Jaunajam brazilui Guido Felipe’i Sant’Annai e Silvai Tarptautinis austrų ir amerikiečių smuikininko ir kompozitoriaus Fritzo Kreislerio smuikininkų konkursas 2022-aisiais buvo lemtingas – laimėjus pirmąjį prizą, tuomet dar septyniolikmečiui atlikėjui atsivėrė plačios tarptautinės karjeros galimybės. Tais pačiais metais G. F. Sant’Annos e Silvos pasiekimus pastebėjo garsusis žurnalas „Forbes“ ir įtraukė smuikininką į „30 under 30“ sąrašą, kuriame puikuojasi daugiausiai pasiekę pasaulio jaunuoliai. Šalia piniginio prizo, nuo 1979-ųjų Vienoje kasmet rengiamame konkurse G. F. Sant’Anna e Silva buvo apdovanotas ir reikšmingais pasiūlymais koncertuoti, tarp kurių – ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos kvietimas pasirodyti scenoje su pagrindiniais Lietuvos orkestrais.

Koncertui Lietuvoje G. F. Sant’Anna e Silva pasirinko klasikinio smuiko repertuaro perlą – Felixo Mendelssohno Koncertą smuikui ir orkestrui e-moll. Tai smuiko repertuaro klasika. Kone kiekvieno jauno smuikininko repertuare šis F. Mendelssohno koncertas tampa pirmuoju atliktu virtuozišku kūriniu. 1844 m. sukurtas kūrinys dedikuotas Leipcigo „Gewandhaus“ orkestro koncertmeisteriui ir kompozitoriaus bičiuliui Ferdinandui Davidui, kuris F. Mendelssohnui patarinėjo ir taip pats dalyvavo opuso kūrimo procese. Koncertas e-moll laikomas pirmuoju romantiniu koncertu smuikui ir orkestrui.

LNSO diriguosiantis Martynas Stakionis, jau ne pirmą kartą matomas Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje, yra Hamburgo muzikos ir teatro akademijos bei Antverpeno Karališkosios konservatorijos absolventas. Jis dirigavo Hamburgo, Mozarteumo, Lietuvos nacionaliniam ir kitiems simfoniniams orkestrams, yra dirbęs Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Rusijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Čekijoje, Norvegijoje, Baltijos šalyse. 2018 m. jaunasis maestro pelnė Norvegijos kritikų asociacijos apdovanojimą už geriausią sezono muzikinį pasirodymą Bergeno muzikos festivalyje, kur dirigavo Sofijos Gubaidulinos kompoziciją „Fachwerk“ orkestrui „Kremerata Baltica“. M. Stakionis yra laimėjęs ne vieną prizą įvairiuose tarptautiniuose dirigentų konkursuose. Jaunasis maestro visada itin laukiamas Lietuvoje.

Šalia F. Mendelssohno Koncerto smuikui ir orkestrui e-moll, LNSO simfoninės muzikos programoje numatyti dar du romantikų opusai – vokiečių romantinės operos pradininko Carlo Marios von Weberio operos „Laisvasis šaulys“ uvertiūra ir Franzo Schuberto Simfonija Nr. 5 B-dur – muzikinė miniatiūrų meistro aliuzija į Wolfgango Amadeus Mozarto simfoninę kūrybą. Šią simfoniją F. Schubertas kūrė 1815–1816 m., kai ypač žavėjosi W. A. Mozarto kūryba. Savo dienoraštyje F. Schubertas rašė: „O Mozartai! Nemirtingasis Mozartai! Kiek nesuskaičiuojamų šviesesnio, geresnio gyvenimo atspalvių įspaudei mūsų sielose!“ W. A. Mozarto simfoninės muzikos įtaka ypač ryški simfonijos instrumentuotėje, kuri sukuria muzikos lengvumo ir grakštumo įspūdį.

Koncertas „Fritzo Kreislerio smuikininkų konkurso nugalėtojas Guido Felipe Sant’Anna e Silva ir Martyno Stakionio diriguojamas LNSO“ vyks vasario 24 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją