Vengrų režisieriaus Á. Schillingo režisuotos „Žuvėdrės“ premjera įvyko 2003 metų spalio mėnesį. Spektaklis parodytas 213 kartų, gastroliavo Prancūzijoje, Olandijoje, Vokietijoje, aplankė Maskvos, Vienos festivalius, dalyvavo pagrindinėje Edinburgo tarptautinio festivalio programoje. Tokio populiarumo priežastis iš pažiūros sunkiai paaiškinama – egzistuoja begalės teatrinių Čechovo „Žuvėdros“ versijų ir sunku įsivaizduoti naują, kuri galėtų nustebinti... Tačiau būtent tokia stebinanti buvo Krétakör „Žuvėdrė“.

Anuomet ji stebino kaip originalus iššūkis „naujoms formoms“, pagrįstoms režisūrinių išraiškos priemonių ir technologijų gausa. Įstabiausia šioje „Žuvėdrėje“ buvo tai, kad ji parodė, kaip gyvas ir jaudinantis teatras gali gimti bet kur. Tam nereikia nei scenos pakylos, nei dekoracijų, nei teatrinių kostiumų, nei įmantraus apšvietimo... Pakanka vos kelių iš žiūrovų salės „pasiskolintų“ kėdžių, ant kurių Krétakör aktorių ansamblis čia pat, žiūrovų akivaizdoje, išgyvena visą žinomos klasiko pjesės tekstą taip, jog jis tampa tikru teatro meno grynuoliu.

„Spektaklis pasiekęs tokią, drįstu pasakyti, tobulos realistinės vaidybos kartelę, jog sunku vėliau suvokti, kad tris su puse valandos tu praleidai ne šiltoje parko pavėsinėje, kur šeimininkai nežinia už ką įsileido tave į savo intymų dvasinį gyvenimą, bet tik cementinėje dėžutėje, kur buvo rodomas teatras. „Sunkiausia ir yra tas paprastumas“ – vėliau pasakys vienas iš vengrų trupės artistų. <...> Režisierius specialiai pervadino spektaklį „Žuvėdrė“ (originale tiesiog „Žuvėdra“) akcentuodamas Ninos personažo vidinio gyvenimo istoriją. Bet pasirodė, jog ne tik Nina, bet absoliučiai visi herojai turėjo žuvėdros sielą. Tik vieni aikštingai skrido aukštyn, kiti niekaip nenorėjo nusileisti ant žemės, dar kiti blaškėsi ore ir tik Nina skaudžiausiai iš jų krito žemyn. Spektaklis be dekoracijų, be muzikos, aktoriai vaidina civiliais kostiumais. Bet galbūt šių pagalbinių teatrinės raiškos priemonių nebuvimas ir padarė realumo efektą. Galbūt nieko nereikia tam, kad būtų pasakoma viskas,“ – prieš beveik 18 metų rašė viena iš spektaklio žiūrovių Sandra Idzelytė.

Spektaklio „Žuvėdrė“ vaizdo įrašo peržiūra vyks Jaunimo teatro fojė, kur su publika susitiks, prisiminimais apie spektaklio kūrybinį procesą bei pažintį su lietuvių publika pasidalins šiuo metu teatre spektaklį „Barbarai“ pagal J. M. Coetzee romaną kuriantis režisierius Á. Schillingas. Renginys nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija el. pašto adresu gerda@jaunimoteatras.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės