aA
Vilniuje ketvirtadienį bus galima įsigyti Pranciškaus Smuglevičiaus vario graviūrų albumą, laikomą raritetu visoje Europoje. Meno ir kultūrinių vertybių aukcione ARS VIA parduodamos italo Marco Carloni graviūros pagal šio lietuvių dailininko piešinius.
Graviūrų albumas
Graviūrų albumas
© Organizatorių nuotr.

Išgraibstė įvairių šalių kolekcininkai

Vienas garsiausių lietuvių dailininkų P. Smuglevičius nuo 1765 m. mokėsi Šv. Luko akademijoje Romoje. Studijų Amžinajame mieste metu vietinis antikvaras ir paveikslų pirklys Lodovico Mirri 1774 m. ėmėsi iniciatyvos atkasti vadinamąsias Tito termas, kurios, kaip dabar jau aišku, iš tikro buvo Nerono Aukso rūmų griuvėsiai.

Per kiek daugiau nei metus L. Mirri atkasė 16 užgriuvusių kambarių, kuriuose rasta įdomi ir turtinga sienų tapyba su gausia ornamentika. Antikvaras atrastiesiems sienų paveikslams ir ornamentams perpiešti pasisamdė būtent P. Smuglevičių ir architektą Vincenzo Brenna. Lietuvis nupiešė 34 piešinius, kartu su V. Brenna – 20, o pastarasis vienas jų nupiešė 5.

Šiuos piešinius Romos graveris Marco Carloni išraižė vario plokštėse, jie buvo atspausti, o vėliau visi raižiniai įrišti į albumą „Vestigia delle Terme di Tito e loro interne pitture“ (it. „Tito termų liekanos ir jų vidaus tapyba“), išleistą 1766 m. Romoje. Albumo frontispise yra P. Smuglevičiaus piešinys su atkastų griuvėsių bendru vaizdu, o pabaigoje pridėtas žinomas grafikos lakštas „Aldobrandinio vestuvės“, išpopuliarintas ankstesnių leidimų. Vos tik pasirodžiusį albumą išpirko italų, prancūzų ir kitų šalių kolekcininkai bei meno mylėtojai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lietuvoje su šiuo albumu prieš porą metų buvo galima susipažinti galerijoje „Kuntskamera“, o kovo 14 d. jį bus galima įsigyti ARS VIA aukcione. Jo pradinė kaina – 32 tūkst. eurų. Į albumą įrištas ir kartu parduodamas itin retas italų archeologo Giuseppe Carletti mokslinis šio albumo komentaras.

Parduoda Vydūno laišką

Kaip teigia Algirdas Petraitis, meno ir kultūrinių vertybių aukciono ARS VIA vadovas, kiekviename aštuntojo aukciono katalogo skyriuje galime rasti lotų, kuriuos neperdedant įvardintume unikaliais, nepublikuotais ar pasirodžiusiais pirmą kartą Lietuvoje.

Vienas iš tokių pavyzdžių – keturios reikšmingiausio XIX a. Vilniaus fotometraštininko Juozapo Čechavičiaus nuotraukos. „Ką tik puikiai pasisekusi paroda „Juozapas Čechavičius ir jo epocha fotografijoje“ Vilniaus paveikslų galerijoje parodė, koks didelis susidomėjimas yra tiek šiuo fotografu, tiek apskritai Vilniaus tema fotografijoje“, – sako A. Petraitis.

Tarp kitų kolekcinių retenybių aukcione bus galima įsigyti vieno žymiausių Lietuvos filosofų Vydūno laišką, kuriame jis dėsto optimistines mintis apie žmonijos ateitį. Taip pat parduodamas ir Karolio Račkausko-Vairo (1882–1970) parengtas rankraštis apie Joną Šliūpą ir Aleksandrą Burbą su prof. Vaclovo Biržiškos įvadu, kuriam pasirodyti sutrukdė karas ir sovietinė okupacija, bei niekur nepublikuotas 1950 m. parašytas poeto Bernardo Brazdžionio eilėraštis „Gyvenimo psalmė“ su paties autoriaus autografu.

Meno gerbėjus turėtų sudominti pirmą kartą Lietuvoje parduodamas litvako skulptoriaus ir grafiko Leopoldo Bernšteino-Sinajevo (1867–1944) bareljefas „Moters portretas“. Realistinio modeliavimo principais vaizduojamas biustas, spėjama, sukurtas XIX a. pabaigoje.

„Šio Vilniuje gimusio ir į Paryžių išvykusio dailininko darbų Lietuvoje daugiau nėra, tad tai būtų puiki galimybė jį įsigyti kuriam nors meno muziejui ar kolekcininkui bei tapti vienintelio Lietuvoje L. Bernšteino-Sinajevo kūrinio savininku“, – tikina aukciono ARS VIA vadovas A. Petraitis.

Lietuviškos dailės mėgėjai neliks nuskriausti. Vieno ryškiausių išeivijos dailininkų Jono Rimšos kūryba aukcione pristatoma darbu „Kalnų upelis“. Kai kurių Lietuvos menotyrininkų vertinimu, tai yra vienas geriausių Jono Rimšos peizažų.

Pradinė paveikslo „Kalnų upelis“ kaina siekia 5,5 tūkst. eurų. Palyginimui, panašaus dydžio darbas „Indėnų šventė“ Vilniaus aukcione buvo parduotas už 17,5 tūkst. eur.

Aukcione taip pat bus galima įsigyti ir kitų Lietuvos dailės klasikų – Kazio Šimonio, Adomo Galdiko, Viktoro Petravičiaus – darbų.

Meno vertybėms – vis daugiau dėmesio

Meno kūrinių ir kolekcinių vertybių rinka Lietuvoje dėl įvairių objektyvių priežasčių – mažos rinkos, sudėtingos istorijos, nevienareikšmiško požiūrio į kolekcininkus – pradėjo formuotis palyginti neseniai, atkūrus Nepriklausomybę. Kaip teigia aukcionų namų ARS VIA vadovas A. Petraitis, aukcionai yra viena iš svarbiausių šios rinkos sudedamųjų dalių.

„Iš pradžių juose buvo pardavinėjamos antikvarinės knygos, vėliau pradėta prekiauti meno kūriniais. Šiandien antikvarinių daiktų ir meno kūrinių rinka jau neįsivaizduojama be aukcionų. Jie vertinami ne tik dėl objektyvių pardavimo kainų, bet ir suteikiamos papildomos informacijos apie parduodamus lotus, parengtos įvairių sričių ekspertų. Papildoma informacija yra ypač svarbi investuojant į meno kūrinį ar kitą kolekcinę retenybę“, – pasakoja aukciono ARS VIA vadovas A. Petraitis.

Beveik dvejus metus veikiantys aukcionų namai ARS VIA surado savo nišą Lietuvos meno vertybių ir antikvarinių daiktų rinkoje ne tik dėl siūlomų įsigyti meno kūrinių, bet ir dėl didelio pasirinkimo retų antikvarinių knygų, senosios grafikos darbų, nuotraukų bei rankraščių. Miestų vaizdai, kokių jau neišvysime, rankraščiai, kurie niekad nebuvo išspausdinti, ar žymių žmonių ranka užrašyti autografai – visa tai šiandien kelia nemažą susidomėjimą.

Aukcionų namų ARS VIA vadovas Algirdas Petraitis kylantį populiarumą aiškina pastaraisiais metais išaugusiu poreikiu daugiau ir giliau pažinti savo valstybės ir tautos istoriją, o taip pat apvaliomis sukaktimis – valstybės atkūrimo šimtmečiu ar žymių žmonių jubiliejais.

„Įsigijęs tokią vertybę kolekcininkas ar savo šalies istorija besidomintis žmogus tarsi prisiliečia prie valstybės praeities ir tampa istorinius įvykius menančios autentiškos vertybės savininku“, – sako jis.

Aštuntasis ARS VIA aukcionas įvyks kovo 14 d., ketvirtadienį, 18.00 val. galerijoje ,,Židinys” (Dominikonų g. 15, Vilnius).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Dėl karantino namuose laiką leidžianti primabalerina iš Rusijos nesiliauja repetavusi

Panašu, kad dėl koronaviruso įvestas karantinas nesutrukdys Vienos valstybinio operos ir baleto...

Čekijos televizija rodys situacijų komediją apie karantiną (1)

Čekijos televizija pirmadienį paskelbė planuojanti filmuoti situacijų komediją apie naujojo...

Dabar – geriausias metas tobulinti profesinius įgūdžius, semtis žinių ir mokytis naujų dalykų

Jau seniai norėjote išsivaduoti iš žalingų įpročių, svajojote pradėti medituoti, išmokti...

Populiarus autorius parašė necenzūrinį eilėraštį Samueliui L. Jacksonui (1)

Adamas Mansbachas, sukūręs eilėraštį „Stay The Fuck at Home “ („Lik po velnių namie“) ,...

„Vadink mane savo vardu“: kas įtikinamesnis – romanas ar filmas?

Ar ekranizacija gali prilygti literatūros kūriniui – kone amžinas ir, ko gero, ne itin daug...

Top naujienos

Koronavirusu sergančio Boriso Johnsono būklė pablogėjo: perkeltas į intensyvios terapijos skyrių (473)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas, ankstesnę dieną hospitalizuotas „tyrimams“...

Apžvalgininkai apie Lietuvą po koronaviruso krizės: kai kurios sritys pasikeis negrįžtamai (141)

„Turime vieną tų momentų, kurie keičia labai daug aspektų. Kaip Rugsėjo 11-oji , kaip...

Atplūsta įspūdinga šiluma: temperatūra kils iki 21 laipsnio (12)

Antradienį iš Europos pietvakarių į Lietuvą plūstelės labai šiltas oras. Įdienojus...

Už parduotuvių svaigalus vartojantiems vyrams – karantinas nė motais: buriuojasi be jokių apsaugų ir keikia valdžią (416)

Du draugai, Denisas ir Romanas iš Švenčionių , koronaviruso epidemijos nebijo ir apie tai...

Aliarmas Šakių ligoninėje: atkeliavo pacientė su koronavirusu, tirs ir dar du mėginius greitasis testas buvo neigiamas (40)

Pirmadienio vakarą Šakių rajono meras Edgaras Pylipaitis pranešė nemalonią žinią:...

Ukmergės savivaldybės atstovai: pagaliau turime gerų naujienų (38)

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas pirmadienio vakarą...

Pranešama apie pirmąją mirtį koronaviruso židiniu tapusioje Marijampolėje (150)

Marijampolės savivaldybės administracijos vadovas Karolis Podolskis savo „Facebook“ paskyroje...

Šioms profesijoms atėjo labai sunkus metas: darbuotojai, kurių dėl karantino bus atsisakoma pirmiausiai (106)

Anot specialistų, Covid-19 krizė sustabdė ekonomiką ir kai kurių specialybių veikla šiuo...

Bugavičiaus nužudymo byloje – su teisėsauga bendradarbiaujančio liudytojo pasakojimas (97)

Kauno šešėlinio pasaulio veikėjo Deimanto Bugavičiaus nužudymo bylos nagrinėjimas pamažu...

Savarankiškai dirbantieji susidūrė su trukdžiais: registracija išmokai truko visą dieną (69)

Šalyje paskelbus karantiną, daugelis savarankiškai dirbančių asmenų buvo priversti nutraukti...

|Maža didelių žinių kaina