aA
„Žydų pasaulyje būti litvaku yra didelė garbė. Aš net įtariu, kad tokių „garbės“ litvakų yra daugiau nei tikrų litvakų“,- juokėsi žymus dalininkas, lietuvių kilmės žydas Samuelis Bakas. Trumpam, bet nuotaikingam pokalbiui su JAV gyvenančiu, bet Vilniuje gimusiu menininkus susitikome Lietuvos pašte. Samuelis Bakas kartu su dar 20 žymių asmenybių už nuopelnus telkiant lietuvius pasaulyje bus atvaizduotas proginiame pašto ženklų bloke „Pasaulio Lietuva“, kuris pasirodys prekyboje jau šios savaitės pabaigoje – birželio 29-ąją.
Samuelis Bakas
Samuelis Bakas
© Pucker Gallery

Sužinojęs, kad idėja išleisti tokį pašto ženklą kilo siekiant pagerbti ir padėkoti tiems lietuviams, kurie labiausiai prisideda prie modernios ir atviros pasaulio Lietuvos kūrimo, S. Bakas tai įvardijo labai svarbiu ir reikšmingu projektu.


„Laikau didele garbe ir privilegija tapti šios iniciatyvos dalimi. Manau, be galo svarbu įvertinti, kiek daug, palaikydami ryšius, lietuviai gali padaryti vardan Lietuvos net ir joje negyvendami. Daug jų užima iš tiesų reikšmingas pozicijas įvairiausiose srityse. Jų patirtis, įtaka bei veikla gali būti be galo svarbios šaliai“,- teigė dailininkas.


Pokalbio metu menininkas leido suprasti, kad lietuviams, gyvenantiems užsienyje, Lietuva gyva ne tik prisiminimuose ar pasakojimuose – ji esmingai svarbi savo tapatybės suvokime. 1933 metais Vilniuje gimęs ir Antrojo pasaulinio karo metais iš Lietuvos pasitraukęs dailininkas teigia, kad pirmas ryškus jo paties susidūrimas su lietuvybės klausimu įvyko dar vaikystėje. Kartu jis tarsi pasiteisina, kodėl nemoka lietuvių kalbos.


„Vilniuje gimiau tuo metu, kai miestas buvo lenkų atskirtas nuo Lietuvos. Lietuvių kalba buvo uždrausta, visi kalbėjo lenkiškai. Tuo metu buvau vaikas ir apie tokius dalykus mažai ką supratau. Pirmas dalykas, kurį prisimenu – kaip lietuviai atsiėmė Vilnių. Vieną dieną į mano gatvę atvažiavo didelė mašina ir iš jos išlipę žmonės nuėmė gatvės pavadinimą. Paklausiau jų – kodėl? O gatvės pavadinimas buvo – Želigovskio. Tada man ir buvo pirmą kartą paaiškinti kai kurie dalykai“,- šmaikščiai prisiminimais dalinosi S. Bakas.


Pasak jo, lietuvių kilmės žydai – vadinamieji litvakai – yra gyvybinga bendruomenė, kurią jungia bendros šaknys ir lietuviškieji kontekstai.


„Niekada nemaniau, kad taip bus, bet netgi jaunimas domisi savo kilme. Ko gero, žmonės turi pamatinį poreikį žinoti, iš kur ir kas jie yra. Tapatybė yra labai sudėtingas dalykas. Ji dažnai būna mišri ne tik rasiniu, bet ir kultūriniu atžvilgiu“,- svarstė menininkas.


Jo įsitikinimu, kuo daugiau jaunoji karta sužino, kiek svarbus Vilnius žydų bendruomenei, tuo labiau jie ima tapatintis su litvakiška kilme, todėl kiekviena proga prisiminti ir kalbėti apie istoriją yra svarbi. Kita vertus, jau ir dabar litvakiškas pasaulis su visa kilmės atmintimi gyvuoja įvairiausiomis formomis.


„Štai žodis „Vilnius“ nedingsta iš Bostono litvakų lūpų, tai – neatskiriama mūsų kultūrinio gyvenimo dalis. Šiame mieste yra sena sinagoga, pavadinimu „Vilna“. Ji pastatyta toje miesto dalyje, kur šiuo metu veikia prabangūs bankai ir ofisai. Jau kuris laikas ji nebuvo naudojama religijos tikslais, tad ruoštasi ją nugriauti. Tačiau litvakai susivienijo, įrodė, jog tai – istorinis paveldas, kurį būtina išsaugoti. Šiandien ši „Vilna“ sinagoga – Bostono žydų bendruomenės kultūrinis centras“,- pasakojo S. Bakas.


Dailininko manymu, miestų erdvės yra svarbios istorinės atminties saugotojos, kurios šiandien gali padėti žmonėms atsekti savo šaknis, susipažinti su kilme, netgi – atrasti vieniems kitus.


„Dalis mano giminės – Bakai – iš Lietuvos pasitraukė į Pietų Afriką. Prieš maždaug dešimtmetį jie grįžo čia ieškoti savo šaknų ir muziejuje atrado mano pirmosios parodos Lietuvoje plakatą. Į Keiptauną jie grįžo su tuo plakatu ir ėmė manęs ieškoti. Rado Bostone. Na o šiandien vienas mano anūkas gyvena ir dirba su Bakais ten, Pietų Afrikoje“,- pasakojo menininkas.


Jis sakė pastebintis, kad dalis žmonių šiandien net ir atostogų kelionių kryptis renkasi, siekdami atsekti savo istorines kilmės šaknis.


Birželio 29-ąją pasirodysiantį pašto ženklų bloką iš viso papuoš 100 lietuvių veidų. 20 jų – tame tarpe ir Samuelį Baką – atrinko iš pasaulio lietuvių visuomeninių organizacijų sudaryta komisija už nuopelnus telkiant lietuvius pasaulyje. Dar 80 žmonių buvo atrinkta konkurso būdu – vietą ant proginio pašto ženklo iškovojo tie, kas platformoje www.4000000.lt pakvietė daugiausiai pažįstamų tautiečių užsienyje šiemet liepos 6-ąją drauge giedoti „Tautišką giesmę“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Avanscena“: gražiausios klasikos melodijos jūsų namuose

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras , kaip ir kiti pasaulio operos teatrai, karantino...

Startuoja konkursas „Lietuvos spaudos fotografija 2021“

Šiemet nacionalinis fotožurnalistikos konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ švenčia savo...

Aktorė Rasa Samuolytė apie gimtadienį, stiprų užnugarį ir nemirtingus vaidmenis (2)

Sausio 21-ąją gimusi aktorė Rasa Samuolytė šiandien sau norėtų daug ko palinkėti: kad...

Bideno inauguracijoje dalyvavusi jauna poetė Amanda Gorman – kas ji tokia? (3)

Vašingtone prisiekė 46-asis JAV prezidentas Joe Bidenas . Taip pat prisiekė viceprezidentė...

Paskelbė, kada pasirodys antroji Kristinos Sabaliauskaitės romano „Petro imperatorė“ dalis (5)

Šiandien jau aiškus atsakymas į klausimą, kone dažniausiai pastaruoju metu skaitytojų užduotą...

Top naujienos

Loterijoje laimėtas milijonas laimės neatnešė – moteris net nesuprato, kaip prarado visus pinigus (107)

Loterijoje, kurioje net nedalyvavo, laimėtas milijonas kaip reikiant apsvaigino vienos Marijampolės...

Dailius Dargis | D+

Netradicinė kontrabanda, iš kurios finansuojamas terorizmas: pirkdami klastotes, tampate to dalimi

Pirmoje netradicinės kontrabandos straipsnių ciklo dalyje - Vilniaus mados salonų „Du broliai“...

Po stingdančio šalčio – radikalios permainos: pataria būti atsargiems ir laukti kitos savaitės (26)

Į Lietuvą plūstelėjo šiltesni orai ir bent jau Vilniuje ketvirtadienį buvo galima džiaugtis...

STT – apie riziką dėl COVID-19 vakcinos juodosios rinkos: tai yra dviguba grėsmė (15)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) įspėja sulaukianti duomenų, kad gali formuoti vakcinos nuo...

Sorošo universitetą išspyrę vengrai išskėstomis rankomis pasitinka pakaitalą iš Rytų (131)

Budapešte pradės veikti pirmasis Kinijos universiteto filialas Rytų Europoje. Tam žalią...

Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus (166)

Vilnietė Rūta atsidūrė apgaulės pinklėse – skelbimų portale norėjusi įsigyti daiktą...

JAV prezidento inauguracijoje pasirodžiusi jaunoji poetė pateks į istoriją: kas toji Amanda Gorman? (24)

Poetė Amanda Gorman po vakar įvykusios JAV prezidento inauguracijos kaip mat užkariavo daugelio...

Kaip užvesti automobilį su laidais: yra kelios taisyklės, kurių privalote laikytis išsamus veiksmų aprašymas (15)

Dažną vairuotoją žiemos rytą užklumpa problemos: pasukus užvedimo raktelį vietoje variklio...

Vos prieš 2 savaites dukros susilaukusi Karolina Meschino pasidalino, kaip dabar atrodo jos figūra: neįtikėtina, ką gali moters kūnas (103)

Bene populiariausia socialinių tinklų garsenybė Lietuvoje Karolina Meschino pastaruoju metu visą...

Pusmetį dėl kolegos balso virpėjusi moteris jį sutiko gyvai vakarėlyje – tokio scenarijaus pavydėtų ne vienas (3)

Kaskart išgirdus jo balsą drugeliai pilve kaip pašėlę imdavo plakti sparneliais... Gyvai jo net...