aA
Kultūra yra visuomenės dvasinės sveikatos pagrindas. Anglijos premjeras V. Čerčilis karo metais, kai buvo bombarduojamas Londonas ir kalba ėjo apie lėšų didinimą gynybai kultūros sąskaita, griežtai atsakė: „Nė vieno penso nuo kultūros, antraip dėl ko mes tuomet kariaujame“.
„Nė vieno penso nuo kultūros“ arba kaip pasaulis gelbsti savo šalių kultūrą
© Organizacijos archyvas

Pasaulio šalių vadovai vieningi − šiuo metu vyksta karas, tik priešas yra nematomas − COVID-19. Besirūpindamos į namus suvarytais piliečiais, visos šalys vieningai svarsto, kaip padėti savo kultūros sektoriui išsilaikyti karantino metu, kaip palaikyti įbaugintus gyventojus ir prisidėti prie jų psichologinės gerovės. Daugelis šalių dalinasi kultūros paslaugomis internetu, rekomenduoja skirti laiką kultūros edukacijai ir dvasinei reabilitacijai, rašoma Ateities visuomenės instituto pranešime žiniasklaidai.

Pasaulį sukrėtęs COVID-19 buvo netikėtas visiems − visų profesijų, visų konfesijų, visų tautų žmonėms. Žmogus, pagaliau, tampa mūsų valstybės dėmesio centru. Paradoksalu, kad tuomet, kai miršta.

„Nemanyčiau esant prieštaraujančių, kad dabartinis prioritetas valstybėje yra sveikata ir žmonių gyvybių gelbėjimas. Pagalvokime taip pat apie užsidariusius su baime savo namuose, nežinančius ateities, bandančius dirbti iš namų. Yra būdų ir priemonių padėti susibalansuoti pasimetusiam žmogui. Mokslas seniai įrodė, kad paveiki psichikos sveikatos prevencija ir terapija yra menai: muzika, teatras, filmas, šokis, meninė veikla. Todėl ir yra tradicija po sunkios darbo dienos išeiti į teatrą, koncertą, aplankyti parodą. Prisilietimas prie meno kūrinių nuteikia mus pakylėtai. Jei abejojate, atlikite eksperimentą − pasiklausykite skirtingos muzikos, pasižiūrėkite gerą filmą, paskaitykite knygą. Stebėkite, ar tai daro poveikį jūsų nuotaikai. Kokiomis temomis kalbatės su šeimos nariais pasižiūrėję žinias ir pažiūrėję filmą. Skirtumas tikrai yra“, – dėsto kultūros politikos formavimo ekspertė, darbo grupės dėl neigiamų pasekmių meno kūrėjams ir kultūros organizacijoms mažinimo narė dr. Erika Godlevska.

Erika Godlevska
Erika Godlevska
© Asmeninio albumo nuotr.

Vokietijos kultūros ministrė Monika Grütters pirmoji pasakė − „Kultūra nėra puošmena, ji itin svarbi socialiniams ryšiams palaikyti, tai dabar aktualu kaip niekad anksčiau. <...> O kultūros sektorius buvo itin paveiktas kovos su COVID-19: visi renginiai atšaukti, parodos uždarytos <...>. Priemonės turi būti taikomos tiek kultūros organizacijoms, tiek menininkams, individualiai dirbantiems kūrybinių ir kultūrinių industrijų atstovams.“ Federalinė Vokietijos vyriausybė panaudos milijardus eurų, kad apsaugotų darbuotojus ir įmones nuo koronaviruso padarinių, kurių dalis bus skirta kūrybos ir kultūrinėms industrijoms.

Danijos Karalystės vyriausybė, pasitelkdama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas, skyrė 12 mln. eurų kompensuoti nuostoliams, kuriuos patyrė viešųjų renginių organizatoriai, kai, paskelbus COVID-19 pandemiją, teko atšaukti kultūros renginius.

Italijos vyriausybė paskelbė skirsianti 130 mln. eurų filmų ir teatro industrijai. Lombardijos regionas skelbia, kad individualiai dirbantys ir mokesčius mokantys kultūros veikėjai galės kreiptis kompensacijos trims mėnesiams – po 500 eurų per mėnesį. Italijos Vyriausybė pasiruošusi taikyti šią priemonę visoje šalies teritorijoje. Šia priemone galės naudotis laisvai samdomų profesijų atstovai, esantys šalies registruose (architektai, aktoriai, operatoriai, inžinieriai, kt.). Taip pat bus taikomi mokesčių atidėjimai.

Latvijos kultūros ministerija ir Vartotojų teisių gynimo centras susitarė, kad renginiai
gali būti nukelti pusmečiui, skaičiuojant nuo karantino pabaigos. Pusmetį bilietai negrąžinami. Jei per pusmetį nuo karantino pabaigos organizacija nepaskelbia naujos renginio datos, ji turi atlyginti už grąžintus bilietus.

Apžvelgiant šaltinius matyti, kad kiekviena valstybė pandemijos akivaizdoje šalies kultūros globą laiko garbės ir orumo reikalu bei vienu iš svarbiausių valstybės prioritetų. Daugumoje ES šalių kovo 22 d. dar buvo atliekamos apklausos ir daromi tyrimai dėl kūrybinio ir kultūrinio sektoriaus nuostolių ir padarinių, sudaromos krizės valdymo komisijos. Vyriausybės planuoja taikyti mokestines lengvatas, teikti socialines išmokas, steigti valstybės kultūros rėmimo fondus nukentėjusiems nuo krizės, kurti nacionalines e-kultūros platformas, keisti kultūros ir kūrybinių industrijų fondų finansavimo taisykles, teikia rekomendacijas filantropams, rekomenduoja užsiimti sektoriaus darbuotojų kvalifikacijos kėlimu.

Lietuvos kultūros taryba yra viena pirmųjų organizacijų, itin humaniškai ir solidariai sureagavusių į susidariusią situaciją, ir pranešusi, kad iš pareiškėjų nereikalaus grąžinti lėšų už renginius, kurie buvo atšaukti ar pasikeitė jų apimtis dėl aplinkybių, susijusių su koronaviruso (COVID-19) plitimu.
Lietuvos kultūros ministras Vyriausybės posėdyje dėl koronaviruso sukeltų padarinių mažinimo siūlė išplėsti Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos nuostatas. Siekiant padėti kūrėjams ir kultūros organizacijoms paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ir karantiną, dėl kurių draudžiamas kultūros įstaigų lankymas, kultūros paslaugų teikimas ir (ar) kultūros renginių organizavimas, kultūros ministro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė, skirta išanalizuoti, įvertinti susidariusią situaciją ir teikti pasiūlymus, skirtus mažinti neigiamas pasekmes kūrėjams ir kultūros organizacijoms“, – pasakoja dr. E. Godlevska.

Kovo 23 d. vyks pirmasis komisijos posėdis, kuriame bus svarstoma, kaip išsaugoti kultūros organizacijas ir kūrybinių industrijų sektorių, kurio nemažą dalį sudaro nevyriausybinės organizacijos ir smulkūs privatūs verslai.

„Nepamirškime fakto, kad mes patys mokame mokesčius, iš kurių formuojamas nacionalinis biudžetas ir dabar turime galimybę teikti prioritetus, kam tuos pinigus skirti“, – sako dr. E. Godlevska.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Rolandui Rastauskui visam gyvenimui įstrigo vaikystėje iš Juozo Grušo gauta pastaba (23)

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos suorganizuotame virtualiame renginyje...

Minint antrąsias Jono Meko mirties metines – Gedimino Storpirščio skaitomos eilės Jaunimo teatras tęsia virtualių renginių programą (3)

Šiandien, sausio 23-ąją, legendinio poeto, eseisto ir avangardinio kino kūrėjo Jono Meko mirties...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus, serialus ir knygas rekomenduoja Imantas Selenis? (21)

Su fotografijos medija daugiausiai dirbančiam, teisininko išsilavinimą turinčiam Imantui Seleniui...

Per apšviestus vitrininius langus – Liucijos Kryževičienės-Hutcheon kūrybos paroda (1)

Nuo sausio 27 d. (trečiadienio) Dailininkų sąjungos galerijoje ( Vokiečių g. 2, Vilnius) pradės...

Į knygą savo išgyvenimus sudėjęs kunigas Ričardas Doveika: pašaukimas nėra vagis knygos ištrauka (3)

„Ar esu geras kunigas? Spręsti žmonėms, ne man. Bet galiu tvirtai pasakyti – esu laimingas...

Top naujienos

Viktorija Rimaitė | D+

Ankstyva ir keista mirtis: ar garsų bolševiką ir teroristą pražudė gėdinga liga

1924 m. sausio 21 d., būdamas 53 metų amžiaus, likus vos keliems mėnesiams iki 54 gimtadienio,...

Lietuvą šiurpinusios gaujos narys – vėl teisėsaugos akiratyje: klampina pareigūnų agentų liudijimai (21)

Prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvoje plačiai išgarsėjusios vadinamosios...

Siekia pažaboti bankų koncentraciją Lietuvoje: negali būti „per didelių, kad žlugtų“ (52)

Lietuvos bankas galėtų įgyti naują įrankį, kuris ateityje leistų užkardyti perteklinį...

Ekspertai apie pavojingus ženklus dėl vakcinų: kai kurios šalys praranda kantrybę (225)

Skirtinga COVID-19 vakcinų prieiga pasaulio mastu kelia susirūpinimą, kad užsitęsęs...

Iš psichiatrinės ligoninės pabėgęs pavojingas ligonis sulaikytas Naujojoje Vilnioje esančioje parduotuvėje „Maxima“   (173)

Sekmadienio vakarą, apie 19.50 val., iš psichiatrinės ligoninės Vilniuje, Parko g. 21, pabėgo...

Išaugus alkoholio vartojimui, psichologas pataria: yra būdas atsikratyti žalingų įpročių (218)

Pandemijos metu pablogėjusi gyventojų emocinė sveikata atsispindi ir įpročių statistikoje –...

Žinutė „Žalgiriui“: lietuvius neutralizavęs Valensijos klubas sutalžė „Baskonia“ (9)

Valensijos „Basket“ (14-6) ekipa prieš Eurolygos rungtynes su Kauno „Žalgiriu“ sužaidė...

Rimvydas Valatka. Karbauskio-Verygos draudimai valdo ir valdys? (516)

Bidenas per 30 min. po inauguracijos grąžino JAV į Paryžiaus klimato susitarimą ir PSO,...

Dailius Dargis | D+

Sūnaus netekusiam tėvui teko imtis detektyvo darbo: nuėjo kryžiaus kelius, kad Kauno banditas būtų nuteistas siūlo 3-5 tūkst. eurų tam, kas atskleis jo buvimo vietą (1)

Iki šiolei vis dar neužbaigto autoįvykio, pasiglemžusio jauno kauniečio gyvybę, bylą...