aA
Šiltėjant orams vis dažniau ieškome vietų, kuriose galėtume pasimėgauti gamtos ramybe ir pabėgti nuo miesto šurmulio. Delfi Kelionės netoli Vilniaus, važiuojant Molėtų link, atrado neįprastą savaitgalio išvykos vietą, kuri patiks ne tik gamtos mylėtojams, bet ir nemėgstantiems išlaidauti. Skrebuliuose, Molėtų rajone, įkurtas „Žalvario parkas“ užima 40 hektarų, o jo teritorija nubarstyta keisčiausiais eksponatais. Čia, pasak šeimininkų, nėra nieko neįmanomo.
Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI montažas

Surasti parką nesudėtinga. Važiuojant Molėtų link, 45 kilometre, kairėje pusėje pamatysite rodyklę į poilsiavietę, o už kiek daugiau nei kilometro atsidursite prie medinių parko vartų. Atvykę į parką patekome į didelę teritoriją, o jos prieigose pasitiko Kazimieras Nomeika – vienas iš šeimininkų. Drauge su juo leidomės į ekskursiją, lydimą vaizdingų šeimininko komentarų. Neįprasti reginiai taip įtraukė, jog nė nepajutome, kaip prabėgo pusantros valandos.

„Žalvario parke“ lankytojai laukiami kiekvieną dieną. Parko lankymas nieko nekainuoja (nebent norėsite iš anksto užsakytos ekskursijos su gidu), tačiau siūloma prisidėti prie parko išlaikymo savanoriškai skiriama suma. Tik neapsigaukite išgirdę parko pavadinimą – čia nėra žalvario dirbinių ar skulptūrų, tiesiog už kelių kilometrų yra Žalvarių gyvenvietė – taip ir gimė parko pavadinimas.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Jo įkūrėjas Algirdas Nomeika – vienas garsiausių renginių organizatorių Lietuvoje. Žinomiausi jo renginiai – alaus šventės Vilniuje ir Trakuose, oro balionų šventė „Padangių gėlės“ ir daugelis kitų. Dauguma teritorijoje išsibarsčiusių ekspozicijų atkeliavo iš įvairių Vilniaus parkų, kuriems kadaise vadovavo A. Nomeika, todėl vyresni parko lankytojai gali prisiminti, jog čia esančius eksponatus kadaise matė Vingio parke, Rotušės aikštėje arba teatro scenose.

„Šį parką įkūrė mano tėtis Algirdas Nomeika, jo su mumis jau nebėra. Mes, jo vaikai, perėmėme parko priežiūrą, tačiau visi turime savo darbus ir čia sukamės tik laisvu laiku, o jo visada trūksta. Mano tėtis turėjo be galo daug idėjų, dalį įgyvendino šioje teritorijoje. Parko įkūrėjo tikslas – parodyti, jog visas idėjas galima realizuoti, kad kiekviena idėja gali tapti realybe“, – apie parko atsiradimą pasakojo šiandien čia šeimininkaujantis Kazimieras Nomeika.

Kazimieras Nomeika
Kazimieras Nomeika
© DELFI / Domantas Pipas

Žalvario parko centre stovi dviejų galų troba, molio sienų tvartas, paverstas šokių sale, klėtis svečiams ir klasikinė dūminė pirtelė. Aplink, kelių hektarų plote, atsiskleidžia neišsemiama parko šeimininkų fantazija, daugiausia – įvairūs renginių rekvizitai ar kūriniai, perteikiantys parko tvarkytojų pasaulėžiūrą. Estetikos mėgėjams gali užkliūti ne visur nupjauta žolė, aplūžę mediniai takeliai ar eksponatai. Gal kam nors parko objektai primena senas lūženas, tačiau skeptikams savininkai siūlo į viską pažvelgti kitu kampu.

„Daugelis objektų buvo niekam nebereikalingi, nudėvėti, o čia atgimė iš naujo – taip iškeliame antrinio panaudojimo svarbą. Štai mažoje kūdroje plaukioja ledkalniai, pagaminti iš plastiko butelių, – taip vaizdžiai vaikams aiškiname, kad gamtą reikia tausoti, kad negalima šiukšlinti“, - pasakoja Kazimieras Nomeika.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Viduryje kiemo esančiame tvenkinyje karštomis vasaros dienomis atsigaivina ne tik šeimininkai, bet ir svečiai, o šalia vandens telkinio pastatytoje erdvioje pavėsinėje švenčiamos įvairios šventės.

Greitai apeiti šio parko nepavyks ne tik dėl gana didelio ploto, bet ir dėl noro išbandyti neįprastas ekspozicijas: arkliai vaiduokliai, senovinės karuselės, kreivų veidrodžių namelis, lygintuvas-raketa ir daug kitų objektų žavi ne tik vaikus.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak šeimininkų, senuosius atrakcionus suaugusieji nori išbandyti ne ką mažiau nei mažieji parko lankytojai. Viena fotogeniškiausių ekspozicijų – lauko kinoteatras su originaliomis sėdimomis vietomis. Improvizuotos kino salės link galima nusileisti ratuotomis rogutėmis, skriejant pro didelius metalinius vamzdžius.

Pamenate prieš daugiau nei 20 metų veikusius atrakcionų parkus, kur pasistumdymas su elektriniais automobiliukais buvo viena iš smagiausių pramogų? Kadaise Vingio parke džiuginusios elektrinės mašinėlės dabar atlieka kino salės kėdžių funkciją. Parko šeimininkai juokauja, kad tai pirmas drive’in kinas Lietuvoje, karantino metu išpopuliarėjęs visoje šalyje.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI

Kiekvienas eksponatas turi savo istoriją – pievoje ant kalnelio įkurdintos arklių skulptūros plevėsuoja baltomis medžiagos skiautėmis ir atrodo lyg vaiduoklių banda. Pasirodo, kadaise ši žirgų armija buvo graži teatro scenos dekoracija. K. Nomeika pasakoja, kad vienas iš žirgų 2010 metų liepos 15 dieną prie Kauno pilies buvo pakeltas oro balionu. Minint 600-ąsias Žalgirio mūšio metines iš jo buvo paleisti ugnies fejerverkai.

Prie beržyno stovi tuščiaviduris Puntukas, jame įrengtas kreivų veidrodžių kambarys. Pasak parko įkūrėjo sūnaus Kazimiero, jo tėčiui nieko nebuvo neįmanomo, jis buvo tikras, kad užtenka didelio noro. A. Nomeika tai įrodė į Vilnių atridenęs Puntuką. 2009 m., kai Vilnius tapo Europos kultūros sostine, objektas buvo atsidūręs prie Baltojo tilto.

Rekordų angare galima išvysti iš vokiško automobilio padarytą 28 vietų europaspirtuką, renginius įvairiuose miestuose apkeliavusį didžiausią ruporą, ilgiausią grilį ir kitus Guinnesso rekordų knygos vertus eksponatus.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Senajame parko žemėlapyje sužymėta beveik pusšimtis taškų – objektų, turinčių savo istorijas, simbolinę mintį, tačiau jis lankytojams nebedalijamas. Parką vis papildo nauji objektai, o kai kurie senieji, paveikti saulės, lietaus ir sniego, tiesiog iš čia išnyksta, todėl K. Nomeika braižo naują parko schema.

Teleskopas, Saulės bokštas, Stalkeris, Fuko švytuoklė, Revoliucijos alėja, kūrybinis kalėjimas, alkozauras, egozauras – tai tik dalis parko skulptūrų ir statinių.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Aplankėme ir ant kalvos įrengtą lauko soliariumą, kurio vidus išklotas specialia folija, ir lauke nelepinant šilumai toje vietoje, kur koncentruojasi šiluma, būna gana karšta bei galima degintis.

Per pelkę įveikėme medinių rąstų taką, kuris po lietaus primena čiuožyklą ir tampa tikru pusiausvyros išbandymu. Pastebėjęs atsargius mano ir fotografo žingsnius šeimininkas pasakoja, kad čia drąsesni lankytojai netgi rengia varžybas, kas greičiau perbėgs medinius rąstus neįpuolęs į pelkę.

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Įprastai į Žalvario parką ekskursijos plūsteli jau nuo balandžio mėnesio, intensyviausias lankymas – vasarą. Švelninant karantiną šiemet sulaukiama daugiau pavienių lankytojų, o ekskursijas vaikams ir kolektyvams K. Nomeika tikisi atnaujinti vasaros viduryje. „Įvairaus amžiaus grupėms organizuojame ekskursijas – jų metu išbandome daugybę pramogų, vaikams edukacinės pamokos apie gamtą, yra paruošta intensyvi 4 valandų programa. Vasarą organizuojame ir vaikų stovyklas.“

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną
© DELFI / Domantas Pipas

Pašnekovas tvirtina, kad parkas neatsiperka – jis ir negali atsipirkti, nes dar yra idėjų, kurias reikia realizuoti – vėl investuoti, o parko lankymas nėra apmokestintas. „Kitąmet svarstome monetizuoti parko veiklą, nes patys tokio ploto prižiūrėti nebespėjame, todėl reikėtų samdyti žmogų, kuris padėtų rūpintis parko infrastruktūra“, – sako „Žalvario parko“ bendrasavininkis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(111 žmonių įvertino)
4.4234

Šio Lietuvos ežero saulėlydžiai – kas vakarą vis kitokie, bet kiekvieną kartą verti atviruko (3)

Kartais sunku ir žodžiais apsakyti, kodėl žmones taip masina saulėlydžiai, užburia ir...

Ką veikti Anykščiuose: tobulas planas savaitgalio poilsiui (9)

Anykščiai – tai kalvos ir ežerai, pelkės ir seniausi medžiai, įspūdingiausi Šventosios...

Viena įspūdingiausių vietų Utenos mieste – magiškai atrodantis fontanas (17)

Dauniškio parkas ir fontanas – viena įspūdingiausių vietų Utenos mieste. Didžiausią...

Išbandė naują pėsčiųjų taką aplink Vilnių: maršrutas stebina net vilniečius (12)

Prieš keletą metų Vilniuje atsirado naujos pėsčiųjų trasos. Atsirado tyliai, be jokių...

Top naujienos

Maksimas Milta – apie baltarusiškus scenarijus: jau šį savaitgalį galimi masiniai sulaikymai (17)

Lietuvoje įprasta matyti Baltarusiją tik per Aleksandro Lukašenkos, Astravo AE ir kitų grėsmių...

Lietuvoje nustatyta 10 naujų koronaviruso atvejų: tarp jų – nė vieno įvežtinio mirusysis pagal amžių nepriklausė rizikos grupei (147)

Per vakar dieną Lietuvoje nustatyta 10 naujų užsikrėtimų koronavirusu, nė vienas jų nėra...

Valstybė svarsto pirkti banką (1)

Vyriausybei ketinant kurti nacionalinį plėtros banką, kaip viena galimybių svarstoma įsigyti ir...

Ieškomas be žinios dingęs Panevėžio ligoninės darbuotojas: išėjo į darbą, bet jame nepasirodė (5)

Panevėžio policija ieško be žinios dingusio jauno vyro, Respublikinės Panevėžio ligoninės...

Po itin gąsdinančios teorijos dėl sprogimo Beirute – ekspertų verdiktas: viską paaiškina vaizdo įrašai aukų skaičius auga, ligoninės perpildytos (114)

Kai Beirute nugriaudėjo galingas sprogimas , danguje palikęs grybo formos dūmų stulpą ir...

Transliacija / Delfi 11. Kodėl lietuviai atsisako dešimtmečius kurtų ūkių – lemia ne tik supirkimo kainos (3)

Lietuviai, kuriems skiriama vis daugiau ES paramos ir per ateinančius kelerius metus bus išdalinti...

Lietuvoje – itin slapta operacija: Rusijai išduodamas „karinei grupuotei“ priklausantis čečėnas (651)

Vilniuje – itin slapta teisėsaugos operacija: prokurorams paprašius, o teismams sutikus, į...

„Saudi Aramco“ patarėjas apie antrąją bangą: būtina turėti planą B, nes virusas gali išplisti labai greitai (72)

„Virusas gali sugrįžti ir labai greitai išplisti“, – įspėja „ Saudi Aramco “ vyriausias...

Įvertino matematikos egzamino rezultatus: turime problemų su elementariais mąstymo gebėjimais (143)

Trečiadienio rytą buvo paskelbti chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų...

|Maža didelių žinių kaina