Pagrindinės trienalės programos atidarymas ŠMC planuojamas 2024-ųjų metų viduryje. Tai bus reikšmingas įvykis ne tik dėl meno parodos, bet ir dėl to, kad ji vyks po remonto atsinaujinusiame pagrindiniame ŠMC pastate.

Pasibaigus daugiau nei pusę metų vykusiam uždaram konkursui skelbiame, kad 15-osios Baltijos trienalės meninė vizija patikėta Briuselyje ir Graco mieste gyvenančiam bei kuriančiam kuratoriui, rašytojui, dėstytojui, dramaturgui, Austrijos „Grazer Kunstverein“ parodų erdvės meno vadovui Tomui Engelsui.

Uždarytas Šiuolaikinio meno centro pastatas tapo vienu iš svarbių atspirties taškų būsimos Baltijos trienalės kuratoriui. Kadangi šis pastatas po ilgos pertraukos atvers lankytojams savo duris iš naujo, Engelsas jame ketina kurti koncentruotą ir įtraukiančią patirtį, nesiplėsdamas į kitas erdves. Bendra gija tarp trienalėje pristatomų eksponatų, performansų ir muzikos renginių taps dėmesys poetiškumui (materialioje raiškoje, gestuose ir tekstuose) ir jo gebėjimui žadinti pastabumą bei jautrumą patirčių niuansams. Trienalės poetinį naratyvą formuos tiek naujai sukurti, tiek jau egzistuojantys Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai bei skambėjusios meninės idėjos. Taip siekiama pratęsti trienalės istoriją, kurioje svarbią vietą visuomet užėmė eksperimentinė ir spekuliatyvi raiška, poetiniai gestai ir įsiklausymas į sociopolitinę tikrovę.

Tarp anksčiau Tomo Engelso (g. 1989 m. Belgijoje) kuruotų projektų – parodos Honkongo, Antverpeno, Vienos ir Briuselio meno erdvėse. Jis yra pažįstamas ir su Lietuvos šiuolaikinio meno scena. Pirmasis jo projektas Vilniuje buvo kartu su Raimundu Malašausku kuruota popierinė (paštu siunčiama) paroda „Circa 2022“, kurią organizavo „Montos Tattoo“ projektų erdvė 2022 m. Taip pat Engelsas yra dirbęs su tokiais lietuvių menininkais kaip Lina Lapelytė ir Algirdas Šeškus, o šiuo metu Graco mieste jis kuruoja Marijos Olšauskaitės parodą „Sekretas“ (paroda atidaroma šių metų kovo 24 d.).

Pasak ŠMC direktoriaus Kęstučio Kuizino, „Kuratorinė Tomo Engelso vizija 15-ajai Baltijos trienalei kviečia mus įsivaizduoti šviesos spindulį, lūžtantį per prizmę ir pavirstantį daugybe atskirų, vienas kitą papildančių, pratęsiančių ir kartais net iššūkiais vienas kitam virstančių naratyvų. Daugiaplanis Engelso žvilgsnis krypsta į intuityvų, poetiniais principais grįstą pasaulio suvokimą, ir būtent poezijos dėka siekia įsitraukti į sudėtingą tikrovę bei suvokti nuolat kintančią (geopolitinę) pasaulio realybę.“

Baltijos trienalė pirmąkart buvo surengta Vilniuje 1979 m. kaip nonkonformizmo dvasioje kuriančių jaunųjų Baltijos šalių menininkų paroda. Nuo to laiko keturiolika surengtų Baltijos trienalės parodų pavertė ją vienu svarbiausių šiuolaikinio meno renginių Šiaurės Europoje. Paskutiniąją, 14-ąją Baltijos trienalę pavadinimu „Nesibaigiančios kovos“ 2021 m. kuravo Valentinas Klimašauskas ir João Laia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją