Gyvūnų veisėja užsiminė, kas brangiam katinui gali nutikti parodoje

 (8)
Visi gyvūnai Linos gyvenime atsirado pasikliaujant širdimi. Vienus augintinius ji pamatė kino filme, kitus – oro uoste, trečius – tiesiog įsimylėjo parodoje. Šiuo metu gyvūnų mylėtojos namuose galėtume suskaičiuoti arti 20 augintinių – Meino meškėnai, britų trumpaplaukės katės, neseniai pasaulį išvydę ir jau suaugę retriveriai.
Lina ir jos gyvūnai
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Šunis veisiu jau 20 metų. Iš pradžių pradėjome nuo senbernarų, bet tai buvo labai skausminga patirtis, nes jie susirgdavo, staiga mažyliai nugaišdavo, tad nusprendėme jų nebeveisti, nes tai buvo emociškai per sunku. Kai per televiziją pradėjo rodyti amerikietiškus filmus, viename jų pamačiau labradorą ir iškart supratau, kad noriu dar kartą pamėginti veisti šunis, būtent juos. Tuo metu Lietuvoje labradorų buvo gal kokie 6, kainos buvo nesvietiškos. Mano pirma labradorė, jau senučiukė, dar dabar gyvena su mumis, šiuo metu jai jau 15 metų", - sako moteris.

Britų trumpaplaukę katę pirmą kartą Lina išvydo keliaudama Sovietų Sąjungoje. Viename oro uoste ji pamatė moterį, kuri už pavadėlio vedėsi įspūdingą stambią katę. Tuo metu tokie gyvūnai buvo tikra egzotika, kažkas nepaprato ir stebinančio. Lietuvoje šios veislės kačių nebuvo, bet moteris buvo įsitikinusi, kad tikrai augins šiuos unikalius gyvūnus. Tuo tarpu meilė Meino meškėnams buvo žemiškesnė, keliaudama su britais po parodas ji išvydo šiuos pūkuotus milžinus.

„Anksčiau buvo kitaip nei dabar. Turėdavai laukti pasirinkto gyvūno, įrodyti, kad tikrai esi jo vertas. Aš kelerius metus laukiau savo išrinktųjų katino ir katės. Veisėjui turėjau parodyti, kaip prižiūriu kitus katinus, siųsti jų nuotraukas, turėjau įrodyti, kad ką nors nuveiksiu su naujais gyvūnais. Jų turi sulaukti, ne kiekvienas veisėjas noriai parduoda. Yra laukiančių ir iš manęs katinų, bet aš jiems neketinu jų parduoti, nesvarbu, kiek pinigų pasiūlytų. Aš matau, kaip tie žmonės kates laiko, kaip elgiasi parodose. Man jų elgesys nepatinka ir yra nepriimtinas. Su gyvūnu reikia elgtis gražiai, švelniai, juos reikia jausti", - kalbėjo Lina.

Neatsiejama sėkmingo veisimo dalis – parodos. Lina jau kuris laikas dalyvauja tik užsienyje vykstančiose parodose, atidžiai renkasi teisėjus, nes kiekvienas jų veisles vertina ne tik pagal veislės standartus, bet ir pagal asmeninį supratimą. Vieniems svarbus katino dydis, kitiems – kailis, tretiems – snukučio forma.

„Veisimui reikia žinių. Aš viską jaučiu širdimi, negaliu paaiškinti, kas, kodėl, kaip. Kai atsirado šuo, pradėjau domėtis, kaupėsi žinių bagažas. Man atrodo, kad taip veisėjai elgiasi. Su katinais lengviau, o su šunimis kur kas sunkiau, reikia įdėti daug darbo. Kartais ir pavargsti nuo jų, galvoji, kam jų reikia. Bet porą dienų pailsi ir vėl viskas gerai. Manau, kad turi viduje kažką turėti, kad galėtum tuo užsiimti. Reikia žinoti ir apsigimimus, ir ką su kuo kergti. Čia tas pat, jei mane nuvežtų į automobilių saloną ir lieptų dirbti, nors aš nieko nenusimanau. Reikia domėtis. Kačių parodose labai didelė konkurencija. Jei nusiperki gerą katiną, parodose reguliariai laimi, turi jį saugoti, nes jį gali nunuodyti. Panaši situacija ir dėl šunų. Tikrai yra juntamas stiprus pavydas. Dėl to pastaruoju metu labai saugau savo augintinius, atsirenku, kur su jais važiuoti, parodų metu nepalieku vienų ir pan.“, - dėstė moteris.

Nors kačių ir šunų veisėjų pasaulyje konkurencija arši, pergalių skonis labai saldus, bet net ir jame atsiranda tikrų bendraminčių ir draugų. Lina pasakoja, kad būtent katės ją suvedė su keliomis veisėjomis, kurios tapo tikromis draugėmis ir bendražygėmis.

„Turiu komandą, mes trise draugaujame. Mus jau sieja ir žmogiška draugystė, važiuojame kartu atostogauti, į parodas, kuriose mes ne tik išstatome katinus, bet visada dar ką nors smagaus sugalvojame. Nueiname į vakarėlius, užtrunkame kelionėse, kad galėtume pamatyti įvairias šalis, teigė Lina.

Gyvenimas tarp ir su gyvūnais padarė didelę įtaką ir Linos dukroms. Vyresnėlė, jau sukūrusi šeimą, augina tris šunis ir katę, o jaunesnioji padeda mamai pasirūpinti gyvūnais namuose, prižiūri juos išvykus. Žinoma, kartais visada judesio pilni namai, gyvūnų plaukai, visi darbai, kuriuos reikia nudirbti, patikrina tiek Linos, tiek šeimos narių kantrybę, bet kelios dienos, praleistos be gyvūnų, vėl viską sustato į savo vietas, ilgesys padeda įžvelgti malonumą, kartais ir varginančioje kasdienybėje, kuri suteikia labai daug laimės.

Lina pastebi, kad būsimi gyvūnų augintojai tampa vis labiau išprusę, vis rečiau prašo parduoti gyvūnus be dokumentų, domisi konkrečia veisle, jos subtilybėmis, o ne aklai perka tai, kas gražu.

„Pastaruoju metu pastebiu tendenciją, kad žmonės yra apsiskaitę apie gyvūnus, ir tai labai smagu. Kiekvienas turi informacijos apie gyvūnų charakterį, klausia tikrai specifinių ir svarbių klausimų. Atsimenu, kai sumaniau pasirašinėti sutartis su pirkėjais, iš pradžių bijojau jas jiems parodyti, maniau, kad pagalvos, jog esu nenormali. O dabar savaime suprantama, kad perkant gyvūną iš veislyno dėl tam tikrų dalykų įsipareigoja tiek veisėjas, tiek būsimas šeimininkas. Sutartyje ir aš turiu įsipareigojimų. Pavyzdžiui, jeigu katinas miršta nuo paveldimų ligų, duodu kitą gyvūną iš artimiausios vados. Per 20 metų esu tris gyvūnus atidavusi. Labai kritiškai vertinu, kai man paskambinęs žmogus prašo parduoti katę be dokumentų, brokuotą, kad tik pigiau būtų. Tokiu atveju nepalyginamai geriau priglausti gyvūną iš prieglaudos", - sakė Lina.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (48)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!