Gyvūnų veisėja užsiminė, kas brangiam katinui gali nutikti parodoje

 (8)
Visi gyvūnai Linos gyvenime atsirado pasikliaujant širdimi. Vienus augintinius ji pamatė kino filme, kitus – oro uoste, trečius – tiesiog įsimylėjo parodoje. Šiuo metu gyvūnų mylėtojos namuose galėtume suskaičiuoti arti 20 augintinių – Meino meškėnai, britų trumpaplaukės katės, neseniai pasaulį išvydę ir jau suaugę retriveriai.
Lina ir jos gyvūnai
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Šunis veisiu jau 20 metų. Iš pradžių pradėjome nuo senbernarų, bet tai buvo labai skausminga patirtis, nes jie susirgdavo, staiga mažyliai nugaišdavo, tad nusprendėme jų nebeveisti, nes tai buvo emociškai per sunku. Kai per televiziją pradėjo rodyti amerikietiškus filmus, viename jų pamačiau labradorą ir iškart supratau, kad noriu dar kartą pamėginti veisti šunis, būtent juos. Tuo metu Lietuvoje labradorų buvo gal kokie 6, kainos buvo nesvietiškos. Mano pirma labradorė, jau senučiukė, dar dabar gyvena su mumis, šiuo metu jai jau 15 metų", - sako moteris.

Britų trumpaplaukę katę pirmą kartą Lina išvydo keliaudama Sovietų Sąjungoje. Viename oro uoste ji pamatė moterį, kuri už pavadėlio vedėsi įspūdingą stambią katę. Tuo metu tokie gyvūnai buvo tikra egzotika, kažkas nepaprato ir stebinančio. Lietuvoje šios veislės kačių nebuvo, bet moteris buvo įsitikinusi, kad tikrai augins šiuos unikalius gyvūnus. Tuo tarpu meilė Meino meškėnams buvo žemiškesnė, keliaudama su britais po parodas ji išvydo šiuos pūkuotus milžinus.

„Anksčiau buvo kitaip nei dabar. Turėdavai laukti pasirinkto gyvūno, įrodyti, kad tikrai esi jo vertas. Aš kelerius metus laukiau savo išrinktųjų katino ir katės. Veisėjui turėjau parodyti, kaip prižiūriu kitus katinus, siųsti jų nuotraukas, turėjau įrodyti, kad ką nors nuveiksiu su naujais gyvūnais. Jų turi sulaukti, ne kiekvienas veisėjas noriai parduoda. Yra laukiančių ir iš manęs katinų, bet aš jiems neketinu jų parduoti, nesvarbu, kiek pinigų pasiūlytų. Aš matau, kaip tie žmonės kates laiko, kaip elgiasi parodose. Man jų elgesys nepatinka ir yra nepriimtinas. Su gyvūnu reikia elgtis gražiai, švelniai, juos reikia jausti", - kalbėjo Lina.

Neatsiejama sėkmingo veisimo dalis – parodos. Lina jau kuris laikas dalyvauja tik užsienyje vykstančiose parodose, atidžiai renkasi teisėjus, nes kiekvienas jų veisles vertina ne tik pagal veislės standartus, bet ir pagal asmeninį supratimą. Vieniems svarbus katino dydis, kitiems – kailis, tretiems – snukučio forma.

„Veisimui reikia žinių. Aš viską jaučiu širdimi, negaliu paaiškinti, kas, kodėl, kaip. Kai atsirado šuo, pradėjau domėtis, kaupėsi žinių bagažas. Man atrodo, kad taip veisėjai elgiasi. Su katinais lengviau, o su šunimis kur kas sunkiau, reikia įdėti daug darbo. Kartais ir pavargsti nuo jų, galvoji, kam jų reikia. Bet porą dienų pailsi ir vėl viskas gerai. Manau, kad turi viduje kažką turėti, kad galėtum tuo užsiimti. Reikia žinoti ir apsigimimus, ir ką su kuo kergti. Čia tas pat, jei mane nuvežtų į automobilių saloną ir lieptų dirbti, nors aš nieko nenusimanau. Reikia domėtis. Kačių parodose labai didelė konkurencija. Jei nusiperki gerą katiną, parodose reguliariai laimi, turi jį saugoti, nes jį gali nunuodyti. Panaši situacija ir dėl šunų. Tikrai yra juntamas stiprus pavydas. Dėl to pastaruoju metu labai saugau savo augintinius, atsirenku, kur su jais važiuoti, parodų metu nepalieku vienų ir pan.“, - dėstė moteris.

Nors kačių ir šunų veisėjų pasaulyje konkurencija arši, pergalių skonis labai saldus, bet net ir jame atsiranda tikrų bendraminčių ir draugų. Lina pasakoja, kad būtent katės ją suvedė su keliomis veisėjomis, kurios tapo tikromis draugėmis ir bendražygėmis.

„Turiu komandą, mes trise draugaujame. Mus jau sieja ir žmogiška draugystė, važiuojame kartu atostogauti, į parodas, kuriose mes ne tik išstatome katinus, bet visada dar ką nors smagaus sugalvojame. Nueiname į vakarėlius, užtrunkame kelionėse, kad galėtume pamatyti įvairias šalis, teigė Lina.

Gyvenimas tarp ir su gyvūnais padarė didelę įtaką ir Linos dukroms. Vyresnėlė, jau sukūrusi šeimą, augina tris šunis ir katę, o jaunesnioji padeda mamai pasirūpinti gyvūnais namuose, prižiūri juos išvykus. Žinoma, kartais visada judesio pilni namai, gyvūnų plaukai, visi darbai, kuriuos reikia nudirbti, patikrina tiek Linos, tiek šeimos narių kantrybę, bet kelios dienos, praleistos be gyvūnų, vėl viską sustato į savo vietas, ilgesys padeda įžvelgti malonumą, kartais ir varginančioje kasdienybėje, kuri suteikia labai daug laimės.

Lina pastebi, kad būsimi gyvūnų augintojai tampa vis labiau išprusę, vis rečiau prašo parduoti gyvūnus be dokumentų, domisi konkrečia veisle, jos subtilybėmis, o ne aklai perka tai, kas gražu.

„Pastaruoju metu pastebiu tendenciją, kad žmonės yra apsiskaitę apie gyvūnus, ir tai labai smagu. Kiekvienas turi informacijos apie gyvūnų charakterį, klausia tikrai specifinių ir svarbių klausimų. Atsimenu, kai sumaniau pasirašinėti sutartis su pirkėjais, iš pradžių bijojau jas jiems parodyti, maniau, kad pagalvos, jog esu nenormali. O dabar savaime suprantama, kad perkant gyvūną iš veislyno dėl tam tikrų dalykų įsipareigoja tiek veisėjas, tiek būsimas šeimininkas. Sutartyje ir aš turiu įsipareigojimų. Pavyzdžiui, jeigu katinas miršta nuo paveldimų ligų, duodu kitą gyvūną iš artimiausios vados. Per 20 metų esu tris gyvūnus atidavusi. Labai kritiškai vertinu, kai man paskambinęs žmogus prašo parduoti katę be dokumentų, brokuotą, kad tik pigiau būtų. Tokiu atveju nepalyginamai geriau priglausti gyvūną iš prieglaudos", - sakė Lina.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.