aA
Iš įpročio braunasi žodis „spektaklis“. Tačiau grupės „Rimini Protokoll“ kūrėjų Stefano Kaegio ir Dominico Huberio darbas „Nachlass, kambariai be žmonių“ – gerokai netradicinis. Tarkime, jame nėra aktorių. Vis dėlto veikėjai – yra, ir jų istorijos, sekamos aštuoniose „palatose“, kurias sieja ovalinis koridorius, glumina atviru požiūriu į mirtį.
spektaklis
spektaklis
© Organizatorių nuotr.

Ieškodami žmonių, žiūrinčių mirčiai į akis, Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ svečiai lankėsi ligoninėse, laboratorijose, senelių namuose, kalbino, klausė, ką šie išėję norėtų palikti po savęs.

Vokiškas žodis „Nachlass“ („nach“ – liet. „po“, „lassen“ – liet. „palikti“) reiškia rankraščių, užrašų, korespondencijos ir kitų dokumentų kolekciją, likusią po žmogaus mirties.

Jos artumas daugumai „Nachlass“ personažų tampa pagrindine pasakojimo ašimi, išeities pozicija. Kad ir kaip dviprasmiškai tai skambėtų. Žmonių prisipažinimai, gyvenimo situacijos skiriasi, tačiau visas vienija neišvengiamybės artėjimas. O kambarių scenografija, asmeniniai daiktai, vaizdo įrašai dar labiau pabrėžia veikėjų savitumą.

spektaklis
spektaklis
© Organizatorių nuotr.

Šveicarijoje gyvenęs (dar gyvenantis?) turkas Celalas Tayipas azartiškai domisi, kas jo laukia „po to“: matuojasi maršką, kuria bus apvilktas jo kūnas, nori pamatyti savo karstą, daug meldžiasi. Mirti Ciuriche taip brangu ir taip norisi kuo greičiau atgulti gimtajame Stambule, kad, jei įmanytų, tuoj pat išskristų su danguje matomu Turkijos avialinijų lėktuvu.

Jo kambaryje, ankštutėje maldos celėje, žiūrovai turi nusiauti batus. Ant kilimo stovi indas su cukraus pudra apibarstytais turkiškais saldėsiais. Vaizdo įraše šeimininkas mandagiai siūlo jų paragauti.

Sekretorė Nadine Gros svajojo dainuoti scenoje, tačiau gyvenimas susiklostė kitaip. 1990 metais jai buvo diagnozuota išsėtinė sklerozė. Tą laiką kambaryje atsivėrusioje scenoje mena baltas mocheros megztinis. Moters pasakojimą „Nachlass“ kūrėjai įrašė likus kelioms dienoms iki jos mirties. Nadine atvyko į Šveicariją, kad savanoriška eutanazija nutrauktų savo kančias.

Tad vieni spektaklio veikėjai patys renkasi nebūties datą, o kiti, tarkime B.A.S.E. šuolininkas su parašiutu Michaelis Schwery, sąmoningai žaidžia su mirtimi.

Ekstremalas pasakoja apie rizikingo pomėgio susietus bičiulius, kurių neteko. Dažniausia nelaimės priežastis – netinkamai parengtas parašiutas. Žuvusiųjų gedima itin savotiškai, jie prisimenami juodo humoro prisodrintais juokeliais, per bendraminčių susibūrimus klausomasi JAV vakarų kranto pankroko.

Atsisveikinęs su žmona, pabučiavęs dukrytę ir kopdamas į aukštą skardį, nuo kurio tuoj leisis su parašiutu, Michaelis nutrūktgalviškai pasakoja apie neprilygstamą skrydžio malonumą. Žiūrovų viešnagė pas parašiutininką baigiama dviprasmiška užuomina – skamba pankrokas.

Sukrečia vienas per kitą kalbančių senolių Annemarie ir Guentherio Wolfarthų dialogas. Diena iš dienos jau daugiau kaip 50 metų kartu praleidusi pora buvo įtūžusi, kai brazilė marti uždraudė jų anūkams mokytis tėvo kalbos. Seneliai sumanė „keršto planą“ – nusprendė atidaryti banko sąskaitą vaikų mokslams Vokietijoje.

spektaklis
spektaklis
© Organizatorių nuotr.

Guentheris taip pat prisipažįsta jaunystėje palaikęs nacius, priklausęs hitlerjugendui. Iš esmės girdime Nobelio premijos laureato Guenterio Grasso istoriją. Liūdesys ir skepsis juos irgi atginė į Šveicariją – kartu nugyvenę, kartu pasiryžo ir savanoriškai mirčiai.

„Nachlass, kambarių be žmonių“ koncepcijos autoriai remiasi teiginiu, esą XXI amžiuje vėl imama domėtis mirties fenomenu. Vargu. Ko gero, yra priešingai – mirtį vejame ne tik iš kambarių ar aplinkos, bet ir iš minčių. O jei mirtis tampa vaizdų žmogaus pramoga, tai – jau kita tema.

„Nachlass“ kūrėjai naujai prisiliečia prie mažo žmogaus temos. Klausantis personažų, nejučia ima telktis liūdesys, nes iš ilgo žmogaus gyvenimo lieka tik tai, ką papasakoti užtrunka maždaug aštuonias minutes. Kai kurie likimai – tokie nepavydėtini, kad priverčia susimąstyti apie perspektyvą.

„Nachlass“ žiūrovai gali rinktis, kokia seka norėtų lankytis pas personažus. Todėl vieno bendro siužeto nėra. Kitaip tariant, kiek žiūrovų, tiek ir savitų pasakojimų. Nedavė ramybės spektaklio pradžioje neurologijos profesoriaus Richardo Frackowiako išsakytas priekaištas.

Britas prisipažino, kad nemirtingumo siekiąs savo mokslo darbais apie silpnaprotystę ir atmintį. „Jei užmiršite mano pasakojimą, gali būti, kad ir jums gresia kognityvinės atminties silpnėjimas“, – įdūrė R. Frackowiakas.

Deja, – norėjosi prieštarauti profesoriui, – spektaklio pasakojimai išdils visai dėl kitos priežasties: žinių žmogaus sąmonėje juos užklos nauji. Juk gyvename įvairiausių naratyvų pertekliaus sąlygomis, kasdien nešami begalinio pasakojimų srauto.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Festivalis „Open books“ – jau šį savaitgalį: įkvepiantys literatūriniai susitikimai ir nekasdienės knyginės patirtys

Susitikimai su beveik 30 per pastaruosius metus įsimintinas knygas išleidusių lietuvių rašytojų,...

Vilnuje išdėlioję keramikos kūrinius kelia klausimą: ar už viešą darbų eksponavimą autoriai turi gauti atlygį? (2)

Gretutiniai objektai – tai keramikos paroda, kurią jungia po skirtingas Vilniaus erdves...

Mirė Švedijos vaikų rašytojas Ulfas Nilssonas

Trečiadienį vakare mirė švedų vaikų rašytojas Ulfas Nilssonas, trečiadienį vakare pranešė...

Paroda „Stebuklingas dienoraštis“ – Lietuvos žydų genocido dienai atminti

Rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido aukų atminties dieną, Vilniaus teatre „Lėlė“...

Pasaulinė Algimanto Puipos filmo „Sinefilija“ premjera įvyks tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje

Spalio 8 – 17 dienomis Lenkijoje vyks 37 – asis, tarptautinis Varšuvos kino festivalis. Kino...

Top naujienos

Vladimiras Laučius | D+

Saudargas: kunigams reikšti savo nuomonę visuomenei svarbiais klausimais – būtina

Nors kunigai tiesiogiai politikoje nedalyvauja, pareikšti savo nuomonę svarbiais valstybės gyvenimo...

Neįtikėtinas sukčių įžūlumas: moteris NT skelbimų portale rado savo namo nuotraukų įspėja saugotis apgavikų (7)

Abejojančių, kad šie metai NT rinkai buvo ypač sėkmingi, rasti sunku. Tačiau toks aktyvumas...

Laiku nepastebėta ši liga kasmet Lietuvoje nusineša apie 4500 gyvybių: išvardijo, kam ji gresia (9)

Aortos aneurizma – liga, kurią būtų galima suvaldyti ir sėkmingai išgydyti, jeigu žmonės...

Galinga audra slenka per Lietuvą: įspėja dėl savaitgalio – kai kur situacija tik prastės (3)

Šiandien per Lietuvą keliaus galingas ir aktyvus ciklonas. Numatomi debesuoti, vietomis (daugiausia...

Išgyvenę du karantinus: verslo receptai atlaikyti iššūkiui, kuris parklupdė daugelį (3)

Kol kai kurie verslai baiminasi dar vieno karantino, šių verslų vadovės gali pasidžiaugti...

Europai gresia ilga niūri žiemos energetikos krizė (47)

Europa ruošiasi nelengvai žiemai, nes dėl daugelį metų besitęsiančios energetikos krizės...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: kaip sveikai lieknėti, turint didelį antsvorį ir širdies problemų?

Šįkart dietistė Vaida Kurpienė atsako į du svarbius klausimus: kaip reikėtų maitintis, turint...

Liveta Kazlauskienė su vyru ryžosi tai pačiai plastinei operacijai: man buvo labai baisu, o Petras buvo kaip uola (12)

Kartu ir gyvenime, ir scenoje. Tokiu ritmu gyvena Liveta ir Petras Kazlauskai . Drauge koja kojon ne...

JAV mokslininkai rado būdą, kaip sumažinti oro ir pastatų temperatūrą: jų išradimas jau pakliuvo į Gineso rekordų knygą (1)

Gineso rekordų agentūra ką tik apdovanojo balčiausių pasaulio dažų kūrėjus iš Purdue...