aA
Šiais metais buvome apdovanoti galimybe artimiau pažinti mūsų mažytę Lietuvą ir pasidžiaugti, kiek daug dar neatrastų lobių turime. Nepaisant visko, turizmo industrijai šie metai buvo išties liūdni, o laimingos pabaigos vis dar nematyti. Kad ir kaip bebūtų, mes už šį nedėkingą laiką sugalvojome atsigriebti patys ir išsiruošėme į savarankišką kelionę po Turkiją. Pirmąją pasakojimo dalį apie kelionės maršrutą ir išlaidas rasite čia.
Savarankiška lietuvių kelionė po Turkiją: nuo Kemero iki Marmario per 5 dienas už 300 eurų
© Asmeninis albumas

Antroji kelionės diena buvo skirta Fetijos tyrinėjimui. Fetijoje lyg Pandoros skrynia, atsiveria dar daugiau Turkijos lobių, pro kuriuos pravažiuoti niekam nekiltų mintis. Vienas jų – Oludeniz paplūdimys, dar vadinamas „Žydraja lagūna“. Jos vandenyse susilieja Viduržemio ir Egėjo jūros, tarpusavyje maišydamos mėlynai žydrus atspalvius.

Šioje vietoje renkasi pasaulio parasparnių entuziastai, kurie su pasimėgavimu sklendžia nuo Babadago kalno beveik iš 2 kilometrų aukščio!

Pasidomėjau, kodėl jie renkasi būtent šią vietą, o pasirodo, kad oro sąlygos čia itin palankios užsiimti šia pramoga. Įlankoje niekada nepakyla stiprūs vėjai ir jūra išlieka rami, net audros metu. Tad ir toks pavadinimas „Ölüdeniz“ šiai įlankai buvo duotas ne be priežasties – mat turkiškai tai reiškia tiesiog „Negyvoji jūra“.

Žinoma, ir sklendžiant Fetijos padangėje, akis paganyti tikrai yra į ką. Čia matosi ne tik Žydroji lagūna, bet ir kalnų apsuptyje esantis „Drugelių slėnis“ su dar vienu neįtikėtino grožio paplūdimiu. Sakoma, kad šiuose kalnuose veisiasi įvairiausios drugelių rūšys. Skaičiuojama, kad jų net yra 105!

Jeigu skrydis su parasparniu Jums nėra veikla, įtraukta į „dalykų, kuriuos privalau padaryti gyvenime“ sąrašą, tuomet pasigrožėti Drugelių slėniu galite dar dviem būdais.

Į Drugelių slėnį galima patekti plaukiant laivu arba žvelgiant iš viršaus nuo kalno. Mums labiau tiko antrasis variantas, tad serpantininiais keliais vijome automobilį aukštyn, kad tik pamatytume, kaip atrodo vaizdas, kurį mato „parasparnininkai“. Iš tiesų, įspūdinga – nei pridėsi, nei atimsi, bet buvo daug žemiškesnis dalykas, itin sužavėjęs mus.

Savarankiška lietuvių kelionė po Turkiją: nuo Kemero iki Marmario per 5 dienas už 300 eurų
© Asmeninis albumas

Pakilus į nemažą aukštį, kur atsiveria vaizdas, kaip iš atviruko, o žmonės vienas po kito stoja selfintis, keletas jaunų vaikinukų atrado puikią idėją, kaip be didelių investicijų užsidirbti pinigų. Visiems norintiems įsiamžinti šiame rojaus kampelyje, jie su dronu filmavo trumpus, bet itin efektingus filmukus!

Kaina vos 40 lirų (apie 4,5 Eur), o savo darbą puikiai atidirbę vaikinai, nufilmavę video, jį operatyviai įkelia į kompiuterį, palaikomą motorolerio akumuliatorius, o tada siunčia tiesiai į Jūsų telefoną. Štai jums idėja, kaip originaliai užsidirbti pinigų. Patikėkit, norinčiųjų buvo daug, o darbo vos kelios minutės. Štai kodėl mes nuoširdžiai gyrėme juos ne tik už puikų video, bet ir už tokią genialią idėją!

Trečioji diena: Daljano ekskursija „Vėžlių sala“

Daljanas yra nemažas turistinis kurortas, skirtingai nei Antalija, labiau pamėgtas europiečių. Teigiama, kad tai vienas autentiškiausių kurortų, mažai „nutūristintas“, kur vis dar populiari žvejyba ir vaismedžių auginimas.

Susisiekimas čia kaip Venecijoje: Daljano miestu tekančia upe kursuoja laiveliai, atlikdami „dolmušo“ paslaugas – nusiperki bilietėlį, įlipi ir plauki tiek, kiek reikia stotelių.

Be to, pasirodo, kad Daljanas turi šį tą bendra su Kaunu! Mat kadaise čia gyvavo antikinis miestas pavadinimu „Kaunos“, kuriam priklausiusios kapavietės, išskaptuotos kalnuose, mus lydi šiuo vaizdingu maršrutu. Lyg kažkas būtų žinoję, jog po 26 šimtų metų turistai atvyks pasigrožėti jomis.
Galbūt ir šie kauniečiai dainuodavo: „Mes prie Daljano užaugę, mylim savo miestą Kauną“?

Paskutinė šio maršruto stotelė, prieš upei įtekant į jūrą – didelis, smėlingas „Iztuzu“ paplūdimys. Jis ypatingas ne tik dėl itin jaukios aplinkos, tačiau jame, viename iš nedaugelio, nykstantys didieji jūriniai vėžliai Caretta Caretta deda savo palikuonių kiaušinius.

Savarankiška lietuvių kelionė po Turkiją: nuo Kemero iki Marmario per 5 dienas už 300 eurų
© Asmeninis albumas

Šiame paplūdimyje gausu ženklų, nurodančių, kaip dera elgtis, kad nepažeistume natūralaus vėžliukų gyvenimo ciklo. Dėl to šis paplūdimys buvo apdovanotas už draugiškumą aplinkai.
Štai tokią vienos dienos ekskursiją pasidarėme mes. Nors jos pavadinimas buvo kelionė į „Vėžlių salą“, deja, vėžliukų ten mes nepamatėme, bet mums šovė geniali idėja patiems aplankyti vėžliukų ligoninę, esančią netoli Daljano, ir padaryti ką nors gero dėl jų. Ten ir patraukėme.

Kapitonės June vėžlių trobelė

Kapitonė June Haimoff – dėl savo meilės jūrai, kapitone pasivadinus britė, kuriai šiemet sukanka 98 metai, kartu su kolegomis paskyrė daugiau nei tris dešimtmečius, siekdama suteikti nykstantiems jūriniams vėžliams logerhedams, arba kitaip – Caretta Caretta, valstybinę apsaugą ir užtikrinti jų priežiūrą.

1987 metais, tame pačiame Daljano Iztuzu paplūdimyje, apie kurį rašiau anksčiau, June kartu su kolegomis laimėjo kovą, sustabdžiusią viešbučių statymo projektą paplūdimyje, kuriame nykstantys vėžliai deda savo kiaušinius.

Be to, oficialiai 2011 metais įkūrė nepelno siekiančią organizaciją vėžliukų gelbėjimui – „Kapitonės June jūros vėžlių išsaugojimo fondas“ (Kaptan June Sea Turtle Conservation Foundation). Šiandien ši organizacija veikia Daljane, Kapitonės June trobelėje kartu su „Dekamer“ vėžlių gelbėjimo centru.

Šioje mažytėje trobelėje vyksta išties dideli ir kilnūs darbai. Joje darbuojasi būrys savanorių, vyksta edukaciniai užsiėmimai vaikams, kartu dalyvaujant jūreiviams, žvejams bei kitiems jūros specialistams.

Savarankiška lietuvių kelionė po Turkiją: nuo Kemero iki Marmario per 5 dienas už 300 eurų
© Asmeninis albumas

Negana to, čia yra įrengtas nedidelis muziejus, kuriame galima pamatyti, pavyzdžiui, kaip atrodo vėžlio ir delfino skeletai. Arba vėžlys, kuriam 3D spausdintuvu buvo atkurtas žandikaulis.

Labai svarbią veiklą čia atlieka vėžliukų „ligoninė“, kurioje gydomi vėžliai, pavyzdžiui, dėl susidūrimo su valčių propeleriais, nebegalintys panerti, o tik plūduriuoti paviršiuje; sužeistomis galūnėmis ar suskaldytais kiautais. Dažnas jų niekada nebegalės išplaukti į jūrą… Labai graudu, kai žinai, kad dėl to niekas kitas nekaltas, tik mes – žmonės.

O šie mažyčiai buvo rasti dienos metu, išsiritę iš kiaušinių, bet kažkodėl nusprendę neskubėti į jūrą. Žmonės, atradę juos, pristatė į šį centrą, apsaugodami nuo galimų pavojų paplūdimy, kad vėliau savanoriai juos saugiai grąžintų namo – atgal į jūrą.

Mes, žinoma, prisidėjome prie vėžlius saugančių organizacijų veiklos, paaukodami pinigų, o kaip dovaną man įteikė apyrankę, kurią labai branginu.

Tad jeigu būsite Daljano – Marmario regione, užsukite ir Jūs pasižiūrėti, kaip žmonės altruistiškai stengiasi grąžinti skolą gamtai, kurią skolingi esame visi.

Savarankiška lietuvių kelionė po Turkiją: nuo Kemero iki Marmario per 5 dienas už 300 eurų
© Asmeninis albumas

Daugiau informacijos apie šią organizaciją rasite paspaudę nuorodą.

Paskutinė kelionės stotelė – Marmaris

Paskutinė mūsų Odisėjos stotelė ir kelionės tikslas buvo Marmaris. Iš tiesų, šis regionas turi nuostabią gamtą – jį, kaip ir Kemerą, iš vienos pusės supa jūra, šįkart Egėjo, o iš kitos pusės gaubia visus metus žaliuojantys, aukšti Tauro kalnai. Ypač nuostabu į šį kalnų papėdėje esantį miestą žiūrėti iš aukštai, nuo kelio pakrašty įrengtos apžvalgos aikštelės, kur visas Marmaris matosi lyg ant delno.

Marmario istorija mažai kuo skiriasi nuo kitų Turkijos rivjeros kurortų. Maždaug iki 1980 m., buvęs mažas žvejų kaimelis, dėl neišpasakyto grožio gamtos, tapo turizmo centru, į kurį žmonės sugužėjo iš viso pasaulio.

Lyginant su kitais turistiniais regionais, Marmarį ir Daljaną labiau pamėgę vakarų Europos turistai, ypač britai, o tai atsispindi turizmo aptarnavimo kultūroje, gebėjimu bendrauti anglų kalba ir, mano subjektyviu vertinimu, mažesniu kiekiu užrašų gatvėje „skidka“, „kozha – mexa“.

Be to, iš Marmario keltu galima nuplaukti į Graikijos Rodo salą vos per keliasdešimt minučių ir taip aplankyti dar vieną pasakišką šalį.

Tačiau mes, po kelių intensyvių kelionės dienų, Marmaryje leidome sau tiesiog neskubant ilsėtis. Atvykę apsistojome labai jaukiuose „Andy’s“ apartmentamentuose pačiame Marmario centre, kur, kaip jau buvau rašiusi, už 2 naktis sumokėjome vos 250 tl. (28,90 €).

Ir pabaigai...

Štai kaip pralėkė visa mūsų ilgai planuota 5 dienų kelionė, kurios metu aplankėme Viduržemio ir Egėjo jūras, Fetijos, Daljano ir Marmario miestus, o juose: Kaputašo ir Oludeniz paplūdimius, Pataros dykumą, Saklikent kanjoną, Drugelių slėnį, Daljano ekskursiją ir Kapitonės June vėžlių trobelę. Žinoma, tokiai kelionei reikėjo gerai pasiruošti „namų darbus“: susidėlioti kelionės maršrutą bei skirti laiko patogios apsistojimo vietos paieškoms kiekviename mieste.

Visa tai mums atsiėjo vos 300 eurų, tačiau teisybės dėlei reikia pasakyti, kad be kruopštaus kelionės planavimo, mes visur, kur tik galėjome, derėjomės. Ypač dėl „AirBnB“ būsto nuomos, nes visi puikiai supratome, kad šiuo, koronaviruso kontroliuojamu, sezonu turizmas yra ypač nukentėjęs, o norintieji sumedžioti bent kažkiek turistų, turi pasiūlyti geriausią kainą.

Taip pat, ne paslaptis, kad dabar keliavimas kartais prilyginamas ko ne nusikaltimui, tačiau mes patys įsitikinome, kad saugumo priemonės Turkijoje vykdomos aukščiausiame lygmenyje.

Kur tik didesni žmonių susibūrimai – parduotuvėse, renginiuose, paplūdimiuose, visur matuojama temperatūra ir reikalaujama dėvėti kaukes, net jei kieme 30 laipsnių karščio. Be to, kad būtume visiškai „švarūs“ maudėmės ne tik sūriose jūrose, bet ir dezinfekcinio skysčio upėse.

Tuomet net PSO oficialiai gyrė Turkiją dėl taikomų priemonių kovai su koronaviruso plitimu. Ir aš įsitikinau, kad laikantis visų saugumo reikalavimų, saugant save bei kitus, galima ne tik lankytis savo pamėgtuose baruose ar renginiuose, bet ir pakeliauti rimčiau. Dėl to iš kelionės grįžome sveiki, pailsėję ir kupini įspūdžių!

Daugiau autorės tekstų rasite ČIA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.0000

„Mirties keliu“ vadinamas pavojingiausias kelias Turkijoje: smalsuoliai dėl atsiveriančių vaizdų paaukoja net gyvybę (16)

Turbūt ne vienas yra matęs pačius įvairiausius ir pavojingiausius pasaulio kelius, kurie buvo...

Vaidas Mikaitis | D+ nariams

Pėsčiomis į Rusiją keliavusių lietuvių laukė nemalonumai: po patirto pragaro, grįžę bučiavome tėvynės žemę (6)

Paskutiniame savo straipsnyje pasakojau, kaip nelabai sklandžiai kirtę Šiaurės Makedonijos ir...

Nauja turizmo era: anksčiau apie tokias keliones galėjome tik pasvajoti (36)

Milijonai pingvinų. Jūros drambliai. Banginiai. Poliarinės meškos. Antarktida ir Arkties...

Lietuvis nuvyko į tolimiausią ir labiausiai uždarą Mustango karalystę: skaitytojus kviečia pasigrožėti įspūdingais vaizdais (20)

Nepalas – egzotiškai skambantis pavadinimas, kuris traukia netik kalnų maniakus, bet ir...

Kaip nuvykti į Japoniją neišėjus iš namų: virtualios ekskursijos po įdomiausias lankytinas vietas

Japonijos miestai turistams siūlo virtualias ekskursijas po pagrindines lankytinas vietas, vaizdo...

Top naujienos

COVID-19 nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių: per parą mirė 2 asmenys, nepriklausę jokiai rizikos grupei (49)

Lietuvoje koronavirusinė infekcija kasdien nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių....

Aukščiausiojo ES teismo signalas Lietuvos vežėjams: machinacijos bus žlugdomos ir baudžiamos (86)

Gruodžio 1 dienos Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimas dėl tolimųjų reisų vairuotojų...

Seimas nusprendė dėl 257 eurų išmokos savarankiškai dirbantiems: gaus ne visi, mokės trumpiau (1)

Seimas priėmė Užimtumo ir Valstybinio socialinio draudimo įstatymų pataisas, kuriomis nuo 2021...

Mokslininkai įvardino pagrindines priežastis, kodėl šiuo metu stebime mirčių šuolį (27)

Gruodžio 3-iosios dienos Lietuvos statistikos departamento duomenimis per pastarąsias septynias...

Seimas sprendžia dėl valstiečių vicepirmininko parlamente – teikiamas Jarutis (44)

Seimas ketvirtadienį ėmėsi spręsti nuo pat pirmos šio parlamento darbo dienos audras kėlusį...

Gražulis Seime aiškinosi dėl už nugaros pasirodžiusio pusnuogio vyro (445)

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis Seimo posėdyje aiškinosi dėl...

Peržengta riba: pagal sergamumą koronavirusu esame jau treti Europoje (610)

Lietuva peržengė dar vieną grėsmingą ribą. Jeigu pirmosios pandemijos metu džiaugėmės, kad...

Per mėnesį trijuose Vilniaus mikrorajonuose fiksuotas įspūdingas kainų šuolis (2)

Nors prasidėjus antrajam karantinui buvo nemažai nežinomybės, neapibrėžtumo ir baimių, butų...

Lenkijoje bus sunaikinta 117 tūkst. mėsinių kalakutų

Gruodžio 2 d. naujas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripo protrūkis nustatytas...

Skirmanto Malinausko nepatogių kaltinimų sulaukęs Gražulis neatlaikė – spruko iš TV studijos: aš buvau ir esu kankinys (8)

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Bučiuoju. Rūta ” virs karšta diskusija,...

|Maža didelių žinių kaina