Artėjant Kalėdoms autorė kviečia atsinaujinusio „Vilniaus skulptūrų kelio“ įdomybes atrasti keliaujant pamėgtais šventiškais sostinės keliais. Pasak J. Marcišauskytės-Jurašienės, Kalėdų maršruto skaitytojai neras knygoje, tačiau jis gali tapti įkvėpimu patiems planuoti sau įdomius pasivaikščiojimus sostinėje ir išmėginti kultūrinio gido naujienas, pavyzdžiui, „Vilniaus kalbančių skulptūrų“ maršrutą.

„Šventiškai nusiteikę miestiečiai ir Vilniaus svečiai dažnai buriasi Katedros aikštėje, norėdami apžiūrėti Kalėdų eglę bei pasidairyti po šventinę mugę ir neretai vėliau Pilies gatve traukia link Rotušės aikštės. Raginame šiemet savo įprastą kalėdinį pasivaikščiojimą su šeima ar bičiuliais paįvairinti ir jo metu naujai pažvelgti į sostinės gatves“, – į neįprastą pasivaikščiojimą kviečia knygos autorė.

Kalėdinis maršrutas nuo Arkikatedros iki Rotušės aikštės

1. Katedros skulptūros (autorius Tomaso Rigi)

Atkreipkite dėmesį į prie Katedros įėjimo „įsikūrusias“ barokines italų skulptoriaus Tomaso Rigi lipdytas skulptūras, vaizduojančias keturis evangelistus, Abraomą ir Mozę. Skulptūrų atributai padeda atpažinti Biblijos herojus: šv. Mato dešinėje angelas, į šv. Morkų žvelgia liūtas, šv. Luko pašonėje jautis, o erelis įsitaisęs prie šv. Jono. Kodėl Mozė pavaizduotas su ragais, klausiate? Verčiant Bibliją įsivėlė klaida ir vietoje „švytinčio“ Mozės veidas buvo pavadintas „raguotu“. Dėl šio nesusipratimo vėliau daugelis menininkų Mozę vaizdavo su ragais.

2. Plytelė „Stebuklas“ (autorius Gitenis Umbrasas)

Jei nėra sniego, pasisukę Katedros varpinės kryptimi lengvai rasitę šią nedidelę plytelę. Ji primins, jog kartais ir skeptikams reikia patikėti stebuklais. 2002 m. viešėdamas Vilniuje „Stebuklą“ savo iškilmingoje kalboje paminėjo JAV prezidentas Džordžas Bušas. Sakoma, kad atsistojus ant plytelės ir apsisukus tris kartus, tą akimirką sugalvotas noras išsipildys.

3. Paminklas LDK kunigaikščiui Gediminui (autorius Vytautas Kašuba)

Keliaudami nuo „Stebuklo“ nepraeikite pro Gediminą, o jei manote, kad žinote Vilniaus įkūrimo legendą kaip „du kart du“, pasišnekėkite su Didžiuoju kunigaikščiu. Andriaus Tapino tekstą pasakojanti, Algirdo Kaušpėdo balsu prakalbusi viena iš penkiolikos MMC projekto „Vilniaus kalbančios skulptūros“ herojų papasakos jums dar negirdėtų istorijų apie žynio Lizdeikos sapną ir staugiantį vilką.

4. „ Žibintininkas“ (autorius Vytautas Nalivaika)

Pilies gatvės pusiaukelėje nerkite į Šv. Jono gatvę. Čia sutiksite lieso silueto žmogystą. Ar žinote, ko ji taip atkakliai siekia ištiesusi į viršų rankas? Leiskite jai jums paskambinti – Rolando Rastausko tekstą pasakojanti skulptūra atskleis įdomią paslaptį. Neišduokite jos ir neskubėdami Domininkonų gatve keliaukite iki Vokiečių gatvės.

5. „Barbora“ (autorius Vladas Vildžiūnas)

Vokiečių gatvėje jūsų lauks Barborai Radvilaitei kurta banguojančių formų skulptūra, Barboros vardu pakrikštyta Lietuvos teatro įžymybių – Jono Jurašo ir Aušros Marijos Sluckaitės Jurašienės. Pasilabinkite su „Barbora“ ir ji jums prabils menotyrininkės, rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės tekstu ir balsu. Rotušės aikštė ir šventinė eglutė jau visai šalia.

Kalbanti skulptura "Žibintininkas"

Naujoje knygoje net 15 skulptūrų prabyla ne tik iš knygos puslapių – skaitytojai gali sulaukti jų skambučio telefonu. „Vilniaus skulptūrų kelias“ iš viso pristato 157 Senamiestyje, centre ir toliau nuo jo esančias skulptūras bei jų autorius, pateikia pavienių objektų ir skulptūrų parkų sąrašą. Atnaujintame gide pristatomas iš metalinių litų atlietas paminklas bankininkui Vladui Jurgučiui, bei jaukiame naujamiesčio skvere sau vietą suradusi Džono Lenono skulptūra.

Atnaujintame kultūriniame gide skaitytojai taip pat ras naują „Vilniaus kalbančių skulptūrų maršrutą. Iš viso naujoje knygoje pateikiama 15 teminių ir 6 pagrindiniai maršrutai. Mėgstamiausių skulptūrų maršrutą siūloma susidaryti patiems ir pastvėrus 200 gramų palengvėjusią knygą leistis į pasivaikščiojimus Vilniuje.

Jolantos Marcišauskytės-Jurašienės knygos viršelis

MMC – tai šiuo metu besikuriantis naujas meno muziejus, 2009 m. įkurtas Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva. Nauja atradimams ir bendravimui skirta erdvė įsikurs Vilniuje, buvusio Lietuvos kino teatro vietoje. Iki atidarymo, kuris numatytas 2018 m., MMC veikia kaip „muziejus be sienų“, virtualiai pristatydamas sukauptą Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio meno kolekciją, įgyvendindamas visuomenei ir miesto svečiams atvirus kultūrinius projektus („Literatų gatvė“, „Vilniaus kalbančios skulptūros“), leisdamas meno edukacijai skirtas knygas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos