aA
Dar visai neseniai į Litexpo rūmus vilniečiai skubėjo pasiskiepyti, mat čia daugiau nei pusmetį veikė vakcinacijos nuo koronaviruso centras. Dabar šis centras uždarytas, ir nors Knygų mugę praėjusiais metais teko atšaukti dėl epidemiologinės situacijos, šiandien ji vėl čia, šurmuliuoja. 22-osios Vilniaus knygų mugės tema „Vaizdas kaip tekstas“ – būtent šiais metais renginyje bus bandoma atsakyti į klausimą, kokią gi įtaką daro vis labiau vizualėjantis pasaulis.

Knyga – kasdienybės draugas

Knygų mugės lankytojų pasiteiravus, kaip jie jaučiasi atvykę čia po pertraukos, daugelis pažymėjo, kad nuotaikos gan geros, o spėjusieji pasižvalgyti – įsigijo juos dominančių leidinių, gyrė atsinaujinusią „Kūrybos erdvę be formulių“.

Viena lankytojų sakė, kad apsilankymas mugėje jai didžiausia šventė, pasidžiaugė, kad jau pirmąją dieną atvyko tiek daug žmonių – yra kur vaikščioti, ką ieškoti, ką įsigyti.

Visi atėjusieji į mugę tarsi vienu balsu kalbėjo, kad po tokios pertraukos juntantys didelį poreikį čia apsilankyti, pasisemti „gurkšnį kultūros ir žinių“, juk anksčiau atvykdavę kiekvienais metais.

Viena iš kalbintų mugės mylėtojų prisipažino dirbanti bibliotekoje, tad šiandien jaučianti tikrą atgaivą sielai. „Knyga – kasdienybės draugas“, – pakiliai nusiteikusi kalbėjo ji ir nuskubėjo ieškoti vaikiškų, filosofinių knygų ir S. Jokužio leidyklos.

Į Vilniaus knygų mugę lankytojai traukia pasisemti „gurkšnį kultūros ir žinių“
© DELFI / Andrius Ufartas


Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė neslėpė, mugės sugrįžimo džiaugsmą ir euforiją aptemdė įvykiai Ukrainoje, tad nuotaikos nėra tokios, kokių buvo tikėtasi: „Šiandien visų mintys kitur – tai natūralu. Džiugina, kad yra daug žmonių – susirinko bibliotekininkai iš visos Lietuvos, matau atėjusių mokytojų su moksleiviais, tai kelia nuotaiką. Smagu sugrįžti, tik gaila, kad grįžtame tokiu metu ir tokią dieną.“

Apie vaizdą, kuris lydi knygose

Šiųmetė mugės tema „Vaizdas kaip tekstas“. R. Elijošaitytė-Kaikarė atkreipė dėmesį, kad tema paskelbiama vos pasibaigus mugei. „Tai įvyko 2020-aisiais, kai gyvenome visai kitomis aktualijomis. Turbūt jeigu jau tuomet būtų buvus pandemija – mes gal būtume kitaip mąstę. Kita vertus, pandemija tą temą dar labiau suaktualino: daug laiko leidome prie ekranų, bendraudami virtualiai. Norime pakalbėti ne tik apie tai, su kuo susiduriame kasdien – reklamose, trumpose žinutėse, „emodžiuose“, bet apie vaizdą, kuris mus lydi knygose – knygos grafiką, dizainą, dailininkus, juolab kad Lietuvos dailininkai, ypač kuriantys vaikams, mažiesiems skaitytojams pastaruoju metu labai populiarūs pasaulyje“, – aiškino mugei užduotą temą pašnekovė.

Į Vilniaus knygų mugę lankytojai traukia pasisemti „gurkšnį kultūros ir žinių“
© DELFI / Andrius Ufartas


Programa vis keitėsi

Dėl to, kad dėl pandemijos renginys neįvyko dvejus metus, R. Elijošaitytė-Kaikarė tvirtino nesitikintys sulaukti daugiau lankytojų. „Man atrodo, kad 70 tūkst. jau yra maksimalus skaičius, ką apskritai šitie rūmai gali išlaikyti. Tikimės draugiško sugrįžimo, nenorėjome praleisti dar vienų mugės metų, tai reikštų nebežinojimą, kas ta mugė yra. Europos šalys, kurios savo muges atkėlinėja arba atšaukinėja, mums šiek tiek ir pavydi, kad mes pasiryžome, kad laukiame savo skaitytojų. Tikimės gražaus susitikimo, sugrįžimo prie knygų, skaitymo, bendravimo – taip ir tęsis šita graži tradicija, nenutrūks“, – įsitikinusi ji.

Mugės programą ir leidėjai, ir organizatoriai, anot R. Elijošaitytės-Kaikarės, pradėjo dėliotis anksti, ji vis keitėsi. „Bet vis tik smagu, kad atvyksta ir užsienio svečiai – turėsime rašytojų iš Islandijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos. Saulius Tomas Kondrotas specialiai dėl mugės grįžo iš Amerikos, kad galėtų sudalyvauti atidaryme ir renginyje su Sigitu Parulskiu. Vienas iš tokių organizatorių ekspromtų – renginys, skirtas Ukrainai, Ukrainos žmonėms palaikyti, jis vyks šeštadienį 12 valandą. Pati programa šiemet yra besikeičianti, tai jaučiasi, šiek tiek mus skatina ir pasitempti, ir mobilizuotis – kito kelio nėra, esame tokioje situacijoje, kuri kasdien gali pasikeisti. Mes irgi stengiamės prisitaikyti“, – pažymėjo pašnekovė.

Vilniaus knygų mugės programa ČIA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ukrainietis kuratorius Pavlo Gudimovas: menininkams tenka ne tik atsilaikyti kultūrinio fronto priešakyje, bet ir imti į rankas ginklą

Prie tarptautinės šiuolaikinio meno parodos „(Re)kolekcijos“ Užutrakio dvaro sodyboje...

Po pasikėsinimo į Rushdie‘į išaugo jo knygų pardavimai

Po brutalaus pasikėsinimo į Salmaną Rushdie‘į pastebimai išaugo susidomėjimas jo knygomis....

Žiniasklaida: Rushdie sveikata taisosi

Po pasikėsinimo į rašytoją Salmaną Rushdie‘į jo sveikata, pasak žiniasklaidos, taisosi. Anot...

Ilgasis Žolinės savaitgalis: kokių renginių nepraleisti?

Sakoma, kad Žolinės šventė – tarsi simbolinis slenkstis tarp vasaros ir rudens. Ilgasis...

Senovės dienų festivalis Merkinėje: jame tarpukariu lankėsi pats Antanas Smetona

Festivalis, kuriame lankėsi pats Antanas Smetona. Taip apie prieš Antrąjį pasaulinį karą...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Karą Ukrainoje pralaimintis Putinas gali ryžtis panaudoti cheminį ginklą? (1)

Ar Rusijos kariuomenei Ukrainoje susiduriant su vis didesniais sunkumais Vladimiras Putinas gali...

Delfi PliusBloomberg News

Radikaliai keičiasi Kremliaus santykiai su dar viena šalimi: tai Putino perspėjimas (1)

Po tris dešimtmečius aktyviai puoselėtų draugiškų santykių įtampa dėl Rusijos prezidento...

Vergovės byla: atrakcionuose dirbę užsieniečiai prašė padėti pabėgti, galėjo būti mušami

Klaipėdos apygardos teismui nagrinėjant galimą trijų užsienio piliečių išnaudojimą...

Užkalnis valgė Nidoje taip brangiai, kad sumokėti teko Ingai Valinskienei (6)

Kiekviena apžvalga visada būna geresnė, jei būna paminėtos garsenybės ir elito atstovai. Todėl...

400 tūkst. Lietuvos gyventojų gresia baudos: ieško išeičių (5)

Prezidentūra siūlo ne tik atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, bet ir...

Karas Ukrainoje. Ukraina sunaikino tris okupantų bazes ir tris amunicijos sandėlius Kadyrovas: į Donbasą vyksta nauja savanorių grupė

Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...

Prabilo apie Šimonytės nenorą judinti ministrus: pradėjus klibinti, gali viskas pradėti klibėti (2)

Orai ir politika – amžinos pokalbių temos praktiškai visose pasaulio šalyse. Lietuvoje numatomi...

Verslas PliusJulija Leimonė

Uogienės ir konservuotos daržovės negali stovėti per amžius: kiek laiko saugoti žiemos atsargas ir ką daryti, jei produkto kraštelį aptraukė pelėsis

Baigiantis vasarai, lietuvių virtuvėse ima rikiuotis uogienėmis ir konservuotomis daržovėmis...

Ar į skandalus įsivėlusioms žvaigždėms yra kelias atgal? Specialistė stebisi, ko daugelis garsenybių nepadarė iki šiol

Povilo Vanago su Margarita Drobiazko , „Naisių vasaros“ festivalyje sutikusių dainuoti...