„Iš tiesų rudens sezoną pradėjome jau rugpjūtį, rengdami dėl pandemijos iš anksčiau atkeltus koncertus. O štai rugsėjo 11 d. kviečiame į iškilmingą sezono atidarymą, kuriame kartu su publika laukiame iškilių mūsų solisčių ir ryškios užsienio dirigentės pasirodymo. Naują sezoną pasitinkame kupini vilties, kad suplanuoti per 80 koncertų tikrai vyks ir Filharmonijos scena pulsuos gyvu muzikiniu gyvenimu. Mielą publiką kviečiame sekti visas Filharmonijos naujienas ir saugiai lankytis koncertuose. Pažadame daug ryškių susitikimų ir nepamirštamų muzikinių programų“, – sako LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.

Sezono pradžios koncertą „Dedikacija Rugsėjo 11-osios aukoms“ LNF skiria prieš dvidešimt metų visą pasaulį sukrėtusio teroro išpuolio ir tūkstančių aukų atminimui. 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykius įprasmins Krzysztofo Pendereckio 2001–2002 m. sukurtas Koncertas fortepijonui „Resurrection“ („Prisikėlimas“), kuriame istorines asociacijas kompozitorius pateikia ne abstrakcijomis, o naudodamas klausytojams emociškai suprantamas instrumentų spalvas, garsų paletę. Anot autoriaus, „pavadinimą „Prisikėlimas“ reikėtų suprasti platesniame, simboliniame ir universaliame kontekste. Jis kyla iš choralo, kuris vainikuoja kūrinį ir išreiškia simbolinę gyvenimo pergalę prieš mirtį; tikėjimą, teikiantį paguodą. Sukūriau choralą iškart po tragedijos Niujorke. Tai buvo grynai žmogiškas gestas, protesto prieš žiaurumą ženklas.“

K. Pendereckio Fortepijoninį koncertą su LNSO atliksianti pianistė Mūza Rubackytė prisipažįsta, kad ją su Krzysztofu ir Elżbieta Pendereckiais sieja ypatingas ryšys. Pianistė nuolat kviečiama koncertuoti E. Pendereckos vadovaujamame Varšuvos Beethoveno festivalyje; su maestro K. Pendereckiu scenoje ji pirmą kartą susitiko 2003 m. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, su jo diriguojamu orkestru skambino L. van Beethoveno Trečiąjį koncertą. Pianistės žodžiais, nepaprastai susižavėjusi K. Pendereckio Koncertu „Resurrection“, jį nedelsdama įtraukė į savo repertuarą: dar 2012 m. Koncertą atliko Puerto Rike, 2013-aisiais skambino Vilniaus fortepijono festivalio pradžios koncerte, 2016 m. šį kūrinį grojo Bogotos Didžiajame teatre, diriguojant pačiam kompozitoriui, o 2018 m. Varšuvos filharmonijoje Koncertą skambino kompozitoriaus 85-mečio festivalyje.

Rugsėjo 11-osios aukų atminimui savo kūrinį skyrė ir amerikiečių kompozitorius Johnas Paulas Corigliano. Savo dainų ciklą „Vieną mielą rytą“ jis sukūrė 2011 m., Niujorko filharmonijos ir Šanchajaus simfoninių orkestrų užsakymu, minint 10-ąsias Rugsėjo 11-osios metines. Keturių dainų ciklui kompozitorius pasirinko skirtingų laikotarpių ir kultūrų tekstus: kūrinį pradeda „Daina pasaulio pabaigai“ pagal lenkų poeto Czesławo Miłoszo eilėraštį, antroji daina „Patroklas“ paremta Homero „Iliados“ ištrauka, trečios dainos žodžiams pasirinktas VIII a. kinų poeto Li Po eilėraštis, o finale skambančio teksto autorius – amerikiečių poetas E. Y. „Yip“ Harburgas.

J. P. Corigliano dainas koncerte su LNSO atliks lietuvių mecosopranas Justina Gringytė, 2015 m. pelniusi Lietuvos jaunosios operos solistės metų apdovanojimą, o Anglijos nacionalinės operos ir Škotijos operos teatruose sulaukusi ypač palankių atsiliepimų už Karmen vaidmenį. Įtakingojo žurnalo „The Guardian“ muzikos kritikai jos balso stiprumą lygina su „plieno šarvais“, o savo interpretacijose ši dainininkė meistriškai pereina nuo valdingos ir įsakmios prie trapios ir švelnios herojės paveikslo („The Scotsman“).

Sezono pradžios koncertą pakviesta diriguoti iš Vinipego (Kanada) kilusi batutos maestra Keri-Lynn Wilson. Zalcburgo festivalyje ji buvo legendinio batutos meistro C. Abbado asistentė, o po studijų Niujorko Juilliardo mokykloje iki 1998 m. dirbo Dalaso simfoninio orkestro dirigento asistente, 2014–2015 m. koncertų sezoną buvo Slovėnijos filharmonijos meno vadovė. Lietuvos publika šią dirigentę girdėjo 2016 m. Vilniaus festivalyje bei 2018 m. rudenį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Į Filharmonijos šventinę sezono atidarymo programą, be minėtų kūrinių, viešnia įtraukė ir Gustavo Mahlerio Adagietto iš Simfonijos Nr. 5.

Filharmonijos 81-ojo koncertų sezono atidarymui skirtas koncertas „Dedikacija Rugsėjo 11-osios aukoms“ vyks rugsėjo 11 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Primenama, kad renginio vietoje privaloma laikytis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytų saugaus atstumo ir visų kitų visuomenės sveikatos saugos bei higienos reikalavimų.

Galimybių pasas Filharmonijos koncertuose yra būtinas. Daugiau informacijos čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės