aA
Visi šiuolaikinio scenos meno gerbėjai savo kalendoriuose jau gali žymėtis rugsėjo 5-10 dienas – jomis „Menų spaustuvėje“ karaliaus „Naujojo cirko savaitgalis“. Šiųmetis šiuolaikinio cirko festivalis ypatingas ne tik spektaklių ir jų erdvių įvairove, bet ir išskirtine švente – vienos stipriausių šiuolaikinio cirko valstybių – Suomijos – nepriklausomybės šimtmetis bus minimas kartu su Suomijos institutu Estijoje ir šalies ambasada.
The Forest Project FOTO: Ben Hopper

Kaip rašoma organizatorių pranešime, be suomių festivalyje taip pat pasirodys profesionalai iš Prancūzijos, Belgijos ir Ispanijos. „Šių metų festivalio programoje pristatome vienus pagrindinių šiuolaikinio cirko žvaigždžių: spektakliai, kuriuos išvys žiūrovai yra jau įvertinti, kaip geriausi metų spektakliai ir pristatomi pagrindinėse Europos šokio, cirko ir teatro scenose. Be galo malonu ir tai, kad pristatysime ir vieną laukiamiausių šiuolaikinio cirko premjerų - prancūzų kūrėjų spektaklį „L’Absolu“.

Žiūrovai turės išskirtinę galimybę pasinerti į tikrą fantazijų pasaulį: kiekvieną vakarą vis kitokį, aštresnį, žaismingesnį, paslaptingesnį ar sukeliantį nuoširdų juoką. Kviečiu visus pamiršti viską, kas asocijuojasi su žodžiu cirkas ir leisti sau atrasti šiuolaikinio cirko pasaulį.“ - sako festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė ir priduria, kad labai džiaugiasi festivalio bendradarbiavimu su kitais miestais - vieną iš spektaklių išvys ir Anykščių bei Kauno žiūrovai.

Festivalio atidaryme – moteriška jėga

Prancūzų atliktas tyrimas rodo nemalonią tiesą – 70% šiuolaikinio cirko industrijos užima vyrai. Mažiau moterų priimama į cirko mokyklas, o ir tos, kurias priima, dažnai nustumiamos į antraplanes pozicijas. Apie moteris cirke mažiau kalbama, mažiau rašoma, o įspūdingų cirko istorijų virtinėje pritrūksta lyčių įvairovės. „Naujojo cirko savaitgalio“ organizatoriai prisideda prie stereotipų keitimo ir atidaryme rugsėjo 5d. Rotušės aikštėje pristato penkių pašėlusių merginų iš Suomijos „Sisus“ pasirodymą „Mosh split“.

Žiūrovams nieko nekainuosiantis spektaklis nustebins stulbinama merginų stiprybe ir cirko technikų įvairove, bei dovanos gerą porciją suomiško humoro. Daugiau nei dešimtmetį kartu kuriančios suomės atliks aukšto lygio akrobatikos numerius, apipintus šmaikščiais siužetais ir nepaprasta energija.

Pasaulinė premjera unikalioje erdvėje

Įsivaizduokite seną apleistą traukinių stotį mažame Prancūzijos kaimelyje, pusiaukelėje tarp Paryžiaus ir Liono. Šioje vietoje trejus metus vyko kūrybinis procesas ir daugiabriaunio menininko Boris Gibé svajonės vertimas realybe. Geriausi Prancūzijos teatrų technikai savo vasaros atostogas skyrė įgyvendinimui projekto, kurį daugelis scenos menų profesionalų laikė per daug ambicingu ir nerealiu – pastatyti tokią scenos aikštelę, kokios dar niekas iki šiol nebuvo pastatęs.

Praėjusių metų liepos 20- tą dieną kūrybinė komanda pakvietė šimtą geriausių savo draugų ir kolegų iš viso pasaulio į šio projekto idėjos ir eskizo pristatymą. Po pristatymo tapo aišku, kad šio spektaklio žiūrovų laukia didelis nuotykis. Tą karštą vasaros vakarą ir buvo nuspręsta, kad premjera įvyks ne kur kitur, o Lietuvoje.

Pirmą kartą į Lietuvą atkeliaujančią metalinę pasirodymų areną „Silo“ smalsiausi žiūrovai galės išvysti jau nuo rugpjūčio 18 dienos, kai prasidės jos statyba. Joje rugsėjo 5 -9 dienomis net penkis kartus pasirodys prancūzas Boris Gibé, atvykstantis su „Cie Les Choses de Rien“ komanda. Spektaklio „L‘absolu“ kūrėjas ir atlikėjas jį vadina metafiziniu ir siekia atskleisti slaptus pasąmonės troškimus, kalbėti apie kovą su savimi, savo šviesiąja ir tamsiąja pusėmis. Filosofiniame spektaklyje choreografiją papildys aukšto lygio fizinis teatras ir akrobatika, o unikalius potyrius sustiprins neįprasta pasirodymo erdvė: 12 metrų aukščio „Menų spaustuvės“ kieme išdyksiančioje, skardinę primenančioje arenoje žiūrovai į atlikėją žvelgs iš viršaus.

Žongliravimo ir humoro kalba

Iš Prancūzijos atvykstantys žonglieriai „Ea Eo“ rimtai juokauja - pagrindinė pasirodymo mintis tokia neaiški, kokia tik gali būti, todėl net patys nežino ar jis turi prasmę. Iš tiesų šis šmaikštus penketas stengiasi apie viską kalbėti žongliravimo ir humoro kalbomis ir teigia, kad tai - jų pagrindinės žinomos kalbos. Spalvingame ir profesionalaus žongliravimo ritmais užburiančiame pasirodyme „All The Fun“ menininkai stengiasi būti priešnuodžiu įkyriai kasdienybės doktrinai, nuolat kartojančiai, kad mums trūksta tik to vienintelio pirkinio, kad taptume jaunesni, tik to vienintelio daikto, kad atrodytume jaunesni ir jaustumėmės laimingesni. Rugsėjo 6 ir 7 dienomis vyksiančiu meistriškai netobulu pasirodymu jo autoriai atskleidžia laisvės nuo standartų idėjas ir kviečia nebijoti būti netobulais.

Atiduoti likimą į žiūrovų rankas

„Eksperimentas, kuris tapo spektakliu“ – taip savo kūrinį „Pelat“ vadina iš Ispanijos į Vilnių atkeliausiantis Joan Català ir teigia, kad jo tikslas yra priminti žmonėms kolektyvinio darbo vertę ir į šviesą sugrąžinti rankų darbą, amatą, o ne technologijas. Rugsėjo 7 ir 10 dienomis pristatomo spektaklio metu atlikėjas, bendraudamas su publika, pirmiausia ją grąžins į protėvių laikus, kuriuose žmonės dirbdavo žemę, į darbą dėdami didžiules fizines pastangas. Spektaklio choreografijoje taip pat gausu Katalonijos kultūrines tradicijas atspindinčių elementų, vienas iš jų – žmonių piramidės statymas reikalaujantis begalinio pasitikėjimo ir nenutrūkstamo bendradarbiavimo.

Piramidės statymui čia tarnauja didžiulis medinis rastas, virvės ir... keletas atsitiktinių žiūrovų. Sulaikiusiai kvapą auditoriai teks stebėti besąlygišką menininko atsidavimą nepažįstamųjų rankomis, lipant į vien jų laikomo rasto viršūnę. Barselonoje gimęs spektaklio autorius Joan Català turi išskirtinį požiūrį į sceną ir jai neturi nustatęs jokių ribų – anot jo, tai erdvė žmonių, objektų, aplinkos dialogams ir gyvam santykiui su žiūrovams. Nemokamai spektaklis šiuolaikinio cirko energiją skleis ne tik Vilniuje, bet ir Kaune bei Anykščiuose.

Keturi vyrai ir aštuoni šimtai malkų vienoje scenoje

Scenos menų meistras Claudio Stelato teigia, kad visiškai nesupranta tokių tradicinių cirko elementų, kaip vienodi, balti žongliravimo kėgliai, todėl savo spektakliui išsirinko kai ką įdomesnio: milžinišką krūvą malkų. Savo spektaklyje „La Cosa“ (it. „Daiktas“) rugsėjo 8 ir 9 d. Claudio, kartu su kitais trimis atlikėjais, atviroje scenoje nuolat formuoja ir griauna medinių malkų kalną ir fiziniais numeriais žiūrovų akyse plečia žmogaus kūno galimybių ribas. Intensyvaus, ritmiško judesio ir natūralaus medienos garso pilnas pasirodymas kalba apie pamatinį žmogaus ir gamtos ryšį.

Scenos menų profesionalas Belgijos italas Claudio Stelato išsiskiria savo griežta, sunkiai pakeičiama nuomone ir išskirtiniais kūrybiniais bei pedagoginiais metodais. Tai - nepakeičiamas mokytojas, gebantis iš savo studentų ištraukti tai, ko jie, atrodo, iki tol net nenujautė turintys. Menininkas savo gyvenimo būdu ir kūryba aiškiai deklaruoja savo vertybes, kurių turi paisyti net tik jo kolegos, bet ir visi norintys pristatyti jo kūrybą. Claudio Stelato sugrįžta į Lietuvą, kad pristatytų naujausią darbą „La Cosa”. 2013 metais šio darbo pirmi eskizai gimė Menų spaustuvės tarptautinės rezidencijos „Print Art on Stage” metu, o 2016 –taisiais jis Briuselyje buvo išrinktas geriausiu metų cirko spektakliu ir gavo kritikų apdovanojimą.

Magiška miško akrobatika

Merginų iš Suomijos duetas rugsėjo 9 ir 10 d. savo kūrinį perkels į tikrų tikriausią mišką, kur kvies įkvėpti gryno oro, paklausyti miško tylos ir tradicinių suomių dainų bei pasimėgauti akrobatika medžių rėmuose. „Duo Kamppi & Roihu“ duetas tiki, kad mieste augusiems žmonėms dažnai trūksta harmonijos su gamta, tad siūlo kartu ieškoti savo šaknų, iš naujo patikėti stebuklingomis miško galiomis ir atitolti nuo betoninių miesto sienų. Intymiai jautrus ir kūniškas merginų kūrinys pristatys įvairias šiuolaikinio cirko technikas ir bebaimį, gryną žmogaus santykį su gamta.

Viivi Roiha ir Sade Kamppila projektą jau pristatė netikėčiausiuose gamtos kapeliuose, o jo elementus gludino net pasaulinio garso šiuolaikinio cirko kompanijos „Cirkus Cirkör“ rezidencijoje Švedijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialiai DELFI iš Kanų: migrantų krizė su magijos elementais

Į „Auksinę palmės šakelę“ pretenduojantis „Atlantique“ – netobulas, bet įsimenantis...

Apdovanojimą pelniusią operą „Saulė ir jūra“ Venecijoje svarstoma rodyti dažniau

Pagrindinį apdovanojimą Venecijoje pelniusi lietuvių menininkių šiuolaikinė opera greičiausiai...

Lietuvos miestus užtvindė muzika (5)

Trečiąjį gegužės šeštadienį Lietuvoje tradiciškai vyksta Gatvės muzikos diena : Lietuvos...

Pasaulinė improvizacinės muzikos žvaigždė Matsas Gustafssonas atvyksta į Vilnių (1)

Pavasarinės „Improdimensijos“ koncertinio sezono karūnos brangakmenis – švedų saksofonisto...

Kultūros ministras: Lietuvos muziejų kelias atveria naujus akiračius

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas penktadienį dalyvavo Lietuvos muziejų kelio...

Top naujienos

Rusijos kariuomenės vado sąlygos NATO dėl Baltijos šalių: arba mūsų pasiūlymas, arba bus blogiau (6)

Mūsų santykiai su JAV ir NATO – žemiausiame lygyje per visą istoriją. Tai pripažinęs...

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (98)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Britų ekspertas: dabartinis pensinis amžius nepritaikytas šiandienai (17)

Jungtinės Karalystės finansų tarybos narys Miles‘as Celic‘as teigia, kad iššūkis yra ne...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (139)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...

Rinkimų štabo planus atskleidęs Karbauskis įsitikinęs – Skvernelis persigalvos skilimas įmanomas nebent frakcijoje (188)

280 tūkstančių – tiek balsų, pagal iš anksto numatytą planą, turėjo padėti Sauliui...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo (53)

Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai atrodantį...

Tik trečdalis Lietuvos darbuotojų laiko savo darbo sąlygas normaliomis

Tik kas trečias darbuotojas laiko savo darbo sąlygas normaliomis, rodo Baltijos šalyse atliktas...

Jurga Klimaitė-Riebling: „Eurovizija“ keičiasi. „Taip ir sakiau!“ – išlieka (45)

Lietuvai 2019-ųjų „Eurovizija“ baigėsi ketvirtadienį. Šalims finalininkėms – praėjusią...

Prie Egipto piramidžių – sprogimas skaičiuojamos aukos (30)

Sekmadienio popietę Egipte, netoli garsiųjų Gizos piramidžių, nugriaudėjo sprogimas.

Prie sienos prispaustas „Rytas“ triuškinančiai laimėjo lemiamą ketvirtfinalio mačą (38)

„Betsafe- LKL “ stipriausių komandų ketvertą trečius metus iš eilės sudarys tos pačios...