Kaip ir praėjusiais metais, daugybė pilių ir dvarų kviečia toliau lankytis, atrasti ir dalyvauti „Pažinkime Lietuvos dvarus“ žaidime. Šių istorinių pastatų durys keliautojams jau atviros, jau atrakintos, tačiau kiekvienas atvykęs gaus ir simbolinį – pažinimo raktą. Šis raktas, projekto simbolis, yra tarsi užuomina į dvarą ar pilį, galimybę atverti duris į naujus kultūros paveldo atradimus, patirti įspūdžių, atrasti įkvėpimo. Visi keliautojai, surinkę pakankamą raktų skaičių savo kortelėse, galės siųsti jas organizatoriams, Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai ir dalyvauti žaidime prizams laimėti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Projekte šiuo metu dalyvauja Biržų, Medininkų, Tauragės, Panemunės, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilys, Alantos, Antašavos, Aukštosios Fredos, Bistrampolio, Burbiškio, Ilzenbergo, Kelmės, Kuršėnų, Lipliūnų, Liubavo, Markučių, Paežerių, Paliesiaus, Plungės, Rokiškio, Tuskulėnų, Verkių, Aristavėlės, Abromiškių, Jurbarko, Hugo Šojaus, Renavo dvarai, Siručio rūmai. Visi šie istoriniai objektai savaime labai įdomūs, juose netrūksta pažintinių, kultūrinių veiklų.


Daug įvairiausių patirčių paveldo objektuose – keliaujantiems po Aukštaitiją

Keliaujantys po Aukštaitijos regioną atras ir dvarų – aktyviai veikiančių kultūrinių centrų ir dar restauruojamų dvarų. Štai Lipliūnų arba Montvilų dvarvietėje yra išlikę du mūriniai dvaro statiniai – rūmas ir arendatoriaus namas, parko fragmentai. Čia tebevyksta dvaro restauravimo darbai, tačiau besidomintys mielai kviečiami atvykti ir savo akimis viską pamatyti. Aristavėlės dvare, esančiame Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijoje Rumšiškėse, nuo gegužės 1 d. iki spalio 15 d. planuojama natiurmortų paroda.

Medinės architektūros dvarą šiuo laikotarpiu bus galima aplankyti kasdien nuo 10 iki 18 val. Siručio rūmuose Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, nuolatos veikia literatūrinės ekspozicijos, rengiamos kūrybinės dirbtuvės, edukacinės programos visai šeimai. Biržų pilyje kovo–gegužės mėnesiais vyksta Senosios muzikos festivalis „Baroko pavasaris Biržuose“, taip pat įvairios parodos ir kitokie renginiai. Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, svetingai atveria duris visiems, norintiems pajusti tolimos praeities dvelksmą. Čia galima susipažinti su Rokiškio krašto istorija, aplankyti ekspoziciją „Rokiškio dvaras XIX a.–XX a. vid.“, apžiūrėti Liongino Šepkos drožinius, Prakartėlių parodą, sudalyvauti renginiuose.

Aukštosios Fredos dvaro aplinkoje įsikūrusiame Vytauto Didžiojo botanikos sode Kaune lankytis galima kasdien nuo 9 iki 21 val. Ir istorijos, ir botanikos mylėtojai čia patirs daug grožio bei gerų įspūdžių. Alantos dvare įsikūrusiame muziejuje–galerijoje apsilankiusiųjų visuomet laukia pažintis ir su istorija, ir su menu – čia nuolatos rengiamos žinomų dailininkų parodos. Įspūdingos architektūros Antašavos dvarą galima aplankyti pagal susitarimą.

Bistrampolio dvaras lankytojams atviras kasdien, čia galima apsilankyti, sudalyvauti renginiuose, taip pat pailsėti, apsistoti viešnagei. Apsistoti galima ir Burbiškio dvare, kuris savo gimtadienį švenčia bei kartu džiaugtis kviečia liepos 2 d. Įvairios paslaugos visapusiškam kūno ir sielos poilsiui teikiamos Paliesiaus dvare, taip pat ši vieta jau seniai garsėja čia rengiamais klasikinės muzikos koncertais. Na, o Ilzenbergo dvaras žinomas ne tik kaip kultūros paveldo objektas, bet ir dėl dvaro produkcijos.

Žemaitijos, Mažosios Lietuvos ir Suvalkijos dvarai ir pilys – aktyvūs kultūriniai centrai

Žemaitijos regionui priklausančiame Jurbarko dvare, Jurbarko krašto muziejuje, lankytojai laukiami darbo dienomis ir šeštadieniais. Rugpjūčio mėnesį čia vyks Jurbarko krašto šventė. Kuršėnų dvaras tai pat atviras lankytojams darbo dienomis ir šeštadieniais, čia įsikūrusiame Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre lankytojams parengtos įdomios ekspozicijos, vyksta renginiai.

Plungės dvare, Žemaičių dailės muziejuje, kunigaikščio Oginskio rūmuose, liepos 15 d. dvaro lankytojus džiugins Gyvosios istorijos festivalis „Gīva Gondinga“, o nuo rugpjūčio 26 d. vyks tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.

Įspūdingos architektūros Kelmės dvare, Kelmės krašto muziejuje, kasmet vyksta Valstybės, Mindaugo karūnavimo dienos, Muziejų nakties renginiai ir daugybė kitų. Tauragės pilyje esančiame Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ veikia įdomios ekspozicijos, parodos, rengiamos edukacijos.

Renavo dvaro lankytojai turi galimybę pažinti ir istoriją, ir gamtą, – čia rengiamos įvairios gamtinės edukacijos, organizuojami žygiai dviračiais, pėsčiomis. Vilniaus dailės akademijai priklausančioje Panemunės pilyje nuolat vyksta parodos, meno renginiai, simpoziumai, diskusijos, paskaitos ir seminarai, čia įsikūrusi menininkų rezidencija. Mažojoje Lietuvoje esančiame Hugo Šojaus dvare veikia Šilutės Hugo Šojaus muziejuje galima susipažinti su istorinėmis ekspozicijomis, muziejaus publikacijomis, ir, žinoma, taip pat sudalyvauti čia vykstančiuose renginiuose. Vienas iš didžiųjų Suvalkijos traukos objektų – Paežerių dvaras. Čia veikia Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras – muziejus, jo lankytojų laukia pažintis su didinga dvaro architektūra ir istorija.

Svetingieji Dzūkijos dvarai ir pilys

Netoli Vilniaus esančiame Liubavo dvare apsilankiusius užplūsta unikalios čia tvyrančios auros pajautimas. Nuo balandžio vidurio savaitgaliais čia veikia Liubavo dvaro malūnas-muziejus, galima užsisakyti ekskursiją ar edukacinę programą. Šalia Elektrėnų esantis restauruojamas Abromiškių dvaras kviečia į įsimintiną pažintį su vandenų ir parko supamu paveldo objektu, jo XVI amžių siekiančia istorija. Tuskulėnų dvaras Vilniuje nuolatos skelbia apie naujų parodų atidarymus, jubiliejinius renginius, mokslines konferencijas, atmintinų datų minėjimus, koncertus, knygų pristatymus.

Galima apsilankyti dvaro rūmuose, oficinoje, Rimties parke, koplyčioje-kolumbariume, taip pat Baltajame dvarelyje ir šv. Teresės koplytėlėje. Praeities dvasia, pagoniškų laikų atminimu dvelkianti Verkių dvaro sodyba supama didžiulio parko, iš šalia dvaro esančios regyklos atsiveria nuostabi Neries panorama. Markučių dvaro internetinėje afišoje – kas mėnesį nauji literatūriniai, muzikiniai ir kitokie kultūriniai renginiai. Medininkų, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilyse veikia Trakų istorijos muziejaus ekspozicijos, vyksta renginiai, – besilankančiųjų laukia tik geriausi įspūdžiai.

Norėdami dalyvauti projekte, keliautojai turi apsilankyti projekto internetinėje svetainėje www.lietuvos.dvarai.lt ir atsispausdinti keliautojo kortelę. Kortelę lankytojai gali gauti ir kiekvienoje projekte dalyvaujančioje pilyje ar dvare, rinkti aplankytų objektų lipdukus bei dalyvauti žaidime.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt