Šuns intelekto galimybės: kurios veislės pačios protingiausios

 (24)
© Fotolia nuotr.

Anot mokslininkų, šuns intelekto galimybės atitinka 2-2,5 metų vaiko amžių. Tačiau ar galite įsivaizduoti, kad šuo geba skaičiuoti? Kaip teigia psichologas, šunų elgsenos tyrėjas Stenlis Korenas (Stanley Coren), šunys geba išspręsti sudėtingas užduotis ir yra kur kas artimesni žmonėms bei kitiems primatams, negu anksčiau manyta.

Tačiau šunų protiniai gebėjimai skiriasi, ir iš dalies tai priklauso nuo veislės. Mokslininko teigimu yra trys šunų intelekto tipai: instinktyvus (kam skirta ši šunų veislė), adaptacinis (kaip šuo geba mokytis iš jį supančios aplinkos), bei darbo ir paklusnumo (atitinka „mokymąsi mokykloje“). Buvo surinkti 208 šunų paklusnumo duomenys (JAV ir Kanadoje) ir nuspręsta, kad paklusniausi yra koliai, tada – pudeliai, tretieji yra vokiečių aviganiai, ketvirtieji – auksiniai retriveriai, penktieji – dobermanai, šeštieji – Šetlando aviganiai ir galiausiai – Labradoro retriveriai.

Vidutinių gabumų šuo gali išmokti 165 žodžius ir signalus, o patys gabiausi geba įsiminti ir suvokti 250 žodžių. Korenas sako: „Aukščiausias šuns gebėjimas išmokti kalbą dalinai remiasi kolio, vardu Rikas, tyrimais. Jis žinojo 200 žodžių ir parodė gebėjimą greitai mokytis,o šis gebėjimas iš esmės būdingas tik žmonėms ir kalbos besimokančioms žmogbeždžionėms. Šiuo metu ko gero daugiausiai žodžių suprantantis šuo taip pat yra kolis, vardu Čeiseris, kurio žodyną sudaro maždaug 1000 žodžių (kaip trejų metų vaiko). Jis ne tik supranta atskirus žodžius, bet ir geba suvokti tam tikrus žodžių derinius. Pavyzdžiui, skiria kur yra mėlynas, o kur yra geltonas kamuoliukas, arba didelis ir mažas kamuoliukas. Tačiau Čeiseris ne taip jau lengvai viso to išmoko. Jo šeimininkas, pensininkas psichologas daktaras Pilejus mokė šunį po 4-5 valandas per dieną.

Šunys taip pat geba suskaičiuoti iki 4 ar 5, teigia Korenas. Jie suvokia skaičiavimą ir gali pastebėti tokias paprastas klaidas, kaip 1+1=3. Remdamasis savo stebėjimų duomenimis, Korenas taip pat teigia, kad šunys geba rasti greičiausią kelią savo aplinkoje (pavyzdžiui, kaip greičiausiai pasiekti mėgstamą kėdę), jie perpranta, kaip veikia mechanizmai (skląstis), suvokia žodžių bei simbolinių sąvokų prasmę (tiesiog klausydamiesi kaip žmonės kalba ir stebėdami jų veiksmus).

Žaidimo metu šunys geba tyčia apgauti kitus šunis ir žmones tam, kad būtų apdovanoti. Tai, kad šuo prilyginamas 2-3 metų vaikui, reikia suprasti sąlyginai. Šuo yra labiau fiziškai subrendęs negu tokio amžiaus vaikas, jis geba aukštai pašokti, plaukioti, nors vaikas jau gali suvokti tokias sąvokas kaip „pašokti“ ar „ plaukti“, tačiau jis pats to negeba atlikti. Vis tik vaikas geba geriau valdyti savo rankas, nes turi pirštus ir nykštį. Taip pat kai kurios užduotys priklauso nuo jutiminių gebėjimų, todėl liepti šuniui atskirti daiktus pagal spalvas, o vaikui – pagal kvapą, būtų visai niekam tikusi užduotis. Manoma, kad šunys mato spalvas, tik ne taip ryškiai, ir mato jų mažiau negu žmonės. Užuot matę violetinę, mėlyną, melsvai žalią, žalią, geltoną, oranžinę ir raudoną vaivorykštės spalvas, šunys regi tamsiai mėlyną, šviesiai mėlyną, pilką, šviesiai geltoną, tamsiai geltoną (beveik rudą) ir labai tamsiai pilką.

Šunų matomas pasaulis yra geltonas, mėlynas ir pilkas. Žalią, geltoną ir oranžinę spalvas jie regi kaip gelsvą, violetinę ir mėlyną jie regi kaip vien mėlyną. Melsvai žalią jie mato kaip pilką. Dar vienas įdomus dalykas – dauguma žaislų šuniui yra raudonos spalvos. Tačiau raudoną spalvą šuo mato labai sunkiai. Ją šuo mato kaip rudai pilką ar netgi juodą, todėl jam gali būti sunku įžvelgti raudoną žaisliuką. Štai ką mato žmogus ir ką mato šuo:

Dauguma tyrėjų supranta, kad spalvų matymas šunims yra naudingas, nes leidžia jiems pamatyti daiktus, kurių kitaip jie neišskirtų. Šunys yra toliaregiai, todėl jie negali įžvelgti arti esančių daiktų. Manoma, kad šunys labiau atsirenka objektą ne pagal jo spalvą, bet pagal šviesumą ar ryškumą. Galite pamanyti, kad jei gyvūnas turi tam tikrus jutiminius gebėjimus, tai juos panaudos, sąmoningai rinkdamasis. Deja, taip yra ne visada. Pavyzdžiui, palyginus su šunimis, žmogus turi daug prastesnę uoslę, tačiau vis dėlto mes sąmoningai naudojamės savo uosle, kai mums to reikia. Mokslininkai įrodė, kad yra tam tikri feromonai, kuriuos skleidžia kūdikiai ir vaikai, ir žmonės, o ypač moterys, su meile reaguoja į tokį kvapą. Taigi mes dažnai naudojamės uoslę, nors ji daug prastesnė, negu šunų, o šunys dažnai naudojasi – spalvomis, nors regi jų daug mažiau negu žmogus.

Mokslininkai taip pat atrado, kad šunys geba suprasti simbolius. 2008 metais du Brazilijos mokslininkai aprašė, kaip mokė vieną kalaitę prašyti kokio nors daikto ar norimos veiklos, paspaudžiant atitinkamą kompiuterio klavišą. Ant klavišų buvo leksikogramos, atitinkančios žodžius. Taip pat paaiškėjo, kad šunys turi kur kas geresnę atmintį, nei buvo manoma. Vengrijos mokslininkai išmokė šunis imituoti žmogaus veiksmus (tokius kaip šokinėjimas vietoje, objekto padėjimas į dėžutę ir pan.) ir po to pakartoti tuos veiksmus po 10 minučių.

Manoma, kad šunys turi taip vadinamą deklaratyvią – ilgalaikę atmintį, geba atsiminti faktus ir įvykius, kas anksčiau buvo priskiriama tik žmonėms. Lyginant šuns ir žmogaus smegenų procesų panašumus, galima teigti, kad šuo patiria tokias sudėtingas emocijas kaip meilė ar prisirišimas. Kas žino, gal ateities tyrimai atskleis dar daugiau stulbinančių šuns intelekto ypatybių?

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Neskubėkite kergti kalės, nes jai tai - daugiau kančia, nei džiaugsmas

2. 10 ilgiausiai gyvenančių šunų veislių

3. Ar šunų seilės iš tiesų gydo?

4. Kas nutiktų, jei katei ar šuniui pašalintumėte ūsus

5. Tinkamiausia šuns veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites (6)

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites
Kalifornijoje, Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes. Internete sparčiai plinta istorija apie šunį, šių gaisrų akivaizdoje išgyvenusį beveik mėnesį laiko, laukiant savo sugrįžtančios šeimininkės, rašo BoredPanda.com.

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto (4)

Jautrus atsisveikinimas: Džordžo H. V. Bušo šuo budėjo prie mirusio šeimininko karsto
Velionio JAV eksprezidento George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) šuo pagalbininkas pirmadienį atidavė duoklę savo šeimininkui prie JAV vėliava uždengto karsto.

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela (15)

Nauja keturkojė pareigūnė Mėta: pažiūrėkite, kokia ji miela
Pristatome naująją Klaipėdos apskrities policijos bendruomenės narę – anglų springerspanielių veislės kalytę Mėtą, kuri netrukus pradės savo tarnybą narkotikų paieškose.

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (38)

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos
Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos susuko sausų šakelių lizdelį savo naujagimių porelei. Neįprasto iškvietimo sulaukę laukinių gyvūnų gelbėtojai Christina ir Michael mėgino sugrąžinti voveriukus motinai, deja, ši nerodė jokio noro pasilikti su mažyliais, o neužilgo visiškai nustojo juos lankyti, rašo BoredPanda.com.

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu (1)

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (19)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (27)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.