Lietuvos kinematografininkų sąjunga, kurios dėka šalyje atsirado iniciatyva teikti „Oskarų“ nominacijoms lietuviškus filmus, šįmet prie atrankos komisijos pasiūlė prisijungti ir kitų kino asociacijų nariams: atnaujinus komisijos sudėtį nacionalinio „Oskarų“ komiteto sudėtį papildė Nepriklausomų prodiuserių asociacijos valdybos narys Kęstutis Drazdauskas (komisijos pirmininkas) ir Lietuvos aktorių gildijos pirmininkas Denisas Kolomyckis. Atrankos komitetą taip pat sudaro režisierius, prodiuseris, Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas Arūnas Matelis, kino kritikė Živilė Pipinytė, animacinio kino kūrėjas ir prodiuseris Valentas Aškinis, kino kritikė Lolita Bytautaitė, garso režisierius Jonas Maksvytis.

„Kai JAV kino akademija suteikė Lietuvos kinematografininkų sąjungai teisę sudaryti komitetą ir mūsų filmams pretenduoti į „Oskarus“, tai buvo labai svarbus žingsnis, plečiant šalies kino geografiją ir didinant Lietuvos kino žinomumą. Šia teise mes pilnai pasinaudojome, be to, buvome tam tikrose srityse pirmeiviai – nuo pat pirmų metų teikėme dokumentinius filmus, tada tai buvo išimtis, o dabar nieko jau nebestebina, ir kiti teikia“, – sako LKS pirmininkas A. Matelis.

Nacionalinio „Oskarų“ komiteto darbą organizuoti Lietuvos kinematografininkų sąjungai padeda Lietuvos kino centras prie LR kultūros ministerijos. LKC teikia komitetui administracinę pagalbą, remia filmus ir jų dalyvavimą varžytuvėse dėl nominacijų.

Pirmieji Lietuvos pretendento į „Oskarų“ nominaciją geriausio filmo užsienio kalba rinkimai įvyko 2006 m., juo tapo A. Matelio filmas „Prieš parskrendant į Žemę“. Tarp komiteto išrinktų lietuviškų filmų, pretendavusių į „Oskaro“ nominacijas, buvo Mario Martinsono „Nereikalingi žmonės“ (2008), Gyčio Lukšo „Duburys“ (2009), Kristijono Vildžiūno „Kai apkabinsiu tave“ (2010), Audriaus Stonio „Raminas“ (2011), Giedrės Beinoriūtės „Pokalbiai rimtomis temomis“ (2013), „Igno Jonyno „Lošėjas“ (2014), Alantės Kavaitės „Sangailės vasara” (2015), K. Vildžiūno „Senekos diena“ (2016), Šarūno Barto „Šerkšnas“ (2017), A. Matelio „Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta“ (2018), A. Stonio ir Kristīne Briede „Laiko tiltai“ (2019), Karolio Kaupinio „Nova Lituania“ (2019). Pernai dėl geriausio dokumentinio filmo nominacijos varžėsi Giedrės Žickytės „Šuolis“ (2020), dėl geriausio tarptautinio filmo – Jurgio Matulevičiaus „Izaokas“ (2019).

Pretenduoti į JAV Kino akademijos apdovanojimų nominacijas gali dokumentiniai, vaidybiniai ne trumpesni nei 40 minučių filmai, kurie atitinka nustatytus kriterijus – siekiančio nominacijos filmo seansai šalies kino teatrų komerciniame repertuare turi būti rodyti mažiausiai septynias dienas iš eilės, pagrindinėse filmo kūrybinėse pozicijose dirbo lietuvių autoriai, didžioji dalis filmo dialogų vyksta ne anglų kalba ir kt.

Sprendimą, kuris filmas sieks „Oskarų“ nominacijos, komitetas paskelbs rudenį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės