aA
Lietuvos dizaino asociacija (LDA) pirmadienį Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei išsiuntė 9 siūlymus, kuriais siekiama atkreipti Vyriausybės dėmesį į svarbiausias dizaino politikos kryptis bei jų galimą integraciją į viešojo sektoriaus paslaugas, švietimo politiką bei priemones verslui. Asociacija taip pat siūlo kartu su šalies dizainerių bendruomene konsultuoti Vyriausybę šių siūlymų diegimo viešajame ir privačiame sektoriuose klausimais bei prisidėti prie Lietuvos dizaino politikos koordinavimo.
Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė
© DELFI / Andrius Ufartas

Kreipimesi premjerei LDA teigia, kad sudėtinga pastarojo meto padėtis versle, neeiliniai viešojo sektoriaus iššūkiai ir visuomenėje vykstantys procesai yra ne tik krizinė situacija, bet ir galimybė sukurti tvarų pagrindą ateičiai konstruojant dizainu grįstas paslaugas bei procesus ir padedant visuomenei suvokti bei išnaudoti dizaino vertę.

„Juk net ir pasibaigus COVID-19 pandemijai, Lietuvos viešasis sektorius bei verslas privalės toliau didinti efektyvumą bei kuriamą vertę Lietuvai nuožmiai konkuruojant pasaulinėse eksporto, investicijų, talentų bei jiems aktualios gyvenimo kokybės sferose“, – tvirtina pasiūlymų autoriai.

Dokumente LDA kartu su Lietuvos dizaino forumu, VDA Dizaino inovacijų centru ir KTU Dizaino centru, kitomis aukštojo mokslo dizaino švietimo įstaigomis, Nacionaline kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija ir kitais partneriais, kviečia Vyriausybę grįžti prie Lietuvos dizaino politikos ir praktinio jo įgyvendinimo.

„Nepaisant reikšmingų individualių mūsų šalies dizaino kūrėjų ar gerąsias dizaino praktikas taikančių organizacijų pasiekimų, pastarąjį dešimtmetį LDA Lietuvoje pasigenda realios valstybės dizaino politikos ir atitinkamai kryptingų dizaino edukacijos bei taikymo skatinimo pastangų. Dizaino bendruomenės vertinimu, tokią padėtį lėmė palaikymo iš aukščiausio valstybės aparato nebuvimas ir atititinkamai finansavimo, lyderystės bei atsakomybės stoka“, – rašoma dokumente.

Lietuvos dizaino asociacijos pasiūlymų Vyriausybei paketą sudaro 9 punktai, apimantys dizaino švietimo, viešųjų paslaugų kūrimo pagal dizaino principus, aplinkosaugos, dizaino politikos ir kitas sferas.

Pasiūlymų Vyriausybei santrauka

1) „Dizaino švietimo“ programa. Siūloma stiprinti tiek neformalųjį dizaino švietimą, tiek dizaino ir jo verčių matomumą visuomenėje, šitaip auginant suvokimą apie dizaino įtaką socialinei ir ekonominei šalies plėtrai, poveikį inovacijomis, aplinkosaugai ar gyvenimo kokybei.

2) „E. valdžios dizaino“ programa. Siūloma skatinti viešajame sektoriuje diegti elektronines paslaugas ir įvairius veiklos procesus, paremtus dizaino mąstymu ir orientuotus pirmiausia į gyventojų poreikius.

3) Dizaino politikos plėtros ir koordinavimo institucija − Lietuvos dizaino biuras. Siūloma steigti dizaino sektoriaus veiklą koordinuojančią instituciją, užtikrinančią ambicingos dizaino politikos įgyvendinimo tęstinumą ateityje, nepriklausomai nuo vyriausybių kaitos, atliekant politikos įgyvendinimo monitoringo ir priežiūros funkciją.

4) Programa „Dizaino mokslas ir tyrimai“. Siūloma stiprinti mokslinę ir tiriamąją dizaino pusę: kelti aukštojo mokslo dizaino srityje lygį, remti bendradarbiavimą ir mainus su pirmaujančiais švietimo ir tyrimų institutais, finansuoti su dizainu ir jo taikomumu susijusius mokslinius tyrimus ir kt.

5) Programa „Dizaino inovacijos versle“. Siūlomos įvairios priemonės, kurios padėtų verslui susipažinti su produktų, paslaugų ar procesų dizaino galimybėmis bei padėtų pasinaudoti dizaino profesionalų paslaugomis.

6) Žaliosios ekonomikos kurso programa. Siūlomos priemonės, galinčios padėti integruoti dizaino politiką ir kompetencijas į įmones bei viešajį sektorių siekiant populiarinti ir kurti tvaresnius bei aplinkai draugiškesnius produktus bei procesus.

7) Dizaino ir valstybės įvaizdžio programa. Siūloma stiprinti Lietuvos dizaino darbų ir sprendimų matomumą tarptautinėse parodose, mugėse ar bianalėse bei integruoti mūsų šalies dizaino darbus į kitus valstybės žinioje esančius Lietuvą reprezentuojančius renginius bei veiklas.

8) Gerovės miestų programa. Siūloma ieškoti būdų įtraukti gerąsias dizaino praktikas ir kūrėjų potencialą į miestų valdymą, urbanistinį planavimą, paslaugas, miestų bendruomenes ir ekosistemas.

9) „Lietuvos Bauhaus“ programa. Siūloma ne tik skatinti tarpdisciplinines idėjų dirbtuves pagal Eurokos Komisijos vystomą New European Bauhaus projektą, bet ir paversti mūsų šalį tam tikra tarptautine bendros kūrybos ir eksperimentų erdve architektams, menininkams, studentams, inžinieriams, dizaineriams ir kitiems specialistams.

Atspirties taškas

LDA valdybos pirmininkas Algirdas Orantas komentuoja, kad dizaino politikos tema yra plačiai išgvildenta Lietuvos dizaino bendruomenėje, tačiau jos įgyvendinimui nuolat trūko valstybės dėmesio ir išteklių. Dėl šios priežasties LDA, bendradarbiaudama su visa šalies dizaino ir kūrybinių industrijų bendruomene, nori atkreipti viešojo sektoriaus dėmesį į dizaino įvairiose srityse kuriamą vertę bei galimybę su dizaino pagalba kurti pridėtinę vertę paslaugoms ir produktams.

„Savo pasiūlyme išgryninome 9 sritis, kuriose matome galimybę atsirasti dizaino kuriamai vertei. Vis dėlto laikome juos atspirties tašku, pagrindu dialogui ir tolesniam vystymui. Labiausiai norėtume sustiprinti dizaino švietimo sritį: geriau suprantant dizaino kuriamą vertę, principus ir mechanizmus, naujos kokybės paslaugas galėtų konstruoti tiek viešasis sektorius, tiek verslas, tiek pavieniai kūrėjai“, – tvirtina A. Orantas.

Kaip vieną iš daugelio sėkmingų dizaino mąstymo įgyvendinimo viešajame sektoriuje pavyzdžių jis mini Singapūro darbo vizų išdavimo departamentą, kuriame bendradarbiaujant su agentūra IDEO buvo atlikta veiklos ir procesų pertvarka, leidusi iki 95% padidinti procedūrų greitį ir efektyvumą.

Kartu su kreipimusi ir pasiūlymu LDA pakvietė Ministrę Pirmininkę į nuotolinį susitikimą, kurio metu šie siūlymai bei dizaino politikos poreikis Lietuvai bus pristatytas išsamiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Milano „La Scala“ vėl atvėrė duris muzikos mylėtojams

Atsidariusioje Milano legendinių operos rūmų „La Scala“ salėje pirmadienį vėl griaudėjo...

MO muziejus buria Lietuvos mokytojus į bendruomenę

Mokytojų bendruomenę puoselėdamas nuo pat muziejaus atidarymo MO pristato naujieną –...

Pasirodė „Bardų dainų rinkinio“ antra dalis: liudija svarbius ir įdomius pokyčius (1)

Džiugi žinia dainuojamosios poezijos mėgėjams – dienos šviesą išvydo kompaktinės...

Netradicinis šokio projektas „Alkis“ alkį ir geismą ne reprezentuoja, bet sužadina (1)

Šokio teatro „Airos“ projekto kūnams „Alkis“ patirtyje susijungia daug asmeniškumų: tai...

„JCDecaux premija“ keičia lokaciją ir skelbia atvirą šaukimą

Skelbiamas atviras šaukimas menininkams teikti idėjas naujiems kūriniams parodai „ JCDecaux...

Top naujienos

Po konflikto su įsižeidusia policininke – prarasti dveji metai ramybės: tai buvau matęs tik filmuose (365)

Automobilių spūstyje į konfliktinę situaciją su Vilniaus apskrities policijos tyrėja...

Seime – užmojis nuo stambiųjų ūkininkų nubraukti milijonus: numatyta išmokų riba galiotų įskaičiuojant ir tolimus giminaičius (293)

150 tūkstančių eurų, ir ne daugiau – į tokias maksimalias pagrindines tiesiogines išmokas...

Kruvina naktis Izraelyje: paleista daugiau kaip 300 raketų, sužeistieji ištraukti iš rūkstančių pastatų griuvėsių įspėjo: abi šalys juda „visapusiško karo link“ (148)

Palestiniečių kovotojai ir Izraelio kariuomenė anksti trečiadienį apsikeitė intensyviausia per...

Lietuvoje – 1230 naujų koronaviruso atvejų, 3 mirtys

Praėjusią parą šalyje nustatyta 1230 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Daugiau nei pusę būstų lietuviai nuperka be paskolų: pinigus neša tiesiog lagaminėlyje (142)

NT pirkimo karštinei neslūgstant, yra pirkėjų, kurie būstą perka nuosavomis lėšomis, t.y,...

SAM artimiausiu metu priims sprendimą, ar riboti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina (39)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) artimiausiu metu ketina priimti sprendimą, ar gamintojo...

Arūnas Spraunius | D+

Kremlius nusitaikė į Juodąjį žemyną: čia jau darbuojasi rusų „sėkmės kariai“

Gegužės 4-ąją Prancūzijos tarptautinis radijas RFI informavo apie rusų karinių samdinių...

Pergalingame „Pacers“ mače – Sabonio trigubas dublis ir naujas karjeros rekordas (7)

NBA čempionate antradienį naktį Indianos „Pacers“ (33/36) namų arenoje 103:94 (26:33, 25:29,...

Giedrė Balčiūtė | D+

Viskas, ką norėjote žinoti apie antikūnus: kur, už kiek ir kada išsitirti bei koks kiekis yra pakankamas?

Koronaviruso pandemija žmones paskatino daugiau domėtis ne tik COVID-19 liga ir apsisaugojimo...