Vienas garsiausių latvių pianistų R. Zariņšas apie savo kaip profesionalaus pianisto gyvenimą sako: „Tai – didžiulė privilegija ir atsakomybė, kurios daugelis trokšta, bet tik nedaugelis gali pakelti. Jeigu man duotas toks kelias, vadinasi, tiesiog būtina juo eiti, o ne ieškoti lengvesnių išeičių, patogesnio gyvenimo ir mažiau streso“.

Puikus pianistas, išskirtinis solistas, talentingas kamerinės muzikos atlikėjas, giliai apgalvotų interpretacijų meistras, konceptualių tarpdisciplininio meno projektų autorius – taip dažniausiai yra apibūdinamas R. Zariņšas. Pianistas pirmąjį savo koncertą atliko būdamas vos dešimties ir nuo tada koncertuoja kaip kamerinės ir simfoninės muzikos solistas visoje Europoje ir Šiaurės Amerikoje. R. Zarinšas yra JAV Jeilio muzikos universiteto ir Londono karališkosios muzikos akademijos absolventas, 11-os tarptautinių konkursų laureatas, tris kartus buvo apdovanotas Didžiuoju Latvijos muzikos prizu „Už išskirtinę interpretaciją“. Jo virtuoziškumas, garso gylis ir interpretacijos meistrystė surenka garsiausias koncertų sales, tokias kaip Londono „Wigimore Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“ ir Niujorko „Carnegie Hall“.

Klasikinės ir šiuolaikinės muzikos repertuare R. Zariņšas ieško tokių kūrinių, kurių interpretacijos atskleistų pačias giliausias muzikos prasmes ir tikslus. Pianistas sako, kad kūrinio interpretacija panaši į vertimą – natos vienodos visiems, bet kiekvienas atlikėjas jas perteikia skirtingai. „Tik muzikos teksto vertimas panašesnis į poeziją nei į prozą, nes kiekvienas vertėjas ne tik naudoja skirtingą žodyną, bet ir skirtingai supranta tai, kas paslėpta tarp eilučių“, – įsitikinęs R. Zariņšas.

Paklaustas, ar niekada nebuvo užėjęs noras mesti fortepijono, pianistas sako: „Fortepijono klavišais galima ne tik išreikšti savo jausmus – grojant kai kurias harmonijas jauti beveik fizinį malonumą. Improvizuojantys pianistai dažniausiai žino, kurios harmonijų sekos priverčia po kūną bėgioti malonius šiurpuliukus. Tad kaip galima norėti mesti tokį nuostabų dalyką? Žinoma, poilsio reikia. Turiu ilsėtis kartą per pusmetį ar nors kartą per metus. Tuomet neliečiu pianino keletą dienų, o kai vėl prie jo prisėdu, jaučiu ypatingą malonumą“, – sako R. Zarinšas.

Tiesa, įtemptas koncertų tvarkaraštis turi savo kainą. Keturis vaikus auginantis pianistas sako, kad be žmonos palaikymo visi jo pasiekimai būtų sunkiai įsivaizduojami. „Nesivaikau karjeros, bet stengiuosi pilnai gyventi gyvenimą. Siekti vietos ant galios kopėčių laiptelių – ne man, materialūs turtai mane sekina. Tačiau tai nereiškia, kad esu tobulas tėtis. Nuolatinis pasiruošimas naujiems koncertams atima beveik visą mano laiką ir energiją, tad mano mylimiausiems tenka tik maži kąsneliai. Vis girdžiu sakant, kad mirties patale žmonės labiausiai gailisi, jog per mažai laiko praleido su savo artimaisiais, tad pamažu imu mąstyti, kaip tęsti savo darbus ir kartu būti pasiekiamu savo šeimai ir draugams. Nes gyvenimas yra trumpas“, – sako R. Zarinšas.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Reinis Zarinšas skambina P. Čaikovskį“ įvyks 2022 m. spalio 29 d. 19 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje. Dirigentas Martynas Staškus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės