aA
Pilotai neretai nudžiunga, kai kas nors užsuka į jų kabiną pasisveikinti ar apsižvalgyti, tad jei jaučiate skrydžio baimę, galbūt verta juos aplankyti, svetainėje travelandleisure.com rašo apžvalgininkė Ali Wunderman. Ji pripažįsta ilgą laiką paniškai bijojusi skristi ir dalijasi keliais patarimais, padedančiais šios baimės atsikratyti.
© AP / Scanpix

Tokių žmonių, kurie mėgsta nuotykius ir keliones, tačiau lėktuve jaučiasi blogai, labai daug. Technologijos vystosi kur kas greičiau negu žmogaus organizmas – mūsų instinktai paprasčiausiai nespėja jų vytis. Nerimą ir baimę kelia viskas, kas susiję su buvimu lėktuvo viduje: ankšta asmeninė erdvė, galimybių kontroliuoti padėtį nebuvimas ir, tai, kad tiesiogine to žodžio prasme esi pakibęs ore.

Tačiau autorė teigia tikinti, kad net ir šią baimę gali įveikti kiekvienas. Kad svajonės apie ilgas ir nuotykių kupinas keliones pagaliau taptų realybe, ji siūlo išbandyti tam tikrą techniką, galbūt padėsiančią nugalėti šią bjaurią fobiją. Kaip ir visais atvejais pradedant gydytis, nereikėtų manyti, kad visi patarimai suveiks. Tai, kas veikia vienam, nebūtinai veikia kitam, tačiau pabandyti – verta.

1. Nebijokite oro blaškos

Terminas oro blaška (arba turbulencija) dažną verčia suglumti, tačiau iš tikrųjų tai yra tas pats chaotiškai judantis oro srautas, kuriame kasdien nuo ryto iki vakaro plazdena paukščiukai. Lėktuvai, kaip ir paukščiai, sutverti šias oro išdaigas gerai apgalvojus. „Dažniausiai ta oro blaška, su kuria tenka susidurti keliaujant lėktuvu daugeliui žmonių, yra tokia menka, palyginti su tuo, ką galėtų pakelti lėktuvas“, – sako vienoje didžiausių JAV oro bendrovių dirbantis orlaivio kapitonas Kevinas Kelly.

2. Keliaukite patogiau

Rašinio autorė pasakoja sykį skridusi pirmąja klase. Didžiąją dalį 15 valandų trukusios kelionės ji teigia pramiegojusi apsigaubusi lengva žąsies pūkų antklode. Jos patarimas – nepraleisti progos pasinaudoti aukštesnės klasės teikiamu patogumu. Jausdamasis gerai fiziškai, žmogus labiau atsipalaiduoja ir emociškai.

3. Išsistudijuokite lėktuve įdiegtus saugos elementus

Pasidomėkite, kiek daug dėmesio kuriant lėktuvus skiriama tam, kad net ir nenumatytose situacijose nekiltų jokių incidentų. Pilotas ir jo padėjėjas yra išėję aukšto lygio mokymus, taigi taip pat puikiai geba dorotis su netikėtumais. „Mokymai kartojami kas šešis mėnesius“, – teigia K. Kelly. Jis pilotuoja lėktuvus jau daugiau kaip 40 metų, tačiau tiek jis pats, tiek kiti komercinių oro linijų pilotai savo įgūdžius nuolat atnaujina.

4. Išbandykite psichoterapiją

Kognityvinės elgesio terapijos užsiėmimai ne vienam yra padėję atsikratyti sekinančios skrydžių baimės. Antai kelionių apžvalgininkė Marlena Spieler po tokių užsiėmimų skraido visiškai ramiai. Ji tikina, kad tiek pilotų parodytas entuziazmas, ir psichologų palaikymas, ir galimybė pasidairyti po užkulisius, jai labai padėjo.

5. Išbandykite ekspozicinę terapiją

„Jei galite pakeisti savo mąstyseną, vadinasi, galite pakeisti ir savo reakcijas bei elgesį“, – teigia žurnalo „Eat Drink Travel“ redaktorė Lisa Jackson, kuriai skrydžių baimė anksčiau taip pat buvo nesvetima. Sušvelninus bendrą nerimą, galima sumažinti ir dirgiklių, šiuo atveju – buvimo lėktuve, daromo poveikio intensyvumą. Čia galėtų padėti vadinamoji ekspozicinė terapija.

6. Pravers skraidymo pamoka

Nesvarbu, ar lėktuvas tikras, ar paprasčiausias simuliatorius, uždėję rankas ant piloto pulto pasijusite bent šiek tiek kontroliuojantys padėtį. Suvokimas, kad padėties kontroliuoti neįmanoma (ir tai, kad neįmanoma matyti navigacijos įtaisų, kaip, pavyzdžiui, automobilyje ar autobuse), yra pagrindinis skrydžių baimę sukeliantis veiksnys.

7. Rinkitės vietą lėktuvo priekyje

„Jei kada važiavote autobuso gale, žinote, kad tai yra vieta, kurioje labiausiai krato. Taip pat ir lėktuve, – sako K. Kelly. – Lėktuvo priekyje ne tik mažiau krato, bet ir mažiau triukšminga, o tai irgi į naudą.“

8. Apžiūrėkite pilotų kabiną

Dauguma pilotų nudžiunga, kai kas nors užsuka į jų kabiną pasilabinti ir apsižvalgyti, tikina K. Kelly. Žinoma, to neišeis padaryti, kai lėktuvas ore, priduria jis. Jei esate vienas pirmųjų keleivių, besilaipinančių į lėktuvą, pasiteiraukite skrydžio palydovo, ar būtų galima žvilgtelti į pilotų kabiną. Susipažinę su pilotais, labiau jais pasitikėsite. Savo akimis pamačius valdymo pultą taip pat bus ramiau.

9. Prie lango, vidury ar palei praėjimą?

Pagalvokite, kurioje iš trijų galimų vietų jaustumėtės geriausiai. Sėdėdami prie lango jausitės turį tvirtesnį ryšį su žeme. Sėdėdami palei praėjimą turėsite progą palaimingai užsimiršti. Na, o pasirinkę vietą viduryje galėsite įsitverti net į du ranktūrius vienu metu.

10. Išgerkite vaistų

Nerimą slopinantys vaistai tokie pat veiksmingi kaip ir raminamieji: jų suvartojus, visi garsai ir veiksmai nebeatrodo tokie grėsmingi, kad būtų verta stipriai jaudintis. Žinoma, prieš skrydį reikėtų pasirūpinti, kad vaistus išrašytų gydytojas.

11. Vadovaukitės protu

Fobijos – neracionalios, todėl, jei įmanoma, verčiau vadovautis protu. „Perskaitau visą skrydžių statistiką, kokią tik galiu gauti. Skaitau pilotų pasakojimus, kurie man leidžia labiau pasitikėti skrydžių pramone, – sako kelionių žurnalo „Pilgrim Magazine“ steigėja ir apžvalgininkė Ashley Halligan, dėl skrydžių baimės kankinusis daugiau kaip septynerius metus. – Svarbu save stabdyti. Labai lengvai leidžiamės užvaldomi baimių. Statistika ir faktai gali padėti, ypač jei juos pateikia skrydžių profesionalai.“

12. Skriskite, net jei baisu

Prisimenate patarimą išbandyti ekspozicinę terapiją? Reguliariai susidurdami akis į akį su savo baimėmis, pastebėsite, kad panikuojate vis rečiau. Situacijos, kurios anksčiau atrodė bauginančios, ilgainiui įtampos nebekels. Pasaulyje yra begalė dalykų, kuriuos verta pamatyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Svarbu vykstantiems į užsienį: įvykus nelaimingam atsitikimui sveikatos draudimo kortelė nepadengs visų išlaidų (4)

Gajus įsitikinimas, jog keliaudami po Europą ir turėdami Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK)...

Išdalins dar 12 tūkst. nemokamų bilietų kelionėms po Europą (5)

Reaguodama į sėkmingą pirmąjį iniciatyvos „DiscoverEU“ etapą, Europos Komisija lapkričio 29...

Lietuvių avantiūra – keliaus į Aziją be bilieto atgal (6)

Radijo laidų vedėjas Richardas Jonaitis jau kurį laiką nesiskiria su didžiuliu darbų sąrašu...

Lietuviai savo lėšomis ėmėsi iniciatyvos garsinti šalį: sukūrė klipą apie sostinę (23)

„Norėjome praverti užuolaidą ir pažvelgti į tokį Vilnių, kokio joks gidas neparodys ar...

Vilniaus oro uoste – atnauja „Duty Free“ zona: gundo ne tik gintarais ir šakočiais (57)

Vilniaus oro uostas nuo šiol savo klientus pasitinka atsinaujinęs – trečiadienį oficialiai...

Top naujienos

Ar tai įmanoma? Geriausios pirmosios klasės vietos lėktuve pigiau nei ekonominės klasės? (10)

Oro linijų pramonės ekspertai skelbia, kad pirmoji klasė nyksta ir atrodo – ilgam. Kai kurios oro...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (1)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...

Gyvai / Eurolygos karštis Kaune: „Žalgiris“ – „Fenerbahče“ (15)

Kauno „Žalgiris“ (1/1) penktadienį tęsia šią Eurolygos dvigubą savaitę ir namuose priima...

Putino žodžiai sukėlė audringą reakciją socialiniuose tinkluose (1)

Politikos forume „Valdai“ Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jei kita...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (35)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Užkalnis. Kaip auklėti vaikus, kad neužaugtų panašūs į jus (202)

Mes visi žinome ir sutariame, kad visų bėdų priežastis pas mus yra kiti žmonės. Valdžia –...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 automobiliai ir autobusas pranešama apie sužalotus žmones (9)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...

Giedrius Drukteinis. Didžiausios stiliaus klaidos, kurias daro Lietuvos vyrai (5)

Niūrus įsitempęs veidas be jokios šypsenos – suprantame, žinoma, suprantame, kad gyvenimas...

Atšventė: po dotacijos patvirtinimo LSDDP užpirko 19 butelių vyno (538)

Ketvirtadienį Seimui priėmus nutarimą, kuriuo iš valstybės biudžeto Lietuvos socialdemokratų...

Atkirto provokuojančios plius dydžio modelių fotosesijos kritikams: girdėdami tokias baisias replikas žmonės nustoja net valgyti (61)

Provokuojantis ir visus televizijos standartus laužantis LNK šou „Dydžio (r)evoliucija" sulaukia...