aA
Pasikeitus gyvūnų ženklinimo ir registravimo taisyklėms, gyventojams kyla klausimų, ką daryti norint įsigyti ar parduoti gyvūną, kad vėliau nekiltų rūpesčių. Į klausimus apie augintinių ženklinimą, registravimą bei pardavimą ir įsigijimą pranešime žiniasklaidai atsako su Gyvūnų teisių ir apsaugos organizacija (GATO) bendradarbiaujanti advokatė Evelina Nevulienė.
Kačiukas
Kačiukas
© Unsplash

Ne visi norintys įsigyti, parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perduoti savo augintinį kitam savininkui žino teisinį, su šiais veiksmais susijusį, reglamentavimą. Neužtenka augintinį perduoti kitam asmeniui tik žodiniu susitarimu – Lietuvoje galiojantis gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas numato, kad šunys, katės ir šeškai turi būti ženklinami mikroschema ir registruojami. Ką reikia žinoti norint parduoti ar įsigyti augintinį? Kokia teisinė atsakomybė tenka gyventojams? Kalbamės su teisininke E. Nevuliene.

​​Kaip dažnai teisininkams tenka konsultuoti gyvūnų teisės klausimais?

Advokatų, besispecializuojančių šioje srityje yra labai nedaug, nes bylų, kuriose ginčai būtų susiję būtent su gyvūnais, Lietuvos teismuose – mažai. Vis dėlto besikreipiančių dėl teisinių klausimų, susijusių su gyvūnais, daugėja. Pavyzdžiui, aš šiuo metu sprendžiu 5 bylas. Vienos iš jų susijusios su ženklinimu, kitos – su netinkamai suteiktomis veterinarinėmis paslaugomis ar su veisėjų nuslėptais faktais apie įsigyto gyvūno sveikatos problemas. Vis dažniau žmonėms kyla ir augintinio pasidalinimo po skyrybų klausimų.

Kodėl pasirinkote gyvūnų teisę?

Praktikos, kaip užtikrinti gyvūnų gerovę Lietuvoje, turime dar labai mažai, o teisminė praktika tik pradedama formuoti. Prieš 8 metus pradėjau bendradarbiauti su GATO. Šią nevyriausybinę organizaciją konsultuoju iki šiol, nes iškyla vis daugiau klausimų, susijusių su Lietuvos teisine baze gyvūnų srityje. Tai lėmė, kad šiai dienai esu sukaupusi nemažą teisinių žinių bagažą ir galiu patarti įvairiais gyvūnų gerovės klausimais.

Kokie teisiniai aspektai, susiję su gyvūnais, savininkams kelia daugiausia klausimų?

Šiuo metu dažniausiai pasitaiko klausimų, susijusių su privalomu gyvūnų ženklinimu mikroschema bei registravimu: kaip tą padaryti ir kodėl to reikia. Kai kuriems gyventojams vis dar trūksta suvokimo, kad augintinis yra ne tik draugas, bet ir asmeniui priklausantis turtas, už kurį reikia prisiimti atsakomybę. Todėl labai rekomenduoju nepamiršti augintinį paženklinti ir užregistruoti. Tą padaryti galima pasirinkus artimiausią šios paslaugos teikėją internetinėje svetainėje pazenklinkmane.lt.

Taip pat pastebiu išaugusį teisinių konsultacijų poreikį prieš įsigyjant augintinį iš veisėjų. Vis daugiau žmonių pageidauja pasirašyti išsamią pirkimo – pardavimo sutartį. Manau, kad žmonių sąmoningumas auga, jie nori būti tikri, kad perka augintinį iš oficialaus, patikimo veisėjo ir nebus apgauti.

Žmogus, perduodantis gyvūną kitam asmeniui, jau turi būti jį paženklinęs ir užregistravęs Gyvūnų augintinių registre (GAR). Kokia atsakomybė laukia tų pardavėjų, kurie neįvykdys šios sąlygos?

Ne tik parduodantis, bet ir dovanojantis ar kitaip perleidžiantis savo gyvūną kitam žmogui, asmuo augintinį privalo būti jau paženklinęs ir užregistravęs. Tai galioja net ir atiduodant ar pasiimant gyvūną iš prieglaudos.

Atsakomybė už ženklinimo taisyklių nesilaikymą yra numatyta administracinių nusižengimų kodekse, tačiau norėčiau priminti, kad savo augintinius ženklinti ir registruoti vertėtų ne dėl gresiančių baudų. Ženklinimas ir registravimas leidžia lengviau surasti pasiklydusius gyvūnus – jiems atsidūrus prieglaudoje ar veterinarijos klinikoje, iškart galima rasti savininko kontaktus.

Manau, prarasti augintinį yra daug didesnė bausmė, nei už ženklinimo taisyklių nesilaikymą taikoma atsakomybė, todėl savo augintinį mylintiems asmenims tai neturėtų būti problema.

Jei žmogus registruodamas augintinį pateikia klaidingus duomenis, ar jam gresia teisinė atsakomybė?

Duomenis apie augintinį ir jo savininką į registrą suveda privatus veterinarijos gydytojas arba tokią teisę turintis augintinių ženklintojas. Jeigu savininkas pastebi, kad duomenys įrašyti neteisingai, ar tiesiog keičiasi savininko gyvenamoji vieta, telefono numeris ir kt., šiuos duomenis, prisijungęs prie Gyvūnų augintinių registro per Elektroninės valdžios vartus, savininkas gali pakeisti pats.

Savininkas taip pat gali išregistruoti savo gyvūną, jeigu jis nugaišo, bei pranešti, kad gyvūnas dingo. Jeigu savininkas nori koreguoti ne savo, o gyvūno duomenis, jis turi kreiptis į gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugų teikėjus. Teisinę atsakomybę už tyčia suvestus melagingus duomenis užsitraukti gali veterinarijos gydytojai ar ženklintojai, pažeidę registravimo taisykles – tokiu atveju jiems būtų skiriama bauda ir laikinai arba visam laikui sustabdyta teisė naudotis prieiga prie Gyvūnų augintinių registro.

Kokiais atvejais žmonėms nereikia ženklinti ir registruoti augintinių?

Privalomas ženklinimas ir registravimas taikomas katėms, šunims ir šeškams. Pagal šiuo metu galiojančias taisykles, šie gyvūnai turi būti paženklinti ir registruoti per 4 mėnesius nuo jų atvedimo, jei iki tokio amžiaus gyvūnas lieka su savo savininku. Tuo atveju, jeigu gyvūnas yra perduodamas naujam savininkui, jis turi būti paženklintas ir registruotas pirmojo savininko vardu ne vėliau kaip iki jo perdavimo naujam savininkui. Iki 2021 m. gegužės 1 d. atvesti katės, šunys ir šeškai, turi būti paženklinti ir registruoti iki 2022 m. gegužės 1 d.

Ar numatoma naujų, ateityje įsigaliosiančių reikalavimų?

Nuo 2022 m. sausio 31 d. įsigalios reikalavimas savininkams, besikreipiantiems dėl kačių, šunų ir šeškų ženklinimo bei registravimo, prašyme nurodyti ir šiuos gyvūnus atsivedusios patelės, registruotos Gyvūnų augintinių registre, mikroschemos numerį. Šio reikalavimo įgyvendinimas sudarys galimybes ateityje matyti, kiek kokia patelė turėjo vadų, o tai prisidės prie gyvūnų gerovės užtikrinimo bei leis užkardyti neseniai liūdnai nuskambėjusius daugyklų atvejus, kai šunys buvo veisiami nesudarant galimybių patelei atgauti jėgas po buvusios vados.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

10 populiariausių klausimų apie augintinių ženklinimą ir registravimą: atsako specialistė (1)

​​Po Gyvūnų gerovės įstatymo pataisos įsigaliojimo žmonėms, norintiems paženklinti ir...

Norite atsivežti augintinį iš užsienio: ką svarbiausia žinoti? (1)

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar...

Paaiškėjo augintinių nuotraukų konkurso nugalėtojai: pažiūrėkite, kokie jie mieli

30-ies metų jubiliejų švenčianti „KIKA“ įmonių grupė kvietė visus mylinčius gyvūnų...

Vaikas Kalėdoms prašo šuniuko? Atsakomybė už augintinį tenka tėvams (1)

Nors augintinio dažniausiai norisi vaikams, visgi sprendimą įsigyti gyvūną priima suaugusieji....

Augintinių nuotraukų konkurso kulminacija: netrukus paaiškės, kam atiteks vertingi prizai

Konkurse „Už meilę augintiniams“ sulaukėme daugybės jūsų augintinių nuotraukų, kurių...

Top naujienos

Ekspertai aptarė pasikeitusį vaikų sergamumą: Kėvalas išskyrė, kuo skiriasi vakcinos ir kuria skiepyti vaikus (6)

Prezidentas Gitanas Nausėda su Sveikatos ekspertų taryba ir Lietuvos pediatrų draugijos nariais...

Prieš Putino ir Bideno pokalbį dėl Ukrainos – nerimą keliantis scenarijus: Rusija gali ryžtis kruvinam konfliktui (112)

Galbūt paskutinė viltis susitarti dėl taikos. Taip jau vertinamas numatytas JAV ir Rusijos...

Premjerė: vaikai nuo 5 metų bus pradėti skiepyti antrojoje gruodžio pusėje

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad vaikai nuo 5 metų Lietuvoje bus pradėti skiepyti...

Širinskienė pasirinko naują frakciją (18)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją pirmadienį palikusi...

Jau sausį vairuotojai privalės turėti naujas vaistinėles: už senų naudojimą – ir baudos, ir trūkumai techninėje apžiūroje (521)

Jau nuo sausio 1-osios vairuotojai, pirmosios pagalbos vaistinėles įsigiję prieš kelis metus,...

„The Times“: NATO būgštauja, kad Rusija vos per 2 valandas gali atkirsti Baltijos šalis (113)

Šiaurės Atlanto aljansas baiminasi, kad Rusija , pasitelkdama migrantus, gali per dvi valandas...

Po 10 metų Dominykas Klajumas netikėtai palieka „Humoro klubą“: pradės naują etapą (1)

Žinomas humoristas Dominykas Klajumas savo fanams turi netikėtų naujienų – palieka „Humoro...

Vėl šuolis: Lietuvoje – dar 1837 nauji COVID-19 atvejai ir 14 mirčių papildyta (43)

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1837 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių, antradienį...

Tūkstančiai gyventojų gaus 100 eurų išmokas už COVID-19 skiepą: pinigai bus mokami ir kitąmet (24)

„ Sodra “ pradeda mokėti vienkartines 100 eurų dydžio išmokas už skiepą. Iki Kalėdų jas...