aA
Rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Vilniuje ir Druskininkuose vyks jau 32-asis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“ (PDR). Festivalis tradiciškai prasidės šių metų almanacho pristatymu jau trečiadienį, rugsėjo 29 d., Vilniuje, Istorijų namų kavinėje „Druska Miltai Vanduo“. Jau žinomi prestižinių festivalio premijų laureatai: 2021-ųjų Jotvingių premija skirta Dainiui Gintalui už poezijos knygą „Vienos vasaros giesmė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021), o Jaunojo jotvingio premija skirta poetui Nojui Saulyčiui už eilėraščių rinkinį „sms gėlytė“ („Kitos knygos“, 2020). Laureatai bus apdovanoti Druskininkuose, baigiamajame festivalio vakare spalio 2 d., skelbiama pranešime žiniasklaidai.
PDR almanachas
PDR almanachas
© Organizatorių nuotr.

Visą festivalio programą rasite čia.

PDR tema šiemet – „Poezijos kalėjime“

Diskusiją „Poezijos kalėjime“ moderuos filosofas Dalius Jonkus. Po diskusijos bus pristatytos dvi parodos – Gedimino Sadausko fotografijų paroda „Lukiškių skr. nr. 6“, kurioje eksponuojamos Lukiškių kalėjime iki gyvos galvos nuteistųjų nuotraukų, padarytų 2013–2019 metais, ciklas.

„Jų kasdienybę, teritoriją, darbą, laisvalaikį įamžinau senuoju juostiniu fotoaparatu. Atsivėrus kalėjimo vartams, buvau pasitiktas ankščiau nematyto pasaulio: griežta disciplina, didelė ir paini teritorija, masyvi pastatų architektūra bei žvilgsniai, šūksniai pro atvirus kamerų langus... Tapau visiškai izoliuotas. Pirmieji apsilankymai fotografine prasme buvo visiškai tušti: tiesiog panirdavau į tą pilkos spalvos zoną, psichologinį spaudimą, specifinį ten tvyrantį kvapą. Kartu su fotoaparatu krepšyje užsikirsdavo ir smegenys. Keletą kartų praėjus maršrutą norėjosi tiesiog pabėgti, mesti, nusiplauti“, – kalbėjo Gediminas Sadauskas.

Bus atidaryta ir poeto, fotografo Benedikto Januševičiaus paroda „50 Ričardo Šileikos portretų“.

Kornelijus Platelis: „Jei poezija – kalėjimas, tai kaip mes į jį patekome?“

Festivalio įkūrėjas, poetas Kornelijus Platelis:

„Tai turėtų būti kalėjimas autoriui. Juk suvokėjas laisvas rinktis jį (kaip tokį), disneilendą ar prekybos centrą. Na, nebent vis labiau nuo mūsų tolstančiu sovietmečiu Zonoje gyvenantys suvokėjai patys ateidavo prisiduoti dar ir į poezijos kalėjimą. Kodėl? Gal jame matė kokią nors laisvės iliuziją? Iki šiol taip darosi ten, kur egzistuoja Zonos su cenzorių užtvaromis idėjoms. Nes užsimojus tas idėjas šmugeliuoti į viešumą prireikia poetinių priemonių transporto.

Tiek to tą socialinę perspektyvą. Tarkime, poezijos kalėjimo sienos sumūrytos iš kalbos plytų.
Tada – kas tarp tų sienų – iš niekur su vėju atskridęs jausmas (juk nesakysime, kad prasmė?), kurio kalbos plytos neva neleido perteikti, bet jis atskrido ir štai – nebegali ištrūkti? Koks dar jausmas? Sakykime tiesiai – pats autorius, nes tik jam galėtų vaidentis kažkas, ko negalėtų (neįstengtų) perteikti kalba. Nes suvokėjas tiesiog ateina ir sugriauna eilėraščio fligelį, ir pasiima kiek įmano prasmės bei jausmo, glūdinčio jo plytose, ir patraukia toliau skaityti kito eilėraščio. Kartais jis pasiima ir tai, ko tekste nėra, kas iškyla iš jo sužadintos sąmonės ir susilieja su tais griuvėsiais. Bet jam tai nesvarbu, jis mielai ir gal visai teisėtai tai priskiria rūmo statytojui. Tad kaip čia viskas galėtų vykti?“

Alvydas Šlepikas: „Poezijos neįmanoma uždaryt į kalėjimą“

Poetas, prozininkas, 2020-ųjų Jotvingio premijos laureatas Alvydas Šlepikas:

„– – – karantinas – tuštuma, liga, šaltis – poetas užsidaro bokšte, atsiverčia knygą, skaito – užrašai knygelėje – parašysiu – poetas kalėjime, bokšte, karantine, uždarytas, užspeistas – nusilipdo sienas iš metonimijų, lubas iš girgždėjimo – metaforų grindys, o stogas – stogas hegzametras – tiksi laikas tylus, ramiai silabotoninis – anakruzės ir cezūros – prašau, paimkite mano užgyventus metus, mano atmintis, mano kraujo raudonuosius kūnelius, mano ligą – laužkit duris, laužkit metaforų gniaužtus – kada paskutinį kartą jį matėt, kada kalbėjot – bijau pasakyt, bet gyveno jis užsidaręs kalėjime savo, rašė keistus, nesuprantamus straipsnius – o poezija? – vadino tuo žodžiu kalnus popierių – poezija, bet ar buvo nežinom – ar buvo – nežinom – manau, kad jis paprasčiausias bebalsis riebus tinginys, bandantis mus išnaudoti – laužkit duris – ir išlaužus – sunkios metaforos svyra, siūbuoja – aha – štai kur tu, štai kas tau nutikę, poete – blyškus guli kalinys, ramiai sau kraujuoja – miręs, uždusęs – piĨna burna – tuščių amfibrachių – uždusinusių jį aliteracijų – o viskas liko baisiai toli. (Iš PDRʼ2021 almanacho)“

Gytis Norvilas: „Jei eilėraštis yra nusikaltimas – tai turi būti ir atpildas“

Poetas, „Literatūra ir menas“ vyr. redaktorius Gytis Norvilas:

„Poezijos kaip kalėjimo tema – aktuali, savalaikė. Apskritai, pandeminiu laikotaropiu daug kalbame apie savęs disciplinavimą, su(si)varžymą, tam tikrą izoliavimąsi, užsidarymą. Poezija tam tikra prasme irgi yra disciplinuojantis instrumentas, įkalinanti tarp kalbos virbų ir pasodinanti į emocinės įtampos, koncentruoto kalbėjimo elektros kėdę. Tiek autorių, tiek skaitytoją. Disciplinavimas pasireiškia per kalbą, jos diktuojamus dėsnius, tvarką: ritmiką, rimą etc. Iš kitos pusės, poezija – tai bandymas harmonizuoti pasaulį, jį pajungti tam tikriems dėsniams ir taip sukurti stabilumo iliuziją. Poezijos padermė – ir tą iliuzinę harmoniją sugriauti, paneigti pačią save – tik taip poezija gali būti gyvybinga, reikalinga, akumuliuoti gyvybę šiandienai. Juolab, kad, mano manymu, eilėraštis, poezija, turi būti nusikaltimas – kalbai, visuomenei, šventeiviškumui, teisuoliškumui, niekšybei. Jei eilėraštis yra nusikaltimas – tai turi būti ir atpildas“.

Festivalio metu vyks tradiciniai jaunųjų poetų skaitymai, po kelerių metų pertraukos į festivalį grįžta ir jaunųjų poetų kūrybos aptarimas. Sekmadienį, spalio 3 dieną, Vilniuje vyks svečių ir laureatų vakaras, o spalio 4 d. – pristatytas Baltijos šalių literatūros žurnalas „NO MORE AMBER“.

Šių metų PDR almanachas – kitoks. Almanachą sudarė poetai, vertėjai Vytas Dekšnys ir Dominykas Norkūnas. Jame net 8 lietuvių poetų ir jau ilgą laiką Lietuvoje gyvenančio JAV poeto Kerry Shawn Keys kūryba: lietuvių ir anglų kalbomis almanache rasite Dainiaus Gintalo, Liudviko Jakimavičiaus, Aušros Kaziliūnaitės, Giedrės Kazlauskaitės, Laimos Kreivytės, Tomo Petrulio, Alvydo Šlepiko ir Violetos Šoblinskaitės poeziją. Šių metų almanache nebus įprastos į festivalį atvykstančių svečių, poetų iš įvairių pasaulio šalių, kūrybos. Jame – pasaulio poezijos klasikų (Pėtero Brūverio, Inger Kristensen, Ericho Frydo, Enės Mihkelson, Frenko O’Haros etc.) eilėraščiai, kurių vertimų vis dar stokojame.

Po poros metų pertraukos šiemet ir vėl į festivalį atvyksta poetai iš kitų šalių. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvyks 2020 metų almanacho poetas Arthur Sze, vienas iš Pulitzerio premijos nominantų trejeto (2015), National Book Award for Poetry (2019) laureatas. Taip pat renginiuose dalyvaus Lenkijos poetas Konrad Góra, 2020 metais įvertintas Silezijaus premija už knygą „Majų kalendorius“ (Kalendarz Majów, 2019). Olena Herasymiuk, platformos VERSOPOLIS poetė iš Ukrainos dalyvaus Versopolio poetų skaitymuose, o dvi Baltarusijos poetės Sabina Brilo ir Juhasia Kaliada dalyvaus šeštadienio popietės skaitymuose.

Poetinio Druskininkų rudens festivalį remia Lietuvos kultūros taryba. Visuose festivalio renginiuose žiūrovai galės dalyvauti tik su galimybių pasu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sudegusių Amazonės miškų pelenai Brazilijos sostinėje virsta gatvės menu

Iš pelenų – į meną. Menininkas iš Brazilijos Mundano užsiima būtent tuo. San Paulo gatves...

Ansamblis „Synaesthesis“ festivaliui „Gaida“ ruošia netikėtą programą – pasitelktas net Enrique Iglesias

Originaliomis idėjomis ir įtaigiais pasirodymais išsiskiriantis Vilniaus miesto šiuolaikinės...

„ArtVilnius’21“ žiūrovai išrinko favoritus

Vakar Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ baigėsi 12-oji tarptautinė šiuolaikinio...

Archyvinė dokumentika ir meistriškumo dirbtuvės „Scanoramoje“: konstruojant istorinę atmintį

Šiais metais Europos šalių kino forumas „ Scanorama “, reaguodama į visame pasaulyje...

Architektūros profesionalus stebina planai dėl Vilniaus oro uosto ir Geležinkelio stoties: Europoje einama kitu keliu (94)

„Rizika nusveria naudą“ – nors šis posakis sugalvotas epidemiologų, regis, jis tiktų...

Top naujienos

Svarsto priemones išlaikyti amerikiečių tankus Lietuvoje: neabejoja – kils triukšmas, bet kito kelio nėra (429)

Daugiau amerikiečių nepertraukiamo buvimo. To siekia Lietuva, kurioje nuo 2019 m. kaip viena...

Šie metai paskutiniai: už kitąmet vykdomus remonto darbus, auklių paslaugas GPM lengvatos nebeliks (12)

Kitąmet nebelieka trijų lengvatų, kuriomis naudojosi daugiau nei 46 tūkst. gyventojų. Per kiek...

Po naujausių JK COVID-19 duomenų – skubus raginimas iš Amerikos papildyta (108)

Buvęs JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) komisaras Scottas Gottliebas, padaugėjus COVID-19...

Gydytoja įspėjo apie augantį pavojų ir turi žinią dėl kaukių: suklusti ypač turėtų didmiesčių gyventojai (95)

Ar kada esate pastebėję, kad grįžus iš miesto centro ar vietų, kuriose itin daug automobilių,...

Atsisakyta planų statyti naują kariuomenės poligoną: plės esamą Rūdninkuose (45)

Pirmadienį prezidentūroje rinkosi Valstybės gynimo taryba (VGT). Posėdyje be kitų klausimų buvo...

Epidemiologinis žemėlapis tampa vis juodesnis: į prasčiausią zoną nepatenka tik 2 šalies savivaldybės (419)

Lietuvos epidemiologinis žemėlapis tampa vis juodesnis. Pirmadienį Statistikos departamento...

SAM: Dulkio sulaukiamų grasinimų nekomentuosime dėl policijos ir prokuratūros tyrimų (231)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pirmadienį informavo, kad daugiau komentarų apie sveikatos...

Liutauras Elkimavičius | D+

Rusijos šou verslo turtingiausiųjų TOP 10: kodėl oficialiame sąraše nėra Pugačiovos?

Jie visuomet važinėja brangiausiais automobiliais ir „Instagrame“ postina nuotraukas iš...

Arūnas Dulkys: nelieskite mano šeimos

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia vis dar sulaukiantis grasinimų, o jo vaikai...

Kiek pasenusį elektromobilį pirkti verta: pasakė, kaip ir kiek kasmet sumažėja baterijos talpa (15)

Galima imtis įvairių veiksmų, kad elektrinės transporto priemonės baterija degraduotų kuo...