Tiltai – autentiškas Trakų krašto pietų Dzūkijos kaimas, turintis gilią istoriją, papročius, kuriuos vietiniai žmonės puoselėja ir saugo iki šiol.
Senolė lesina vištas
© Corbis

Trakų kraštas nuo seno yra daugianacionalinis. Tačiau bene vieninteliai pietų dzūkai yra išsaugoję savo autentiškumą ir gilias tradicijas. Trakų krašte etnines tradicijas ypač puoselėja Tiltų ir aplinkinių kaimų bendruomenės.

Bendra ganiava

Tiltų, Lieponių, Klepočių, Vaikštenių kaimai – tikros kultūros vertybės, architektūros paminklai, etnografiniai gatviniai kaimai, įtraukti į Trakų rajono lankytinų vietovių sąrašą.

Tiltai – kunigaikščio dvaro kaimas. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose jis buvo paminėtas 1777 m. Iki šių dienų kaime išlikusi bendra ganiava. Karves bendroje ganykloje ir bandoje gano kaimo piemenys arba patys šeimininkai. Kiekvienas gano tiek dienų, kiek savo karvių atveda į bandą. Tradiciškai gyvulius į laukus piemenys išgena per Jurgines ir gano iki pirmųjų šalnų.

Pirtis – kelioms šeimoms

Dar ir dabar Tiltuose ant Gelužos upės kranto stovi nuo seno kelių šeimų pastatyta bendra pirtis. Malkomis visi pasirūpina bendrai. Pirtelė kas antrą šeštadienį paeiliui kuria vis kitos šeimos vyrai. Maudytis jie taip pat eina pirmi. Kai nueina pirmas piktas garas, prausiasi moterys ir vaikai.

Tiltų kaimas garsėja savo giesmininkais. Dvylika gyventojų kartu gieda daugybę metų. Kai kurias giesmes atlieka dviem balsais: posmą gieda vyrai, kitą posmą – moterys. Jie maldomis ir giesmėmis padeda atsisveikinti su mirusiaisiais, palydi juos į kapus.

Unikalus Dzūkijos kaimelis, apsuptas didingų pušynų, ežerų ir žydinčių pievų, vilioja atvykėlius ne tik senuoju paveldu ir tradicijomis, bet ir grybais, uogomis, vaistažolėmis.

Kai per kaimą tekantis upelis Geluža buvo užtvenktas, tvenkinys tapo ne tik kaimo puošmena, bet ir smagia poilsio, maudynių ir žvejybos vieta.
Kiekviena vietovė aplink kaimą turi savo pavadinimą, apipintą įvairiais pasakojimais, kuriuos sugalvojo patys tiltiečiai.

Žilvitis žaliuoja

Modernėjant visuomenei kai kurie kaimo papročiai ir amatai nyksta. Tad nuo 2004 metų Tiltuose vykdomos senųjų amatų gaivinimo programos, kuriose dalyvaujantys vaikai ir jaunimas mokosi pinti iš žilvičio vytelių, rišti juostas. Šioms programoms vadovauja ir nenuilstanti Tiltų kultūros namų administratorė Vaiva Neteckienė. Per penkerius metus vaikai susipažino su žilvičio auginimo ypatybėmis, iš vyresnės kartos pynėjų išmoko paruošti žaliavas pynimui, nupynė įvairių darbelių, surengė ne vieną darbų parodą. Bendruomenės jaunimo stovyklos „Žilvitėlis“ nariai dalyvavo tarptautiniame projekte „Ties via Baltika tautų giesmė“, kurio tikslas buvo supažindinti jaunimą su senaisiais lat­vių, estų, lenkų ir lietuvių amatais.

„Vaikai turi daug pynimo iš žilvičio vytelių patirties ir nori ją skleisti plačiau. Taip Tiltų kaimo vaikai ir jaunimas prisideda prie gimto krašto kultūrinio paveldo gaivinimo, išsaugojimo ir sklaidos. Ši veikla skatina jų norą labiau pažinti savo ir kitų regionų etnokultūrą bendros kultūros kontekste“, – sakė V.Neteckienė.

Atgimsta senieji amatai

Tiltuose gilios žemdirbystės, bitininkystės, žvejybos, medžioklės tradicijos. Taip pat šis kraštas nuo seno garsėjo darbščiomis audėjomis, susibūrusiomis į audėjų klubą „Keturnytis“. Kai anapilin iškeliavo nemažai senų audėjų, amatas ėmė po truputį nykti, tad entuziastai pradėjo vykdyti naują edukacinę programą „Margi audimo raštai“. Tiltų moterys – nuostabios šeimininkės, išsaugojusios ir dabar naudojančios tradicinių ir apeiginių valgių gamybos receptus.

2009 m. liepos–spalio mėnesiais vykdytas tautinės ir pilietinės savimonės, kraštotyros ir etninio paveldo puoselėjimo projektas „Tiltų krašto tradiciniai ir apeiginiai valgiai“. Projekto tikslas – ugdyti tautinę savimonę, puoselėti ir išsaugoti savo gimtojo kaimo etninį paveldą.

„Vasarą Tiltų kaimo jaunimas vykdė edukacines ekspedicijas pas senuosius Tiltų kaimo gyventojus ir surinko unikalios medžiagos apie maisto gamybą bei vaišių papročius. Ekspedicijų metu buvo filmuojamas, fotografuojamas, aprašomas Tiltų krašto valgių gaminimas. Pas Antosę Zaleckienę nufilmuotas naminės ruginės duonos kepimas ir saldės gamyba, Marytė Lebednykienė parodė, kaip kepamas naminis baltas pyragas, pas Stefaniją Kastautienę ir jos dukrą Stasę Malevičienę nufilmuota grikinės babkos ir meduolio gamyba“, – pasakojo entuziastė V.Neteckienė.

Dainuojanti Tiltų kaimo bendruomenė

Tiltų kultūros namuose smagiai laiką leidžia vaikų ir jaunimo etnografinis ansamblis „Gelužėlė“. Nuolatinis Lietuvos dainų švenčių dalyvis savo koncertine veikla garsina Tiltų kraštą, padeda pažinti pietų dzūkų papročius.

Jo repertuare – gimtojo krašto dainos, rateliai, žaidimai, atspindintys autentiškus ir tik šiam kraštui būdingus papročius. Ansamblis paruošė Piemenėlių, Velykų, Advento-šv.Kalėdų, Karo ir partizaninės dainos bei Merg­vakario programa.

Prieš porą metų susibūrė Tiltų kaimo kapela, kurios repertuare – linksmos lietuvių liaudies dainos, šmaikštūs posakiai, rateliai, žaidimai. Kolektyvas koncertuoja ne tik savo kaime, bet linksmina viso Trakų rajono gyventojus, yra žinomas šalyje ir už jos ribų. Visą kultūrinę, visuomeninę Tiltų gyventojų veiklą remia, aktyvina Tiltų kaimo bendruomenės pirmininkė Laima Kamaitienė.

Tiltų kaimo bibliotekininkė Elena Žilinskienė išleido knygą „Gimtieji Tiltai ir jų žmonės“. E.Žilinskienė yra ir Tiltų himno autorė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Balsavimas: išrinkite įspūdingiausią Lietuvos apžvalgos bokštą (25)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Nuo liepos Vilniaus svečiams bus taikomas naujas mokestis (38)

Nuo kito mėnesio Vilniuje įsigalioja miesto tarybos sprendimas dėl turisto rinkliavos. Nuo liepos...

Smalsius japonus traukia Lietuvos kaimas (1)

Netrukus japonų turistai turės daugiau galimybių pasižvalgyti po pakaunės miestelius, kaimo...

Skrydžio baimę padės įveikti ne tik aukštos klasės patogumai (3)

Pilotai neretai nudžiunga, kai kas nors užsuka į jų kabiną pasisveikinti ar apsižvalgyti, tad...

Naudinga žinoti: kaip apsidrausti, kad kelionė nesibaigtų bankrotu (8)

Išvykdami į užsienio kelionę apsidraudžiame tai, kas yra svarbiausia – savo ir artimųjų...

Top naujienos

Turistų išpaikintą Europą lietuviai iškeitė į vietą, kur gavo daug dėmesio ir nemokamų vaišių (2)

Po viešnagės Teherane, kuris yra tiesiog didelis miestas ir Irano sostinė, o ne koks gilus...

Penktasis finalo mūšis: „Žalgiris“ – „Lietuvos rytas“ (tiesioginė vaizdo transliacija) (84)

„Betsafe- LKL “ čempionatas priartėjo prie finišo tiesiosios. Pirmadienį nuo 18.50 val....

Laukiantiems savaitgalio – blogos žinios (40)

Į Lietuvą dar pavasarį atkeliavusi vasariška kaitra traukiasi. Šventinis savaitgalis, anot...

Politiniai veikėjai, kurių bijo partijos: kelia klausimus dėl jų skaidrumo ir atsakomybės (4)

Iš 58 visuomeninių rinkimų komitetų, kurie dalyvavo 2015 m. savivaldos rinkimuose, 19 turėjo...

Kosminiai Trumpo planai: įsakė Pentagonui sukurti naują karinių pajėgų atšaką (10)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį įsakė Pentagonui sukurti naująsias „kosminės...

Aliejus, kuris gelbėja nuo daugelį žmonių varginančios problemos (17)

Aliejų parduotuvėse tiek daug, kad gali susisukti galva, kokį reikėtų rinktis ant savo pietų...

Meghan Markle suknelė tapo apkalbų objektu: puikus pasirinkimas ar stiliaus fiasko? balsavimas (4)

Sasekso hercogienė Meghan jau spėjo pelnyti stiliaus ikonos titulą, vis dėlto paskutinis jos...

Dalykas, į kurį dažnas lietuvis numoja ranka: netinkamas arba blogai įrengtas neigiamai paveiks sveikatą (3)

Pastatuose mes praleidžiame apie 90 proc. savo laiko. Griežtėjant Europos Sąjungos Komisijos...

Kruvini Rusijos gaujų pėdsakai: labiausiai šokiravo nusikaltimų žiaurumas (48)

Žlugus Sovietų Sąjungai , visoje Rusijoje įvairaus plauko verslininkai ar tokiais apsimetantys...

Tikroji situacija kalėjimuose: vyksta prekyba, blokavimo sistema neveikia (321)

Dviejų Kybartų pataisos namuose kalinčių vaikinų lėbavimas iš pamatų supurtė Lietuvos...