aA
Jei kas populiariojo istoriko, Vilniaus universiteto profesoriaus Alfredo Bumblausko paprašytų suorganizuoti Nepriklausomos Lietuvos 100-mečio šventę, kokios jis pats labiausiai nori, profesorius ilgai negalvotų. Į Vilnių pakviestų lietuviškų šaknų turintį roko atlikėją Anthony Kiedį ir jo grupę „Red Hot Chili Peppers“. „Prieš 100 metų gimė moderni, naujoji, trispalvės Lietuva“, – sako Alfredas Bumblauskas.
Alfredas Bumblauskas
Alfredas Bumblauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Profesoriau, ar toks ir būtų idealus Lietuvos 100-mečio šventimas?
Visada pravartu pasukti galvą, ką iš tiesų mes švenčiame, jei tik istorija mūsų galvose yra gyva, o ne daiktų ir faktų prikrautas muziejus. Jau prieš ketverius metus žinojau, kaip savo 100-metį ruošiasi švęsti estai. Mūsų vyriausybė šventės planus dėliojo chaotiškai, - gerai tai žinau, pats prisidėjau prie šventės idėjos ir koncepcijos.

Aš norėčiau mano valstybės jubiliejų prilyginti žmogaus gimtadieniui. Juk kai švenčiame gimtadienį, apie gimimo momentą mažai kalbame, prisimename darbus, kuriuos jubiliatas nuveikė per visą savo gyvenimą. Tik tuomet šventė tampa prasminga, kai žinai, ką šventi.

- Tai ką mes švenčiame?

- Dažnai žmonės man sako: buvo tūkstantmetis, dabar – šimtmetis, netrukus švęsime trisdešimtmetį, o dar visai neseniai buvo septyni šimtai penkiasdešimt. Ką padarysi, kad mūsų istorija yra tokia, vis turime aiškintis, kokią žinią sau galėtume išskaityti kertinėse mūsų šalies istorijos datose. Prieš 100 metų, vasario 16 dieną gimė moderni naujoji, jaunoji Lietuva.

Lengviau šį įvykį suprasti padeda Maironio žodžiai: „Užtrauksim naują giesmę broliai, kurią jaunimas tesupras”. Šimtmetis yra naujos Lietuvos gimimas, dažnai sakau – trispalvės Lietuvos. Senoji, Mindauginė Lietuva trispalvės neturėjo, liepos 6, kai švenčiame Valstybės dieną, klaida mojuoti trispalvėmis. Trijų spalvų vėliava yra mūsų šimtmetis, trispalvė sujungia tarpukario Lietuvą, partizanus, tuos, kurie priešinosi santvarkai sovietmečiu ir tuos, kurie stovėjo Sąjūdžio mitinguose, Baltijos kelyje. Per kertinius istorijos tarpsnius šimtmetis ateina iki mūsų dienų.

- Kokią svarbią žinią jis atneša dabartinei Lietuvai?

- Kad Lietuva yra šalis, kurioje vyksta stebuklai, o jos sėkmės istorijos galima pavydėti. Jonas Basanavičius 1883 metais gūdžiame Rusijos provincijos užkampyje, kūrė nepriklausomos Lietuvos ateitį. Dėliodamas politinių šachmatų partiją, jis nė įsivaizduoti negalėjo, kad ateis toks laikas, kai Lietuvos vėliava pakils aukščiau už Rusijos ir Amerikos vėliavas. Į aukštybes mūsų vėliavą olimpinėse žaidynėse pakėlė jauna Lietuvos plaukikė Rūta Meilutytė.

Galvojau apie tai, stebėdamas vėliavų pakėlimo ceremoniją ir mėginau įsivaizduoti daktaro Basanavičiaus veidą. Lietuva labai daug kentėjo, tačiau kiekvieną kartą iš naujo keldavosi ir stodavosi ant kojų. Sako, blogai čia, žmonės išvyksta, bet iš tiesų mūsų šalis dar niekuomet nebuvo tokia solidi – turime daugybę sąjungininkų, partnerių ir bičiulių. Naglis Puteikis būtų išprotėjęs, jei 1978-aisiais jam į galvą būtų šovusi mintis, kad Afganistane, Goro provincijoje po trisdešimties metų kabės lietuviška trispalvė. Tai vis stebuklų pavyzdžiai, kuriuos turėtume prisiminti nuolat, bet istorijoje veikia gudrus dėsnis – žmonės nė nesuvokia, kas iš tiesų vyksta jų kasdienybėje. Šiandien mums atrodo, kad šalis gyvuoja, mes esame ir, labai tikiuosi, būsime.

Garbinga mažos šalies istorija juk labiausiai galėtų įkvėpti jaunus žmones, ugdyti jų patriotizmo jausmą...

Bėda yra ta, kad tarpukario Lietuva niekaip nesugebėjo išsivaduoti iš pasakų lygio. Kažkodėl mums būtina svarstyti, ar tik ne lietuvių palikuonys Indijoje išrado ratą, ar ne mūsiškiai statė piramides. Blūdų blūdai! Būtent jie ir pasislepia tikruosius stebuklus, šalies sėkmės istoriją. Iš kartos į kartą turėtume perduoti, kad esame sena šalis ir kad būdami taip toli nuo senųjų civilizacijų, vis dėlto kūrėme nepaprastus dalykus - stebuklingą baroką, manevringuosius ANBO lėktuvus, krepšinį. Lietuviškus bekonus puikiai žinojo anglai, o lietuvišką sviestą valgė visa Europa.

- Kokią nepriklausomos Lietuvos šimtmečio šventę labiausiai norėtumėte švęsti?

- Norėčiau, kad Vilniuje su savo grupe sugrotų Anthony Kiedis ir nuo scenos garsiai sušuktų: „Mes už Lietuvą!” Šimtmetį švenčiame ne vieni, jį turi ir suomiai, ir estai, ir latviai, ir lenkai. Jei patys vieni bandysime pranešti apie save Europai, gali nepavykti garsiai trinktelėti, bet jei susijungtume ir drauge surengtume triukšmingą roko koncertą, kuriame grotų geriausios visų šalių grupės, mus tikrai išgirstų. Galėtume pasakyti: „Ei, paklausykit, prieš 100 metų gimė mūsų naujos, modernios valstybės”. Man patinka roko koncertai, juose gali garsiai šaukti.

Gegužės 19 dieną profesorius Alfredas Bumblauskas jungiasi prie renginių organizatorių NAME iniciatyvos „Švęskime patys”. Ukmergėje, prie piliakalnio profesorius skaitys viešą paskaitą apie Lietuvos istorijos vingrybes.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jubiliejų pasitinkanti aktorė Eleonora Koriznaitė: teatras turi būti paveikus

Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Eleonora Koriznaitė , apdovanota ypatingu grožiu ir...

Preiloje atidaromas visą parą veiksiantis knygų namelis (1)

Neringos savivaldybėje esančioje Preilos gyvenvietėje šeštadienį bus pristatytas knygų namelis,...

Knygos, kurios patiks paaugliams: svarbu atrasti juos sudominančią temą

Dažną paauglį sudominti knygomis nelengva. Tačiau tai tikrai įmanoma, jei rašytojams pavyksta...

O ką skaitote jūs: Rasa Jusionytė dalinasi atradimais ir atskleidžia karantino metu gimusią tradiciją (1)

„Bandau perskaityti bent 20 puslapių kasryt. O vakare neužmiegu be grožinės literatūros“, –...

Festivalis „Kultūros naktis“ keliasi į rudenį

Atsižvelgdami į pasaulinės pandemijos situaciją bei reaguodami į Vyriausybės nurodymus bei...

Top naujienos

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (32)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Dėl Europos Sąjungos „pietiečių“ ima kelti nepatogius klausimus: išvardijo visas nuodėmes (82)

Briuselyje dauguma sutaria, kad reikalingas bendras atsakymas į pandemijos sukeltą ekonominę...

Istorija kartojasi: tūkstančiai gyvūnų rūšių masiškai ieško šaltesnio klimato – juda link išnykimo

Niekam ne paslaptis, kad pasaulinis atšilimas skatina daugybę gyvūnų visame pasaulyje palikti...

30 eurų vertės pirkinys kaunietį pavertė ginklų kontrabandininku (128)

Įstatymų neišmanymas ir nedėkingai susiklosčiusios aplinkybės karo istorija besidomintį...

Vokiečių spauda: šalies neonaciai sukarintus mokymus atlieka Rusijoje (75)

Dešiniosios pakraipos ekstremistai iš Vokietijos lavinti kovinių įgūdžių vysta į Rusiją ,...

Po baisios avarijos vaikinas liko neįgaliu – gydytojos žodžiai pakreipė jo gyvenimą ypatinga linkme (9)

Mano vardas – Artūras Tūrė Žilis. Norėčiau pasidalinti savo istorija ir tikiuosi, kad ji...

Jurbarko krašto gamtos ir architektūros lobiai: kelionė paliks neišdildomus įspūdžius (28)

Jei visus gražiausius Lietuvos kampelius būtų galima sudėti į vieną didelę knygą, Jurbarko...

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (173)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (446)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

|Maža didelių žinių kaina