Žurnalistinės fotografijos konkursas pristato svarbiausių praėjusių metų šalies įvykių, aktualijų, asmenybių fotografijas. Įvairios temos atskleidžiančios socialinę, kultūrinę, politinę gyvenimo mozaiką ir susidėlioja į bendrą šalies gyvenimo vaizdą.

Konkursui fotografijas pristatė 111 autorių, jo temos: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Kultūra“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Pramogos“, „Gamta ir jos apsauga“, „Reportažas“, „Fotopasakojimas“ ir „Europos metai“ .

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, konkurse jau trečius metus galioja papildytas etikos kodeksas. Konkurso organizatoriai siekia, kad žiūrovus pasiekusių fotografijų vaizdo turinys būtų kuo mažiau apdorotas, todėl šių metų konkurse po nuotraukų apdorojimo kompiuterinėmis programomis patikros atkrito net kelios dešimtys fotografijų, tarp kurių buvo ir temų nugalėtojų. Sugriežtintos ir kasmet pildomos konkurso taisyklės bei aukščiausių pasaulinių standartų laikymasis padeda išlaikyti visuomenės pasitikėjimą, kad konkurso laureatų jai suteikta vizualinė informacija, būdama įdomi ir įkvepianti, taip pat yra patikima.

Šiais metais konkursas atsisakė temos „Spindesys“ ir konkursas, pasak menotyrininkės Sandros Umbrasienės, tapo grynesnis ir gyvenimiškesnis:

„Lyginant šių ir praėjusių metų albumus, vis aktualesnė darosi gyvenimo „duona ir druska“. Šiais metais fotopasakojimo kategorijai Ramūnas Danisevičius pateikia istoriją „Mažas Didelis Žmogus“, o Romualdas Požerskis „Laura – spinduliuojanti tamsa“. Abu autoriai parodo sugebėjimą kūrybiškai ir nuoširdžiai atskleisti neįgalumo temą. Neįgalumo ir kitos humanitarinės, socialinės temos vis drąsiau ir atviriau polemizuojamos. Tačiau menotyrininkės nuomone, daug aktualijų spaudos fotografijoje išlieka šešėlyje ir atsilieka nuo to, kas aktualu ne tik pasaulyje, bet ir mūsų šalyje: „Bet kur gi LGBT temos? Ar toliau apsimetame, kad nieko nėra ir pataikaujame šalies homofobams? Susidaro įspūdis, kad fotografuoti karo ar pasaulinių konfliktų zonas turbūt lengviau, nei papasakoti apie šalia mūsų, Lietuvoje gyvenančius žmones. Migracijos, karo temos yra svarbios, tačiau homofobija, neapykanta kitai rasei, religijai, stoja aukščiau visko, nes tai konfliktų pagrindas“ – pabrėžia menotyrininkė.

Panašios nuomonės apie konkurso lokalumą ir komisijos narė Katherine Kay-Mouat: „Sunkiausia turbūt yra fotografuoti scenas, kurios mums visiems geriausiai pažįstamos, – tai mūsų šeima, namai, mūsų šalis. Tačiau manau, kad tai taip pat būna ir pačios geriausios nuotraukos. Kasdienio gyvenimo vaizdai, geros ar blogos naujienos pasakoja mūsų gyvenamo laiko istoriją, dokumentuoja mūsų gyvenimą. Kam keliauti kur nors toli, kai istorija čia pat – jums po ranka.“

Šiemet konkurse auksinį kadrą laimėjo 4 moterys fotografės – tai Aida Aurelija Garastaitė („Portretas“), Rūta Šaltmerytė („Kariuomenė“), Laura Vansevičienė („Pramogos“) bei Inga Dinga („Europos metai“). Dauguma jų dalyvauja konkurse ne pirmą kartą, tačiau svarbu pažymėti, jog turinio kokybė kasmet vis geresnė.

„Nebūtų reikalo kalbėti apie konkurso dalyvius diferencijuojant juos į lytis, tačiau daug metų šis konkursas buvo vyriška teritorija, mat spaudos fotografų dauguma yra vyrai. Tačiau tai, kokias nuotraukas matome konkurso finale, akivaizdu, kad pokyčiai ryškūs ir verti paminėjimo“ – teigia menotyrininkė S. Umbrasienė.

Konkurso turinys atspindi, kad šiuolaikinė fotožurnalistika susiduria su iššūkiais, kokia yra jos prasmė, misija. Keista, tačiau vis pasitaiko pasvarstymų, ar ji, laisvėjant pateikimo formoms ir būdams, turi išlaikyti griežtus žurnalistikos standartus ir etiką? Dar psichoanalizės pradininkas Sigmundas Freudas yra sakęs: „Dauguma žmonių iš tikrųjų nenori laisvės, nes ji siūlo atsakomybę, o atsakomybė daugumą žmonių gąsdina.“ Šie ir panašaus pobūdžio pamąstymai dar labiau atsispindės ateinančiuose „Lietuvos spaudos fotografija“ konkursuose.

Didžiausią metų reportažą apie popiežių Pranciškų ir auksinį kadrą už jį gavo bene geriausias šalies spaudos ir meninės fotografijos kūrėjas Ramūnas Danisevičius. Ilgai laukto ir visą šalį paveikusio įvykio fotografijos puikiai perteikia atmosferą, tvyrojusią prieš ir pontifiko vizito metu.

Temos „Naujienos“ „Gyvenimas“, „Diplomatija“ kasmet sudaro įdomiausią, prasmingiausią konkurso sudėtį. „Netrukus tokie jauni talentai kaip Edvard Blaževič, Domantas Umbrasas, Justinas Stacevičius, Lukas Balandis, Domantas Pipas, Elijus Kniežauskas ir daug kitų, pasivys visa galvą už juos aukštesnius konkurso lyderius Ramūną Danisevičių, Saulių Žiūrą. Iki šiol matome daug kokybiško turinio iš vyresnės kartos, tačiau antrus metus iš eilės laimėjęs „Naujienų“ kategorijoje DELFI fotografas Domantas Pipas yra pavyzdys, ką reiškia jauna energija ir žvitrus protas. Gerai žurnalistinei fotografijai tai labai reikalinga.“ – konkurso pokyčius komentuoja S.Umbrasienė.

Atsižvelgiant į kintantį šiuolaikinį žmogaus ir gamtos santykį, žurnalistinė fotografija dar sunkiai randa prieigą prie to, kas konkrečiai yra gamta XXI amžiaus besiformuojančiai, sąmoningai asmenybei. Konkurso „Gamta ir jos apsauga“ temos nugalėtojo Jono Staselio nuotrauka yra tarsi nuorodą į dvasingumo, sąmoningo gyvenimo ir sugyvenimo su gamta tendencijas.

„Gamtos apsauga, sąmoningumas klimato pokyčiams ir dvasinis santykis su gamta, manoma, kitų metų konkurse turėtų būti dar aktualesnis. Dėl šiais metais vykstančių protestų už klimato apsaugą, didėjančio rūšiavimo ir plastiko vartojimo edukacijos, vis aktualesnio ir globalaus zero waste (be atliekų) gyvenimo būdo, augančio žemdirbystės, žolininkystės poreikio. Visa tai yra dalis dvasinių gamtos ir pilnavertiško gyvenimo praktikų ir tai turėtų atsispindėti spaudoje“ – teigia S.Umbrasienė.

Ši apdovanojimą atsiimdamas ilgametis Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis nustebino susirinkusius pranešdamas, kad nuo rudens planuoja pasitraukti iš šių pareigų. „Aš daugiau ar mažiau, tikiuosi, grįšiu į fotografiją“, – sakė jis.

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ rengia ne pelno organizacija VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, vienijantis daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų. Konkursas yra atviras visiems Lietuvos žiniasklaidoje dirbantiems ar su ja nuolat bendradarbiaujantiems fotografams.

Vilniaus rotušėje bus eksponuojama konkurso fotografijų paroda, kurią bus aplankyti iki gegužės 31 dienos. Vėliau paroda keliaus po visą Lietuvą.

Konkurso „LIETUVOS SPAUDOS FOTOGRAFIJA 2019“ nugalėtojai

Tema: „Naujienos“, rėmėjas: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Domantas Pipas, DELFI.lt, pipas.lt

Liūtis Vilniuje.

Dėl liūties dalis gatvių Vilniuje tapo neišvažiuojamos. A. P. Kavoliuko gatvėje po Laisvės prospekto viaduku susidariusioje vandens sankaupoje nuskandinti automobiliai. Viename jų – baimės įkalinta moteris. 2018 m. liepos 13 d., Vilnius.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Gyvenimas“

Matas Baranauskas, fotomatas.lt

Vienas.

Būdamas 15-os Darius maudėsi upėje, bet, deja, patyrė stuburo traumą, kuri jį prikaustė prie vežimėlio. Nuotraukoje – švenčiamas jo 40-asis gimtadienis. Draugų apsuptyje, bet tuo pat metu ir vienas.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Portretas“

Aida Aurelija Garastaitė, „Darbas“

Sekminės Daujėnuose.

Sekminės Daujėnų Švč. Jėzaus Vardo bažnyčioje Pasvalio rajone. Mišios. Mažosios damos laukia savo pasirodymo. 2018 m. gegužės 20 d.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Europos metai: 15 metų drauge“, rėmėjas: Europos Komisija

Inga Dinga (Dronsutavičienė)

Vasario 16-oji gali būti švenčiama bet kur. Kelyje kažkur Lenkijoje.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Kultūra“, rėmėjas: UAB „Taurakalnis“

Laura Vansevičienė

Drama daugiabutyje.

Režisieriaus Gildo Aleksos spektaklis „Otelas“ bute. Aktoriai Matas Dirginčius ir Milda Jonaitytė.

Williamo Shakespeare’o „Otelo“ interpretacija rodoma ne teatro scenoje, o kas kartą vis kitame daugiabučio bute – tokiame, kokiame gyvenome tada, kai pečius ir mintis slėgė kita santvarka, arba tada, kai prasidėjo laisvė. Bute telpa vos 14 žiūrovų. 2018 m. kovo 16 d., Kaunas.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Kariuomenė“, rėmėjas: Krašto apsaugos ministerija

Rūta Šaltmerytė, KASP,

Per pratybas karė trumpą poilsio akimirką laukia tolesnių nurodymų. 2018 m. pratybos „Inžinierių griausmas“ buvo organizuojamos jau penktą kartą ir orientuotos į nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karius bei jų pasirengimo vykdyti užduotis būrio sudėtyje įvertinimą. Šios pratybos vainikavo devynis mėnesius trukusią Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono šauktinių karių tarnybą. 2018 m. gegužės 6 d., Kazio Veverskio poligonas (Kazlų Rūda).

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Sportas“, rėmėjas: UAB „Foto 123“

Saulius Žiūra, ziura.eu

Vandens paviršiumi. Vilnius, Balžio ežeras. 2018 m. gegužės 7 d.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Pramogos“, rėmėjas: viešbutis „Amberton“

Audrius Solominas

71-ojo Kanų kino festivalio svečiai pozuoja fotografams ant raudonojo kilimo prieš režisieriaus Spike’o Lee filmo „Blackkklansman“ premjerą.

Lietuvos spaudos fotografijos apdovanojimai

Tema: „Gamta ir jos apsauga“, rėmėjas: UAB „Inter Rao Lietuva“

Jonas Staselis, staselis.lt

Jauna moteris pakeliui į švyturį.

Rūkas Kuršių nerijoje – įprastas dalykas. Nuo jo toli nepabėgsi, bet ieškant švyturio jis paslaptingas net dieną. Pakeliui link Pervalkos švyturio.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Tema: „Reportažas“

Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt

Popiežiaus Pranciškaus vizitas Lietuvoje 2018 m. rugsėjo 22 ir 23 d. tapo rimčiausiu išbandymu tvarkdariams ir komunalininkams. Juk tai ne roko žvaigždė, padainuojanti vieną vakarą arenoje ir išskrendanti koncertuoti į kitą šalį. Ilgesnis popiežiaus apsilankymas, sutraukęs milžiniškas minias maldininkų į Vilnių ir Kauną, vertė sukti galvą, kaip sutelkti pareigūnų būrius tvarkai užtikrinti, kur rasti krūvas užtvarų, biotualetų, kaip suspėti suremontuoti pastatus, gatves ir aikštes.

Tema: „Fotopasakojimas“, rėmėjas: Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija

Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt

Asta gyvena savo įprastą gyvenimą Rokiškyje. Verčiasi žemės ūkiu, skaito knygas, mėgsta aktyvų laisvalaikį. Kiekvieną vasarą važiuoja prie jūros. Astos kasdienybė pažymėta negalios. Tačiau neįgalumas jos neapibūdina. Ji yra stipri, nepriklausoma ir graži. Fotografuota Rokiškyje Astos namuose ir Palangoje.

„Kolegų prizas“, rėmėjas advokatas Gintautas Bartkus

Domantas Pipas, DELFI.lt, pipas.lt

Liūtis Vilniuje.

Apdovanojimų ceremonija

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ nugalėtojai

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės