aA
Kai keliausite po Gruziją ir sustosite degalinėje įsipilti kuro – nustebsite. Degalų daug kur nėra, tačiau kai ką tikrai ten surasite – tai vyrai, kurie dirba ir gyvena degalinėse. DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas aplankė tokius darbininkus ir nuotraukose užfiksavo jų gyvenimą šioje, labai keistoje vietoje.
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Ar dar kur nors esate matę ir girdėję tokią nesąmonę? Važiuoji sau turistaudamas po žalią Gruzijos gamtą, po Kaukazo kalnus ir lygumas, mašinoje groja muzika, kondicionierius pučia šaltą orą. Važiuoji ir vargo nematai. Bet tik tol, kol automobilyje yra kuro. Kai jis ima ir baigiasi – lauk bėdos, ne visur šio gėrio gausi.

Pats nevairavau, keliaudamas po šią šalį samdžiau kelis vairuotojus, kurie už itin nedidelį mokestį mane visur vežiojo. Būtent šie vairuotojai ir pasiskundė, kad su kuru pas juos ne pyragai. „Daug Gruzijoje degalinių, labai daug. Kai kur net po kelias stovi, vienoje vietoje. Bet kas ši to, jose nieko neparduoda“, - skundėsi man vienas, kurio vardas Timuri, o turistams jis prisistato mums labiau įprastu – Timūru.

Kai kuriose vietose vairuotojas buvo persigandęs, nes stojome 4 degalinėse ir jose visose radome tik rankomis skėsčiojančius vyrus. Gruziniškai jie jam paaiškindavo, kad nėra, viskas baigėsi - ir benzinas, ir dyzelinas. Laukia, kol atveš papildymą. Arba – buvo tokių vietų, kur už litrą paprašydavo dvigubo ar net trigubo mokesčio. Kodėl? Be priežasties, matyt tiesiog nori daugiau uždirbti.

Tos keistos degalinės dažniausiai neturi jokio pavadinimo, jokio išskirtinio ženklo. Tiesiog stovi pakelėje, tokios jau mačiusios gyvenimo, apsilaupiusios, parūdijusiais įrenginiais. Na, ne visos tokios, yra ir visai naujų, modernesnių, bet ir jose ta pati bėda.


Didžiuosiuose miestuose ir aplink juos nieko panašaus nevyksta. Ten veikia tarptautiniai Rusijos ir Azerbaidžano tinklai, kurie pas save ūkyje tvarkosi geriau. Ir viskuo būna apsirūpinę. Bet vos nuvažiuoji kažkur giliau, kur mažiau civilizacijos – bėdelė.

Degalinė Gruzijoje
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Tokiems atvejams Timuri dažniausiai bagažinėje vežiojasi du kanistrus atsargų. Bet vienoje iš mūsų kelionių jis juos jau buvo sunaudojęs. Ir tada, kai užsipilti degalinėse nepavyko – jis rado kitą būdą. Nusuko į kažkokį kaimelį, pasibeldė pas pirmus pasitaikiusius kaimiečius ir jiems pasiūlė pinigų už benziną. Kaimo žmonių būta labai gerų – jie užpylė mano vairuotojui vieną kanistrą. Ir dar, kaip dovaną įteikė savo gaminto vyno butelį. Džiaugėsi žmonės, kad iš Kutaisio miesto kilęs vairuotojas jiems tokią dovaną padarė – sumokėjo su antkainiu.

Kitas vairuotojas, vardu Arkadas, pasakojo, kad jo tautiečiai dideli tinginiai. Atseit jie tiesiog pamiršta iš kompanijų užsisakyti papildomų degalų. Tai padaro per vėlai, todėl „prekė“ atkeliauja vėliau nei reikėtų. Dar Arkdas paminėjo, kad smulkiems verslininkams jo šalyje – nelengvi laikai. Jie neturi pinigų dideliems užsakymams, todėl ir dėl to stringa kuro papildymas. „Smulkiais verslais pas mus nepasitiki, didžiosios benzino kompanijos nenori duoti jiems kredito ir kol nesusimoka iš anksto – nieko neveža. Žiauriai sunkus biznis tas kuro pardavimas“, - tokią teoriją išdėstė man penkiasdešimt ketverių metų vairuotojas.

Degalinė Gruzijoje
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Du kartus gyvenime, dėl degalų trukumo, Arkadas nenuvažiavo iki savo tikslo. Tada stabdė pakeleivingas mašinas ir prašė pagalbos. Syki, jos taip ir nesulaukęs kelias valandas laukė draugo, kol šis atvažiavo ir išgelbėjo.

Todėl šis vairuotojas kalbėdamas kuro tema buvo labai piktas. Ir prašė perspėti visus, kad nepasiruošę – žmonės nevažinėtų.

Man, kaip turistui, degalinėse nepatiko kitas dalykas, prie ko Lietuvoje mes esame įpratę. Daugelyje mūsiškių kolonėlių būna įrengtos parduotuvės ir kavinės, kuriose gali pavalgyti ir prisipirkti visokių skanėstų. Lietuvoje tai yra labai gera paslauga, kuria naudojuosi visų kelionių po mūsų šalį metu.

Bet Gruzijoje taip nėra. Degalinių savininkai, tiek mažų, tiek didelių-tinklinių, kažkodėl tokia prekyba maistu užsiimti nenori. Gal toje šalyje kažkokie įstatymai riboja tokią veiklą, esą maistas ir kuras vienoje vietoje yra blogai. O gal tiesiog, galvoja, kad keliautojai nebūna alkani. Todėl kai stosite degalinėse, beveik niekur nerasite skanėstų. Gal tik vienoje iš dešimties, atskirame pastatėlyje – kioskelyje.

Degalinė Gruzijoje
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Bet tai, ką degalinėse surasite – bus didelė staigmena, net visko mačiusiems. Kai mes sustodavome teirautis, „ar turit benzino?“, išlįsdavo užsimiegoję vyrai ir vaikinai, ir juokdavosi jie iš mūsų. Sakydavo: galime pasiūlyti tik tualetą.

Vienoje tokioje, kur tualetą pasiūlė, nusprendžiau labiau pasidairyti. Ir tai, ką išvydau – stipriai nustebino, gal net reikėtų sakyti sukrėtė. Degalinės viduje stovėjo lovos, apklotos patalais. Ten buvo stalelis paserviruotas sumuštiniais ir termosu pilnu arbatos.

- Kas čia vyksta?, - paklausiau darbininkų.

- Mes gyvename čia. Ne tik dirbame, bet ir nakvojame. Darbas, kaip namai, - pareiškė jie man.

- Čia? Degalinėje? Bet kodėl?, - naivuoliškai stebėjausi aš.

- Turime saugoti degalinę, prižiūrėti tvarką joje. Dabar, kai nėra kuro, ramiau – beveik nieko nedarome tik išlendame pasakyti, kad vairuotojai važiuotų toliau, už 35 kilometrų bus kitas taškas, skambinomės jiems, ten tikrai dar yra benzino.

Vairuotojas Timuri į mane pažiūrėjo labai kreivu žvilgsniu, kai išpūčiau akis pamatęs tokioje keistoje vietoje gyvenančius žmones. Pasirodo, tai Gruzijos klasika. Nuo neatmenamų laikų taip dirbama ir gyvenama.

Degalinė Gruzijoje
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Degalinių savininkai paskaičiavo, kad labiau apsimoka darbuotojus visada laikyti darbo vietoje, kad dieną-naktį jie galėtų priiminėti atvykėlius. Būna pamaina vyrų gyvena savaitę, būna kelias savaites. Kai kas, apskritai neturi pastovių namų ir pastoviai glaudžiasi degalinėje.

Darbininkai, dažniausiai du vienoje pamainoje – turi miegamąjį kambarėlį. Jame stovi dviaukštė lova, tokia, kokiose miega vaikai Lietuvoje. Taip pat tame kambarėlyje yra televizorius bei stalas su virduliu. Dar yra kelios spintelės ir didesnė spinta drabužiams. Na, toks tikrai labai kuklus būstas. Pati didžiausia prabanga – ant stogo kabanti satelitinė lėkštė, kad vyrams geriau TV bangos trauktų.

- O kur jūsų vonia?, - paklausiau taip gyvenančių.

- Tualetas bendras, ten ta būdelė, kur klientai eina. O apsiprausiame po kranu čia lauko prausykloje, arba kada būna karščiai – laistomės vandens žarnomis. Tikrai geras dušas, - paaiškino jie man.

Degalinė Gruzijoje
Degalinė Gruzijoje
© Orijus Gasanovas

Staiga prisiminiau vaikystę, kai senelio sode mes tą patį darydavome. Visai malonios emocijos būdavo, bet tikrai nepakeisdavo dušo. Labiau gal, kaip vaikiška atrakcija.

Vyrai sakė, kad toks įdomus gyvenimo būdas jiems patinka. Gali pabūti arčiau gamtos, taip pat susipažįsta su įdomiais keliautojais. Kartais, kai kurie prašalaičiai užsibūna pas darbininkus, sėdasi ilgesniam pokalbiui, arba net atsidaro kartu butelį, gurkšnoja per naktį.

Darbuotojai taip pat gyrėsi, kad rūpinasi vietos gyvūnais – ypač laukiniais šunimis, kurių Gruzijoje itin daug. Jie juos pamaitina, kartais nuprausia. Vienas toks keturkojis kaip tik lakstė po degalinės teritoriją. Mielas šunytis, liūdnomis akimis vis bandė įsibrauti į mūsų automobilį ir matyt svajojo išvažiuoti kuo toliau nuo tos vietos, viduryje niekur. Bet nepaėmėme jo, palikome degalinės vyrams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (78)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Apleistame karjere Šanchajuje pastatytas viešbutis atima žadą (5)

Lapkričio 15-ąją, ketvirtadienį, Šanchajuje duris žurnalistams atvėrė sename karjere uolienoje...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (34)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Atrakcija Jordanijoje: Negyvąją jūrą galima apžiūrėti ir iš paukščio skrydžio (1)

Turistai, atvykę pailsėti į Jordaniją , dabar turi galimybę Negyvąją jūrą apžiūrėti ir...

Saugumo specialistai įvardijo turistams pavojingiausias šalis (2)

Sveikatos apsaugos ir kelionių saugumo specialistai iš „International SOS“ įvardijo Libiją,...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kai blaivus protas išeiginėje, ateina Puidokas (75)

Pernai užregistruotas 8181 asmuo, nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje. 80 proc. iš šių...

Pramogos Vokietijoje pigesnės nei Lietuvoje: akys raibo nuo pasiūlymų (4)

Vieną negražią dieną, tingiai beieškodamas pigesnių savaitgalinių kelionių idėjų, aptikau...

Po incidento mokykloje įspėja visus tėvus: noras apsaugoti vaikus gali prišaukti rimtų nemalonumų (36)

Prieš savaitę vienoje Vilniaus mokyklų buvo pripurkšta ašarinių dujų, dėl to medikų pagalbos...

Bičiuliai, draugai ir gerbėjai atsisveikina su netikėtai mirusiu teatro genijumi Eimuntu Nekrošiumi

Žinia, kad lapkričio 20-ąją anapilin iškeliavo vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių...

Patį Sabą apstumdydavęs krepšinio vilkas „Žalgirį“ įvertino iš CSKA pozicijų specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (1)

Maskvos CSKA treniruočių metu Darrylą Middletoną nesunku supainioti su keliasdešimčia metų...

Draudikai įspėja: jei valstybė nenori mokėti įmokų, mokės žalas (13)

Seime šiuo metu svarstomas įstatymo projektas, kuris panaikintų valstybės ar savivaldybės turto...

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (296)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Pietų pertrauka naujutėlaitėje Senamiesčio vietoje: tikėjausi, kad pietų meniu bus brangesnis (11)

Šiandien noriu papasakoti apie vietą, kuri savo duris lankytojams atvėrė palyginti neseniai. O man...

Sinoptikai perspėja: sulauksime plikledžio ir sniego (11)

Artimiausiomis dienomis didesnių orų permainų nesulauksime, dienomis spustelės kelių laipsnių...

Jakeliūnas dėl vykusios krizės turės klausimų ir Grybauskaitei: klausimus užduos raštu (73)

2009 metų ekonominės krizės priežastis analizuojančio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto...