Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius džiaugiasi galimybe likus mėnesiui iki Velykų klausytojus pakviesti pasiklausyti vienų genialiausių amžinąja gyvybės ir mirties tema parašytų kūrinių.

„Tai yra ypatinga programa. Trys kūriniai, kurie yra labai skirtingi, bet visi jie susiję savo tematika – tai gyvųjų ir mirusiųjų karalystė. O menine prasme, manau, visi trys yra iš tiesų genialūs“, – prieš koncertą sakė G. Rinkevičius.

Kovo 17 dieną koncertą „Prisikėlimo belaukiant“ pradės suomių kompozitoriaus J. Sibelijaus (1865–1957) kūrinys „Tuonelos gulbė“.

„Tuonelos gulbė“ – tai viena iš keturių legendų, sudarančių 1895 m. kompozitoriaus parašytą „Leminkeineno siuitą“, kitaip dar vadinamą „Keturiomis legendomis iš Kalevalos“. Pagal garsiausią suomių epą parašytame kūrinyje Tuonelos upė simbolizuoja požeminį pasaulį. „Kas yra Tuonelos gulbė? Yra tokia Tuonelos upė, kuri skiria gyvųjų ir mirusiųjų karalystę. Ir toje juodoje upėje plaukia gulbė, kuri, pagal suomių epą, saugoja mirusiųjų karalystę“, – apie įspūdingą kūrinio fabulą pasakojo G. Rinkevičius.

Po J. Sibelijaus „Tuonelos gulbės“ skambės naujų ir netikėtų formų kupina I. Stravinskio (1882–1971) Psalmių simfonija, puikiai atskleidžianti unikalų kompozitoriaus požiūrį ne tik į psalmes, simfonijos žanrą, bet ir į savo likimą apskritai. Tai vienas labiausiai jaudinančių ir dvasingiausių kompozitoriaus kūrinių. Kritikų nuomone, šio I. Stravinskio darbo paslaptis – tai ryšys tarp choro ir orkestro, dviejų elementų, šiame kūrinyje sukuriančių organišką visumą.

Antrojoje koncerto dalyje skambės austrų romantiko F. Schuberto (1797–1828) Mišios Es-Dur.

„F. Schubertas – tai nuostabiausia, gražiausia dainavimo muzika, – įsitikinęs G. Rinkevičius. – O F. Schuberto Mišios Es-Dur yra paskutinis jo kūrinys, F. Schuberto gulbės giesmė. Tad ką mes pradžioje grojame ir kuo užbaigiame, yra labai gražiai susiję. Ir aš tikiuosi, kad tiek orkestras, tiek choras, tiek solistai publikai suteiks tikrai ypatingų pojūčių ir ypatingo supratimo apie tokias kategorijas kaip gyvybė ir mirtis“, – apie neeilinio koncerto idėją pasakojo G. Rinkevičius.

Koncerte „Prisikėlimo belaukiant“ dalyvaus solistai Lina Dambrauskaitė (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Tadas Girininkas (bosas), Edgaras Davidovičius (tenoras) ir Juozas Janužas (tenoras).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės