aA
Laosas – šalis, kalnais atsiskyrusi nuo viso aplinkinio pasaulio. Gal kiek atviresnė Tailandui. Tik tarp šių šalių yra lygumos kelias. Laosiečiai sako, kad geriausi jų draugai yra vietnamiečiai.
© Valdas Valiukevičius

Gal dėl to, kad vėliavų raudona spalva ir pjautuvas su kūju abiem nesvetimi, gal dėl to, kad drauge kovoje, o gal dėl to, kad vietnamiečiai daug investuoja Laose. Tačiau iš Vietnamo patekti į Laosą yra sunku – tenka pirkti labai brangų lėktuvo bilietą arba kentėti parą autobuse, kuris lėtai vingiuoja kalnų serpantinais. Pernai dėl to nepatekome į Laosą iš Šiaurės Vietnamo, o šiemet nutarėme į šią šalį atplaukti laivu.

Atskridę į Šiaurės Tailando miestą Čiangrajų, mes autobusu pasiekėme sieną ir iš čia laivu plaukėme Mekongo upe. Kelionė iki garsiojo Luangprabango miesto truko dvi dienas, nes laivas taip ir vadinasi – „slow boat“, tačiau lėtas judėjimas neprailgo dėl gražių upės peizažų.

Luangprabangas – miesteliukas, kurį galėčiau įrašyti į Pietryčių Azijos Top 3. Jo senamiestis – prancūzų dovana šaliai. Kaip žinia, prancūzai Laosą valdė iki 1954 metų. Ir tikrai paliko kai ką gero – gražiausi namai Laoso miestuose yra pastatyti prancūzų, kaip ir visose kitose buvusiose kolonijose, kur kolonizatoriai buvo britai, prancūzai ar olandai, palikę daugybę gerų pėdsakų.

Šiandien Luangprabango senamiestis yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Jame vyksta gražus gyvenimas. Veikia daugybė kavinių, restoranų, mažų parduotuvėlių. Daug jų valdo europiečiai arba vietiniai gyventojai. Meniu ir aptarnavimo lygis yra beveik europietiški. Lankytojai – irgi. Šio miesto senamiestyje gali pamatyti tiek baltaodžių, kiek nesutiksi visoje šalyje. Mūsų viešbučio administratorius sakė, kad daugiausiai turistų atvyksta iš Kinijos ir Prancūzijos. Jis labiau mėgsta pastaruosius, nes kinai – labai netvarkingi, po jų apsilankymo reikia ilgai valyti kambarius.

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas
© Valdas Valiukevičius

Miestą supa dvi upės – Mekongas ir Nam Khan. Pastaroji įteka į pirmąją, o jų susitikimo vietoje jaukiai tupi miestelio senamiestis. Daugybė kavinių ir viešbutėlių yra ant abiejų upių krantų. Viduryje senamiesčio stūkso kalnas, ant kurio yra šventykla. Ten verta užlipti ir apsidairyti, pamatyti abi upes ir senamiestį. Miestelyje yra ir dar viena kita šventykla, tačiau tikrai nerasite daugybės įžymybių.

Pasivaikščioję pėsčiomis, išsinuomojome motorolerį ir išvykome apžiūrėti tolimesnių apylinkių. Beje, motorolerio nuoma čia kainavo ne azijietiškai brangiai – net 12 dolerių už dieną. Jau vėliau Vang Vieng mieste panašų bolidą gavome už 7 dolerius.

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas
© Valdas Valiukevičius

Iš Luangprabango nurūkome prie Kuang Si krioklių, pakeliui apžiūrėdami apylinkes: siūloma aplankyti jaučių fermą, drugelių ir dramblių rezervatus, keletą kitų panašių lankytinų vietų. Laosas nėra labai svetingas turistams, nes už kiekvieną apsilankymą bet kokioje tokioje vietoje prašoma nemenkų pinigų. O štai kaimyniniame Tailande gausu nemokamų grožybių. Mūsų kelionės tikslas – Kuang Si kriokliai, tikrai graži vieta. Čia galima dairytis, iškylauti ir net maudytis.

Kad Laose turistui už viską reikia mokėti, patyrėme ir vėliau, nuvažiavę į kitą atseit žymią vietą – Vang Vieng miestelį. Čia teka upė, o už jos stūkso gražios uolos, kuriose yra olų. Už patekimą į bet kurią iš tų olų reikia mokėti. Tiesa, nedaug – po 1 dolerį, tačiau, kai olų daug, dviem susidaro nemenkos išlaidos.

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas
© Valdas Valiukevičius

Vang Vieng nėra tokia didelė grožybė, kaip Luangprabangas. Tai miestelis prie upės su daugybe viešbučių ir barų. Jis pagarsėjo kaip bohemos tūsų vieta. Anksčiau čia buvo galima laisvai įsigyti narkotikų – įvairios žolės, opiumo ir kitų panašių delikatesų. Net teko matyti restorano meniu, kuriame surašyta, kiek kainuoja konkretūs kvaišalai. Tiesa, tai mačiau tik internete, nes sakoma, kad pastaraisiais metais policija kovoja su laisvu narkotikų platinimu. Galbūt tam įtakos turėjo tarptautinė visuomenė, nes per metus nuo kvaišalų čia mirdavo kelios dešimtys užsienio turistų.

Čia gyvena ne vienas atsipūtęs europietis, tiesiog maloniai leisdamas laiką ar vystydamas nedidelį versliuką. Gatvėje mus užkalbino norvegas. Jis čia gyvena keleri metai, turi nedidelę siuvyklėlę, kurioje dirba vietinė moteris. Gal ir ta moteris jo, aš neklausiau, tačiau norvegas laiką leidžia gurkšnodamas vietinį alų ir garsiai džiaugdamasis, kad dabar jo gimtajame Stavangeryje oro temperatūra – minus 10, o Vang Vieng – plius 30.

Paskutinis mūsų kelionės taškas buvo sostinė Vientianas, įsikūręs šalia Tailando sienos. Žinovai ją vadina pačia ramiausia Azijos sostine. Išties šiame mieste gyvena tik apie 800 000 gyventojų, kas, kalbant apie Aziją, yra labai mažai. Miesto centras sutvarkytas, gatvės plačios, plevėsuoja raudonos vėliavytės, daug skupltūrų. Yra net savotiška vietinė Triumfo arka.

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas
© Valdas Valiukevičius

Mieste teka Mekongo upė. Jos krantinės sutvarkytos, čia veikia naktinis turgus, daug kavinių. Šventyklų gerbėjai ras ir vieną kitą šventyklą, tačiau įžymybių nėra daug. Beje, Vientianas – vienintelis Laoso miestas, kuriame matėme viešai gatvėse dirbančių prostitučių, nors ši veikla oficialiai laikoma kriminaliniu nusikaltimu, tačiau, matyt, merginos, randa bendrą kalbą su įstatymu.

Savaitė Laose yra mažai. Liko nepamatyta šiaurinė dalis, kuri yra mažiau civilizuota – joje daugiau gamtos grožybių ir mažiau turistų. Iš trijų miestų labiausiai patiko Luangprabangas, patiko ir kelionė upe.

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas
© Valdas Valiukevičius

Labai nepatiko kelionės autobusais. Mašinos normalios, tačiau keliai – baisūs. Vidutinis greitis – 25–30 km/h. Pavyzdžiui, 157 kilometrų atstumą tarp Vang Vieng ir Vientiano mikroautobusu įveikėme per 8 valandas. Taigi vidutinis greitis nesiekė nei 20 km/h. Pradžioje mikroautobuso vairuotojas valandą stovėjo. Jis, matyt, laukė daugiau keleivių, nes keliolikos vietų automobilyje sėdėjome tik mes ir portugalų pora. Kai stotelėje sustojo didelis autobusas, jis bandė mus permesti į jį, kuris važiuoja dar lėčiau. Tačiau mes nepasidavėme.

Taigi kelias buvo toks: 1–2 kilometrus greitėja, po to staiga stabdo, nes prasideda 100 metrų bekelės ruožas. Ir taip visą kelią. Kodėl tas kelias toks keistas, mums niekas nesugebėjo paaiškinti. Kelionės pabaiga irgi nebuvo maloni. Mikroautobuso vairuotojas išsodino mus naktį Vientiano priemiestyje esančioje autobusų stotyje – dėkitės kur norite. Vargais negalais sustabdėme vos judantį tuktuką, kuris 20 km/h greičiu mus sunkiai pūškuodamas atvežė į miesto centrą.

Praleidę parą Vientiane, sėdome į autobusą, vežantį į Tailandą. Autobuso vairuotojas kantriai laukė, kol mes atlikome pasienio procedūras ir nuvežė mus į Tailando miestelio autobusų stotį, kur mūsų laukė paskutinis kelionės reisas – kelionė į Ko Mak salą Tailande. Ten nusiprausime visos kelionės dulkes ir prieš grįždami į šaltą Lietuvą pailsėsime.

Apskritai – Laosas yra gerai. Graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(18 žmonių įvertino)
3.2222
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionė į Rusijos glūdumą: gyvenimas „vidury niekur“, mokykliniai traukiniai ir kiti stebuklai (54)

Kai Vokietijos televizijos prodiuseris Maiklas pasakė, kad reikia dar vieno filmo apie...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (82)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Kubos skurdas lietuviams badė akis: kubiečiai net cigarų neįperka (72)

Pasaulyje dar likusios kelios šalys, kuriose laikas teka kita vaga nei likusioje planetoje. Po...

Nuvykę į žymiausią PAR turistinę vietą lietuviai pasijuto apgauti: patys kalti, kad patikėjome informacija rasta internete (27)

Praeitoje pasakojimo apie Pietų Afrikos Respubliką dalyje palietėme skaudžią diskriminacijos...

Viešbučiai, iš kurių niekas nenori išvykti (1)

Jei norite, kad atostogų kelionė įsimintų ilgam, ją planuoti turite iš anksto. Tiesą sakant,...

Top naujienos

Surinktuose dienoraščiuose – tikrasis Leningrado blokados siaubas: žmonės patys savęs neatpažino (60)

Daugybės iki tol niekur neskelbtų dienoraščių radinys tapo išskirtiniu šaltiniu, pateikusiu...

Kaunietės rankos kuria stebuklus: mane pamačiusios klientų žmonos neleido kirptis (47)

31-erių Karolina Ūzaitė – išskirtinė asmenybė, ryški ne tik savo išvaizda, bet ir vidumi....

Orai: šalčio banga jau čia pat (4)

Sekmadienio naktį lietaus debesys dar užsiliks pietrytinėje šalies pusėje. Dieną jie iš mūsų...

Šiurpo net visko matę britų pareigūnai: lietuvis kambarioką uždaužė lyg žaisdamas (49)

Prieš aštuonerius metus už grotų Jungtinėje Karalystėje , Visbiče, pasiųstas lietuvis...

Ir mažas būrys gali smogti skaudžiai: drąsūs ir nutrūktgalviški reidai, pakeitę II pasaulinio karo eigą (163)

Antrojo pasaulinio karo metais virė didžiuliai mūšiai, kurie trukdavo ne vieną mėnesį ir...

Gražiausiame pasaulyje restorane valgęs lietuvis rekomenduoja nepagailėti 70 eurų keptai vištai (239)

Pusiau rožinis, pusiau auksinis – toks yra gražiausias ir stilingiausias pasaulyje restoranas...

Motiejūnas – per žingsnį nuo sugrįžimo į NBA: derasi su „Spurs“ (136)

Šią savaitę sezoną Kinijoje baigęs Donatas Motiejūnas netrukus grįš į NBA.

Jankauskaitės albumo pristatyme Kaune – nesuvaidinti jausmai, daina Vytautui Šapranauskui ir dėl atlikėjos konkuruojantys vyrai (80)

Šeštadienio vakarą „Žalgirio“ arenoje vyko aktorės, dainininkės ir laidų vedėjos Ingos...

Pastojo, nors vartojo kontracepcijos priemones: kodėl taip nutiko? (22)

Žmonių patirtis rodo, kad kontracepcija ne visuomet yra tikrai patikima. Tačiau naujas tyrimas...

Atostogų Egipte metu pasijuto įkaitais: kelionė pigi, bet pasirinkimo laisvė suvaržyta (57)

Kiekvienas renkantis kelionę, visada perskaito kas rašoma apie viešbutį ir regioną. Skaitydami...