aA
Visi gyvūnai Linos gyvenime atsirado pasikliaujant širdimi. Vienus augintinius ji pamatė kino filme, kitus – oro uoste, trečius – tiesiog įsimylėjo parodoje. Šiuo metu gyvūnų mylėtojos namuose galėtume suskaičiuoti arti 20 augintinių – Meino meškėnai, britų trumpaplaukės katės, neseniai pasaulį išvydę ir jau suaugę retriveriai.
Lina ir jos gyvūnai
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Šunis veisiu jau 20 metų. Iš pradžių pradėjome nuo senbernarų, bet tai buvo labai skausminga patirtis, nes jie susirgdavo, staiga mažyliai nugaišdavo, tad nusprendėme jų nebeveisti, nes tai buvo emociškai per sunku. Kai per televiziją pradėjo rodyti amerikietiškus filmus, viename jų pamačiau labradorą ir iškart supratau, kad noriu dar kartą pamėginti veisti šunis, būtent juos. Tuo metu Lietuvoje labradorų buvo gal kokie 6, kainos buvo nesvietiškos. Mano pirma labradorė, jau senučiukė, dar dabar gyvena su mumis, šiuo metu jai jau 15 metų", - sako moteris.

Britų trumpaplaukę katę pirmą kartą Lina išvydo keliaudama Sovietų Sąjungoje. Viename oro uoste ji pamatė moterį, kuri už pavadėlio vedėsi įspūdingą stambią katę. Tuo metu tokie gyvūnai buvo tikra egzotika, kažkas nepaprato ir stebinančio. Lietuvoje šios veislės kačių nebuvo, bet moteris buvo įsitikinusi, kad tikrai augins šiuos unikalius gyvūnus. Tuo tarpu meilė Meino meškėnams buvo žemiškesnė, keliaudama su britais po parodas ji išvydo šiuos pūkuotus milžinus.

„Anksčiau buvo kitaip nei dabar. Turėdavai laukti pasirinkto gyvūno, įrodyti, kad tikrai esi jo vertas. Aš kelerius metus laukiau savo išrinktųjų katino ir katės. Veisėjui turėjau parodyti, kaip prižiūriu kitus katinus, siųsti jų nuotraukas, turėjau įrodyti, kad ką nors nuveiksiu su naujais gyvūnais. Jų turi sulaukti, ne kiekvienas veisėjas noriai parduoda. Yra laukiančių ir iš manęs katinų, bet aš jiems neketinu jų parduoti, nesvarbu, kiek pinigų pasiūlytų. Aš matau, kaip tie žmonės kates laiko, kaip elgiasi parodose. Man jų elgesys nepatinka ir yra nepriimtinas. Su gyvūnu reikia elgtis gražiai, švelniai, juos reikia jausti", - kalbėjo Lina.

Neatsiejama sėkmingo veisimo dalis – parodos. Lina jau kuris laikas dalyvauja tik užsienyje vykstančiose parodose, atidžiai renkasi teisėjus, nes kiekvienas jų veisles vertina ne tik pagal veislės standartus, bet ir pagal asmeninį supratimą. Vieniems svarbus katino dydis, kitiems – kailis, tretiems – snukučio forma.

„Veisimui reikia žinių. Aš viską jaučiu širdimi, negaliu paaiškinti, kas, kodėl, kaip. Kai atsirado šuo, pradėjau domėtis, kaupėsi žinių bagažas. Man atrodo, kad taip veisėjai elgiasi. Su katinais lengviau, o su šunimis kur kas sunkiau, reikia įdėti daug darbo. Kartais ir pavargsti nuo jų, galvoji, kam jų reikia. Bet porą dienų pailsi ir vėl viskas gerai. Manau, kad turi viduje kažką turėti, kad galėtum tuo užsiimti. Reikia žinoti ir apsigimimus, ir ką su kuo kergti. Čia tas pat, jei mane nuvežtų į automobilių saloną ir lieptų dirbti, nors aš nieko nenusimanau. Reikia domėtis. Kačių parodose labai didelė konkurencija. Jei nusiperki gerą katiną, parodose reguliariai laimi, turi jį saugoti, nes jį gali nunuodyti. Panaši situacija ir dėl šunų. Tikrai yra juntamas stiprus pavydas. Dėl to pastaruoju metu labai saugau savo augintinius, atsirenku, kur su jais važiuoti, parodų metu nepalieku vienų ir pan.“, - dėstė moteris.

Nors kačių ir šunų veisėjų pasaulyje konkurencija arši, pergalių skonis labai saldus, bet net ir jame atsiranda tikrų bendraminčių ir draugų. Lina pasakoja, kad būtent katės ją suvedė su keliomis veisėjomis, kurios tapo tikromis draugėmis ir bendražygėmis.

„Turiu komandą, mes trise draugaujame. Mus jau sieja ir žmogiška draugystė, važiuojame kartu atostogauti, į parodas, kuriose mes ne tik išstatome katinus, bet visada dar ką nors smagaus sugalvojame. Nueiname į vakarėlius, užtrunkame kelionėse, kad galėtume pamatyti įvairias šalis, teigė Lina.

Gyvenimas tarp ir su gyvūnais padarė didelę įtaką ir Linos dukroms. Vyresnėlė, jau sukūrusi šeimą, augina tris šunis ir katę, o jaunesnioji padeda mamai pasirūpinti gyvūnais namuose, prižiūri juos išvykus. Žinoma, kartais visada judesio pilni namai, gyvūnų plaukai, visi darbai, kuriuos reikia nudirbti, patikrina tiek Linos, tiek šeimos narių kantrybę, bet kelios dienos, praleistos be gyvūnų, vėl viską sustato į savo vietas, ilgesys padeda įžvelgti malonumą, kartais ir varginančioje kasdienybėje, kuri suteikia labai daug laimės.

Lina pastebi, kad būsimi gyvūnų augintojai tampa vis labiau išprusę, vis rečiau prašo parduoti gyvūnus be dokumentų, domisi konkrečia veisle, jos subtilybėmis, o ne aklai perka tai, kas gražu.

„Pastaruoju metu pastebiu tendenciją, kad žmonės yra apsiskaitę apie gyvūnus, ir tai labai smagu. Kiekvienas turi informacijos apie gyvūnų charakterį, klausia tikrai specifinių ir svarbių klausimų. Atsimenu, kai sumaniau pasirašinėti sutartis su pirkėjais, iš pradžių bijojau jas jiems parodyti, maniau, kad pagalvos, jog esu nenormali. O dabar savaime suprantama, kad perkant gyvūną iš veislyno dėl tam tikrų dalykų įsipareigoja tiek veisėjas, tiek būsimas šeimininkas. Sutartyje ir aš turiu įsipareigojimų. Pavyzdžiui, jeigu katinas miršta nuo paveldimų ligų, duodu kitą gyvūną iš artimiausios vados. Per 20 metų esu tris gyvūnus atidavusi. Labai kritiškai vertinu, kai man paskambinęs žmogus prašo parduoti katę be dokumentų, brokuotą, kad tik pigiau būtų. Tokiu atveju nepalyginamai geriau priglausti gyvūną iš prieglaudos", - sakė Lina.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Konkursas: laimėkite profesionalią fotosesiją su augintiniu

Norėtumėte įamžinti savo ir augintinių draugystę profesionalioje fotosesijoje? Jei taip –...

Jurbarke siautėjo lentele ginkluotas senolis: kliuvo vyrui dėl vedžiojamų šuniukų (5)

Jurbarke pareigūnai sulaukė iškvietimo dėl lentele besidaužančio senolio. Pasirodo, jį...

Tiems, kam patinka egzotiški augintiniai: gyvalazdės ieško naujų namų (13)

Šiuo metu DELFI redakcijoje apsistojusi gyvalazdžių šeimynėlė, ieškanti naujų namų. Tiems,...

VŠĮ „Penkta koja" sulaukė ultimatumo: jei susitarimo nesilaikys, įstaiga bus iškeldinta (5)

Kauno rajono savivaldybė pasirengusi ištiesti pagalbos ranką gyvūnų globos įstaigai „Penkta...

Šuns netekusi panevėžietė ieško teisybės: klausiau, ką padarei, o jam buvo juokinga (73)

Panevėžio daugiabučių namų kieme suvažinėto šuns šeimininkai kreipėsi į policiją, tačiau...

Top naujienos

Namuose atsilaikiusi „Sūduva“ savo likimą spręs Vengrijoje (236)

Marijampolės „Sūduvą“ nuo istorinio patekimo į UEFA Europos lygos grupių etapą galimai...

30 metų po Baltijos kelio: Mauricas parodė, kaip toli už nugarų palikome kitas posovietines valstybes (667)

Baltijos šalys yra vienintelės iš anksčiau Tarybų Sąjungai priklausiusių šalių, kurių...

Marijampolėje apsilankęs Nausėda: mūsų meilė futbolui yra giliai užslėpta (21)

Ketvirtadienį didelio susidomėjimo sulaukusias Europos lygos atrankos rungtynes tarp vietos...

Virginijus Sinkevičius: netrukus jau bus kalbama apie konkretų portfelį (63)

Ketvirtadienį Seimui pritarus ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus...

Prie „Titaniko“ panėrė po 15 metų pertraukos: vaizdas – šokiruojančiai nykus (16)

Aplankę „Titaniką“ po 15-os metų pertraukos, mokslininkai išvydo „šokiruojančiai“...

Atsidėkoti sirgaliams siekęs Čeburinas: negalėjome parodyti to, ką norėjome (2)

Pirmasis UEFA Europos lygos atrankos mačas tarp Marijampolės „Sūduvos“ ir Budapešto...

Nuo mikroelementų trūkumo iki vėžinių susirgimų: ką gali parodyti bendrasis kraujo tyrimas (13)

Bene vienas pirmųjų atliekamų tyrimų, kai jaučiamės blogai ar ateiname profilaktiškai...

Nemuno dugną naršęs kaunietis rado sprogmenį (9)

Ketvirtadienį šalia Trijų Mergelių tilto esančiame paplūdimyje poilsiavusiems kauniečiams teko...

Lietuvių pamėgtuose kalnuose per audrą žuvo 5 žmonės: stichija vos nepalietė ir ten poilsiavusių tautiečių (17)

Tatrų kalnuose, per kuriuos eina Lenkijos ir Slovakijos siena, mažiausiai penki žmonės, įskaitant...

Parfumerijos tinklas „Douglas“ Europoje uždaro 70 parduotuvių (14)

Vokietijos parfumerijos tinklas „ Douglas “ Europoje uždaro 70 parduotuvių.