Šįsyk organizatoriai ir toliau kviečia žiūrovus permąstyti įprastą kino žiūrėjimo ritualą ir pasinerti į kelionę per skirtingas kinematografines ir urbanistines Vilniaus istorijas. Antroji tarptautinio simpoziumo „Erdvės politika“ filmų peržiūra vyks Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje ir ją supančiame parke.

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė ir ją supantis parkas yra įspūdingas carinės architektūros ansamblis. Pirmaisiais veikimo metais ligoninei vadovavo humanistinių pažiūrų psichiatras iš Ukrainos Nikolajus Krainskis, šiandien istorikų žaismingai vadinamas „Vilniaus Freudu“, nes jis plėtojo nestandartines gydymo praktikas, tokias kaip darbo terapijos programą ligoninės parko soduose. Jam atsistatydinus, ligoninėje ėmė dominuoti protekcionizmas ir griežtesnis režimas, tad pacientai tapo gerokai labiau izoliuoti nuo visuomenės. Tokia institucija šiose patalpose veikė iki pirmojo karo pradžios. Nuo to laiko beveik 50 metų šis pastatų ansamblis buvo naudojamas lenkų, vokiečių, sovietų kariuomenių. Tik 1961 m. čia buvo atkurta pirminė pastato paskirtis ir sovietmečiu ligoninė tapo didžiausia psichiatrine įstaiga Lietuvos teritorijoje, vieniems tapusi gijimo, kitiems – įkalinimo už rezistencines idėjas ar slėpimosi nuo tarybinės sistemos vieta.

Šiuo metu dalyje ansamblio patalpų vėl veikia viena didžiausia ir plačiausią paslaugų spektrą teikianti psichikos sveikatos priežiūros įstaiga Lietuvoje – Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė, kuri jau aiškiai brėžia liniją tarp praeities ir dabarties siekdama atitikti moderniausius gydymo standartus ir atsiverti platesnei visuomenei.

„Taigi, kviesdami žiūrovus į ligoninės teritoriją, mes taip pat norime peržengti vyraujančias stigmas iš praeities ir paskatinti drąsiau kalbėtis apie psichikos sveikatą. Tikėdami, jog psichiniai ir emociniai susirgimai dažnai yra ir įtampų visuomenėje atspindys, o kova už savo būvį ir namus labai dažnai tampa tokio emocinio perkaitimo dalimi, šio filmo peržiūra kviečiame kartu įsivaizduoti, kaip visuomenėje galime puoselėti darnų sugyvenimą ir sveiką tarpusavio rūpestį. Prieš filmą žiūrovai bus kviečiami į ekskursiją, kurios metu galės išsamiau susipažinti su ligoninės ansamblio architektūra, urbanistine aplinka ir šios vietos istorija. Šioje ypatingoje vietoje kviečiame žiūrėti Berlyno kino festivalyje „Auksiniu lokiu“ apdovanotą filmą „Alkarasas“, kuriame pasakojama apie persikus auginančią šeimą ir iškilusią grėsmę jų ūkiui“, – rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Pasak filmų programos kuratorės Mantės Valiūnaitės, „katalonietė režisierė Carla Simón išlieka ištikima realizmui, prisodrintam tikrų ir gyvybingų emocijų, kurias įtaigiai perteikia neprofesionalūs aktoriai. Atrodo, kad filme kameros judesius padiktuoja ne griežtas siužetas, bet pati erdvė ir veikėjų santykis su ja. Jautrumas erdvei režisierei svarbus apmąstant gilias šaknis turinčią žemdirbystę, kuri gerbia ir tausoja žemę.“ Daugiau apie filmą: https://kinopavasaris.lt/lt/filmai/8081-alkarasas

Daugiau informacijos apie rugsėjo 29 d.-spalio 2 d. vyksiantį simpoziumą rasite čia.

Ekskursijos po Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės ir ją supančio parko ansamblį pradžia – 19:00, jos trukmė 1 valanda. Norint dalyvauti ekskursijoje prieš kino seansą būtina registracija. Ekskursijos rengėjas ir gidas Artūras Savko. Registracijos formą galite rasti čia.

Projektas yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis.

Filmo peržiūros pradžia – 20:00. Renginys nemokamas.

Renginio vieta – Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninės parke, blogo oro atveju peržiūra vyks ligoninės kino salėje (3 a.).

Filmų programos kuratorė Mantė Valiūnaitė

Simpoziumo kuratoriai – Martynas Germanavičius, Vilius Balčiūnas, Gabrielė Černiavskaja

Organizatorius kultūros kompleksas SODAS 2123

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

Partneriai – Architektūros fondas, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės