra bejėgis ją suteikti, kuomet šeimininkas nebendradarbiauja.

Sudėtinga efektyviai gydyti gyvūną, kuomet simptomai nėra tiksliai žinomi, todėl šeimininkai turėtų kuo tikslingiau pateikti informaciją apie augintinio būklę gydytojams specialistams – tik taip bus galima užtikrinti greitą ir pilnavertišką augintinio sveikimą.

Labai svarbu stebėti ir pateikti šią informaciją:

• Ar nepakitęs augintinio šlapinimasis, tuštinimasis;

• Ar augintinis ėda, laka;

• Kuo augintinis šeriamas;

• Ar yra neįprastų simptomų: dusulys, kosulys, traukuliai ir kt.;

• Kaip ilgai tęsiasi simptomai, koks jų dažnis;

• Kokios ankstesnės ligos bei jų gydymas, jeigu buvo lankomasi kitoje klinikoje.

Pavojingi ir neišauklėti šunys neretai kelia pavojų veterinarijos gydytojams

Dar viena problema, kurią įžvelgia veterinarijos gydytojai, tai tinkamos dresūros, auklėjimo stoka. Gydytojai kasdien susiduria su neišauklėtais, pavojingais pacientais, kurių šeimininkai naiviai tikisi, kad per kelias minutes veterinarai sugebės juos „užkalbėti“ ir atliks visas reikalingas procedūras.

Žmonės neretai pamiršta, kad nusipirkus keturkojį, auklėjimui taip pat privalu skirti laiko bei lėšų.

Galiausiai nutinka taip, kad šeimininkai patys pradeda bijoti savo agresyvių augintinių. Dresūra – tai kompleksinis, itin daug laiko, pastangų ir kantrybės reikalaujantis procesas. Tačiau jis yra esminis norint užtikrinti pilnavertį augintinio ir su juo kontaktuojančių aplinkinių gyvenimą. Tinkamas šuns elgesys, socialumas, reakcija į įvairiausius dirgiklius yra tiesioginė šeimininko atsakomybė.

Išleidžiami tūkstančiai perkant šunį, o gydymui pinigų nėra

Galėtume įvardinti daugelį keturkojų veislių, kurios dabar yra sparčiai išpopuliarėjusios: už šuniuką žmonės moka ne po vieną ir ne du tūkstančius, skraidinasi juos net iš užsienio valstybių. O kur dar sąrašas tokių keturkojų, kurie neturi dokumentų, ar yra dviejų itin populiarių veislių mišrūnai? Žmonėms neretai reikia šuniuko čia ir dabar, už bet kokią kainą, tiesa, dauginimo sąlygos, veisėjo statusas, dokumentai, sveikata neretai tampa antraeiliais dalykais.

Be to, įsitikinimas, kad brangūs, patikimuose veislynuose gimę augintiniai niekada nesirgs ir nebus alergiški, yra klaidingas. O kartais iš šeimininkų lūpų, ligos ar nelaimės atveju, netgi pasigirsta svarstymų neinvestuoti į gydymą ir migdyti augintinį, nors gydytojų nuomone, jis tikrai turi šansų pasveikti. Tokiais momentais veterinarai save graužia ir jaučia vidinę kaltę, kad jų siūlomi tyrimai, vaistai, procedūros kainuoja pinigus, kurių šeimininkas nesutinka mokėti.

Egzistuoja ir situacijų, kuomet žmonės su kritinės būklės pacientais atvyksta neužsiregistravę. Klinikų darbuotojai jų maloniai prašo palaukti ir iškart atsilaisvinus palatai yra pasiryžę gelbėti sergantį gyvūną. Tačiau išgirdę, jog už skubų vizitą papildomai reikės sumokėti 10 eurų (kadangi pacientas nebuvo užregistruotas iš anksto), šeimininkai su kritinės būklės augintiniu kliniką palieka. Rodos, kad gyvūno sveikatos problemos jiems nebeatrodo tokios didelės.

Skubaus vizito metu pacientą priimantys darbuotojai skiria jam savo asmeninį pertraukų laiką, taip pat yra koreguojamas bendras klinikos tvarkaraštis, todėl yra taikomas papildomas mokestis.

Tad prieš įsigyjant augintinį tikrai verta apsvarstyti savo finansines galimybes: pilnavertė mityba, įvairūs prevenciniai medikamentai, gydymas susirgus, profilaktinė priežiūra, tyrimai ir kita – viso to nusipelnė kiekvienas gyvūnas, nepaisant galimų išlaidų sumos.

Šeimininkai nenori dalyvauti paskutinėmis gyvūno akimirkomis

Tiesa, dar viena itin jautri situacija pasitaiko tuomet, kai šeimininkai atsisako būti su savo augintiniu paskutinėmis jo gyvenimo akimirkomis. Leisti šeimininkui būti pačios eutanazijos procedūros metu ar ne, yra nustatoma kiekvienos veterinarijos klinikos politikoje. Tačiau veterinarai rekomenduoja praleisti su augintiniu kuo daugiau laiko iki pačios procedūros.

Pateiksime citatą iš 2020 m. kanadiečių atlikto mokslinio tyrimo, kuriame buvo apklausiami veterinarai. Vieno jų žodžiai įprasmina tą jausmą, kokį jaučia bene kiekvienas gyvūnų gydytojas, kuomet šeimininkas tiesiog palieka savo augintinį ir išeina:

„Pasaulyje nėra nieko baisiau nei tie momentai, kuomet šeimininkai savo augintinius palieka mirti visiškai vienus. Jie tiesiog juos numeta ir palieka mus, veterinarus, verkti... Žinote, kas mums skaudu? Gyvūnas daugiau nei dešimtmetį buvo kartu su jumis, atidavė viską... Didelio skausmo ir nežinios akivaizdoje jis yra išsigandęs. Jis nori vienintelio: kad būtumėte šalia. O jūs to negalite padaryti, nes bijote? Nes jums per sunku? Tokiais momentais esame liūdni, pikti, bet nieko negalime pasakyti.“

Kita vertus, gyvūnu privalu rūpintis visą gyvenimą: nuo tos dienos, kuomet dviejų mėnesių jis įlekia pro jūsų namų duris, iki tada, kai senučiuką jį tenka nunešti laiptais. Augintiniui juk nerūpi jo šeimininko amžius, sveikata, įvairūs trūkumai ar ydos, tad skatiname niekada to nepamiršti.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.1538

10 populiariausių klausimų apie augintinių ženklinimą ir registravimą: atsako specialistė (2)

​​Po Gyvūnų gerovės įstatymo pataisos įsigaliojimo žmonėms, norintiems paženklinti ir...

Norite atsivežti augintinį iš užsienio: ką svarbiausia žinoti? (1)

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar...

Paaiškėjo augintinių nuotraukų konkurso nugalėtojai: pažiūrėkite, kokie jie mieli

30-ies metų jubiliejų švenčianti „KIKA“ įmonių grupė kvietė visus mylinčius gyvūnų...

Vaikas Kalėdoms prašo šuniuko? Atsakomybė už augintinį tenka tėvams (1)

Nors augintinio dažniausiai norisi vaikams, visgi sprendimą įsigyti gyvūną priima suaugusieji....

Augintinių nuotraukų konkurso kulminacija: netrukus paaiškės, kam atiteks vertingi prizai

Konkurse „Už meilę augintiniams“ sulaukėme daugybės jūsų augintinių nuotraukų, kurių...

Top naujienos

Alkoholio skyriuje laukia kainų augimas: išimtis – nebent tam tikram alui (183)

Dėl didesnių akcizų butelis alaus Lietuvoje 2022 metais turėtų pabrangti 2 centais, butelis vyno...

Kremlius pateikė savo versiją apie Putino ir Bideno pokalbį papildyta (68)

Kremliaus internetinėje svetainėje paskelbtas pranešimas apie gruodžio 7 d. įvykusį Rusijos ir...

„Belaruskalij“ kroviniai per Lietuvą važiuos iki sausio (30)

Trečiadienį įsigaliojus JAV sankcijoms vienai didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų ir...

COVID-19 statistikoje gerėjimo nematyti: Lietuvoje – 1982 nauji koronaviruso atvejai, 10 mirčių papildyta

Praėjusią parą nustatyti 1982 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių, rodo trečiadienį...

IV stadijos vėžiu susirgęs išskirtinio „Toyota MR2“ savininkas pasiduoti neketina: automobilį pavertė kovos simboliu (34)

Vilnietį Taurą Žemaitį daugelis automobilininkų pažįsta kaip išskirtinio, ryškiai raudono,...

Po Širinskienės priekaištų – dar viena versija dėl „valstiečių“ situacijos (5)

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė...

Dėl nelaimės kelyje sustojęs vyras: blogiausia ekstremalioje situacijoje yra kitų vairuotojų elgesys (16)

Dažnai Lietuvoje sprendimai priimami paprasčiausiai kažkam sugalvojus ir labai užsidegus. Neva:...

Žiniasklaida: turtingiausi lietuviai – Raila, Numa ir Žiemelis

Turtingiausi lietuviai yra įmonių grupės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas...

Epidemiologinės situacijos gerėjimas sustojo: vertinant galimus naujus suvaržymus – vienas itin svarbus rodiklis (21)

Nustatant daugiau susirgimų koronavirusu mokyklose, epidemiologinės situacijos gerėjimas Lietuvoje...