aA
Šiandien Druskininkų kurorte savo veiklą pradeda akordeonisto Martyno Levickio inicijuota tarptautinė muzikų rezidencija „Composers+Summer Academy“. Penktus metus su šio projekto rengėjais bendradarbiauja Didžiojoje Britanijoje gyvenanti kompozitorė Rūta Vitkauskaitė. Ji sako, kad ir japonai, ir meksikiečiai kūrėjai lengvai randa bendrą muzikinę kalbą Lietuvoje. O tai, ką jiems pavyks sukurti, šiemet bus pristatyta rezidencijos pabaigoje.
Rūta Vitkauskaitė
Rūta Vitkauskaitė
© Organizatorių nuotr.

Kompozitorė R. Vitkauskaitė kitados į Angliją išvyko dėl doktorantūros studijų. „Ir taip nutiko, kad vietoje 3-ejų metų savo darbą rašiau 8-erius. Bestudijuojant Londono Karališkojoje muzikos akademijoje atsirado įvairių projektų, meilė atsirado, teko ten pasilikti“, – šypsodamasi pasakoja Rūta, šiuo metu apsistojusi Druskininkuose, „Eglės sanatorijoje“ sukurtoje muzikų rezidencijoje.

Skirtingų pasaulio šalių kompozitorius ir atlikėjus subūrė projektas „Composers+Summer Academy“, kurio meno vadovas – M. Levickis. Su Rūta jiedu į bendrus darbus įsisuko dar studijų Londone metais, kartu mokytojavo. Vėliau Martynas paprašė jos autorinių kūrinių. Taip prasidėjęs profesinis bendradarbiavimas tęsiasi iki šiol.

R. Vitkauskaitė jau 5-erius metus yra muzikų rezidencijos autorė. Jos pareiga – inspiruoti projekto dalyvius bendradarbiavimui, organizuoti įvairias veiklas. Lietuvė taip pat rengia individualius kompozicijos užsiėmimus.

„Per tuos metus dalyvių skaičius labai išaugo, taip pat ir mūsų pačių patirtis. Šių metų tvarkaraštis ypatingai gerai sudarytas, idant per 10 dienų pavyktų sukurti ir atlikti dėmesio vertus kūrinius, juos įrašyti, ir galiausiai – išleisti natas“, – pasakojo muzikė.

Jauna moteris – kompozitorė – skamba gana egzotiškai. Tačiau, anot Rūtos, šiandieninė kūryba – toli nuo senųjų paveikslų, kuriuose skurstantys muzikos autoriai rašaluotais pirštais nešildomose patalpose, prie tirpstančių žvakių, bando sukurti šedevrą.

„Yra nemažai individualaus darbo, tačiau jis vyksta jau ne prie žvakės ir ne rašalu, bet prie kompiuterio, – šypsosi kompozitorė. – Tačiau aš nebūtinai rašau: dirbu ir su klasikine muzika, ir su įvairiais renginiais. Labai mėgstu dirbti su savo atlikėjais. Galbūt mano gyvenimas – kur kas spalvingesnis, nes daugiau žmonių įsitraukia į kūrybą, ne tik aš viena?“

Dirbti su skirtingų kultūrų atstovais – taip, kaip šiuo metu Druskininkuose, Rūtai patinka. „Kadangi mes visi esame muzikai ir dirbame su klasikine, šiuolaikine muzika, mūsų interesai kažkuria prasme yra panašūs. Išties mes esame panašesni negu atrodome. Ir kultūrų skirtumai šiuo atveju netrikdo, o netgi kaip tik – praturtina darbą“, – teigia R. Vitkauskaitė.

Druskininkų „Composers+Summer Academy“ rezidencijos renginių kaleidoskope – ir naujoji M. Levickio programa, kurioje jis be kita ko atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius.

R. Vitkauskaitė prisipažįsta esanti didžiulė kompozitoriaus gerbėja: „Aš mokiausi M.K.Čiurlionio menų mokykloje, jis mums buvo labai stipriai propaguotas ir išreklamuotas. Čiurlionis tikrai yra genialus kompozitorius, jo simfonija „Miške“ arba Preliudas b-moll, ko gero, yra vieni mėgstamiausių mano kūrinių.“

Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo 100-metį vyksta daug kultūrinių projektų, galimai turinčių išliekamąją vertę. Gyvenantiems Lietuvoje ta gausa juntama geriau, tačiau svetur yra šiek tiek kitaip.

„Londone ambasada inspiruoja nemažai renginių. Man labai skaudu tai pasakyti, tačiau jie nuskęsta kitų Londono renginių jūroje. Kita vertus, keliaudama po pasaulio festivalius, matau, kad žmonės žino Lietuvą, ypatingai vertina lietuvių modernųjį meną, nes jis yra inovatyvus ir šviežias“, – teigia Rūta.

Vienas tokių projektų – erdvinė opera tamsoje „Confessions“. R. Vitkauskaitė – jos bendraautorė. Kompozitorė šio darbo ėmėsi kartu su kolegomis švedais, o įkvėpimą rado Vilniaus architektūroje.

„Čia daug bažnyčių. Vaikščiodami po Vilnių pradėjome kalbėtis apie krikščionybę, tikėjimą, taip ir gimė tema. Nesame uolūs tikintieji, veikiau – visų religijų sekėjai, ir mums buvo ypatingai įdomu patyrinėti, kas iš tiesų yra nuodėmė, ar jos vis dar yra nuodėmės? Kapitalistiniame pasaulyje kai kurios galbūt jau yra ne nuodėmės, o privalumai. Pabandėme tai išrašyti ir perteikti visą tyrimą per operą“, – pasakojo kompozitorė.

Opera „Confessions“ (lietuvių kalba – „Išpažintys“) sulaukė reikšmingų įvertinimų ir apdovanojimų, apkeliavo 30 šalių. Šį šeštadienio vakarą „Confessions“ pakvies į užaštrintų pojūčių spektaklį Birštono „Eglės sanatorijoje“, o birželio 19 d. unikalios operos poveikį bus galima patirti Druskininkuose.

„Dalyvavimas šioje operoje yra labai asmeninė patirtis, nes žiūrovai sėdi užrištomis akimis ir keliauja individualiai. Vienam tai gali būti labai gili, kitam – labai rami patirtis, priklauso nuo to, kokios nuotaikos klausytojas ateina. Mes juokaujame, kad priklauso ir nuo to, kiek žmogus nusidėjęs. Tačiau galime pažadėti, kad žmonės išeis iš operos palengvėję ir paskaistėję“, – sako R. Vitkauskaitė.

„Composers+Summer Academy“ programoje bus ir daugiau originalių meninių renginių, kurie atrakins publikos vaizduotę ir įkvėps kūrybai. Druskininkuose vyks paties meno vadovo M. Levickio koncertai ir meistrystės pamokos, romantiški ir interaktyvūs skirtingų atlikėjų muzikiniai renginiai, o viską užbaigs koncertas „Pasaulinės premjeros“, kuriame bus pristatyti artimiausiomis dienomis rezidencijoje gimsiantys kūriniai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sekmadienį muziejai kvies apsilankyti nemokamai

Kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir...

Savaitės renginiai: ko nepraleisti? (1)

Pateikiame renginių, vyksiančių per ateinančią savaitę, sąrašą, kad nepraleistumėte to, kas...

Knygos, įkvėptos ypatingų gyvenimų ir likimų

Tikros istorijos ir tikri gyvenimai užkariauja literatūros pasaulį – laidoje „ DELFI Rytas “...

Lietuvos klasikos serijoje – Naujalio ir Balsio natų leidiniai

Lietuvos muzikos informacijos centras palydi metus išleisdamas dviejų mūsų muzikos klasikų –...

Prasidėjo konkursas „Lietuvos spaudos fotografija 2020“

Jau 19-tus metus organizuojamas konkursas „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ skelbia naują...

Top naujienos

Daugelį nurausti priverčianti liga: pastebėję nedidelę kietą opelę jau galite registruotis pas gydytoją (5)

Jei pasakyti draugams ar kolegoms, kad susirgau gripu – vieni niekai, tai yra ligų, kurios nurausti...

Vytautas Landsbergis prabilo apie Lietuvos vidaus priešus, su kuriais nekovojama (320)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis...

Išgirdusi, ką amerikiečiai kalba apie Lietuvą, klaipėdietė studentė nustebo (173)

Klaipėdietė Neringa Ševeliovaitė svajojo mokytis verslo prestižiniame Norvegijos universitete,...

Padūkęs ir labiausiai taisyklių nepaisantis miestas Europoje: turistus vilioja ne tik pasiūla, bet ir kainos (5)

Orijus Gasanovas apsilankė audringiausiame Hamburgo rajone, kuriame laukiami tik pilnamečiai....

DELFI klausimo sulaukęs Jordanas konstatavo: Arvydas Sabonis – vienas iš visų laikų geriausių specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (87)

Pastaraisiais metais retai viešumoje pasirodantis ir dar rečiau su žiniasklaida bendraujantis...

Renginyje pasirodžiusią Indrę Kavaliauskaitę buvo sunku pažinti: televizijos laidų vedėja pakeitė šukuoseną nuotraukų galerijoje – kardinalūs pokyčiai (14)

Neseniai vykusiuose „ Žmonės 2020 “ apdovanojimuose visų akys krypo į raudonuoju kilimu...

Pažiūrėkite, kaip gyvena britų karališkoji šeima: prabanga tviskantys rūmai skendi auksiniame interjere

Dizaineris Ashley Hicksas yra ledi Pamelos Hicks (mergautinė pavardė Mountbatten) ir interjero...

Rusų milijardierius savo imperiją plės žengdamas į maisto bei kelionių sritį (1)

Rusijos milijardierius Aleksejus Mordašovas turtus susikrovė iš plieno, bet dabar jis dairosi į...

Kokios drabužių spalvos bus madingiausios šį pavasarį?

Parduotuvėse jau po truputį atsiranda pavasario kolekcijos, tad pats laikas planuotis pavasarinį...