aA
Klaipėdos dramos teatras metus užbaigia naujausia Oskaro Koršunovo premjera. Režisierius po beveik dešimties metų pertraukos grįžo į Klaipėdą ir pastatė spektaklį pagal klaipėdiečio dramaturgo Gintaro Grajausko pjesę „Pašaliniams draudžiama“. Spektaklio premjera Klaipėdos dramos teatre – gruodžio 16 dieną.
"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
© A.Kubaičio nuotr.

Aštrių temų nevengiantis režisierius ir šįkart kviečia iš arčiau pažvelgti ir prisiminti pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį, kai besikeičianti santvarka ir socialinė aplinka daliai visuomenės tapo sunkiu išmėginimu.

„Po dainuojančios revoliucijos buvo daug lūkesčių ir vilties, kad štai visuomenė taps dvasingesnė. Bet įvyko priešingai – atėjo laukinis kapitalizmas, kuris išvirto į vartotojišką visuomenę, kultūrą, kurioje mes dabar ir gyvename. Būtent tada jautresni, dvasingesni žmonės, humanitarai, netapę reketininkais, tapo pašaliniais. Pašaline tapo ir kultūra, tokia ji išliko iki dabar“, – kalbėjo O. Koršunovas.

Oskaras Koršunovas
Oskaras Koršunovas
© A.Kubaičio nuotr.

Spektaklyje, anot jo, bus ir ką apmąstyti, ir ką prisiminti. Pjesės veiksmas apima laikotarpį nuo 1993-ųjų iki šių dienų. Pagrindinis herojus poetas pasineria į savo prisiminimus, išgyvena praeitį kaip dabartį ir tarsi atsiduria skaistykloje. Šioje kelionėje laiku jį lydi Bitininkas, kuris, kaip paaiškėja vėliau, yra tas pats jau subrendęs poetas.

„Pagrindinis personažas yra gana universali figūra. Tai gali būti ir poetas, ir aktorius, režisierius, kompozitorius, eilinis šaltkalvis, kuris atėjus tam laikmečiui nebuvo nusiteikęs užsiimti pusiau kriminaline veikla, atsistoti į tą barikadų pusę. Pjesė yra apie kiekvieną daugmaž padorų, garbingą žmogų“, – sakė pjesės autorius G.Grajauskas. Spektaklyje apie pirmuosius nepriklausomybės metus ir visuomenės virsmą kalbama su ironija ir nostalgija.

Bitininką įkūnijo Klaipėdos dramos teatro aktorius Darius Meškauskas. „Mano personažas poeto asmenyje mato save jaunystėje. Kita vertus, Bitininkas – ir metafizinis personažas, truputį dievas. Spektaklyje paliečiamas žmogaus ego, be kurio jis ne kūrėjas. Tačiau lazda turi du galus: tas pats ego trenkia žmogui per galvą, trukdo gyventi asmeninį gyvenimą. Šioje dilemoje kūrėjas nuolat blaškosi, o aplink jį dar ir sistema“, – sakė D. Meškauskas.

"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
"Pašaliniams draudžiama" repeticijos akimirka
© A.Kubaičio nuotr.

G. Grajauskas prisipažino norėjęs, kad jo pjesės imtųsi būtent O. Koršunovas: „Man jau rašant buvo akivaizdu, kad pati geriausia ir gal net vienintelė versija šiam spektakliui – O. Koršunovas. Mes iš pusės žodžio susikalbam, esame tos pačios kartos, turime panašų matymą. Man nereikia nieko komentuoti, dėl nieko ginčytis, nieko aiškinti – viskas yra iš karto aišku. Tikras malonumas dirbti.“

O. Koršunovas ir G. Grajauskas priklauso vadinamajai lūžio kartai, kai po pusę amžiaus trukusio sovietmečio visuomenė pagaliau įkvėpė laisvės. Režisieriaus manymu, šis laikotarpis labai svarbus, tačiau apie jį mažai kalbama.

„Universitetus baigėme dar anoje sistemoje, o dirbti ir kurti pradėjome, kai pasikeitė žaidimo taisyklės. Tai buvo mūsų jaunystė, pats gražiausias metas. Todėl ir spektaklis ne tik socialiai aštrus, bet ir linksmas, muzikalus, su „draivu“, – aiškino O. Koršunovas.

Spektaklyje muzika skambės gyvai. Scenoje gros trys legendinės Klaipėdos bliuzroko grupės „Kontrabanda“ nariai ir spektaklio kompozitorius Antanas Jasenka. Pasak jo, „Kontrabanda“ yra neatsiejama pirmojo nepriklausomybės dešimtmečio Klaipėdos kultūrinio gyvenimo dalis. Klaipėdos istorijos, kultūros bei kraštovaizdžio ženklų čia bus ir daugiau.

Spektaklyje skambės dvi „Kontrabandos“ dainos, kitas specialiai spektakliui sukūrė A. Jasenka kartu su G. Grajausku.

Po ilgos pertraukos į uostamiestį dirbti sugrįžęs O. Koršunovas teigė, jog dirbti Klaipėdos dramos teatre jam itin malonu. Režisierių sužavėjo aktorių darbštumas ir meistriškumas. Siekti geriausio rezultato padeda ir puiki darbinė atmosfera, ir didelės teatro techninės galimybės.

Jaunojo poeto vaidmenį kuria aktorius Jonas Baranauskas. Spektaklyje žiūrovai taip pat išvys savo pamėgtus aktorius D. Meškauską, E. Barauskaitę, I. Reklaitį, R. Šaltenytę, E. Jackaitę ir kitus. Spektaklio scenografė Giedrė Brazytė, choreografė Vesta Grabštaitė, šviesų dailininkas Vilius Vilutis.

2004 metais Klaipėdos dramos teatre O. Koršunovas režisavo spektaklį pagal Mariuso Von Mayenburgo pjesę „Šaltas vaikas“, 2007-aisiais – Augusto Strindbergo „Kelią į Damaską“.

„Pašaliniams draudžiama“ – ne pirma pjesė, kuri suvedė G. Grajauską ir O. Koršunovą bendram darbui. 2004 metais O. Koršunovas pristatė G. Grajausko pjesės „Rezervatas“ inscenizaciją tarptautiniame Avinjono teatro festivalyje Prancūzijoje.

G. Grajauskas apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi kaip geriausias dramaturgas. Klaipėdos dramos teatre iki šiol rodomas Jono Vaitkaus režisuotas spektaklis pagal G. Grajausko pjesę „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“. Jo premjera įvyko 2010 metų birželį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kristina Sabaliauskaitė: kiekviena nauja knyga yra lenktyniavimas su pačia savimi (3)

Vos pasirodęs naujas Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Petro imperatorė “ iškart buvo...

Mirė teatro aktorė, teatrologė, diktorė Dana Rutkutė (1)

Eidama 98 metus šeštadienį mirė lietuvių teatro aktorė, teatrologė, televizijos ir radijo...

Ciuriche rasti Antoine'o de Saint-Exupery piešiniai „Mažajam princui“

Šveicarijos šiaurėje rasti iki šiol specialistams nežinomi prancūzų rašytojo Antoine'o de...

Raudondvario pilyje – paroda „Netikėtasis Dali“ (1)

Penktadienio vakarą Kauno rajono muziejuje Raudondvaryje atidaroma paroda „Netikėtasis Dali“....

Per Lietuvą nuvilnys Baltijos kelio „Vienybės banga“

Minint Baltijos kelio 30-metį, visoje Lietuvoje vyks šiai sukakčiai skirti renginiai. Daugiau nei...

Top naujienos

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (48)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Beprotiškiausias Pirmojo Pasaulinio karo frontas: tai, ką kariai iškentė, neturi precedento (10)

Nors purvinas ir siaubingas apkasų karas Vakarų fronte tapo bene populiariausiu Pirmojo pasaulinio...

Gidė Gruzijoje: tik atvykusiems į šalį rusams daug kas paaiškėja turistų srautas iš Lietuvos auga (340)

Šią vasarą, po dar vieno Rusijos-Gruzijos santykių paaštrėjimo buvo prognozuojama, kad Gruzijos...

Rinktinės lyderiai norėjo kitokios pergalės prieš Rusiją: turėjome laimėti 30 taškų specialiai Krepšinis.lt iš Espo (54)

Domantas Sabonis ir Marius Grigonis dviese surinko 59 naudingumo balus – tik dešimčia mažiau...

Savaitę užbaigsime gražiais, vasariškais orais (1)

Sekmadienio dieną debesų padangėje sukiosis nemažai, tačiau saulės spindulių taip pat netrūks....

Klaidos iš ritmo neišmušė: Sabonio ir Grigonio duetas nutildė Rusijos rinktinę (510)

Šeštadienio vakarą Espo „Metro“ arenoje, Suomijoje, vykusiose kontrolinėse rungtynėse savo...

Nesisklaidantis klaidų spiečius verčia Adomaitį griebtis pokyčių treniruotėse specialiai Krepšinis.lt iš Espo (17)

Ar laimi, ar pralaimi, Lietuvos rinktinė nekeičia savo blogo įpročio. Po pergalės prieš Rusiją...

„Karklėje“ šėlstančius festivaliautojus labiausiai nustebino kainos: galėtume čia ir gyventi (28)

Į „Karklės“ festivalį atvykę festivaliautojai įvertino ne tik muziką, tačiau ir kainas,...

Tokių žmonių Lietuvoje – vos keturi: vyras savo darbu dalina laimę kitiems (7)

Pakalbinti Virginijų Baltrušaitį pasiūlė žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Jis prasitarė...