„Medžiuose pakibęs parašiuto kupolas simbolizuoja Juozo Lukšos grįžimą į Lietuvą. Šis partizanas sugebėjo du kartus kirsti geležinę uždangą ir okupacijos sąlygomis sujungti Lietuvą su Vakarų pasauliu. Jo dėka buvo slapta pernešti partizanų dokumentai, o Vakarus pasiekė informacija apie padėtį Lietuvoje. 1950 m. rudenį, pasimokęs Prancūzijos ir JAV žvalgų mokyklose, J. Lukša parašiutu slapta sugrįžo į Lietuvą tęsti partizaninės kovos, deja, neilgam – išduotas vos po metų mirė“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja parodos kuratorė, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė dr. Aistė Petrauskienė.

J. Lukšos-Daumanto indėlį laisvės kovoje įvertino ir patys partizanai: jis buvo vienintelis partizanas, kuris Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio sprendimu apdovanotas Laisvės kovotojo Karžygio vardu dar būdamas gyvas. Toks apdovanojimas iš viso suteiktas tik aštuoniems partizanams.

Medžiuose pakibęs parašiuto kupolas simbolizuoja Juozo Lukšos grįžimą į Lietuvą

Meninė instaliacija kartu yra ir paroda: nuo parašiuto nuleistos istorinės fotografijos pasakoja apie J. Lukšos-Daumanto veiklą Lietuvoje bei užsienyje, o jas lydi asmeninės partizano laiškų, dokumentų ir prisiminimų knygos „Partizanai už geležinės uždangos“ ištraukos.

„Parodos eksponavimo datos pasirinktos neatsitiktinai: ją atidarysime rugpjūčio 10 dieną, minėdami J. Lukšos šimtąsias gimimo metines, o uždarysime rugsėjo 4 dieną, kuomet bus praėję lygiai 70 metų nuo šio partizano mirties“, – teigia A. Petrauskienė.

Šiuo metu tariamasi su Prancūzijos-Lietuvos asociacijų koordinacine taryba dėl galimybės rudenį parodą išvežti į Prancūziją ir tokiu pat pavidalu eksponuoti Paryžiuje.

Medžiuose pakibęs parašiuto kupolas simbolizuoja Juozo Lukšos grįžimą į Lietuvą

Parodos-meninės instaliacijos atidarymo rugpjūčio 10 d. programa:

18 val. – akustinis Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertas prie Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujojo arsenalo (Arsenalo g. 1);

19 val. – pasivaikščiojimas aplink instaliaciją su parodos kuratore dr. Aiste Petrauskiene.

Parodą-meninę instaliaciją Vilniuje galima pamatyti nemokamai bet kuriuo paros metu. Ji įrengta erdvėje tarp Arsenalo gatvės ir Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatų.

Renginys nemokamas ir atviras be išankstinės registracijos ar galimybių paso.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt