Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti

 (68)
Ne su kiekviena kate susidraugauti lengva – kai kurios būna baikščios, užsispyrusios ar net agresyvios. Jau 5 metus su katinu neįstengianti susidraugauti moteris kreipėsi pagalbos: ar įmanoma prisijaukinti katiną, nemėgstantį žmogiškos draugijos?
Katinas
© Shutterstock

Katinas šeimininkės neprisileidžia 5 metus

Ramunė Žvirblė jau 5 metus leidžia kartu su baikščiu katinu Murkliuku, iki šiol negalinčiu pasitikėti žmonėmis. Moters namuose jis atsirado iš prieglaudos „Rainiukas“, kurios darbuotojai vargšelį sugavo Žvėryne.

Rastas išbadėjęs, išsekęs, apiplikytas ir peršalęs gyvūnas priminė skeletą, po veterinarijos gydytojų apžiūros jam nustatytas viršutinių kvėpavimų uždegimas, o akiduobės uždegimas privertė atlikti operaciją, po kurios katinas į pasaulį žvelgė viena akimi. Nustatyta, kad akis pažeista ne dėl ligos, o dėl traumos – akivaizdu, kad katinas buvo skriaudžiamas, vejamas.

R. Žvirblė nusprendė priimti gyvūną laikinai globai, tačiau netrukus nusprendė pasilikti jį visam laikui. Anot jos, pirmus dvejus metus katinėlis atrodė labai įsitempęs.

„Nepadėjo net tai, kad namuose buvo dar dvi katytės iš prieglaudų. Katinėlį priėmiau su visais jo trūkumais, stengiausi kuo daugiau bendrauti ir tuo pačiu neperžengti fizinio atstumo ribos, kuri jį išgąsdintų. Per 5 metus progresas buvo mažas – tik šiek tiek sutrumpėjo atstumas. Jei kartais katinėlį paliečiu jam bevalgant, tai sukelia didelį gyvūno išgąstį“, – teigia R. Žvirblė.

Murkliukas
Murkliukas
© Skaitytojo nuotr.

Anot katino šeimininkės, artimiausias kontaktas, kokį pavyko užmegzti su baikščiu gyvūnu – jis lėtai prieina pauostyti ištiestos moters rankos, o tuomet staigiai sprunka šalin. Kita vertus, jam patinka būti tame pačiame kambaryje su šeimininke ir kitais augintiniais.

Reikia stengtis sudominti tol, kol smalsumas įveiks baimę

Vis dėlto, R. Žvirblė stebisi, kodėl per 5 metus taip ir nepavyko prisijaukinti katino. Tuo metu kačių elgsenos specialistė, veisėja, klubo „Top Miau“ vadovė Beata Kudzevičienė teigia, kad problemą reikėjo aktyviau spręsti vos tik ją pastebėjus, o ne tuomet, kai tai tampa normaliu ir kasdieniu reiškiniu.

„Įtariu, kad iš gatvės paimtas katinas gimė ir augo kokiame rūsyje ir niekad nežinojo, kas yra žmogaus švelnumas, gal net buvo patyręs agresiją. Vėliau žmogus paima gyvūną iš gatvės, nuveža į prieglaudą, kur daug gyvūnų. Prieglaudos skirtingos, skirtingai jose laikomi ir auginami gyvūnai. Ten retai mezgamas šiltas kontaktas – tam stinga laiko, nėra savanorių, o kartais pasitaiko ir agresyvių atvejų“, – aiškina B. Kudzevičienė.

Elgsenos specialistė pastebi, kad iš prieglaudos patekdami į namus gyvūnai yra tampomi, vedami pas veterinarus ir dažnai keisdami aplinką išsigąsta dar labiau.

„Po tokių išgyvenimų katės nebepasitiki žmogumi. Jei katė neagresyvi, tikrai manau, kad galima ją prisijaukinti. Vis dėlto, tai jau yra tapę kasdienybe, tad būtų labai sunku. Reikia turėti daug kantrybės ir laiko. Reikia nepamiršti ir to, kad nežinome, kaip iš tiesų katinas praleido pastaruosius 5 metus“, – svarsto B. Kudzevičienė.

Kačių elgsenos specialistės teigimu, tokia problema gali būti sprendžiama nuperkant katinui žaislų, skanėstų, stebint, ką jis labiau mėgsta, prie ko eina.

„Jei katinas valgo mėsą, galima ją supjaustyti mažais gabaliukais, o prieš duodant ir jam pavalgius – paglostyti gyvūną. Reikia rasti tai, kas jam patinka ir jaukinti prie rankų, prie švelnumo, kad jis suprastų, jog ranka – ne tik agresyvumas ir procedūros, bet ir švelnumas. Žinoma, bandant prijaukinti, katinas negali turėti galimybės pabėgti į kitą patalpą, durys turi būti uždarytos“, – pataria kačių elgsenos specialistė.

Anot jos, laikui bėgant gyvūno smalsumas turėtų nugalėti jo baimę: galop padeda naujo skonio paieška, žaidimai. „Tiesiog reikia nupirkti katei skanėstų, žaislų. Tikimybė, kad ji išliks baikšti visam gyvenimui, yra, bet viskas priklauso nuo žmogaus sąmoningumo“, – įsitikinusi B. Kudzevičienė.

Net ir agresyviausios laukinės katės gali tapti draugėmis

VšĮ „Vyšnių sodas“ projektų direktorė Monika Mužaitė pabrėžia, kad kiekvienas katinas turi savo charakterį. Laukines kates geriausiai sekasi prisijaukinti tuomet, kai jos būna iki 6 mėnesių amžiaus.

„Atvejų, kai žmonės jų taip ir neprisijaukina, tikrai pasitaiko. Viena mūsų prieglaudos savanorė augina 7-erių metų kačiuką, kuris iki šiol neina pas ją ant rankų. Bet būna, kad net ir labai sulaukėję katinai per pusmetį ar per metus laiko pripranta prie dėmesio, meiliai glaustosi, nori būti nešiojamas ant rankų“, – aiškina ji.

Prieglaudos direktorės teigimu, sprendžiant šią problemą svarbu atsižvelgti į tai, kur mėgstamiausia katino buvimo vieta, kaip su juo kalbama – o galbūt namuose lankosi svečiai vyrai, grąžinantys jam blogus prisiminimus?

Per kiek laiko laukinis katinas taps naminiu, priklauso ne tik nuo amžiaus. Tai lemia ir tai, kur katinas buvo rastas ir kaip ilgai ten prabuvo, ar anksčiau nėra gyvenęs su žmonėmis, ar turėjo nuolatinių šėrėjų.

„Prieglaudoje turime katiną, gatvėje gyvenusį 2-3 metus. Tai jau užsitvirtinęs laukinukas – kol jis leisis paglostomas kurio nors iš savanorių, užtruks apie 2-3 mėnesius. Vienoje teritorijoje pagavome kačiukų vadą, kurie pas mus ir užaugo. Kiekvienas jų žmones prisileidžia skirtingai. Pavyzdžiui, kai kuriuos jau greitai buvo galima paimti ant rankų, o viena mergaitė buvo labai agresyvi ir tik po 7 mėnesių persilaužė ir tapo meili“, – aiškina M. Mužaitė.

Vis dėlto, prieglaudos direktorė neabejoja, kad kiekvienas laukinis katinas gali tapti geriausiu žmogaus draugu. M. Mužaitė teigia, kad jos akyse net ir patys agresyviausi katinai, pro kuriuos nebūdavo įmanoma praeiti, kurie šokdavo, purkšdavo ir draskydavosi, vieną dieną tapo meiliais naminiais katinais.

„Kai kurių mes paliest dar iki šiol negalim, bet įprastai per pusmetį ar metus laukinius katinus galima pripratinti prie žmogaus. Sunku pasakyti, nuo ko viskas priklauso – net ir tokiomis pačiomis sąlygomis auginami vienos vados kačiukai elgiasi skirtingai“, – teigia ji.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (16)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos (96)

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos
Reginys, kurį važiuodama palei Verknės upę išvydo Audra Petraškienė, atėmė moteriai žadą ir sukrėtė ilgam. Penktadienį apie 11 val. pro šalį važiuojančią moterį privertė sustoti pagalbos prašantis juodai balto spanielio žvilgsnis. Sunku įsivaizduoti, kokias kančias teko išgyventi gyvūnui, tačiau vien į jį pažiūrėjus, tampa aišku – kažkas bandė juo žiauriai atsikratyti.