Kvapą gniaužianti lietuvio patirtis Australijoje: kerinčios gyvūnų šypsenos ir pavojingi nuodai

 (5)
Nuvykęs į Australiją gali pasijusti lyg kitame pasaulyje – nors vietinių nebestebina nuolat besišypsančios kvokos ir jiems įprasta kiekviename žingsnyje saugotis nuodingų gyvūnų, pirmąkart čia atvykusiam lietuviui nuo įvairovės gali apsisukti galva.
Antanas Urbonas Australijoje sutiko daugybę nematytų gyvūnų
© Asmeninis archyvas

Dėl kvokos eina iš proto ir vietiniai, ir turistai

Antanas Urbonas į vakarų Australiją studijuoti ir dirbti atvyko prieš beveik 1,5 metų. „Pagrindinis kelionės tikslas buvo pažinti kitą pasaulio pusę, pajausti, kuo gyvena išeivijos lietuviai, susidurti su australų No worries mate (liet. jokių rūpesčių, drauguži) kultūra ir numalšinus kelionių troškulį grįžti į Lietuvą“, – teigia keliautojas.

Bene labiausiai pašnekovą nustebino Australijos gyvūnija, kuri šiame žemyne atrodo itin egzotiška. „Australija garsi išskirtinėmis gyvūnų rūšimis – ančiasnapiais, vombatais, echidnomis ir koalomis. Deja, vakarų Australijoje šie gyvūnai nėra plačiai paplitę, tad susipažinti su jais iš arčiau pavyko tik Perto zoologijos sode ir draustiniuose, kur jiems skiriama papildoma priežiūra ir globa. Gamtoje labai dažnai pavykdavo sutikti du Australijos herbo simbolius – kengūras ir stručius Emu. Taip pat teko sutikti jūrų liūtų, ruonių ir labiausiai nustebinusių gyvūnėlių – kvokų“, – vardina pašnekovas.

Apie pastarąjį gyvūnėlį prieš atvykstant į Australiją A. Urbonui net neteko girdėti, tačiau vietiniai ir turistai eina dėl jo iš proto. „Daugiausiai šie amžinai besišypsantys padarai paplitę Rotnesto saloje, tačiau jų vis dar galima aptikti ir žemyninėje dalyje, kur, pietvakarių Australijos miškuose, man ir pavyko pamatyti pirmąją kvoką“, – įspūdžiais dalinasi jis.

A. Urbonas įsitikinęs, jog draugiškumą žmonėms lemia gyvūnų maitinimosi ir poilsio vieta. „Dažniausiai šalia privačių poilsiaviečių ar nacionaliniuose parkuose prie piknikų zonų sutiktas kengūras ir emu beveik visada pavykdavo iš arti apžiūrėti, nufotografuoti, kartą netgi paglostyti ir apkabinti vieną kengūrą. Šiose vietose įsikūrę gyvūnai yra pripratę prie žmonių, leidžiasi jų šeriami, dažnai visai nekreipia dėmesio ir tik priartėjus per 2 metrus iš lėto, nevikriai padidins atstumą tarp savęs ir smalsaus turisto“, – aiškina jis.

Kengūra laisvėje visai kitokia nei zoologijos sode

Vis dėlto visai kitokios kengūros, kurios gyvena proskynose šalia miškų, laukymėse prie greitkelių. „Jos iš karto suklusta, jeigu sustabdome automobilį, o išlipus iš karto nušokuoja, nors iki jų dar būna likę bent 30 metrų. Rotnesto saloje esančios kvokos draugiškos, gal net įžūlokos. Palikus paplūdimyje skanėstų ir nuėjus maudytis, grįžęs gali jų ir neberasti. Kvokos lengvai prisileidžia žmones, tačiau jų nepatartina gausiai šerti, nes palaipsniui gyvūnėliai taip gali prarasti įgūdžius susirasti maistą savarankiškai ir paprasčiausiai nutukti“, – įspūdžiais dalinasi Australijoje viešintis lietuvis.

Keliaujantiems į Australiją A. Urbonas rekomenduoja nesistengti pamatyti kengūrų pačią pirmą dieną ir nevykti į zoologijos sodus ar parkus, taip pat nesigundyti galimybe pašerti kengūras, gulinčias aptvaruose.

„Tokiose vietose apsilankius pamačiau visiškai apsnūdusias, apspangusias kengūras, kurios visą dieną guli ir neatrodo labai susidomėjusios tuo, kas vysta aplinkui. Kengūrų apstu nacionalinių parkų prieigose, prie piknikų, iš karto išvažiavus į užmiestį. Jos didesnės, raumeningesnės, jų kailis atrodo daug sveikesnis. Žinoma, nepavykus susidurti su kengūra laisvėje, verta apsilankyti viename iš parkų ar zoologijos sodų, kurių apstu Australijoje“, – pataria keliautojas.

Priprato, jog nuodingų ir pavojingų gyvūnų esama visur

A. Urbonui būnant Australijoje teko priprasti prie minties, kad pavojingų sveikatai gyvių gali būti net jo namų galiniame kieme.

„Pats jausmas, kai sėdantis ant suoliuko ar einant į garažą reikia patikrint visur, ar nėra vorų, buvo labai keistas. Prireikė labai daug laiko, kol tai tapo įpročiu. Teko sutikti nuodingų gyvačių, tačiau nuodingų vorų, su kuriais susidūriau, skaičius buvo daug didesnis. Laimei, visada šalia atsidurdavo koks australas, kuris pastebėdavo gyvius pirmiau ir perspėdavo, jog pasisaugočiau. Net ir faktas, kad beveik prieš visus vorų įkandimus priešnuodžiai jau yra sukurti, manęs visą buvimo Australijoje laiką neguodė“, – tikina pašnekovas.

Kadangi gyvačių Lietuvoje A. Urbonas buvo sutikęs labai mažai, jos ir kiti ropliai nuvykus į vakarų Australiją tiesiogiai su jais susidūrus kiek neramino. Pirmą kartą pamačius tikrai nemažą driežą, vadinamą lygiuoju snicku, pašnekovas taip ir neišdrįso paimti jo į rankas. Nepaisant to, pašnekovui norėjosi nugalėti save, todėl jis pradėjo domėtis ropliais ir imti į rankas didelius (Lietuvos mastais) driežus, o vėliau ir smauglius.

Susidūrimas su jūrų liūtais vyrui įsiminė ilgam. „Man asmeniškai labai įdomi pasirodė situacija su jūrų liūtais – vietiniai australai ramino, jog plaukiojant vandenyje tarp jų nereikia nieko baimintis, nes jie ten visai nepavojingi. Tačiau pakrantėje geriau laikytis saugaus atstumo, nes šie, iš pirmo žvilgsnio nerangūs padarai, vienu liuoktelėjimu gali panaikinti ir 2 metrų atstumą tarp savęs ir žmogaus“, – stebisi jis.

Vis dėlto, iki šiol šiurpą keliančias patirtis su pavojingais gyvūnais nustelbia linksmos akimirkos. „Ne kartą pasitaikė įdomių, smagių nutikimų, susijusių su gyvūnais. Vaikštant mažoje, kaip iš pradžių atrodė, tik paukščiams priklausančioje negyvenamoje saloje, priėjus uolėtas, akmenuotas vietas iš jose esančio plyšio iššokavo ir staigiai į vandenį nėrė jūrų liūtas. Jis tai taip greitai padarė, kad aš sustingęs taip ir nenusprendžiau, ar įjungti fotoaparatą, ar apsisukus bėgti į priešingą pusę“, – įsimintiną akimirką prisimena A. Urbonas.

Įamžino vagilę kvoką, kuprinėje užuodusią kūčiukus

Anot jo, dar vienas netikėtumas Australijoje – matyti dvi kovojančias kengūras arba tarpusavyje besikandžiojančius jūrų liūtus. Pašnekovas taip ir nesuprato, ar jie tik erzinosi, ar rimtai kovojo dėl teritorijos. Lietuvos gamtoje jam niekada neteko sutikti dviejų didelių tarpusavyje kovojančių žinduolių.

„Žinoma, smagiausias nutikimas įvyko antrą kartą Rotnesto saloje. Kalėdų proga mane aplankiusi draugė lauktuvėms atvežė lietuviškų kūčiukų, kuriuos įsimetėme į kuprinę ir išvykome vienai dienai aplankyti kvokų. Sutikę jų visą pulką šalia salos švyturio, išsiėmėme fotoaparatą iš kuprinės ir ją prasegtą pasidėjome prie dviračių, kad būtų paprasčiau fotografuoti. Bandant išlaužti geriausią kadrą su kvokomis, viena jų užuodė kūčiukus, surado juos kuprinėje ir pradėjo kramsnoti“, – prisimena Australijoje viešintis lietuvis.

Po to karto jis su draugais juokavo, kad lietuviškos lauktuvės nukeliavo labai ilgą kelią iš kepyklos kažkur Lietuvoje lėktuvais, keltu, dviračiais iki pat kvokos skrandžio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu

Nauji gyventojai Lietuvos zoologijos sode: susipažinkite su Žozefina ir Bonapartu
Spalio 26 d. į Lietuvos zoologijos sodą iš Prancūzijos atvyko nauji gyventojai. Septynerių metų raganosių iguanų (Cyclura cornuta) pora, prieš tai gyvenusi Paryžiaus nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje, jau apsiprato naujuose namuose ir yra pasiruošusios susitikti su zoologijos sodo lankytojais. Lietuvos zoologijos sode šios rūšies gyvūnai apsigyveno pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę (13)

Tokio reginio vilnietis nesitikėjo: nufilmavo daugiabučio sienomis laipiojančią voverę
Ar kasdien viduryje miesto pastebite daugiabučių namų sienomis laipiojančias voveres? Grupės „Rapeseed“ narys Saulius Jeruslanovas kviečia visus pakelti akis į viršų – taip pasaulis bus gražesnis. Kaip tik šiandien Vilniuje, Žirmūnuose šis triukas jam „suveikė“ ir padovanojo neįprastą reginį, kuris praskaidrino nuotaiką.

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams (11)

Plinta jautrus vaizdo įrašas: vyras kasdien groja akliems drambliams
Kad ir kokie nuostabūs ir didingi būtų drambliai, jų gyvenimas tikrai ne rožėmis klotas. Ypač kai jiems pavojų kelia brakonieriai ir dėl miškų kirtimų naikinamos jų natūralios buveinės.

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai (24)

Tokios vestuvės Lietuvoje atšvęstos pirmą kartą: jaunieji – keturkojai
Vestuvių organizavimas nėra lengvas verslas. Čia yra visiškai normalu dvi savaites rinktis pasifloriškesnį atspalvį pabusti viduryje nakties išpiltoms šalto prakaito nes vietoje šampaninio atspalvio servetėlės labiau primena dramblio kaulo ir net nepradėsime pasakoti kuo skiriasi pelenų rožė nuo paprastos rožės, nes mūsų akys mato daugiau atspalvių už statistinę Pantone paletę. Kartu, tai darbas, kuris padovanoja galybę emocijų ir naujų draugų ir nuolat kelia iššūkius, rašoma pranešime spaudai.

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis (25)

Milžiniškas katinas pavergė internautus: pažiūrėkite, koks gražuolis
Meino meškėno veislės katės išties atrodo nežemiškai – tarsi būtų nužengusios iš pasakos. Viena iš didžiausių prijaukintų kačių atrodo didingai net ir tada, kai tiesiog ilsisi ant sofos. Nieko keisto, kad jų šeimininkai dažnai mėgsta pasirodyti, kad augina šias gražuoles, ir turbūt sutiksite, kad instagrame jos atrodo geriau nei kai kurie žmonės, rašo BoredPanda.com.

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus (5)

Ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo su šiluminiu vamzdynu užkastus katinus
Pirmadienį ugniagesiai Kaišiadoryse vadavo katinus, kurie, kaip manoma, buvo užkasti keičiant šiluminį vamzdyną.

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių (1)

Britų žvejį teko gelbėti nuo agresyvių ruonių
Škotijoje vieną britų žvejį teko nukelti nuo stataus uolos skardžio, ant kurio jis atsidūrė gelbėdamasis nuo maždaug 50 pilkųjų ruonių su jaunikliais būrio, pirmadienį pranešė pakrančių apsauga.

Britų karalienė neteko paskutinio korgio (7)

Britų karalienė neteko paskutinio korgio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II neteko savo paskutiniojo korgio.

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką (23)

Australijoje tos pačios lyties pingvinų pora augina pingvinuką
Du vyriškos lyties pingvinai, suėję į „tos pačios lyties individų porą“, sėkmingai išperėjo pingvinuką ir jį „beprotiškai myli“, penktadienį paskelbė Sidnėjaus akvariumas.

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti (13)

Išvesta pasivaikščioti, kalytė sutiko savo dvynį: šeimininkei neliko nieko kito, tik jį priglausti
Pripažinkite: jei sutiktumėte žmogų, atrodantį taip pat, kaip jūs, bent jau stabtelėtumėte pasisveikinti. Išvedusi savo kalytę Rogue pasivaikščioti ir sutikusi identiškai atrodantį gyvūną, Bethany Coleman nusprendė juos supažindinti, rašo BoredPanda.com.

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti (20)

Vaizdai, kurie užburia: su šunimi keliaujantis vyras turi ką parodyti
Honza Řeháček – laisvai samdomas čekų fotografas, dievinantis gamtą, keliones ir savo vilkšunį Sitką. Dažnai galima pastebėti jį derinant visas tris savo aistras: vyras leidžiasi į nuotykius su savo šunimi po gražiausias pasaulio vietas ir kaskart pakeliui įamžina po keletą įspūdingų nuotraukų, rašo BoredPanda.com.

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką (14)

Vilniečiai negali atsižavėti ugniagesiais: iš degančio namo išgelbėjo kačiuką
Gyvūnų prieglaudos, VšĮ „Naminukai“ feisbuko paskyroje pasidalino jautriu įrašu, kuriuo internautai kaipmat suskubo dalintis. Šįkart prieglauda atkreipė dėmesį į ugniagesių gelbėtojų darbą. Pirmadienį Vilniuje, Kalvarijų gatvėje iš liepsnojančio namo jie išgelbėjo katinėlį – o ir gelbėjo jį kaip žmogų.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną (10)

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę gyvūnijos dieną
Spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Šią dieną Lietuvos zoologijos sodas skatina visą dėmesį skirti mūsų uodeguotiesiems (ir ne tik) draugams – gyvūnams ir ta proga jau šį sekmadienį (spalio 7 d.) kviečia į renginį, skirtą zoologijos sodo gyventojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai (15)

Šunų gerbėjai ruošiasi į svarbią šventę: čia susirinks mieliausi keturkojai
„Skraidančias ausytes“ būtų galima vadinti ištikimiausiais gyvūnų globos švenčių dalyviais. Australų aviganių mylėtojai, Aurelija ir Andrius Martinoniai, į šventę prie Baltojo tilto, kur spalio 6 d. bus minima Pasaulinė gyvūnų globos diena, išsiruoš jau ketvirtą kartą. Ateis ne vieni – atsives šuniukų mamą Kubą ir Indy bei Ernį. Šventėje tikisi pasimatyti su savo išveistais šuniukais ir jų šeimininkais ir maloniai praleisti laiką šunų mylėtojų draugijoje.

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna (135)

Dzūkijoje nufilmuota gausi vilkų šeimyna
Spalio pradžioje Žuvinto biosferos rezervate gamtos tyrimų ir apsaugos tikslais įrengtos vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo gausią vilkų šeimyną.