Pamirškite nuobodžias istorijos datas ir neefektyvų istorinių faktų kalimą! Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka pristato interaktyvius maršrutus su audiogidu „Istoriniai pasimatymai“.

Viskas, ko prireiks – išmanusis telefonas ir ausinės. Dar patogūs batai, nes klausant žinomų žmonių istorijų kviečiama keliauti po Vilnių aplankant jiems svarbias vietas. Į pasimatymus Vilniuje, Alytuje ir Varėnoje kviečia Vilniaus Gaonas, Jonas Basanavičius, Adomas Mickevičius, Žemaitė, Lazdynų Pelėda, Judita Vaičiūnaitė, Jurga Ivanauskaitė, Jurgis Kunčinas, Ona Šimaitė, Petras Vileišis, Juozapas Zavadskis, Pranciškus Skorina, Anzelmas Matutis, Vincas Krėvė, Jurgis ir Marija Šlapeliai. Maršrutai sudaryti pagal žymių istorinių asmenybių biografijas, buvo remtasi mažiau žinomais faktais, informacija iš asmeninių laiškų. Istorines asmenybes įgarsino profesionalūs aktoriai.

Su kuo į pasimatymą eisi šiandien?

„Istoriniai pasimatymai“ iš viso siūlo 15 istorinių pažinčių ir maršrutų. Geto takais keliauti kviečia pasaulio teisuolė ir viena garsiausių visų laikų Lietuvos bibliotekininkių Ona Šimaitė, tarp Vilniaus ir Tibeto pasivaikščioti kviečia rašytoja Jurga Ivanauskaitė, maištininko filomato pėdsakais seksime kartu su Adomu Mickevičiumi, įdomiausias savo gyvenimo istorijas atskleis Žemaitė ir milijonieriumi tapęs inžinierius Petras Vileišis bei kiti žinomi Lietuvai nusipelnę žmonės.

Maršrutai yra skirtingo ilgio: vieni tęsiasi du ar tris kilometrus, o kai kurie – gerokai ilgesni. Trumpiausias maršrutas driekiasi Vilniaus senamiestyje ir siūlo interaktyvią pažintį su Vilniaus Gaonu. Čia keliaudami nužingsniuosite mažiau kaip kilometrą ir sustosite dešimtyje skirtingų stotelių.

O štai pasimatymas su Jonu Basanavičiumi truks gerokai ilgiau – maršruto ilgis yra beveik 8 kilometrai, jo metu aplankomi 12 objektų – nuo Signatarų namų, kur buvo pasirašytas Lietuvos nepriklausomybės aktas iki Jono Basanavičiaus kapo Rasų kapinėse. Kai kurios interaktyvaus maršruto stotelės nustebins ir istorijos žinovus, pavyzdžiui, ar žinote, kaip Jonas Basanavičius prisidėjo prie Vilniaus simboliu tapusio Gedimino kalno išsaugojimo?

Netikėtos pažintys Dzūkijoje

Trys istoriniai pasimatymai vyksta ne Vilniuje, o Dzūkijoje. Poetišką ir gamtišką Alytų atrasti kviečia vienas žymiausių Lietuvos vaikų poezijos kūrėjų Anzelmas Matutis. Po Dzūkijos sostinę vaikščiodami artimai susipažinsite su prozininku Jurgiu Kunčinu, na, o Merkinės ir kitas Varėnos rajono vietas aplankysite virtualiai keliaudami su Vincu Krėve-Mickevičiumi.

Kaip sako Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Istoriniai pasimatymai“ vadovė Roma Lazinkienė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka daug dėmesio skiria kraštotyros informacijos rinkimui ir populiarinimui. Jos patrauklumą labai padidina šiuolaikinių technologijų naudojimas, todėl drauge su VšĮ „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“ sukurta „Istorinių pasimatymų“ programėlė priartina Lietuvoje kūrusias literatūros ir raštijos asmenybes, kurias ne visada lengva „perskaityti“ dėl rašymo stiliaus ar informacijos trūkumo, prie šiuolaikinių vartotojų. Taip novatorišku būdu pristatoma Lietuvos istorija“.

Prie „Istorinių pasimatymų“ kūrimo prisidėjusi istorikė Lina Hall mano, kad natūralus jaunų žmonių smalsumas, pažinimo troškimas yra neblėstantis, o į kokias kultūros sferas šis žingeidumas daugiausia nukreiptas, priklauso nuo bendrame kultūros lauke vyraujančių tendencijų:

„Be abejo, pastarąsias lemia tai, į kokias temas, naratyvus orientuoti tokie kūrybininkų darbai kaip ši mobilioji programėlė. Įvairios modernios pažinimo priemonės „įvietina“ istoriją, priartina praeitį prie dabarties ištrindamos ar bent sumažindamos atstumą tarp ankstesniais laikais gyvenusių asmenybių ir mūsų kasdienybės. Žavu, kai sužinome, kad mėgstama rašytoja gyveno mūsų kasdien praeinamame daugiabutyje, studijavo tose pačiose auditorijose, svajojo tuose pačiuose Vilniaus skveruose. Tokios žinios, nors gali pasirodyti smulkmeniškos ar fragmentiškos, visgi labai praturtina mūsų vidinius Vilniaus (bei kitų vietovių) žemėlapius. Kūrybiškai naudojamos šiuolaikinės istorijos populiarinimo galimybės atlupa vis naujus aplinkos sluoksnius ir skatina kapstytis dar giliau“.

Mobiliąją programėlę „Istoriniai pasimatymai“ nemokamai atsisiųsti galima iš „Google Play“ ir „App Store“, ji skiriama visų amžiaus kategorijų smalsiems žmonėms. Programėlėje pateiktas išsamus literatūros sąrašas, skatinantis pažinti Lietuvos istorines asmenybes dar labiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės