aA
Kultūra yra visuomenės dvasinės sveikatos pagrindas. Anglijos premjeras V. Čerčilis karo metais, kai buvo bombarduojamas Londonas ir kalba ėjo apie lėšų didinimą gynybai kultūros sąskaita, griežtai atsakė: „Nė vieno penso nuo kultūros, antraip dėl ko mes tuomet kariaujame“.
„Nė vieno penso nuo kultūros“ arba kaip pasaulis gelbsti savo šalių kultūrą
© Organizacijos archyvas

Pasaulio šalių vadovai vieningi − šiuo metu vyksta karas, tik priešas yra nematomas − COVID-19. Besirūpindamos į namus suvarytais piliečiais, visos šalys vieningai svarsto, kaip padėti savo kultūros sektoriui išsilaikyti karantino metu, kaip palaikyti įbaugintus gyventojus ir prisidėti prie jų psichologinės gerovės. Daugelis šalių dalinasi kultūros paslaugomis internetu, rekomenduoja skirti laiką kultūros edukacijai ir dvasinei reabilitacijai, rašoma Ateities visuomenės instituto pranešime žiniasklaidai.

Pasaulį sukrėtęs COVID-19 buvo netikėtas visiems − visų profesijų, visų konfesijų, visų tautų žmonėms. Žmogus, pagaliau, tampa mūsų valstybės dėmesio centru. Paradoksalu, kad tuomet, kai miršta.

„Nemanyčiau esant prieštaraujančių, kad dabartinis prioritetas valstybėje yra sveikata ir žmonių gyvybių gelbėjimas. Pagalvokime taip pat apie užsidariusius su baime savo namuose, nežinančius ateities, bandančius dirbti iš namų. Yra būdų ir priemonių padėti susibalansuoti pasimetusiam žmogui. Mokslas seniai įrodė, kad paveiki psichikos sveikatos prevencija ir terapija yra menai: muzika, teatras, filmas, šokis, meninė veikla. Todėl ir yra tradicija po sunkios darbo dienos išeiti į teatrą, koncertą, aplankyti parodą. Prisilietimas prie meno kūrinių nuteikia mus pakylėtai. Jei abejojate, atlikite eksperimentą − pasiklausykite skirtingos muzikos, pasižiūrėkite gerą filmą, paskaitykite knygą. Stebėkite, ar tai daro poveikį jūsų nuotaikai. Kokiomis temomis kalbatės su šeimos nariais pasižiūrėję žinias ir pažiūrėję filmą. Skirtumas tikrai yra“, – dėsto kultūros politikos formavimo ekspertė, darbo grupės dėl neigiamų pasekmių meno kūrėjams ir kultūros organizacijoms mažinimo narė dr. Erika Godlevska.

Erika Godlevska
Erika Godlevska
© Asmeninio albumo nuotr.

Vokietijos kultūros ministrė Monika Grütters pirmoji pasakė − „Kultūra nėra puošmena, ji itin svarbi socialiniams ryšiams palaikyti, tai dabar aktualu kaip niekad anksčiau. <...> O kultūros sektorius buvo itin paveiktas kovos su COVID-19: visi renginiai atšaukti, parodos uždarytos <...>. Priemonės turi būti taikomos tiek kultūros organizacijoms, tiek menininkams, individualiai dirbantiems kūrybinių ir kultūrinių industrijų atstovams.“ Federalinė Vokietijos vyriausybė panaudos milijardus eurų, kad apsaugotų darbuotojus ir įmones nuo koronaviruso padarinių, kurių dalis bus skirta kūrybos ir kultūrinėms industrijoms.

Danijos Karalystės vyriausybė, pasitelkdama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas, skyrė 12 mln. eurų kompensuoti nuostoliams, kuriuos patyrė viešųjų renginių organizatoriai, kai, paskelbus COVID-19 pandemiją, teko atšaukti kultūros renginius.

Italijos vyriausybė paskelbė skirsianti 130 mln. eurų filmų ir teatro industrijai. Lombardijos regionas skelbia, kad individualiai dirbantys ir mokesčius mokantys kultūros veikėjai galės kreiptis kompensacijos trims mėnesiams – po 500 eurų per mėnesį. Italijos Vyriausybė pasiruošusi taikyti šią priemonę visoje šalies teritorijoje. Šia priemone galės naudotis laisvai samdomų profesijų atstovai, esantys šalies registruose (architektai, aktoriai, operatoriai, inžinieriai, kt.). Taip pat bus taikomi mokesčių atidėjimai.

Latvijos kultūros ministerija ir Vartotojų teisių gynimo centras susitarė, kad renginiai
gali būti nukelti pusmečiui, skaičiuojant nuo karantino pabaigos. Pusmetį bilietai negrąžinami. Jei per pusmetį nuo karantino pabaigos organizacija nepaskelbia naujos renginio datos, ji turi atlyginti už grąžintus bilietus.

Apžvelgiant šaltinius matyti, kad kiekviena valstybė pandemijos akivaizdoje šalies kultūros globą laiko garbės ir orumo reikalu bei vienu iš svarbiausių valstybės prioritetų. Daugumoje ES šalių kovo 22 d. dar buvo atliekamos apklausos ir daromi tyrimai dėl kūrybinio ir kultūrinio sektoriaus nuostolių ir padarinių, sudaromos krizės valdymo komisijos. Vyriausybės planuoja taikyti mokestines lengvatas, teikti socialines išmokas, steigti valstybės kultūros rėmimo fondus nukentėjusiems nuo krizės, kurti nacionalines e-kultūros platformas, keisti kultūros ir kūrybinių industrijų fondų finansavimo taisykles, teikia rekomendacijas filantropams, rekomenduoja užsiimti sektoriaus darbuotojų kvalifikacijos kėlimu.

Lietuvos kultūros taryba yra viena pirmųjų organizacijų, itin humaniškai ir solidariai sureagavusių į susidariusią situaciją, ir pranešusi, kad iš pareiškėjų nereikalaus grąžinti lėšų už renginius, kurie buvo atšaukti ar pasikeitė jų apimtis dėl aplinkybių, susijusių su koronaviruso (COVID-19) plitimu.
Lietuvos kultūros ministras Vyriausybės posėdyje dėl koronaviruso sukeltų padarinių mažinimo siūlė išplėsti Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos nuostatas. Siekiant padėti kūrėjams ir kultūros organizacijoms paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ir karantiną, dėl kurių draudžiamas kultūros įstaigų lankymas, kultūros paslaugų teikimas ir (ar) kultūros renginių organizavimas, kultūros ministro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė, skirta išanalizuoti, įvertinti susidariusią situaciją ir teikti pasiūlymus, skirtus mažinti neigiamas pasekmes kūrėjams ir kultūros organizacijoms“, – pasakoja dr. E. Godlevska.

Kovo 23 d. vyks pirmasis komisijos posėdis, kuriame bus svarstoma, kaip išsaugoti kultūros organizacijas ir kūrybinių industrijų sektorių, kurio nemažą dalį sudaro nevyriausybinės organizacijos ir smulkūs privatūs verslai.

„Nepamirškime fakto, kad mes patys mokame mokesčius, iš kurių formuojamas nacionalinis biudžetas ir dabar turime galimybę teikti prioritetus, kam tuos pinigus skirti“, – sako dr. E. Godlevska.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Virginija Cibarauskė?

Literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė ( Cibarauskė ) daugeliui labiau atpažįstama kaip...

Apsukam kėdę ir leidžiamės į virtualią kelionę po šalies muziejus

Meno pasaulis bando sklaidyti susidariusią karantino įtampą – kviečia į pačių garsiausių...

Menas persikelia į lauko erdves: ką įdomaus galima pamatyti?

Per karantiną be žiūrovų dėmesio likę menininkai siūlo būdų, kaip nenutolti nuo kultūros,...

Bulgarų tenoro Kameno Chanevo mirtis sukrėtė jo scenos partneres Vilniuje

Operos pasaulį apskriejo žinia apie skaudžią netektį: 56 metų tenoras Kamenas Chanevas...

Trims kultūros ir meno atstovams įteikti aukščiausi Kultūros ministerijos apdovanojimai (1)

Laikinai einantis kultūros ministro pareigas Mindaugas Kvietkauskas trims Lietuvos kultūrai ir...

Top naujienos

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (49)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (17)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (186)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (315)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (530)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Žinių radijas | D+ nariams

Niekada nesibaigianti diskusija: kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti?

Ar klausyti tradicijų ir seksualinius santykius pradėti kuo vėliau? O ką duoda ankstesnis intymumo...

Savaitgaliui – pasivaikščiojimas po Grigiškes: tai vienintelis Lietuvoje miestas mieste (4)

„Neakivaizdinis Vilnius “ tęsia Vilniaus miesto gyvenamųjų rajonų maršrutų pristatymus ir...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Virginija Cibarauskė?

Literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė ( Cibarauskė ) daugeliui labiau atpažįstama kaip...

Po trijų merginų spiritizmo seanso mįslingai susiklostė jų gyvenimai: sutapimai atima žadą

Tikriausiai visi esame šiek tiek girdėję apie įvairius burtus, spiritizmo seansus. Jaunystėje tuo...

Ūkininkai Žemaitijoje rado aukso gyslą: užsakymų tenka net atsisakyti (64)

Grybų auginimo technologija yra gerokai sudėtingesnė nei kitų žemės ūkio kultūrų, visgi ši...

|Maža didelių žinių kaina