aA
Jau aštuoniolika metų pačioje sostinės širdyje, prie pat Rotušės, veikia Kazio Varnelio namai-muziejus. Kukli iškaba, kabanti virš durų, apgaulinga – mažai kam šauna mintis, kad žengus pro šias duris galima įeiti į daugiau nei 40 salių pastatą, pilną ne tik vieno garsiausių Lietuvos dailininkų kūrybos, bet ir jo sukauptos įspūdingos meno kūrinių, istorinių vertybių ir knygų kolekcijos. Priežastis tokiam paslaptingumui iki šiol buvo gana proziška: baiminantis dėl ekspozicijos saugumo, čia buvo įleidžiami tik iš anksto užsiregistravę lankytojai nedidelėmis grupėmis. Tačiau nuo šiol ši tvarka keičiasi – muziejus jaučiasi pasirengęs išties atsiverti visuomenei.
© DELFI / Domantas Pipas

Kūriniai šalia lankytojo

Kazys Varnelis – vienas iš nedaugelio Lietuvos dailininkų, pelniusių pasaulinį pripažinimą. Meno pasaulyje jis išpopuliarėjo kaip optinio meno meistras: apsilankius K. Varnelio namuose-muziejuje nebekyla klausimų, kodėl – regis, gyvi paveikslai keičiasi priklausomai nuo šviesos ar žvilgsnio krypties. Prie kai kurių kūrinių pusiau juokais net nerekomenduojama per ilgai stovėti – įdėmiai žiūrint, gali kiek apsisukti galva.

Lietuvoje, Alsėdžiuose 1917 m. gimęs menininkas beveik penkis savo gyvenimo dešimtmečius praleido JAV, per kuriuos kūrė, rinko kolekciją, dėstė Čikagos miesto koledže, kur jam buvo suteiktas profesoriaus vardas. K. Varnelio, 2010 m. išėjusio Anapilin, darbai saugomi Niujorko Guggenheimo, Čikagos šiuolaikinio meno, Ajovos universiteto meno muziejuose, Detroito ir Akrono meno institutuose, privačių kolekcininkų kolekcijose. Tačiau tik Vilniuje įsikūrusiame muziejuje vienoje vietoje galima išvysti didžiausią pasaulyje dailininko kūrinių rinkinį.

Atmosfera čia – ne kaip tradiciniame muziejuje. Atsižvelgiant į paties K. Varnelio norus, viskas išdėliota pagal jo skonį, istorinius kūrinius derinant su jo paties, atsisakant stiklinių pertvarų ar artyn neleidžiančių prieiti užtvarų – menininkas norėjo, kad lankytojai kūrinius galėtų apžiūrėti iš arti ir tam netrukdytų nereikalingos kliūtys. Menininkas su žmona pats čia ir gyveno: dabar galima apžiūrėti ir jo buvusį kabinetą, apartamentus, įspūdingos architektūros darbo studiją, kurios skirtingose pusėse – skirtingų pastatų frontonai. Vienas – iš Renesanso laikų, kitas – iš Gotikos, tačiau, kaip ir visa kita šiuose namuose, čia darniai susilieja į vieną visumą.

Atrodo, kad K. Varnelio namuose-muziejuje yra kažko kiekvienam skoniui: optinių iliuzijų mėgėjai žavisi tiek jo atskirais darbais, tiek tuo, kaip jis juos sąmoningai išdėliojo per skirtingas sales, kad žvelgiant per kelis koridorius lyg vėl susikurtų dar nauja, nematyta iliuzija. Besidominčius dizainu sudomins dabar jau klasika laikomi modernizmo baldai, istorijos mylėtojų akį trauks kartografijos rinkinys su daugiau nei 900 žemėlapių, dailės mėgėjus džiugins paveikslų XV–XX a. Vakarų Europos ir Rytų Azijos dailės kolekcija, kurioje netgi galima pamatyti garsiojo ispanų dailininko Francisco Goya‘os darbų originalų. Asmeninėje dailininko bibliotekoje – per devynis tūkstančius leidinių: tai lituanistikos, meno istorijos veikalai, grožinė literatūra, knygotyros studijos.

Nauja lankymo tvarka

Visus šiuos lobius lankytojams atrasti dabar bus kur kas paprasčiau: vien prie durų pastatyti ryškesnė iškaba jau siunčia signalą, padrąsinantį užeiti, ko anksčiau nebūdavo. Dabar, be jokios išankstinės registracijos, čia galima lankytis antradieniais–sekmadieniais nuo 10 iki 18 valandos.

Tiesa, atviros bus ne visos erdvės – savarankiškam lankymui muziejus atveria ekspozicijų erdves, kuriose eksponuojami charakteringiausi K. Varnelio optinio meno darbai ir pristatoma dalis jo kolekcijos, o norint apsilankyti likusioje muziejaus dalyje ar dailininko studijoje vis tik teks užsisakyti ekskursiją. O jei norinčių apsilankyti bus daugiau nei galima tai saugiai daryti vienu metu (skaičiuojama, kad maksimalus lankytojų skaičius yra apie 50-70 žmonių), teks tiesiog šiek tiek palūkėti.

„Tikimės, kad pasikeitusi muziejaus lankymo tvarka didins pasaulyje įvertinto, tačiau Lietuvoje ne kiekvienam žinomo dailininko ir jo per daugiau nei penkiasdešimt metų sukauptos unikalių meno kūrinių kolekcijos žinomumą ir prieinamumą“, – pristatydama naują lankymo tvarką sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Pasak jos, į naujas šio muziejaus saugumo priemones, leidžiančias įgyvendinti šiuos pokyčius, buvo investuota apie 10 tūkst. eurų, tačiau kokios jos, ji, nenorėdama pažeisti to paties saugumo reikalavimų, atskleisti nenorėjo.

Muziejaus atstovai taip pat atkreipia dėmesį, kad kiekvieną vasaros šeštadienį 12 valandą įsigijus muziejaus bilietą (visa kaina – 3 eurai) bus galima dalyvauti nemokamose ekskursijose po 14 iš 43 muziejaus kambarių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Gretai Grinevičiūtei vien šokio scenos nepakanka

Jaunosios kartos šiuolaikinio šokio atstovei Gretai Grinevičiūtei vien šokio scenos nepakanka....

Kristina Sabaliauskaitė: kiekviena nauja knyga yra lenktyniavimas su pačia savimi (4)

Vos pasirodęs naujas Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Petro imperatorė “ iškart buvo...

Mirė teatro aktorė, teatrologė, diktorė Dana Rutkutė (1)

Eidama 98 metus šeštadienį mirė lietuvių teatro aktorė, teatrologė, televizijos ir radijo...

Ciuriche rasti Antoine'o de Saint-Exupery piešiniai „Mažajam princui“

Šveicarijos šiaurėje rasti iki šiol specialistams nežinomi prancūzų rašytojo Antoine'o de...

Raudondvario pilyje – paroda „Netikėtasis Dali“ (1)

Penktadienio vakarą Kauno rajono muziejuje Raudondvaryje atidaroma paroda „Netikėtasis Dali“....

Top naujienos

Vilnius ne jūsų, o mūsų: kas atbaido kaimynus nuo žygio „atsiimti“ Lietuvos sostinę (208)

Šiuolaikinė Lietuva neturi nieko bendro su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Tai ne lietuvių...

Naktinė prekyba Gariūnuose: mažiausios kainos, turistiniai autobusai ir besislepiantys prekeiviai (64)

Antradieniais didžiausias Lietuvos turgus darbą pradeda 2.30 val. nakties. Kol dauguma vilniečių...

Ar turtingiems leista viskas? Vokietijoje prabangios parduotuvės darbuotojai šeichą nešiojo ant rankų (93)

Ar turtingiems leista viskas? Berlyno mados tinklaraštis „Dandy Diary“ sumanė pasiaiškinti...

Rimvydas Valatka. Juoduoja krizė tolumoj? (107)

Naisuva nespėjo nė apsidairyti po jiems tokius mielus 2008-ųjų krizės viliborus, o krizės...

Sekmadienio vakarą, daugybei žmonių grįžtant į Vilnių, prie sostinės susidūrė 4 automobiliai (4)

Sekmadienio vakarą šalia Vilniaus, netoli Gariūnų, magistralėje Klaipėda-Vilnius, susidūrė...

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą: pirmiausia bombardavo, o tada – atsirado gyvybė (9)

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą . Netrukus po to, kai prieš daugiau nei 4,5...

BMW į autobusą su keleiviais rėžėsi taip, kad šis net perlinko kaltininkas pabėgo (33)

Rugpjūčio 17-osios vakarą, 22.04 val., kelyje A2 Vilnius-Panevėžys septintos klasės BMW...

Vaizdai iš privačios jachtos su šėlstančiomis merginomis italų milijonieriui Gianlucai Vacchi užtraukė visuomenės pyktį (45)

52-ejų metų amžiaus milijonierius pleibojus iš Italijos susilaukė visuomenės pykčio už...

Burnoje tirpstantis vasaros skonis: šviežių voveraičių sriuba

Yra tokių dalykų, be kurių vasara – ne vasara. Pavyzdžiui, aš neįsivaizduoju vasaros be ką...