aA
Šiandien, gegužės 29-ąją, iškilmingoje ceremonijoje Valdovų rūmuose įteikti pirmieji Nacionaliniai Lietuvos kino apdovanojimai, kuriais šalies kino meno kūrėjai įvertinti už dvejų metų nuopelnus. Filmui „Nova Lituania“ atiteko net devyni apdovanojimai, tarp kurių – geriausio ilgametražio vaidybinio filmo, geriausio režisieriaus ir geriausio scenarijaus.
Įteikti pirmieji Nacionaliniai Lietuvos kino apdovanojimai: triumfavo „Nova Lituania“
© DELFI / Orestas Gurevičius

Šiemet pirmą kartą surengtuose Nacionaliniuose Lietuvos kino apdovanojimuose kino kūrėjai apdovanoti 20-yje kategorijų. Daugiausiai nominacijų šiais metais sulaukė Karolio Kaupinio filmas „Nova Lituania“, jis nominuotas net 12-oje kategorijų, iš kurių devyniose laimėjo.

Apdovanojimus vedė aktorė Aistė Diržiūtė, 2019 m. jau išbandžiusi Europos kino apdovanojimų vedėjos vaidmenį. Laureatus gyvai ir virtualiai sveikino Lietuvos bei pasaulio kultūros ir meno, politikos atstovai, o šventinę nuotaiką kurstė Vytauto Lukočiaus diriguojamas orkestras „Vilniaus Sinfonietta“.

Laureatai apdovanoti prizu „Aš-Tu“. Žiūrovo ir aktoriaus, veikėjo ir stebėtojo susitikimą prie kino ekrano simbolizuojantį prizą sukūrė Nacionalinio Lietuvos kino apdovanojimo meninės idėjos projekto konkursą laimėjęs grafikos dizaineris, dėstytojas Marius Žalneravičius.

Šiais metais debiutuojantys Nacionaliniai Lietuvos kino apdovanojimai bus teikiami kasmet, bendradarbiaujant su Lietuvoje veikiančiomis kino kūrėjus vienijančiomis organizacijomis. Apdovanojimus rengia Lietuvos kino centras kartu su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, bendradarbiaujant su autorių teisių administravimo asociacijomis LATGA bei AGATA.

Metų geriausiu kompozitoriaus darbu paskelbtas Gedimino Jakubkos ir Mindaugo Urbaičio „Animus Animalis (Istorija apie žmones, daiktus ir žvėris)“.

Apdovanojimą atsiimdamas M. Urbaitis džiaugėsi, kad jį į darbus jau pakviečia buvę studentai. „Turbūt visi mes į kiną įsitraukiame nuo vaikystės, tariamės kiną pažįstą, bet kartais kinas kalba apie dalykus, kurių net nesuvokiame, kaip „Animus Animalis“, – kalbėjo jis.

Metų geriausias garso režisieriaus darbas – Vladimiro Golovnitski „Valstybinės laidotuvės“.

Metų geriausio scenarijaus autoriumi paskelbtas Karolis Kaupinis už filmą „Nova Lituania“.

„Šiaip nelabai mėgstu stovėti ant scenos ir labai seniai kam nors šnekėjau, dėl visiems akivaizdžių priežasčių. Malonu gauti už tai, ką parašiau, gal pavyks dar ką nors parašyti. Rašyti mėgstu labiau nei šnekėti“, – atsiimdamas apdovanojimą kuklinosi K. Kaupinis.

Už darbą filme „Nova Lituania“ geriausiu dailinininku paskelbtas šviesaus atminimo Audrius Dumikas. Jo vardu apdovanojimą atsiėmusi sesuo, prisimindama A. Dumiką kalbėjo, kad jis buvo stebėtojas tiek gyvenime, tiek kine, ir ne jis pasirinko kiną, o kinas jį: „Jo pastabumas, jautrumas leido paversti tai, ką mato, žavių vaizdinių kalba, kurią kruopščiai grynino, palikdamas tik tai, kas tikra“.

Prizas už gyvenimo nuopelnus įteiktas kino operatoriui Algimantui Mikutėnui.

Geriausiu operatoriumi paskelbtas Simonas Glinskis už darbą filme „Nova Lituania“.

Geriausiu režisieriumi paskelbtas „Nova Lituania“ autorius Karolis Kaupinis.

„Kai darai ilgą metrą, tai užtrunka ilgai, ir jei nesi abejingas , kas vyksta aplink, tave labai blaško. Labai sunku patikėti, kad tai, ką darai turi prasmę. Kartais visuomenei besikalant norisi to, ko žmonės labiausiai nemėgsta lietuviškame kine – tos spengiančios tylos. Pastebėjau, kai viskas praeina ir ta tyla stoja, norisi kažko, kas suteiktų kažkokią viltį, kad būtų galima vėl gyventi kartu be peilių laikymo vienas kitam prie gerklės, be pašaipų, be pažeminimo. Kinas kaip bet kokia kita kalba randa būdų visus žmones susodinti kartu, žiūrėti į tą pačią pusę, bet kartu įsiklausyti į kiekvieną, žiūrėti į kiekvieną kaip vieną iš savų. Tikiuosi tas kino principas pereis ir toliau“, – kalbėjo jis.

Įteikti pirmieji Nacionaliniai Lietuvos kino apdovanojimai: triumfavo „Nova Lituania“
© DELFI / Orestas Gurevičius

Geriausiu montažo režisieriumi tapo Mikas Žukauskas už filmą „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus“.

„Apdovanojimai yra toks momentas, bent man, kai labai suabejoji savimi, ar kažką moki, ar kažką sugebi. Bet važiavau į apdovanojimus dabar pro Baltarusijos ambasadą, ten vyksta protestas, pagalvojau, gal kartais nežinau, ką noriu pasakyti ar padaryti, bet bent man už nugaros niekas nestovi ir neaiškina. Tai linkiu jiems ir visiems, kad nebūtų to nereikalingo mosikuotojo rankomis montažinėje“, – kalbėjo M. Žukauskas.

Metų geriausias trumpametražis kino filmas – „Kolektyviniai sodai“ (rež. Vytautas Katkus, prod. Viktorija Seniut).

Metų geriausias animacinis filmas – „Matilda ir atsarginė galva“ (rež. Ignas Meilūnas, prod. Marija Razgutė, Ignas Meilūnas).

Metų geriausias antraplanis aktorės vaidmuo – Eglė Gabrėnaitė už vaidmenį filme „Nova Lituania“.

Metų geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo – Vaidotas Martinaitis už vaidmenį filme „Nova Lituania“. Atsiimdamas apdovanojimą jis kalbėjo, kad jaučiasi lyg per atlaidus: „Kai susitinka visi artimieji, giminės, šeima, praktiškai kino kūrėjų šeima – tikrasis kino šeimos maršas. Ačiū labai, kad mane įrašėte į šitą šeimą“.

Žiūrovų simpatijų prizas atiteko filmui „Išgyventi vasarą“. Jo režisierė Marija Kavtaradzė pasinaudodama proga išsakė savo mintis apie skaudžius visuomenės klausimus.

„Kuriant šį filmą po to jį pristatinėjant daug kalbėjome su žmonėmis apie psichinę sveikatą. Daug kartų girdėjau ir pati sakiau, kad šia tema galime kalbėti drąsiau, kad tame nėra nieko gėdingo. Pastaruoju metu daug galvojau ir apie tai, kad būtų naivu tikėtis, kad tapsime psichiškai bei emociškai sveikesni ir mažiau kelsime prieš save ranką, jei nekreipsime dėmesio į elementarias žmogaus teises. Atrodo keista gydyti žmones, jei pirmiau nepasirūpiname tuo, kad jie jaustųsi svarbūs ir saugūs savo namuose. Su dideliu liūdesiu galvoju apie žmones, kuriems trečiadienį buvo pasakyta, kad jie nėra pakankamai svarbi visuomenės dalis, kad būtų verta bent svarstyti apie jiems patogesnį gyvenimą su savo mylimais žmonėmis. Vėliau daliai tų žmonių bus siūlomi antidepresantai, nes vis dar per daug žmonių kenčia emociškai, nes jie yra engiami ir dėlto, kad tie kurie turėtų keistis, to nedaro. Viename užsienio festivalyje viena kino profesorė, kuriai bandžiau įrodyti, kad „Išgyventi vasarą“ yra viltingas filmas, man pasakė, ne, ten nėra vilties, jis yra tragiškas, bet aš tame matau prasmę, nes akivaizdu, kad kažkas turi keistis. Tai be didelės vilties ir pabaigsiu savo kalbą“, – į žiūrovus kreipėsi M. Kavtaradzė.

Metų geriausia aktore paskelbta Barbora Bareikytė už vaidmenį filme „Pilis“. „Tai didžiulis įvertinimas, atrodo lyg išsipildė kažkokia svajonė, kurios niekada nebuvau sau įsivardinusi“, – ant scenos kalbėjo ji.

Metų geriausiu aktoriumi paskelbtas Valentinas Novopolskis už vaidmenį filme „Olegas“.

Metų geriausias bendros gamybos kino filmas – „Olegas“ (liet. prod. Lukas Trimonis).

Metų geriausias ilgametražis dokumentinis filmas – „Animus Animalis (Istorija apie žmones, daiktus ir žvėris)“ (rež. Aistė Žegulytė, prod. Giedrė Burokaitė).

Metų geriausias ilgametražis vaidybinis kino filmas – „Nova Lituania“ (rež. Karolis Kaupinis, prod. Marija Razgutė, Martynas Mickėnas).

Nacionalinių lietuvos kino apdovanojimų 2021 nominantai (laimėtojai paryškinti):

Metų geriausias kompozitoriaus darbas

MARTYNAS BIALOBŽESKIS (Kita tylos pusė)
GEDIMINAS JAKUBKA, MINDAUGAS URBAITIS (Animus Animalis (Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)
FAUSTAS LATĖNAS (Purpurinis rūkas)
GIEDRIUS PUSKUNIGIS (Laiko tiltai)

Metų geriausias garso režisieriaus darbas

JULIUS GRIGELIONIS (Nova Lituania)
VLADIMIR GOLOVNITSKI (Valstybinės laidotuvės)
JONAS MAKSVYTIS (Purpurinis rūkas)
SAULIUS URBANAVIČIUS (Pasaulio šerdis)

Metų geriausias scenarijus

ŠARŪNAS BARTAS, AUŠRA GIEDRAITYTĖ (Sutemose)
IGNAS JONYNAS, KRISTUPAS SABOLIUS (Nematoma)
KAROLIS KAUPINIS (Nova Lituania)
MARIJA KAVTARADZĖ (Išgyventi vasarą)
RENATA MENDEIKIENĖ (ŠERELYTĖ), RAIMUNDAS BANIONIS (Purpurinis rūkas)

Metų geriausias dailininko darbas

AUDRIUS DUMIKAS (Nova Lituania)
ALGIRDAS GARBAČIAUSKAS, JURIJ GRIGOROVIČ (Purpurinis rūkas)
GALIUS KLIČIUS (Kita tylos pusė)
JURGIS KRASONS, JANIS KALNINŠ, AIVARS ŽUKOVSKIS (Sutemose)
NERIJUS NARMONTAS (Nematoma)

Metų geriausias kostiumų dailininko darbas

NINA MORAVCOVÁ (Sutemose)
DAIVA PETRULYTĖ (Purpurinis rūkas)
AGNĖ RIMKUTĖ (Kita tylos pusė)
SANDRA STRAUKAITĖ (Nematoma)
MONIKA VĖBRAITĖ (Nova Lituania)

Metų geriausias grimo dailininko darbas

JURGITA GLOBYTĖ (Nova Lituania)
EGLĖ MIKALAUSKAITĖ-GRICIENĖ (Kita tylos pusė)
MARIJA KOVAČEVIĆ JOVANOVIĆ (Sutemose)
ELENA PERMOGORSKAYA (Nematoma)
AUŠRA ROSEGARD (Gimtinė)

Metų geriausias operatoriaus darbas

EITVYDAS DOŠKUS (Sutemose)
SIMONAS GLINSKIS (Nova Lituania)
VYTAUTAS KATKUS (Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)
AUDRIUS KEMEŽYS (Gimtinė)
ALGIMANTAS MIKUTĖNAS (Kita tylos pusė)

Metų geriausias režisieriaus darbas

RUGILĖ BARZDŽIUKAITĖ (Rūgštus miškas)
KAROLIS KAUPINIS (Nova Lituania)
MARIJA KAVTARADZĖ (Išgyventi vasarą)
ALGIMANTAS PUIPA (Kita tylos pusė)
AISTĖ ŽEGULYTĖ (Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)

Metų geriausias montažo režisieriaus darbas

RUGILĖ BARZDŽIUKAITĖ (Rūgštus miškas)
DANIELIUS KOKANAUSKIS (Valstybinės laidotuvės)
MIKAS ŽUKAUSKAS (Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)
KOSTAS RADLINSKAS, ANDRA DORŠS (Laiko tiltai)
SILVIJA VILKAITĖ (Nova Lituania)

Metų geriausias trumpametražis kino filmas

ATKŪRIMAS (rež. Laurynas Bareiša, prod. Klementina Remeikaitė)
KOLEKTYVINIAI SODAI (rež. Vytautas Katkus, prod. Viktorija Seniut)
LAUKAIS (rež. Kamilė Milašiūtė, prod. Marija Fridinovaitė, Viktorija Seniut)
NUKRYŽIAVIMAS (rež. Danielius Minkevičius, prod. Adolfina Kunčiūtė, Rūta Pašukonytė)
VIENAS GYVENIMAS (rež. Marija Stonytė, prod. Andrėja Čebavičiūtė, Giedrė Žickytė)

Metų geriausias animacinis filmas

ANGELŲ TAKAIS (rež. Kristina Buožytė, prod. Vitalijus Žukas, Kristina Buožytė, Aleksander Podgorny)
MATILDA IR ATSARGINĖ GALVA (rež. Ignas Meilūnas, prod. Marija Razgutė, Ignas Meilūnas)

SNIEGO PASTOGĖ (rež. Robertas Nevecka, prod. Giedrė Burokaitė)
ŽONGLIERIUS (rež. Skirmantė Jakaitė, prod. Agnė Adomėnė, Delphine Schmit)

Metų geriausias antraplanis aktorės vaidmuo

EGLĖ GABRĖNAITĖ (Nova Lituania)
VILIJA GRIGAITYTĖ (Išgyventi vasarą)
RASA SAMUOLYTĖ (Pilis)
RIMANTĖ VALIUKAITĖ (Pilis)
SONATA VISOCKAITĖ (Plastikinių rūmų žmonės)

Metų geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo

LIUBOMIRAS LAUCEVIČIUS (Nematoma)
VAIDOTAS MARTINAITIS (Nova Lituania)
VIDAS PETKEVIČIUS (Purpurinis rūkas)
POVILAS STANKUS (Kita tylos pusė)
SALVIJUS TREPULIS (Sutemose)

Metų geriausias aktorės vaidmuo

BARBORA BAREIKYTĖ (Pilis)
SEVERIJA JANUŠAUSKAITĖ (Gimtinė)
VIKTORIJA KUODYTĖ (Kita tylos pusė)
JŪRATĖ ONAITYTĖ (Pilis)
INDRĖ PATKAUSKAITĖ (Išgyventi vasarą)

Metų geriausias aktoriaus vaidmuo

JUOZAS BUDRAITIS (Kita tylos pusė)
ARVYDAS DAPŠYS (Sutemose)
ALEKSAS KAZANAVIČIUS (Nova Lituania)
PAULIUS MARKEVIČIUS (Išgyventi vasarą)
VALENTIN NOVOPOLSKIJ (Olegas)

Metų geriausias bendros gamybos kino filmas

OLEGAS (liet. prod. Lukas Trimonis)
OMARŲ SRIUBA (liet. prod. Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis)
PASAULIO ŠERDIS (liet. prod. Dagnė Vildžiūnaitė)
VALSTYBINĖS LAIDOTUVĖS (liet. prod. Uljana Kim)

Metų geriausias ilgametražis dokumentinis filmas

ANIMUS ANIMALIS (ISTORIJA APIE ŽMONES, ŽVĖRIS IR DAIKTUS) (rež. Aistė Žegulytė, prod. Giedrė Burokaitė)
KELIONĖS NAMO (rež. Ramunė Rakauskaitė, prod. Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis)
LAIKO TILTAI (rež. Audrius Stonys, Kristina Briede, prod. Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė, Uldis Cekulis, Riho Vastrik)
RŪGŠTUS MIŠKAS (rež. Rugilė Barzdžiukaitė, prod. Dovydas Korba, Rugilė Barzdžiukaitė)
SECOND HAND (rež. Arturas Jevdokimovas, prod. Algimantė Matelienė, Arūnas Matelis)

Metų geriausias ilgametražis vaidybinis kino filmas

IŠGYVENTI VASARĄ (rež. Marija Kavtaradzė, prod. Marija Razgutė, Klementina Remeikaitė)
KITA TYLOS PUSĖ (rež. Algimantas Puipa, prod. Uljana Kim)
NEMATOMA (rež. Ignas Jonynas, prod. Kristina Ramanauskaitė, Ramojus Petrauskas, Aurimas Pukevičius)
NOVA LITUANIA (rež. Karolis Kaupinis, prod. Marija Razgutė, Martynas Mickėnas)

SUTEMOSE (rež. Šarūnas Bartas, prod. Šarūnas Bartas, Jurga Dikčiuvienė)

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.6364

Klaipėdos pilies džiazo festivalio scenoje pasirodys muzikos chuliganai „Very Cool People“

Į džiazo muzikos gerbėjų bene laukiamiausią metų renginį Klaipėdoje, kurio devizas „Gera...

„Vasaros ekranai“: prancūziško kino gūsis Lietuvos kino teatruose

Įsimintiniausi prancūziško kino festivalio „Žiemos ekranai 2021“ filmai šią vasarą...

Tarptautinis Užutrakio meno festivalis: (at)kurti buvusią tikrovę

Užutrakio dvaro sodybos ansamblis – pagal lenkų architekto Juzefo Huso projektą ant Galvės...

Medaliai valstybei, Juozui Zikarui ir lenkų dovana muziejui

Tokiu sukrautu kraičiu užvertos 37-osios medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos...

Į savo pirmąją knygą gamtininko Selemono Paltanavičiaus dukra Saulė sudėjo Meksikos istorijas

„Tėvai nuo mažumės skatino domėtis ir gerbti gamtą – nuo mažo voriuko balkone iki laukinių...

Top naujienos

VU profesorius Matulis pasidalino 7 skaudžiomis COVID-19 istorijomis: nė vienas juk negalvojo, kad jam tai nutiks (81)

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorius, biochemikas Daumantas Matulis...

Pavojingas epizodas Rūdninkų poligone: provokatoriai nori sukelti krizę – dabar tik išbando ribas (152)

Vidaus reikalų ministrė sako, kad Vyriausybei pateikė siūlymą dėl nepaprastosios padėties...

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (556)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Staigiai išbėrė, pagijote, bet liga tyliai liko – nė nežinodami, kad sergate, toliau užkrečiate kitus

Iš pradžių ant kūno pamatote vieną nedidelę opą . Nekreipiate dėmesio, po kelių savaičių...

Kelyje „Via Baltica“ susidūrė du automobiliai ir vilkikas: sužaloti du žmonės, eismas uždarytas (7)

Trečiadienį Panevėžio rajone, Ūtos kaime, įvyko didelė avarija. Pranešama apie sužalotus...

Nausėda iš anksto neskelbęs lankėsi Dieveniškėse papildyta prezidento patarėjos komentaru (271)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį apsilankė Šalčininkų rajono Dieveniškių miestelyje,...

Po 9 metų Latvija džiaugiasi olimpiniu auksu: Tokijuje triumfavo trijulių finale rusus palaužę krepšininkai (192)

Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančio trijulių krepšinio vyrų turnyre aukso medalius...

Toks suaugusiųjų elgesys kelia didelį pavojų vaikams: medikė įspėja apie galimą žalą ne tik sveikatai

Vasarą neretai tenka pamatyti lauko kavinėse ar paplūdimiuose šalia vaikų rūkančius tėvus....

Vilnius sveikina daugiau kaip pusę tūkstančio Vilniaus abiturientų šimtukininkų nuotraukų galerija (6)

Vilniaus universiteto didžiajame kieme pasveikinti Vilniaus abiturientai , išlaikę valstybinius...

Vasariškas varškės apkepas su cukinijomis: paragavus norėsis dar ir dar (2)

Šilti orai vasarą – tikras džiaugsmas, tačiau dažniausiai per karštį valgyti nesinori....