Dieviškas nektaras ausims

„Paviljono“ knygų savaitgalyje nemažai dėmesio bus skiriama muzikai – pagaliau lietuviškai bus pristatyta šviežutėlė, dar spaustuvės dažais kvepianti, Davido Byrne’o knyga „Kaip veikia muzika“, knygoje jis svarsto: kaip muzika formuojasi, prieš pasiekdama mūsų ausis? Kas lemia, ar ji sukels atgarsį tarp klausytojų? Muzikantas kalba apie šiandieninius muzikos verslo modelius, apmąsto „Spotify“ erą. Knygą aptars atlikėja Bjelle, žurnalistai Karolis Vyšniauskas ir Ramūnas Zilnys.

Šeštadienio vakarą „Paviljone“ gros vilniečių roko grupė „Arklio Galia“ – teatrališkas performanso ir improvizacijos mišinys su įspūdingu gitaros solo, free džiazo ir saksofono skambesiu, lydimu aštriais tekstais. Klausytojai gali ruoštis nusiteikti būti nustebintais, išgąsdintais ir įkvėptais!

Japonija, Bukowskis ir „Eye Gymnastics“

Penktadienį tiek muzikos gurmanų, tiek smalsuolių laukia japoniška diskoteka – prie DJ pulto sės komikas Domas Raibys ir filosofas Povilas Dumbliauskas. Lankytojai sulauks įvairių, skirtingus žanrus ir nuotaikas atskleidžiančių ritmų, visi norintys galės pašokti japoniškos muzikos siautulyje.

Menininkės Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė iš dueto „Eye Gymnastics“ nustebins performansu – išgirsime muzikos, kurią įkvėpė Charleso Eisensteino knyga „Klimatas: naujasis pasakojimas“. Taip pat laukia poezijos ir muzikos šou pagal Ch. Bukowskio knygą „Meilė – tai pragaro šuva“. Eilėraščius skaitys, šoks, gros ir vaidins Kristina Švenčionytė, Mantas Varnas ir Laimonas Vokietis.

Nauji lietuviškos prozos vėjai

Tiesiai iš spaustuvės atkeliaus naujausias Undinės Radzevičiūtės romanas „Pavojingi žodžiai“. Knyga – tai šiuolaikinės kultūros metafora: „Kiekviena šalis, kiekviena valstybė turėjo ir vis dar turi savo pavojingus žodžius. Žodžius, kurių geriau nesakyti, ir tokius, kuriuos geriau kartoti kuo dažniau. Nuo žodžių priklauso žmogaus vieta visuomenėje, jo sėkmė ir galimybės. Kartais po socialinių perversmų pavojingi žodžiai su pageidaujamais žodžiais susikeičia vietomis, bet ši knyga ne apie tai.“

Skaitytojų laukia ir naujausias Gabijos Grušaitės romano „Grybo sapnas“ pristatymas. Šis romanas yra autorės septynerių metų studija apie žmogaus sąmonės paradoksalumą. Knyga pasakoja apie žmones, pasiklydusius savo vidiniuose labirintuose. Visuomenės akimis sėkmingus gyvenimus susikūrusios trisdešimt penkerių moterys Upė ir Ina bei norvegas restorano šefas Karlas iš tiesų gyvena savo proto kalėjimuose. Jiems kažko trūksta, bet net patys nežino ko. Kiekvienas savaip visą gyvenimą ieško kelio vidinio susitaikymo link, tačiau tik atsidūrę mistiškame vasarnamyje Pervalkos g. 31 randa sprendimo užuominą. Knygos aptarime dalyvaus autorė, literatūrologė ir vertėja Vitalija Maksvytė, leidėja Ūla Ambrasaitė, pokalbį moderuos rašytoja, literatūros kritikė Virginija Cibarauskė.

Romanas iš Suomijos

Tiesiai į „Paviljono“ knygų savaitgalį iš Suomijos atskris literatūrinių premijų laureatas, rašytojas J.P. Laitinenas, kur drauge su žurnaliste Monika Gimbutaite aptars savo romaną „Fiktyvus“. Knygoje pasakojama, kaip nuo akademinės bendruomenės atsiskyręs filosofas Henris Kvalija tiki pasiekęs esminį proveržį: jo sukurta fiktyvaus žmogaus teorija gali padėti atverti neaprėpiamas proto ir atminties galimybes. Tačiau netrukus jis įsitikins, kad darbas dar nebaigtas. Netikėtai sužinojęs, kad seniai prarasta mylimoji guli ligoninėje, Henris skuba jos aplankyti. Blaškydamasis po miestą filosofas patiria kraštutines fizines ir psichologines būsenas, o kartu patikrina savo teoriją praktiškai. Renginys vyks anglų kalba.

Dvasios, keista mergaitė ir skraidyklė

Taip pat vyks ir šiuolaikinio kino rašytojo Shuang Xuetao apsakymų rinktinės „Raudonio gatvė“ aptarimas. Nagingas, bet tartum šiam pasauliui netinkantis svajotojas bando susikonstruoti skraidyklę. Po, anot miestelėnų, užnuodyto Šešėlių ežero ledu tūno piktavalė dvasia. Keista mergaitė kaip kalėdinę dovaną draugui pasižada padegti sorgų lauką. Miestą sukrečia taksistų žmogžudystės. Tai fragmentai iš trijų šiuolaikinio kinų rašytojo Sh. Xuetao apysakų, publikuojamų knygoje. Dalyvaus vertėja ir rašytoja Miglė Anušauskaitė, profesorius Konstantinas Andrijauskas, moderuos literatūros apžvalgininkas Audrius Ožalas.

Skaitytojų laukia Liudviko Jakimavičiaus knygos „Koheleto vėjas“ aptarimas. Tai knyga, parengta iš šviesios atminties autoriaus paliktų tekstų. L. Jakimavičius šią knygą ketino sudaryti iš dešimtmetį kurtų trumpųjų esė ir literatūrinių etiudų. Tekstus, kuriuos pats vadino esiukais, rašytojas skaitė LRT radijo „Mažojoje studijoje“, kai kuriuos jų, nesyk paredagavęs ar papildęs, skelbė interneto portaluose ir literatūros žurnaluose, kaupė juos savo kompiuterio atskirame aplanke. Renginyje dalyvaus kunigas Julius Sasnauskas, Eglė Pranckūnienė, literatūrologė Viktorija Daujotytė, režisierius Augustinas Gricius ir knygos sudarytojas Darius Kuolys.

Poezijos grandai

„Paviljono“ knygų savaitgalio organizatoriai džiaugiasi, kad poetas Tomas Venclova būtent čia pristatys savo naujausią poezijos knygą „Už Onos ir Bernardinų. 2016–2023 metų eilėraščiai“: poetą kalbins filosofas, rašytojas Vytautas Ališauskas.

Neseniai poetas, vertėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas atšventė savo jubiliejų – apie poeziją, sukaktis, hipių laikus ir naujausią jo knygą „153 soneta“ jis pasikalbės su poetu, kolekcininku Edmondu Kelmicku.

Taip pat vyks ukrainiečių kilmės JAV poeto Ilya Kaminsky knyga „Kurčiųjų respublika“ – tai stulbinanti alegorija, aprašanti gyvenimą politinių neramumų purtomoje okupuotoje teritorijoje, kur piliečiai imasi koordinuoti nepaklusnumo veiksmus gestų kalba.Vertėjas Aistis Žekevičius ir filosofas Paulius Gritėnas aptars, kodėl prestižinius apdovanojimus susižėrusi „Kurčiųjų respublika“ tampa kaip niekad aktuali mūsų dienomis. Renginį moderuos literatūrologas Mantas Tamošaitis.

Jaunas kraujas

Du jaunosios kartos poetai pasakos apie savo naująsias knygas. Aistis Žekevičius – poetas, vertėjas, filosofijos doktorantas. Jo debiutinė knyga buvo įtraukta į LLTI kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, o šįkart jis pristatys šviežiai išėjusią antrąją. Patricijos Gudeikaitės „Kontaktas“ – debiutinis, netradicinės išpažintinės poezijos rinkinys. Poetus kamantinės komikas Domas Raibys.

„Paviljono knygų savaitgalį“ uždarys Tado Zaronskio eilėraščiai iš debiutinės poezijos knygos „Spalvinimo knygelės draugams“ su Juliaus Čepukėno („Keista bjauri žuvis“, URBA URBA) muzika. Klausytojus užvaldys tamsi, sodri poetika melancholiško triukšmo vandeny.

Festivalyje laukia dar daug įdomybių – visas jas galite rasti „Paviljono“ knygų savaitgalio programoje čia.

„Paviljono“ knygų savaitgalis vyks gruodžio 1–3 dienomis kultūros klube „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B, Vilnius). Visi renginiai – nemokami.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt