Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį

 (22)
Ar galėtumėte įsivaizduoti bute gyvenančias 13 kačių? Tokį vaizdą gyvūnų gelbėtojams neseniai teko išvysti Vilniuje, Apkasų gatvėje, gyvenančios garbingo amžiaus moters bute. Jos kaimynai nuolat skundėsi iš buto sklindančiais nemaloniais kvapais – į skundus sureagavo Vilniaus gyvūnų globos namų darbuotojai ir Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus specialistai.
Katė valgo mėsą
© Shutterstock

Tai – ne vienintelė „nekontroliuojama veisykla“

Pati šeimininkė paaiškino, kad prieš kelerius metus namo parsinešė kačių porelę, kuri susilaukė palikuonių, o šie dauginosi toliau, kol vilnietės namuose bėgiojo jau 13 gyvūnų. Garbaus amžiaus moteris katėmis negalėjo tinkamai pasirūpinti. Apleistoms ir išbadėjusioms katėms diagnozuotas virusinis rinotracheitas.

„Patekusios į bendrovės „Grinda“ globą, katės pirmiausia buvo gydomos antibiotikais, stiprinamas jų imunitetas. Kai pasveiks, bus sterilizuojamos. Kadangi katės nebuvo išleidžiamos į kiemą, todėl pagal programą „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ jų į Vilniaus gatves paleisti negalima, nes jos tiesiog neišgyvens. Tikimės, kad atsiras jas norintys globoti atsakingi šeimininkai“, – teigia Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė.

Deja, toks atvejis kaip šis nėra retenybė. Per metus iš tokių „nekontroliuojamų veisyklų“ į Vilniaus gyvūnų globos namus patenka vidutiniškai apie 15 gyvūnų.

„Labai gaila, kad kartais meilė keturkojui perauga į visiškai neatsakingą maniją, nors gyvūnų populiacijos kontrolės paslaugos yra lengvai pasiekiamos. Pavyzdžiui, kiekvienas Vilniaus miesto senjoras, auginantis katę ar šunį, savo augintinį Vilniaus gyvūnų globos namuose gali kastruoti ar sterilizuoti nemokamai“, – pabrėžia veterinarijos gydytoja.

Didžiausi pavojai – kraujomaiša ir ligos

Dar vienas A. Stasiūnienės išskiriamas nekontroliuojamo gyvūnų dauginimosi pavojus – kraujomaiša. Uždaroje patalpoje gyvenantys gyvūnai kergiasi tarpusavyje. Kraujomaišos vaisius dažniausiai sunkiau vystosi, gimęs pasižymi daug silpnesniu imunitetu, pastebimi daug dažnesni susirgimai (pvz., alergijos, artritai ir kt.).

Vilniaus mieste laisvai gyvenančių kačių kontrolė vykdoma pagal tarptautinę programą „Pagauk – sterilizuok – paleisk“, t.y., jos pagal gyventojų pranešimus sugaunamos, sterilizuojamos ir po kelių dienų vėl paleidžiamos sugavimo vietoje.

2015 m. pagal šią programą buvo kastruotos 446 katės/ katinai, 2016 m. – 392, o štai 2017 m. sterilizuota 590 gyvūnų. Per 2017 metus 69 pensininkai pasinaudojo nemokama paslauga kastruoti savo augintinius, kurie taip pat buvo vakcinuoti ir pažymėti mikroschemomis.

Veterinarijos gydytoja A. Stasiūnienė atkreipia dėmesį ir į benamėms katėms būdingą užkrečiamą pavojingą ligą. Kačių rinotracheitas – tai dažniausiai sutinkama ir labai greitai plintanti virusinė liga, kurią sukelia I tipo herpes virusas.

Ligos sukėlėjas patenka į organizmą per burnos, nosies, akių gleivinę. Kačių rinotracheitas labiausiai paplitęs tarp benamių, niekada nevakcinuotų kačių ir pavojingiausias mažiems kačiukams (mažylių mirtingumas iki 30 proc.). Pirmieji ligos požymiai – akys pradeda ašaroti, pastebimos išskyros iš nosies, atsiranda akių uždegimas (konjuktyvitas), katė gali pradėti kosėti.

Vis dėlto, rinotracheitu gali susirgti netgi katės, kurios neišleidžiamos iš namų – virusą galite parnešti vien paglostę kitą, virusą nešiojančią, katę. Šios ligos negydant, galimos sudėtingos komplikacijos – plaučių uždegimas, bronchitas, virškinamojo trakto sutrikimai ar net encefalitas.

Pastebėjus pirmuosius ligos požymius, būtina kuo skubiau kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad laiku būtų suteikta pagalba. Auginantiems kačiukus reikia nepamiršti, kad nuo 8 gyvenimo savaitės jiems būtina atlikti profilaktinę vakcinaciją ir ją kasmet pakartoti.

Mano, kad problemą išspręstų gyvūnų ženklinimas ir registravimas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) yra atsakinga už gyvūnų globėjų ir gyvūnų globos vietų valstybinę veterinarinę priežiūrą. t.y. nuolat prižiūri ir kontroliuoja, kad šios įstaigos atitiktų nustatytus veterinarinius, gyvūnų sveikatos ir gerovės reikalavimus.

VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Rasa Sirutkaitytė įsitikinusi, kad visuotinė ar tikslinė šunų ir kačių ženklinimo ir registravimo prievolė būtų viena efektyviausių priemonių, užtikrinančių efektyvesnę augintinių laikymo, veisimo, prekybos, vežimo ir kt. sričių kontrolę. Tačiau kol kas Lietuvoje augintinių ženklinimas ir registravimas yra laisvanoriškas.

„Visuomenėje vis dar sklando klaidinantys mitai, kad šunų ar kačių patelėms būtina atsivesti palikuonių sveikatos sumetimais. Gyvūnų augintinių veisimas turi būti planuojamas, o ne atsitiktinis. Gyvūnų augintinių savininkai skatinami kastruoti savo augintinius, išskyrus tuos, kurie planuoja verstis komerciniu gyvūnų veisimu. Bet kokiu atveju, gyvūno savininko atsakomybė yra užtikrinti, kad jų augintinių jaunikliai būtų perduoti naujiems savininkams, o ne išmetami į gatvę ar jais kitaip atsikratoma“, – aiškina ji.

Kitas svarbus aspektas, kurį pabrėžia R. Sirutkaitytė – neatsakingas ir neapgalvotas gyvūnų jauniklių įsigijimas, dovanojimas ir pan. Tai taip pat labai didina bešeimininkių ar bepriežiūrių augintinių populiaciją.

„Gyvūnus augintinius rekomenduojama įsigyti iš patikimų, oficialiai registruotų veisėjų, pardavėjų ar priglausti iš gyvūnų globėjų. Augintinių įsigijimas iš nelegalių veisėjų skatina ir bešeimininkių, bepriežiūrių gyvūnų augintinių populiacijos skaitlingumą“, – teigia pašnekovė.

R. Sirutkaitytė pabrėžia, kad kartu su augintiniu šeimininkas prisiima ir atsakomybę už jį. Pavyzdžiui, jei namuose laikomas nekastruotas katinas yra išleidžiamas laisvai vaikščioti lauke, jam ne tik kyla pavojus būti sužalotam, užsikrėsti užkrečiamomis ligomis – jis taip pat prisidės ir prie augančio bešeimininkių gyvūnų augintinių jauniklių skaičiaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.