Tuo metu Bostono „Celtics“ tarptautinis skautas Benas Matkevičius pagrindinius sezono darbus jau nudirbo. Jis – vienas sraigtelių „Celtics“ organizacijoje, kur lietuvio įdirbis turėtų padėti komandai atlikti tinkamus pasirinkimus NBA naujokų biržoje bei laisvųjų agentų rinkoje.

„Į sezono galą būnu nuėjęs savo kryžiaus kelius. Krepšinį žiūriu per televiziją ar įvairias platformas. Jei pasitaiko geresnės rungtynės arba žaidžia žaidėjai, kurių gyvai nemačiau ir kurie pretenduoja į naujokų biržą, spėju nuvažiuoti, kol sezonas nepasibaigė.

Kartais agentai pateikia žaidėjus, kurie gal nėra labai reitinguojami, daug matomi, bet bandoma parodyti, kad tai dėmesio verti žaidėjai. Pasižiūriu video, pasidomiu per savo pažintis, kontaktus ir nusprendžiu, ar verta keliauti, ar ne“, – apie savo dabartinę kasdienybę kalbėjo skautas.

Pastaruosius dvejus metus B. Matkevičius yra pasinėręs ir į kitą veiklą – tinklalaidžių kūrimą. Jo asmeniniame „YouTube“ kanale ir tinklalapyje galima rasti pokalbių anglų kalba su tokiais Europos krepšinio gigantais, kaip Šarūnas Jasikevičius, Ettore Messina, Kyle‘as Hinesas, Dimitris Itoudis, Andrea Trinchieri, Theodoros Papaloukas, Davidas Blattas ar Gianmarco Pozzecco.

„Įdedu daug meilės, minčių ir laiko, – teigė B. Matkevičius. – Pradėjau tą veiklą pandemijos viduryje, norėjosi iškelti ir kalbėti apie užkulisinius dalykus, apie kuriuos kitose tinklalaidėse neišgirsi. Man nepatinka paviršutiniški pokalbiai ar gandai, visada įdomiau eiti į detales, todėl gaunasi nišinis podkastas. Ne tik krepšinis, bet ir kitos sporto šakos įdomios, po truputį plečiuosi.

Lietuviškai pirmasis epizodas buvo su Mantu Kalniečiu, jubiliejinė dviejų metų laida. Pasiteisino, žmonėms patiko, nes lietuvių kalba mažai tokių temų nagrinėjama. Planuoju lįsti dar giliau su kitais pašnekovais Lietuvoje. Nesustosiu su podkastu, atsiliepimai geri, tik norisi, kad jis daugiau paplistų. Labai tikiu tomis žiniomis ir turinio kokybe, nes įdėta daug širdies.“

Savaitės pabaigoje turėtų pasirodyti pokalbis su buvusiu žalgiriečiu, legendiniu Suomijos krepšininku Hanno Mottola, kuris šiuo metu darbuojasi tobulinant suomių jaunimo krepšinio sistemą.

Pirmadienį ne tik NBA klube besidarbuojančio lietuvio, bet ir viso šalies krepšinio pasaulio dėmesys pakryps į Nemuno salą, kurioje Kauno „Žalgiris“ (22-4) mėgins nutraukti beveik 15 mėnesių trunkančią nesėkmių seriją prieš Vilniaus „Rytą“ (21-5).

Ką tik į benuvažiuojantį Eurolygos atkrintamųjų varžybų traukinį įšokęs „Žalgiris“ turi svarbių reikalų ir vietiniame fronte, kur siekia susigrąžinti pernai pamestą čempionų karūną. Pirmasis žingsnis link to – kova dėl pirmosios vietos reguliariajame sezone.

Sostinės ekipai jau priklauso tarpusavio pranašumas, tad jei kauniečiai prieš „Rytą“ suklups darkart, ekipos susilygins pergalių-pralaimėjimų balansu ir padėties šeimininkais taps būtent Giedriaus Žibėno auklėtiniai.

Apie ypatingos svarbos „Betsafe-LKL“ titanų mūšį – portalo LKL.lt pokalbis su savo įžvalgas bei prognozes pateikusiu B. Matkevičiumi.

– Pokalbio pradžioje negalime nepaliesti karščiausios šių dienų temos – „Žalgirio“ patekimo į Eurolygos atkrintamąsias. Kiek jus nustebino toks kauniečių žygis?

– Visų pirma, reikia nulenkti galvą prieš „Žalgirį“, nesvarbu, kokią komandą tu palaikai Lietuvoje – „Rytą“, Prienus ar dar kažką. Jei „Žalgiris“ žaidžia tarptautiniame fronte, turi visa Lietuva džiaugtis. Toli nužygiavo, parodė charakterį, nuoširdžiai kovojo ir to nusipelnė.

Paskutinės ketverios rungtynės iš eilės laimėtos, rungtynės su „Maccabi“ buvo sunkiausios ir nulėmė tą paskutinį šansą. Paskutinė kova buvo su nemažai nereikalingos dramos. „Žalgiris“, kaip organizacija, tikrai nusipelnė šios vietos pagal charakterį, žaidimo kreivę, namų rungtynių lankomumą. Smagu, kad pateko.

Benas Matkevičius / FOTO: Ž.Vingelis

– Kiek sezono metu į jūsų dėmesio lauką pakliūna „Betsafe-LKL“? Galbūt tenka stebėti lygos žaidėjus, pretenduojančius į rinktinę, ruošiantis langams?

– Vasarą nebūsiu su rinktine, toks sprendimas, kad aš tik languose darbuosiuosi. Ruošdamiesi su Kemzūra buvome pasiskirstę, kad jis Lietuvos čempionatą daugiau stebės, aš – užsienio, kas yra logiška, nes aš daug keliauju, dažnai būnu Vokietijoje, mano buvo kiti uždaviniai. Lygą žiūriu, kai būna įdomesnės rungtynės. Pagrinde stebiu „Žalgirį“ ir „Rytą“, paskutinį jų mačą privalėjau žiūrėti, nes mačiau, kad bus geros rungtynės.

– Du rinktinės trenerių štabo nariai – Kazys Maksvytis ir Giedrius Žibėnas – stoja į akistatą, kuri gali nulemti pirmosios vietos reguliariajame sezone likimą. Kaip sėkmė Eurolygoje gali paveikti žalgiriečių emocinę būklę?

– Manau, kad tokiose rungtynėse tarp grandų, kokioje šalyje bebūtum, kiek man teko tai patirti, daugiausiai nulemia psichologija – kaip susidėlios prioritetai šiam mačui. Po pergalės yra sunku vėl susikaupti, nes tavo mintys yra toliau, atkrintamosiose. Ruošiesi ir pradedi galvoti, visokių diskusijų atsiranda dėl rotacijos, traumų, kaip nusiteikti.

Daug priklausys nuo lyderystės, kad būtų išlaikytas tas tonas. Tas pats yra, kai ruošiesi jau patekęs iš atkrintamųjų į finalinį ketvertą. Tada irgi galvoji apie jį, kaip pakeisti rotaciją, kad traumų tikimybė būtų mažesnė, bet tuo pačiu negali prarasti ritmo, išsimušti ir tikėtis, kad atkrintamosiose žaisi taip, kaip visada žaidei.

Tą balansą surasti treneriams didžiausias iššūkis, bet tai daugiausiai lemia ne taktika, o psichologija, pasikalbėjimai, tarpusavio lyderystė komandoje, kaip žaidėjai išeis nusiteikę ir prisimins paskutinį mačą, kurį žaidė su „Rytu“. Manau, kad Margiris bus gal daugiau prisaugomas, bus sunku vėl sužaisti tokį mačą, bet kas ten žino.

„Rytas“ turės motyvaciją ir norės tos pirmos vietos. Jei atsižvelgtume į paskutines rungtynes, tai buvo kito pobūdžio mačas nei Eurolygoje – ritmas visai kitoks, greitis, daugiau atakų. „Rytas“ pagal pelnomus taškus yra pirmas lygoje. Bus kitokio tipo žaidimas. „Žalgiriui“ laimėti vis tiek norėsis, nežaisi šiaip sau, vien iš pagarbos sirgaliams, jie neleis išeiti ir nesužaisti rungtynių.

– Žibėnas per savo laiką „Ryte“ kauniečius nugalėjo penkiskart iš devynių. Maksvytis jo dar nėra įveikęs, o tai šiemet pavyko padaryti prieš eilę elitinių Europos trenerių. Kur yra pagrindinės vilniečių stratego stiprybės, kaip jis sugeba parklupdyti „Žalgirį“?

– Kiek bendrauju su Giedriumi ir matau jo darbo pobūdį, darbo etiką ir bendravimą su žaidėjais, nusiteikimas pozityvus. Jis duoda velnių, bet labai gerai palaiko ryšį su žaidėjais, ne senamadiškai bendrauja, o tikrai akis į akį, moka pajuokauti ir turi gerą aurą. Žaidėjai su juo gerai sutaria ir gerbia. Nežinau, kaip viduje, treniruotėse viskas vyksta kiekvieną dieną, bet iš bendravimo ir žaidėjų atsidavimo matyti, kad ryšys geras, žaidėjai jam grąžina tą pasitikėjimą, kovoja. Buvo sunkių periodų, po kelių pralaimėjimų iš eilės žaidėjai susiima, iškovoja pergales ir nenuleidžia rankų, tiki treneriu, klubas irgi juo tiki. Manau, kad tie rezultatai ir pastovus išlipimas iš duobių parodo, kad yra charakteris.

– Ką tik iškrito kertinis „Ryto“ žaidėjas, vienas naudingiausių lygos krepšininkų – Martynas Echodas. Jį pakeitė Jaime Echenique. Kiek skausminga lietuvio netektis ir ką gali pasiūlyti naujokas?

– Labai skaudus praradimas „Rytui“, nes jis su savo atletiškumu ir ypatingai pikenrolo žaidimu davė komandai daug dinamikos, abiejose aikštelės pusėse prisidėjo ir turėjo labai gerų momentų. Visi žino, kad jis atletas, gali daug sugerti ir pritraukti dėmesio ir gynybos. Tada atsiveria metikai, gaunasi visai kitoks žaidimas nei su kitais dideliais. Gaila dėl Echodo praradimo, visi važiavo viena linkme. Įdomu, kiek pasikeis komandos bruožai.

Echenique truputį kitokio tipo, gal reikės pritaikyti žaidimą, nes jis žiūrės kaip daugiau „centruoti“ po krepšiu, bandys užsiimti poziciją, gauti kamuolius ir užsibaigti. Kitokio tipo žaidėjas reikalauja kitų dalykų. Tai keičia dinamiką, išsidėstymą aikštelėje. Reikia žiūrėti, kad jis būtų apstatytas metikais ir neužkimšta baudos aikštelė. Tikrai bus įdomu žiūrėti, kaip greitai komanda įsivažiuos ir įsižais su kitais amerikiečiais, nes sudėtis gerokai skiriasi nuo paskutinio tarpusavio mačo.

Kas labiausiai „Ryte“ žavi – visi žino, kad Fosteris yra pagrindinis ir pastoviausias taškų rinkėjas, bet niekada nežinosi, kas bus antras ir trečias žaidėjai, kurie gali iššauti. Kiek pamenu, Masiulis turėjo gerą mačą su „Neptūnu“, buvo Radzevičiaus, Normanto geresnių rungtynių. Vis kitas žaidėjas gali imtis tos rolės ir sunku tai nuspėti, pasiruošti, visi kelia pavojų ir turi pasitikėjimą. Tokie metimai, kokius jie pataikė prieš „Žalgirį“, parodo, kad dvejonių nėra.

– Priekinėje linijoje lieka Evaldas Kairys ir nors neaišku, ar žais ir, jei taip, kiek žais naujasis žaidėjas, bet „centru“ būti gali ir Gytis Masiulis. Kiek tai tinkamos sąlygos baudos aikštelėje dominuoti Laurynui Biručiui?

– Su Gyčiu galima kitaip žaisti, išplėsti aikštelę, atverti erdvę prasiveržimams, įkirtimams, ką „Rytas“ labai daug daro. Birutį atakuoti nėra lengviausias dalykas net Eurolygoje, nes jo ilgos galūnės, rankos beveik siekia lanką, sunku „užcentruoti“, priklauso nuo derinių, kaip jį bandysi pasigauti, kad jis susirinktų vieną kitą baudą.

Tai priklauso nuo trenerių, kaip jie sugalvos derinius ir juos išnaudos. Savo sistemos daug nekeičiant, reikia žaidėjus pastatyti į stipriąsias vietas. Bandai nuspręsti, kurį žaidėją atakuosi – ar tą, kuris silpniausias su savo stipriausiu, ar lyderius, bandydamas išprovokuoti vieną kitą baudą ir pakeisti jau varžovų rotaciją, kad jie privalėtų kažką koreguoti. Reikia taktiškai nuspręsti, kas yra optimaliau.

– „Žalgiris“ Miunchene prarado Isaiah Taylorą, tad įžaidėjo pozicijoje lieka tik Lukas Lekavičius, kuriam talkinti gali Tomas Dimša ir Dovydas Giedraitis. Ar tai vieta, per kurią „Rytas“ turi taikytis smogti?

– Visi matėme prieš „Bayern“, kaip Lukas gali atrodyti ir savo gera atkarpa nulemti rungtynes. Tokius žaidėjus reikia būtinai irgi atakuoti, kad jie anksti nepajustų ritmo, galbūt žaistų mažiau, jei anksti susirinktų baudas. Tose situacijose, jei matosi, kad yra fizinis ar greičio pranašumas, nors prieš Luką jį sunku gauti, reikia varžovus įvelti į žaidimą su užtvaromis. Labai priklausys, kuriuo metu kurios sudėtys bus aikštelėje. Bet negali pamiršti, kad turi žaisti ir savo žaidimą.

– Vilniečiai pastaruoju metu dažnai įsivelia į taškų lenktynes, bet jų kokybė puolime leidžia išnešti sveiką kailį, tokiu būdu abu kartus nugalėtas ir „Žalgiris“. Galbūt pasitikėti savo puolimu ir yra pergalingas kelias „Rytui“?

– Visus metus dirbi, kad įgautum savo identitetą. Identitetas yra tai, kas tave „veža“ atkrintamosiose. Kalbame apie balandį, kai turi žinoti, kas tu esi. Rinktinė ruošiasi vasarą, atvažiuoja nauji žaidėjai ir bandai sugroti taip, kad visi išvažiavę į čempionatą žino savo roles, savo identitetą, kas yra kas.

Šitoje situacijoje nekeisi kardinaliai savo identiteto. Dėl Echodo traumos ir Echenique atvykimo atsiras tokia raukšlelė, kurią reikės išlyginti, pakeisti vieną kitą dalyką, nekeičiant sistemos ar filosofijos, bet keičiant situacijas, kad sužibėtų būtent naujokas.

Greitas žaidimas visada buvo jų identitetas. Visi šveičia tolimus metimus, meta nebijodami, turi pasitikėjimą. Negali staiga pradėti žaisti lėtai, nes tai būtų „Žalgiriui“ į naudą. Per greitą žaidimą, perėjimą iš gynybos į puolimą, tritaškius galima pasiekti pergales, ne stabdant save. Prieš „Žalgirį“ negali ieškoti naujo būdo žaisti – turi žaisti taip, kaip sugebi ir būti toks, koks esi.

– „Žalgiris“ su Arno Butkevičiaus pagalba Eurolygoje sutramdo elitinius gynėjus, bet niekaip to kol kas nepadarė su Marcusu Fosteriu, prieš tai Kaune siautėjo ir Margiris Normantas. Ar viskas remiasi į motyvaciją ir koncentraciją, ar tai iš tikro taip sunkiai sutramdomi žaidėjai?

– Nesakyčiau, kad jų metimai Kaune buvo lengvi. „Žalgiris“ prieš paskutines rungtynes turėjo dvigubą savaitę. Tai buvo trejos rungtynės su didele svarba, o tuo metu kiekviena pergalė Eurolygoje buvo viskas. Jei vėliau bent 5-10 procentų koncentracijos trūksta, to jau yra daug, nes kitai komandai įgelti „Žalgiriui“ yra 120 proc. daugiau motyvacijos nei atvirkščiai.

Grįžtant prie patekimo į Eurolygos atkrintamąsias, psichologija po tokio pasiekimo svarbi, kad neprarastum savo žingsnio greičio, kad gynyba laikytųsi. Žaidžia profesionalai, kurie bus nusiteikę, bet motyvacija ir psichologija viską nulems šiose rungtynėse.

– Visada įdomu išgirsti rungtynių prognozę. Kaip manote, ar „Žalgiris“ galiausiai nutrauks ilgą nesėkmių seriją prieš „Rytą“?

– Visada sunku spėlioti prieš tokius mačus. Aš manau, kad „Žalgiris“ prisimins paskutinį mačą prieš „Rytą“ ir du kartus iš eilės nenorės namie pralaimėti. Esu linkęs galvoti, kad jie laimės, nors ir po tokios emociškai sunkios savaitės, bet važiuos ant bangos, nes nenori sugadinti ritmo. „Žalgiris“ šią savaitę dar turėtų važiuoti toliau.

Kova dėl pirmos turnyro lentelės pozicijos

Po sunkios pergalės Miunchene Kauno „Žalgirio“ laukia dar viena įtempta kova. Šį pirmadienį jau trečią kartą šiame sezone kauniečiai susitiks su praeito sezono LKL čempionais Vilniaus „Ryto“ krepšininkais.

Dvi pergales prieš „Žalgirį“ jau iškovojęs „Rytas“ trečiąjį kartą sieks įrodyti savo pranašumą ir kilti į pirmą turnyro lentelės poziciją.

Paskutinėse rungtynėse Kaune pergalę šventė Vilniaus ekipa, nugalėjusi kauniečius rezultatu 100:94 (24:21, 21:21, 23:25, 32:27).

Rezultatyviausiai „Ryto“ ekipoje tąkart žaidė Margiris Normantas, fiksavęs 30 įmestų taškų, 2 atkovotus kamuolius, 4 rezultatyvius perdavimus ir 32 naudingumo balus.

Šį pirmadienį sostinės ekipai teks žaisti be savo vieno pagrindinio žaidėjo. Peties sąnario traumą patyręs Martynas Echodas sostinės klubui padėti negalės.

Šį sezoną M. Echodas vidutiniškai fiksavo 13,5 taško, 7,3 atkovoto kamuolio, 1 rezultatyvų perdavimą ir 19 naudingumo balų.

Jį pakeis NBA G lygoje žaidęs ir Detroito „Motor City Cruise“ komandą atstovavęs kolumbietis Jaime Echenique. Lygoje per 21 žaidimo minutę jis fiksavo 13,3 taško ir 7,6 atkovoto kamuolio.

„Skaudu prarasti vieną iš pagrindinių komandos žaidėjų, ypač tokiu sezono metu.

Po nuviliančių metų Italijoje, Martynas neabejotinai turėjo sėkmingiausią sezoną savo karjeroje ir per šį laiką paaugo ir kaip asmenybė, ir kaip žaidėjas, ir kaip lyderis. Galime tik palinkėti jam sėkmingos reabilitacijos ir dar stipresnio sugrįžimo ant parketo“, – LKL.lt kalbėjo „Ryto“ strategas.

Vilniečiai Kazio Maksvyčio auklėtinius lygoje lenkia pagal pelnomus taškus (87,5 – 92), tačiau „Žalgiris“ pranoksta sostinės klubą pagal rezultatyvius perdavimus (22 – 19), perimtus kamuolius (7,5 – 6,6), blokuotus metimus (2,7 – 2,4) ir naudingumo balus (107 – 106).

Pirmąją šio sezono kovą „Rytas“ laimėjo 89:85.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Krepsinis.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės