aA
Klaipėdos dramos teatras metus užbaigia naujausia Oskaro Koršunovo premjera. Režisierius po beveik dešimties metų pertraukos grįžo į Klaipėdą ir pastatė spektaklį pagal klaipėdiečio dramaturgo Gintaro Grajausko pjesę „Pašaliniams draudžiama“. Spektaklio premjera Klaipėdos dramos teatre – gruodžio 16 dieną.
"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
© A.Kubaičio nuotr.

Aštrių temų nevengiantis režisierius ir šįkart kviečia iš arčiau pažvelgti ir prisiminti pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, kai besikeičianti santvarka ir socialinė aplinka daliai visuomenės tapo sunkiu išmėginimu.

„Po dainuojančios revoliucijos buvo daug lūkesčių ir vilties, kad štai visuomenė taps dvasingesnė. Bet įvyko priešingai – atėjo laukinis kapitalizmas, kuris išvirto į vartotojišką visuomenę, kultūrą, kurioje mes dabar ir gyvename. Būtent tada jautresni, dvasingesni žmonės, humanitarai, netapę reketininkais, tapo pašaliniais. Pašaline tapo ir kultūra, tokia ji išliko iki dabar“, – kalbėjo O. Koršunovas.

Oskaras Koršunovas
Oskaras Koršunovas
© A.Kubaičio nuotr.

Spektaklyje, anot jo, bus ir ką apmąstyti, ir ką prisiminti. Pjesės veiksmas apima laikotarpį nuo 1993-ųjų iki šių dienų. Pagrindinis herojus poetas pasineria į savo prisiminimus, išgyvena praeitį kaip dabartį ir tarsi atsiduria skaistykloje. Šioje kelionėje laiku jį lydi Bitininkas, kuris, kaip paaiškėja vėliau, yra tas pats jau subrendęs poetas.

„Pagrindinis personažas yra gana universali figūra. Tai gali būti ir poetas, ir aktorius, režisierius, kompozitorius, eilinis šaltkalvis, kuris atėjus tam laikmečiui nebuvo nusiteikęs užsiimti pusiau kriminaline veikla, atsistoti į tą barikadų pusę. Pjesė yra apie kiekvieną daugmaž padorų, garbingą žmogų“, – sakė pjesės autorius G.Grajauskas. Spektaklyje apie pirmuosius nepriklausomybės metus ir visuomenės virsmą kalbama su ironija ir nostalgija.

Bitininką įkūnijo Klaipėdos dramos teatro aktorius Darius Meškauskas. „Mano personažas poeto asmenyje mato save jaunystėje. Kita vertus, Bitininkas – ir metafizinis personažas, truputį dievas. Spektaklyje paliečiamas žmogaus ego, be kurio jis ne kūrėjas. Tačiau lazda turi du galus: tas pats ego trenkia žmogui per galvą, trukdo gyventi asmeninį gyvenimą. Šioje dilemoje kūrėjas nuolat blaškosi, o aplink jį dar ir sistema“, – sakė D. Meškauskas.

"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
© A.Kubaičio nuotr.

G. Grajauskas prisipažino norėjęs, kad jo pjesės imtųsi būtent O. Koršunovas: „Man jau rašant buvo akivaizdu, kad pati geriausia ir gal net vienintelė versija šiam spektakliui – O. Koršunovas. Mes iš pusės žodžio susikalbam, esame tos pačios kartos, turime panašų matymą. Man nereikia nieko komentuoti, dėl nieko ginčytis, nieko aiškinti – viskas yra iš karto aišku. Tikras malonumas dirbti.“

O. Koršunovas ir G. Grajauskas priklauso vadinamajai lūžio kartai, kai po pusę amžiaus trukusio sovietmečio visuomenė pagaliau įkvėpė laisvės. Režisieriaus manymu, šis laikotarpis labai svarbus, tačiau apie jį mažai kalbama.

„Universitetus baigėme dar anoje sistemoje, o dirbti ir kurti pradėjome, kai pasikeitė žaidimo taisyklės. Tai buvo mūsų jaunystė, pats gražiausias metas. Todėl ir spektaklis ne tik socialiai aštrus, bet ir linksmas, muzikalus, su „draivu“, – aiškino O. Koršunovas.

Spektaklyje muzika skambės gyvai. Scenoje gros trys legendinės Klaipėdos bliuzroko grupės „Kontrabanda“ nariai ir spektaklio kompozitorius Antanas Jasenka. Pasak jo, „Kontrabanda“ yra neatsiejama pirmojo nepriklausomybės dešimtmečio Klaipėdos kultūrinio gyvenimo dalis. Klaipėdos istorijos, kultūros bei kraštovaizdžio ženklų čia bus ir daugiau.

Spektaklyje skambės dvi „Kontrabandos“ dainos, kitas specialiai spektakliui sukūrė A. Jasenka kartu su G. Grajausku.

Po ilgos pertraukos į uostamiestį dirbti sugrįžęs O. Koršunovas teigė, jog dirbti Klaipėdos dramos teatre jam itin malonu. Režisierių sužavėjo aktorių darbštumas ir meistriškumas. Siekti geriausio rezultato padeda ir puiki darbinė atmosfera, ir didelės teatro techninės galimybės.

Jaunojo poeto vaidmenį kuria aktorius Jonas Baranauskas. Spektaklyje žiūrovai taip pat išvys savo pamėgtus aktorius D. Meškauską, E. Barauskaitę, I. Reklaitį, R. Šaltenytę, E. Jackaitę ir kitus. Spektaklio scenografė Giedrė Brazytė, choreografė Vesta Grabštaitė, šviesų dailininkas Vilius Vilutis.

2004 metais Klaipėdos dramos teatre O. Koršunovas režisavo spektaklį pagal Mariuso Von Mayenburgo pjesę „Šaltas vaikas“, 2007-aisiais – Augusto Strindbergo „Kelią į Damaską“.

„Pašaliniams draudžiama“ – ne pirma pjesė, kuri suvedė G. Grajauską ir O. Koršunovą bendram darbui. 2004 metais O. Koršunovas pristatė G. Grajausko pjesės „Rezervatas“ inscenizaciją tarptautiniame Avinjono teatro festivalyje Prancūzijoje.

G. Grajauskas apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi kaip geriausias dramaturgas. Klaipėdos dramos teatre iki šiol rodomas Jono Vaitkaus režisuotas spektaklis pagal G. Grajausko pjesę „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“. Jo premjera įvyko 2010 metų birželį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Kauno literatūros savaitėje“ – pasimatymai su žinomais kūrėjais

Gegužės 20–23 d. tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“,...

Heraldikos komisija: briedis neturėtų būti pagrindinė Mažosios Lietuvos herbo figūra (3)

Mažosios Lietuvos bendruomenei norint naudoti briedį šio regiono herbe , Heraldikos komisija...

Vilniaus mažajame teatre jautriai paminėtas Fausto Latėno gimtadienis (4)

Vilniaus mažajame teatre sekmadienio vakarą artimieji, bičiuliai, kolegos ir gerbėjai jautriai...

Danas Aleksa: šiuolaikinis menas yra užprogramuotas balansuoti ant supratimo ir pasmerkimo ribos (4)

Vilniaus Kūdrų parke eskponuojamas menininko Dano Aleksos kūrinys, regis, įaugo į aplinką –...

Vaidas Jauniškis: demokratija yra gana lėtai slenkantis mechanizmas (4)

Kultūros analitikas, teatro kritikas Vaidas Jauniškis į knygą „Patirti peizažą“ sudėjo...

Top naujienos

Lietuvoje pasikeitė COVID-19 situacija: Vilniuje – ryškus kritimas, bet likusioje šalies dalyje – neramūs signalai (128)

Koronaviruso ( COVID-19 ) situacija Lietuvoje nevienoda. Vilniuje – ryškus atvejų kritimas,...

Naujų automobilių pardavėjai perspėja: derybinė galia – ne pirkėjų rankose, parduoti nėra ko (36)

Naujų automobilių paklausa šiuo metu viršija pasiūlą, o tam įtakos turi ir tam tikrų...

Seimo nariai susikirto dėl Nausėdos žodžių per Šeimos gynimo maršą: ką iš tiesų pasakė prezidentas? (29)

Šeštadienį vykusiame „Didžiajame šeimos gynimo marše“ transliuotą prezidento Gitano...

Lietuvos „fintech“ įmonė – įsisukusi „Wirecard“ skandale papildyta (13)

Per Vilniuje registruotą finansinių technologijų įmonę „Finolita Unio“ atlikta per 100 mln....

Čekijos prezidentas: Rusija padarė kvailystę (133)

Rusijos sprendimas įtraukti Čekiją į „nedraugiškų“ valstybių sąrašą yra kvailas,...

Stulbinantis radinys pajūryje: bangos išplovė į geltoną virvę panašų darinį, o paaiškėjo, kad tai – unikalus padaras (4)

Tai, kas iš pirmo žvilgsnio primena krūvą šiukšlių, pasirodė esantis tam tikros rūšies...

Kęstutis Girnius. Pažemintųjų sukilimas Šventojoje žemėje (107)

Tęsiasi Izraelio antpuoliai prieš taikinius Gazos ruože, malšinami arabų protestuotojai...

Šeimos gynimo maršo atgarsiai: policija tirs karantino pažeidimus, savivaldybė fiksavo gausų alkoholio vartojimą (1116)

Daugiau nei 10 tūkstančių žmonių sutelkęs „Šeimos gynimo maršas“ apsiėjo be didelių...

Bloomberg | D+

Tėvai turėtų sunerimti dėl „TikTok“: nekaltai atrodančioje aplinkoje vaikų tyko ne tik iškrypėliai

„TikTok“ geriausiai žinoma dėl juokingų „memų“, šokių ir lūpų judesių...

Inetos Stasiulytės mama papasakojo apie laimingą garsios dukros vaikystę, nesuvaidintą talentą ir įmantrius anūkių vardus (1)

„Ineta yra mano angelas. Mes su ja galim šnekėtis net mintimis. Paskui, kai susitikusios...