Grįžęs iš beveik mėnesį trukusios kelionės po Pietų Afrikos Respubliką 21-erių metų verslininkas Dovydas Reinikevičius džiaugėsi gyvas ir sveikas pasiekęs namus. Saugumo stoka ir laukine gamta garsėjančiuose kraštuose vienas keliavęs vaikinas patyrė daug kvapą gniaužiančių nuotykių. Vieni išgyvenimai apdovanojo teigiamomis emocijomis, o kiti privertė apsvarstyti savo moralinių vertybių skalę.
© Dovydas Reinikevičius

Įvairius šalių pažinimo būdus išbandęs Dovydas teigia, kad įdomiausia būti keliautoju, o ne turistu. Pasak jauno verslininko, taip atrandamos turistų nenumindžiotos vietos ir patiriami nuotykiai, kurie išlieka atminty visą gyvenimą. DELFI Kelionės kalbėjosi su Dovydu apie paskutinę jo kelionę į Pietų Afriką, kurioje patirti įspūdžiai dar „švieži“.

– Papasakok, kaip atsidūrei Pietų Afrikoje, kokie vėjai ten tave nunešė?

– Į Pietų Afriką keliavau neatsitiktinai. Esu skaitmeninės rinkodaros agentūros BeeMarketing.lt direktorius, šiuo metu ieškau rinkų, kuriose galime plėstis, o Pietų Afrikos rinka pasirodė labai įdomi. Norėjau sužinoti daugiau apie jų IT/internetinės rinkodaros rinkas, ištirti šalį, susipažinti su vietine kultūra ir žmonėmis. Kelionė buvo labai įvairi – turėjau verslo susitikimų ir konferencijų, bet laisvu laiku keliavau ir tyrinėjau šalį.

– Kokių lūkesčių turėjai prieš keliaudamas į šį pasaulio kampelį?

– Internete prisiskaičiau įvairios informacijos apie Pietų Afriką. Iš tiesų, prieš pat kelionę teko įsijungti vietinį naujienų portalą, kuriame radau straipsnį apie Pietų Afrikoje žiauriai nužudytą vaiką. Tai labai nesmagiai nuteikė. Vis dėlto labai norėjau savo akimis, o ne iš to, kas pateikiama internete, pamatyti šalį ir sužinoti realią situaciją.

– Kokius stereotipus, jei tokių turėjai, sulaužei apie šią šalį?

Stereotipų ir išankstinių nusistatymų neturėjau. Kiekvienas skirtingai matome pasaulį, ir nuomonę apie šalį norėjau susidaryti pats.

– Pietų Afrika turistams nėra pati saugiausia šalis. Ar tavo nuomonė po kelionės tokia pati?

– Pietų Afrika yra ketvirta nesaugiausia šalis pasaulyje. Nusikalstamumas ten ypač didelė problema. Šalyje įvykdoma labai daug žmogžudysčių, atakų, išprievartavimų. Vietiniai sakė, jog šios problemos yra didelio nedarbingumo lygio šalyje padarinys, jis čia siekia virš 30 proc.. Vietinė valdžia nededa pakankamai pastangų, kad sustabdytų tai. Per dieną nužudoma maždaug 50 žmonių!

– Ar pats susidūrei su neigiamų ketinimų turinčiais vietiniais žmonėmis?

– Kelis kartus teko susidurti akis į akį su nusikaltėliais. Sutemus nerekomenduojama eiti iš namų, bet įsidrąsinęs pirmadienio vakarą sumąsčiau išeiti pasivaikščioti į judriausią miesto gatvę. Situacija kurioziška – buvo tamsu, aplinkui nei vieno turisto ar baltaodžio ir eidamas jutau, kaip mane stebi bent keletas žmonių. Kalbina, persekioja. Buvo tikrai nejauku ir teko akylai stebėti aplinką. Neilgai trukus prisikabino du juodaodžiai, kurie bandė mane apvogti firminiu turistų apvogimo būdu. Sako: „Gražūs batai“, žmogus palenkia galvą ir pasižiūri į batus ir tuo pat metu būna apiplėšiamas. Šį ir kitus apvogimo būdus išsiaiškinau pirmomis dienomis Pietų Afrikoje, kalbėdamas su policija ir apsauginiais, norėjau žinoti kaip ir ką daryti atsitikus tokioms situacijoms.

Tai žinodamas labai greitai sureagavau, nustumdamas vieną iš juodaodžių ir garsiai šaukdamas „Get off“ – (atstok, – liet.), neužilgo atbėgo PUBLIC SAFETY (viešosios tvarkos prižiūrėtojai, – liet.), kurių saugesniuose rajonuose yra bent po vieną gatvėje, jie padėjo išspręsti konfliktą. Vėliau daviau arbatpinigių PUBLIC SAFETY žmonėms atsilygindamas jiems už pagalbą. Vėliau jie tarsi privatūs apsauginiai ėjo visur kartu, kur aš vaikščiojau.

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo
© Dovydas Reinikevičius

– Dieną pavojai netyko?

– Dar vienas įvykis, kurį pavyko išspręsti pačiam, įvyko būtent dienos metu. Fotografavau paplūdimį ir patraukiau vieno „gatvės verslininko“ dėmesį. Priėjęs pilietis pradėjo kalbinti, klausinėjo kokia čia kamera, prašė duoti jam į rankas pasižiūrėti, atsisakius, pradėjo grasinti, aiškino priklausąs nusikalstamoms grupuotėms ir kad geriau jam neigiamai neatsakinėti. Šaltu veidu kalbėjau su juo, po grasinimų prisistačiau, jog taip pat priklausau gaujai. Mūsų pokalbis greitai pasikeitė ir išsiskirstėme.

– Kokie kultūriniai skirtumai tave labiausiai nustebino ar išgąsdino? Prie ko buvo sunkiausia priprasti PAR?

– Kadangi šalyje yra didelis nedarbingumo lygis, daug žmonių yra įdarbinti nereikalingiems darbams, – pavyzdžiui, užėjus į tualetą jame visada būna juodaodis, kuris parodo, kuris tualetas neužimtas. Taip pat buvo sunku priprasti prie nuolatinio aplinkinių spoksojimo. Kad ir kur ėjau, mane visada stebėjo, kalbino, kartais persekiojo.

– Kokiu būdu ieškojai nakvynės, lankytinų vietų? Ar buvai susidaręs kelionės planą?

– Keliavau spontaniškai. Prieš vykstant nesiplanavau maršrutų ir lankytinų vietų, norėjau nuvykti, pabendrauti su vietiniais, ir iš jų lūpų išgirsti kur galima rasti turistų nenutrypčiotų vietų bei pamatyti ką nors įspūdingo.

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo
© Dovydas Reinikevičius

Daug bendravau su vietiniais, gavau daug rekomendacijų. Buvau išsinuomojęs motociklą ir pora dienų važiavau į piečiausią Afrikos kontinento tašką, kur susijungia Atlanto ir Indijos vandenynai. Finišas nebuvo toks gražus, kaip tikėjausi, bet pati kelionė link tikslo buvo įspūdinga. Pakeliui radau turistų nepaliestų vietų, kurių niekaip nepamatytum, jei keliautum su gidais ar samdomu transportu. Taip pat turėjau avariją kylant į kalną su motociklu, po kurios atsidūriau prie pat šlaito krašto slysdamas po smūgio. Nepaisant sugedusios kameros – viskas vyko sėkmingai.

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo
© Dovydas Reinikevičius

– Minėjai, kad teko susidurti su ZULU gentimi. Papasakoki, ką ten išgyvenai, kaip su jais susikalbėjai, ar nebuvo baisu?

– Praleista naktis su ZULU gentimi buvo it vyšnia ant torto. Vienas iš dalykų, kuriuos prisiminsiu visą savo gyvenimą. Buvau tik aš ir genties nariai. Daugiau jokių turistų ar baltaodžių. Neįkainojama patirtis.

Nakvojau tradiciniame genties namelyje, kuris padarytas iš šiaudų. Genties kaimelyje vakare buvo užkurtas laužas, visi susėdome aplink. Prasidėjo tradiciniai šokiai, ritualai ir kitos keistenybės. Buvau pavaišintas šviežiu krokodilu, ragavau pirmą kartą, bet buvo tikrai skanu. Taip pat teko paragauti kirmėlių (angliškai – 'mopane worms'). Jos pasirodė labai sūrios, ir ne pats maloniausias delikatesas mano skonio receptoriams. Zulu gentiečiai sakė, kad kirmelėse labai daug baltymų ir labai sveika valgyti vyrams.

Gentiečiai kalba savo Zulu kalba, tačiau kadangi Pietų Afrikoje susikalbėti anglų kalba problemų praktiškai nekilo, lygiai taip pat ir Zulu gentyje buvo gan gerai kalbančių angliškai.
Mane priėmė labai šiltai. Nors vykstant iki jų gyvenvietės buvo nerimo, kad būsiu iškeptas ant laužo. Žodžiais neapsakomas jausmas, kai gali savo akimis pamatyti genties gyvenimą iš vidaus.

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo
© Dovydas Reinikevičius

– Daugeliui po tokių egzotiškų kelionių persidėlioja vertybių skalė – ar pajutai ką nors panašaus?

– Iš tiesų keliavimas labai praplečia pasaulėžiūrą ir mąstymą, pradedi kitaip žiūrėti į gyvenimą, keičiasi ir vertybės. Gyvenimas labai trumpas ir kiekviena jo sekundė turi mus džiuginti. Kodėl mes tai švaistome?

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo
© Dovydas Reinikevičius

– Ką patartum žmogui, kuris ruošiasi keliauti į Pietų Afriką?

– Bendraukite, bendraukite, ir dar kartą bendraukite su vietiniais žmonėmis. Tik taip sužinosite apie šalį, kultūrą, papročius ir be abejonės – geriausių lankytinų vietų rekomendacijas.
Labai rekomenduoju nuomotis savo transportą ir keliauti. Klaidžiodamas aš pamačiau gražiausias kelionės vietas. Nors tai nėra saugu, tačiau visi mano nuotykiai buvo sėkmingi ir be didesnių nuostolių ar traumų. Svarbiausia nepasimesti įvairiose situacijose, jaustis drąsiai, ir neparodyti, kad esi turistas.

Ir pabaigai – kolekcionuokit akimirkas, o ne daiktus!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių atostogos Indonezijoje vos nesibaigė tragiškai: norėjome, kad ta naktis kuo greičiau baigtųsi (14)

Esame iš Klaipėdos ir kiekvieną vasarą keliaujame po Azijos salas. Taip jau sutapo, kad šiais...

Filipinai – šalis, kurioje kalbėti apie moteris reikia atsargiai (21)

Filipinai – tai balta varna tarp ryškiaveidžių Azijos valstybių. Vienintelė šalis katalikė...

Gruzijoje atostogavusią lietuvę sužavėjo visiškai kitokia „viskas įskaičiuota“ forma (80)

Sakartvelas , arba Gruzija , – tikras keliautojų rojus. „Tai, ką girdite apie Sakartvelą –...

Kitokia Turkija: kur atostogauja vietiniai ir ką veikti ieškantiems naujų potyrių? (8)

Pamažu trumpėjančios dienos primena, kad vasara Lietuvoje tęsis nebeilgai, tad norintiems ir...

Mitais apipintas Iranas: suvaržymų iranietės jaučia mažiau nei lietuvės (55)

Kai kurioms šalims jų vardas – tarsi prakeiksmas. Gali būti seniai pasibaigę civiliniai...

Top naujienos

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (47)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Mįslinga tatuiruote pasipuošusi Meilutytė praleis beveik visą pasaulio taurės sezoną (202)

Glazge (Jungtinė Karalystė) vykusiame Senojo žemyno čempionate Rūta Meilutytė demonstravo ne...

Norint išsvajotų skrydžių – sunkiai įgyvendinama sąlyga dėl gyventojų skaičiaus (14)

Palangos oro uoste naujos krypties į Vokietiją prašantys uostamiesčio verslininkai sulaukė...

Pirmą kartą prabilo Osamos bin Ladeno motina jų namai – turtų ir įtakos atspindys (127)

Ant kampinės erdvaus kambario sofos įsitaiso ryškiai apsirengusi moteris. Sekcijos stikle, už...

Monika Šalčiūtė turi žinutę vieno kambario butus Vilniuje išnuomoti bandantiems žmonėms (12)

Socialinių tinklų žvaigždė Monika Šalčiūtė piktinasi aukštomis būsto nuomos kainomis...

Mirė Nobelio taikos premijos laureatas, buvęs JT vadovas Kofis Annanas papildyta 15.34 (54)

Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Annanas...

Blažytė: Galkinas pasišaipė labai laiku ir labai taikliai (416)

Labai laiku ir labai taikliai – taip Rusijos komiko Maksimo Galkino pokštus apie Dalią...

Artimiesiems – šokas: vyrą po medikų vizito namuose rado ištiktą insulto (216)

Insultas, bet atvykote pavėluotai – tokius žodžius išgirdo sesuo, atvežusi savo brolį į...

Jasikevičiaus aukštinamos vertybės negalioja jo palaikomoje futbolo komandoje (1)

Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus kalba apie žmogiškąsias vertybes...

Baltarusijos prezidentas pertvarkė šalies vyriausybę (55)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pertvarkė šalies vyriausybę, šeštadienį...