aA
Dauguma Retimno regiono lankomiausių vietų yra vakarinėje jo dalyje, arčiau Chanios regiono, todėl apsilankymą juose lengva derinti su kelionėmis į salos vakarus. Visa Kreta padalinta į keturis regionus, todėl kiekviename jų išskyriau po penkias daugiausiai dėmesio sulaukiančias vietas. Retimno regione: Preveli palmių paplūdimys, Margarites keramikų kaimas, Arkadi vienuolynas, Retimno senamiestis ir Argyroupolio šaltiniai.
Kreta
Kreta
© Shutterstock

Taip jau susiklostė, kad Retimno regione labiau lankomos tos vietos, kurios atskleidžia kretiečių buitį ir būtį. Tai – tradiciniai kaimai bei salos istoriją formavę vienuolynai. Vykstantiems į Kretą atostogauti visada patariu nusiteikti bendrauti su vietiniais gyventojais. O Retimno regione – ypač!

Jei sustojote kokiame nors kaime, šypsokitės ir sveikinkitės su jo gyventojais (tai kas, kad juos matote pirmąkart, juk ir Lietuvos kaime visi vieni su kitais sveikinasi). 

Jei kas nors Jus kviečia į savo namus, užsukite. Jei paaiškėja, kad tie namai – parduotuvėlė, pagirkite šeimininką už jo išmonę. Jei kas nors vaišina vynu ar sūriu, ragaukite. Ir patys prašykite ragauti, nes kaip galima pirkti sūrį ir vyną jo neragavus! Žodžiu, bendraukite. Pajauskite kretietišką svetingumą keliaudami po Retimno regioną!

Preveli palmių paplūdimys


Pats lankomiausias pietų Kretos paplūdimys, kasmet sutraukiantis tūkstančius turistų. Juo baigiasi įspūdingas Kourtaliotikos tarpeklis, kurio dugnu bėga Megas Potamos upė. Jos krantai natūraliai apaugę kretietiškomis datulinėmis palmėmis, jų lapai meta jaukų šešėlį, todėl pasivaikščioti po mišką smagu net karštomis vasaros dienomis.

Upės žiotyse ant paplūdimio natūraliai susiformavusi gana didelė gėlo vandens užtvanka – tarsi ežeras, kuriame galima nusiplauti druską po maudynių jūroje. Paplūdimys kaip magnetas traukia romantikus ir įsimylėjėlius, nes prie pat kranto stūkso širdies formos uola, prie kurios tiesiog būtina nusifotografuoti! Kaip geriausia aplankyti?

Savarankiškai su išsinuomotu automobiliu, pravažiuojant Kourtaliotikos tarpeklio kraštu, pakeliui užsukant į Preveli vienuolyną, Plakias kurortą ir šalia jo esančius tradicinius kaimus. Tik reikia turėti omeny, kad nėra galimybės privažiuoti iki pat palmių paplūdimio, iki jo reikia arba eiti per Kourtaliotikos tarpeklį, arba nulipti stačia uola nuo aukštutinio Preveli vienuolyno. Kreta
Kreta
© ShutterstockMargarites keramikų kaimas

Archeologai sako, kad keramikiniai indai Margarites kaimo teritorijoje buvo gaminami dar Mino civilizacijos laikais! Bėgant šimtmečiams keramikai apsistodavo čia dėl ypatingo molio, kuris iš tiesų labiau panašus į birų juodžemį. 

Kaip sako keramikai, iš jo pagaminti indai „kvėpuoja“: juose supiltas vanduo išlieka gaivus net paliktas saulėje. Margarites gyventojai išsaugojo gilias keramikinių indų gamybos tradicijas.

Kretoje prasidėjus turizmui kaimas patraukė ne tik salos svečių, bet ir kitų keramikų iš viso pasaulio dėmesį. 

Todėl dabar atvykus į Margarites galima atrasti ne tik tradicinių, bet ir naujų formų ieškančių keramikų dirbtuvių. Vieną iš jų – „E+A ceramics studio“ – yra įkūrusi lietuvė Ema ir kretietis Aris. Beje, jų darbų iš Margarites kaimo galite įsigyti ir internetu. Kaip geriausia aplankyti?

Su ekskursija. Nes tik taip sužinosite turtingą kaimo istoriją, iš pagrindinės gatvės nusuksite į venecijietiškos architektūros perliukus slepiančias mažas gatveles ir apsilankysite ne atsitiktinių, o unikaliais gaminiais garsėjančių keramikų dirbtuvėse. 


Kreta
Kreta
© Shutterstock

Arkadi vienuolynas

Lygumoje tarp senųjų ąžuolų ir pušų giraičių, alyvmedžių ir vynmedžių sodų stūksantis Arkadi vienuolynas yra tapęs kretiečių laisvės simboliu. Būtent čia prasidėjo garsusis 1866 metų kretiečių sukilimas prieš Osmanų imperijos okupaciją. Tačiau turkai metė milžiniškas pajėgas sukilimui malšinti ir galiausiai apsupo Arkadi vienuolyną, kuriame buvo užsibarikadavę 260 ginkluotų vyrų ir apie 700 moterų bei vaikų. Aplink vienuolyno sienas buvos sutelkta net 15 tūkst. osmanų kariuomenė, kuri per 1866 m. lapkričio 7 d. šturmą žiauriai išžudė tarp Arkadi sienų pasislėpusius kretiečius. Dalis moterų su vaikais žuvo susprogus vienuolyno ginklų sandėliui. 

Tragedija į Graikijos istoriją įėjo Arkadi genocido pavadinimu ir tapo vienu iš lemiamų veiksnių kovoje už Kretos laisvę. Iki šių dienų Arkadi vienuoliai saugo tragedijos atminimą, tuo pačiu supažindindami svečius su kur kas gilesne tūkstančio metų vienuolyno istorija.Kaip geriausia aplankyti?

Savarankiškai arba su ekskursija. Lankantis Arkadi vienuolyne jo istoriją ir svarbą galima sužinoti iš aiškiai išdėstytos informacijos lankstinuke, kurį galima pasiimti prie įėjimo. Norintiems sužinoti daugiau apie Arkadi vienuolyną, reikėtų į jį keliauti su gidu.

Kreta
Kreta
© Shutterstock

Retimno senamiestis

Daug kas sako, kad trečias pagal dydį Kretos miestas Retimnas – tai sumažinta Chanios kopija. Taip, iš pirmo žvilgsnio Retimno senamiestis palieka tokį įspūdį, bet akylesnis architektūra besidomintis keleivis greitai pastebi, kad Retimne venecijietiškas paveldas persipina su Renesanso epochos įtaka, o taip pat – su vėlesniuoju Osmanų imperijos palikimu. 

Jaučiama ir čia gyvenusių graikų aristokratų, ir pabėgėlių armėnų, ir mieste gyvenusių žydų įtaka.

Retimno senamiesčio gatvelėmis reikia vaikščioti iš lėto, atkreipiant dėmesį į architektūrines detales. Jos atskleidžia spalvingą miesto istoriją, kurią šiais laikais šviežiomis idėjomis pildo Graikijos ir kitų šalių jaunimas. Prie Retimno yra įsikūrę didieji Kretos universiteto rūmai, tad mieste nuolat juntamas veržlus studentiškas šurmulys. Kaip geriausia aplankyti?

Savarankiškai atvažiavus į Retimną išsinuomotu automobiliu arba autobusu. Turėdami bendrą informaciją apie miestą (ją galite rasti internetu arba gauti turizmo informacijos centre) lengvai rasite visas Retimno lankytinas vietas, o pakeliui į jas paklaidžiosite jaukiomis gatvelėmis, kuriose vis dar jaučiama Venecijos Respublikos ir Osmanų imperijos atmosfera. 


Kreta
Kreta
© Shutterstock

Argyroupolio šaltiniai

Vandeningiausia Kretos vieta: čia iš kalnų garma vanduo net per pačius sausringiausius metus. Prieš daugiau nei du tūkstantmečius šioje vietoje klestėjo antikinis miestas Lappa, kurį pagal legendą įkūrė Mikėnų karalius Agamemnonas. Ypatingą įtaką miestas įgijo Romos imperijos valdymo metais – tuomet jis net pretendavo tapti Kretos sostine. Todėl aplink Argyroupolį gausu romėniškojo periodo griuvėsių, nors daugelis turistų į šią vietovę traukia ne dėl jų, o dėl malonios gaivos, kurią skleidžia Argyroupolio šaltiniai. Šalia jų įsikūrusios tavernos siūlo paragauti šviežios gėlavandenės žuvies – upėtakių ir eršketų, o taip pat kretietiškų patiekalų. Kaip geriausia aplankyti?

Savarankiškai arba su ekskursija. Savarankiškai – jei norite pasimėgauti šaltinių skleidžiama vėsa ir tradiciniu maistu tarp vandens įsikūrusiose tavernose. Su ekskursija – jei norite atrasti tas vietas, kurių dažniausiai nepastebi savarankiškai čia atvykstantys turistai. Visas išvardintas vietas galiu įtraukti į Jūsų atostogų planą. Dėl plano sudarymo kreipkitės el. paštu manokreta@gmail.com

Kreta
Kreta
© Shutterstock
manokreta.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Neįprastas statinys Slovakijoje sulaukė itin prieštaringų vertinimų (4)

Slovakijos radijo pastatas, stūksantis Slovakijos sostinėje Bratislavoje, buvo suprojektuotas...

Rečiausiai apgyvendinta valstybė Europoje, kurios gatvėmis laisvai keliauja triušiai, antys ir net avys (38)

Jau antrus metus iš eilės į Islandiją vykstanti lietuvė Viktorija šiemet į šią nuo žemyno...

Legendomis apgaubta sala, kurioje tikima milžinais: radus žmonių kaulų, kurie viršijo dviejų metrų ilgį, abejonių neliko (17)

Legenda pasakoja, kad kai Dievas sukūrė pasaulį, jam dar liko žiupsnelis žemės. Numetė jį į...

Duris atvėręs Laimės muziejus padeda suprasti, kas jums kelia didžiausią laimę (10)

Ar pamenate tą puikią džiaugsmo būseną, kuri vadinama laime? Jei kartais jau pamiršote, kas tai...

Top naujienos

Kainų manipuliacija internete: kodėl vienas pirkėjas už tą pačią prekę gali mokėti gerokai daugiau nei kitas? (20)

Danijoje startuolį įkūręs lietuvis Paulius Vėgėlė tikina, kad daugelis el. parduotuvių...

Šiame Vilniaus mikrorajone būstų kainos vienos žemiausių, tačiau vietos ateitis – neaiški (38)

Vienas jauniausių Vilniuje sovietmečio mikrorajonų – Justiniškės . Nors šis miegamasis...

Situacija kaista: Armėnija skelbia karinę padėtį ir karinę mobilizaciją (132)

Armėnų separatistų kontroliuojamas nuo Azerbaidžano atsiskyręs Kalnų Karabacho regionas...

Buvęs Lukašenkos viešųjų ryšių vadovas: Europai labai pasisekė (240)

Kai 1994 metais sėkminga Aliaksandro Lukašenkos prezidento rinkimų kampanija pasiekė antrąjį...

Nustatyta 90 naujų koronaviruso atvejų ir dar 2 mirtys: židinių sąrašas auga kaip ant mielių abi mirtys - Kauno apskrityje (276)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 90 naujų koronaviruso atvejų, bendras susirgimų skaičius...

Pirmieji kaunietės Gretos vėžio simptomai buvo labai netikėti: dėl jų kaltino pervargimą (19)

Itin dideli nugaros skausmai, kurie plito į visą kūną, kojas ir rankas – tokie pirmieji...

Ekspertas apie mitais apraizgytą 5G ryšį: jei tai būtų tiesa, jau būtume grįžę į pirmykštę Lietuvą (9)

Medžių bei miškų išsaugojimas lietuviams yra jautri tema, tad nenuostabu, kad ji pateko ir į...

Kandidatės į Seimą laiškas rinkėjams pribloškė: tekste paliko 13 gramatinių klaidų (60)

Kas skaito, rašo, duonos neprašo – skelbia lietuvių liaudies išmintis. Tačiau Seimo nario...

Lūžio taškas Europoje: situacija dėl koronaviruso po vasaros keičiasi iš esmės (286)

Atostogoms ir vakarėliams įžiebus smarkų COVID-19 atvejų šuolį vasaros pabaigoje Europoje,...

„Formulės 2“ lenktynes nutraukė šiurpi avarija: bolidai paskendo liepsnose (1)

Sekmadienį prieš „ Formulės 1 “ čempionato Rusijos GP lenktynes Sočio trasoje vyko...

|Maža didelių žinių kaina