Palikti sniegynuose, arba Taro ir Jiro istorija

 (5)
Turbūt daug kas žino filmą „Eight Below“ („Palikti sniegynuose“) – gražią istoriją apie kinkinių šunis, paliktus Šiaurės platybėse. Kai kas gal atkreipė dėmesį į tą faktą, kad filmas sukurtas remiantis tikrais įvykiais. Galbūt netgi yra kokią grupelė žmonių, kurie yra girdėję, jog egzistuoja kita „Eight Below“ versija. Kažkas greičiausiai ją netgi matė, o vienas kitas netgi pasidomėjo faktais apie tikruosius istorijos herojus.
Haskiai
© Shutterstock nuotr.

Originalusis, pusiau dokumentinis filmas vadinasi „Nankyoku monogatari“ (dar žinomas ir kaip „Antarctica“ ar „South Pole Story“, originalus japoniškojo pavadinimo vertimas būtų „Pasakojimas apie sudėtingą situaciją“), jis sukurtas 1983 metais. Režisierius - Koreyoshi Kurahara. Pats filmas toks pusiau dokumentinis, pusiau meninis – tai pakankamai realiai atrodanti istorija apie tuos laikus, kai technologijos dar buvo mažiau pažengusios ir Antarktį tyrinėti buvo sunkiau negu dabar.
„Nankyoku monogatari“ kurtas trejus metus šiaurinėje Hokaido dalyje, kainavo jis 2,5 mlrd. jenų. Daug kas giria nuostabią, atšiaurią jo aplinką ir garso takelį. Muzika turbūt verta atskiro straipsnio - Vangelis albumas „Antarctica“ žinomas geriau negu pats filmas.

Filmas Japonijoje tapo dideliu hitu, jo herojai Sachalino haskiai (Karafuto šunys) išpopuliarėjo – tačiau trumpam. Vėliau susirūpinta, jog norint išgauti kuo didesnį realizmo laipsnį žvaigždės turėjo kentėti pernelyg ekstremalias sąlygas. Režisierius teigė, kad šunų emocijas surinko viso filmavimo metu ir tada lipino į atskiras dalis. Atkuriant mirties scenas šunis kruopščiai anestezavo. Dalys, kur šunys nukrito ar nuskendo, filmuotos studijoje. Kraujas buvo suklastotas. Neaišku tik, ar šunų aukų (jūrų paukščiai ir ruoniai) mirtys taip pat imituotos.

Tikrieji herojai

1957 metų vasarį mokslinių tyrimų bazėje Showa stotyje surengta pirmoji japonų Antarktikos ekspedicija. Stotyje gyveno 22 Sachalino haskiai. Vėliau ten liko 11 vyrų, katė, pora paukščių ir 15 rogių šunų. 1958 metų vasario 8 dieną Antarktidos geodezijos komanda ledlaužiu išplaukė paimti vyrų iš pirmosios ekspedicijos. Kadangi kilo smarki audra, ledlaužis negalėjo priartėti prie bazės. Pirmosios ekspedicijos komanda evakuota sraigtasparniu. Du vyrai – Ochi ir Ushioda – nenorėjo skirsti, kadangi jiems būtų tekę palikti šunis. Šie gyvūnai buvo nuolatiniai jų draugai ir transporto priemonė. Ypač vertinti du broliai – Taro ir Jiro, jauni patinai, jau išgelbėję vyrų gyvybes grįžtant iš ekskursijos Batnnutan kalne. Vis dėlto vyrai išskrido, o šunis pririšo, vildamiesi, kad grįš jų pasiimti – buvo numatytas dar vienos mokslininkų grupės apsilankymas bazėje.

Deja, grįžus į ledlaužį paaiškėjo, kad antrosios grupės vykimas bazėn atšauktas. Oro sąlygos buvo itin blogos, o grįžimui pritrūko degalų. Abu šunimis besirūpinę asmenys buvo pasiryžę rizikuoti gyvybėmis ir grįžti, kad išgelbėtų gyvūnus – tačiau jiems to padaryti neleista. Galų gale Ochi pradėjo prašyti, kad jį nugabentų bazėn, kur jis bent humaniškai užmigdytų šunis – nenorėjo, kad gyvūnai badmiriautų. Soya kapitonas nusprendė, kad grįžimas bet kokiu atveju bus pernelyg rizikingas dalykas ir ledlaužis apsisukęs grįžo Japonijon. Showa stotyje su savaitės maisto atsargomis pririšti liko 15 šunų.

Yra žmonių, kurie savo gyvybėmis rizikuotų dėl šunų, yra daug žmonių, kurie kentėtų dėl taip susidariusios situacijos – tačiau turint omeny skirtingas kultūras ir skirtingą garbės supratimą, japonų vyrai turėjo jausti žymiai stipresnį gėdos jausmą, negu vakariečiai. Žinoma, grįžusieji Japonijon dėl paliktų šunų sulaukė daug kritikos. Vienas iš prižiūrėtojų lankė sniegynuose paliktų šunų savininkus ir jų atsiprašinėjo.

Beveik po metų, 1959 sausio 14 d., trečioji mokslininkų grupė atvyko bazėn. Ochi ir Ushioda keliavo kartu – jie norėjo palaidoti gyvūnus. 7 negyvų šunų kūnai rasti pririšti grandinėmis - tai buvo Goro, Besu, Moku, Aka, Kuro, Bochi, Kuma. 6 šunys pabėgo ir dingo - Riki, Anko, Shiro, Jakku, Deri, Kuma. Tačiau didžiausiai visų nuostabai, juos labai šiltai sutiko Taro ir Jiro. Nežinoma, kaip jie išgyveno ir ką ėdė. Daroma prielaida, kad šunys medžiojo pingvinus ir ruonius, taip pat rijo ruonių išmatas.

Nepaisant to, kad Taro ir Jiro paskelbti herojais, sekančiais metais naujos ekspedicijos metu jie vėl darniai traukė roges. Tiesa, vyresnysis brolis Taro gan greit įkurdintas Hokkaido universitete, kur ramiai gyveno iki 1970 rugpjūčio 11 ir nugaišo sulaukęs 15 metų. Jo iškamša laikoma tame pačiame universitete. Jiro nugaišo penktosios ekspedicijos metu 1960 m. Jo iškamša pateko į Nacionalinį mokslo muziejų Uene, Tokijuje, ir stovi šalia garsiojo Hachiko.

Nuo 1959 m. Tokijuje stovi statulų grupė, mininti 15 Showa stotyje paliktų Sachalino haskių. Taro ir Jiro turi savo pašto ženklus, jiems bei garsiajai ekspedicijai paminėti išleista proginė moneta.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.